Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaczynam dochodzić do wniosku, że jak to ma być "na moją odpowiedzialność" to chyba lepiej kupię pompę luzem, jakaś firma zrobi mi odwierty wraz z wprowadzeniem do budynku, a pierwszy lepszy hydraulik z okolicy podłączy "kocioł" (PCi) do podłogówki. Ewentualnie serwisant producenta PCi podjedzie na odbiór i uruchomienie. Myślicie, że takie rozwiązanie jest do przejścia?

 

Cytuję sam siebie... Właśnie oglądam stronę Ekontech i widzę, że mają pompy o symbolu PCSK (combine) i tutaj wprost ze strony producenta ".....wewnątrz obudowy wyposażona jest w pompy obiegowe: pompa dolnego źródła, pompa c.o. i pompa podgrzewu ciepłej wody użytkowej, a ponadto w przeponowe naczynia wyrównawcze oraz manometry. Zamknięcie tych podzespołów w obudowie pompy ciepła nadaje kotłowni estetyczny wygląd, a zainstalowanie pompy ciepła sprowadza się do jej podłączenia do kolektora gruntowego, zbiornika ciepłej wody i wykonanych instalacji grzewczych..."

Potraficie ocenić stopień trudności połączenia takiej PCi ze zbiornikiem CWU (Galmet Maxi 300 l) i z instalacją podłogówki i cyrkulacją CWU dla gościa, który podłącza zazwyczaj piece na eko groch? Zakładam również, że firma robiąca odwierty wprowadzi rurki do budynku i zepnie je rozdzielaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraficie ocenić stopień trudności połączenia takiej PCi ze zbiornikiem CWU (Galmet Maxi 300 l) i z instalacją podłogówki i cyrkulacją CWU dla gościa, który podłącza zazwyczaj piece na eko groch? Zakładam również, że firma robiąca odwierty wprowadzi rurki do budynku i zepnie je rozdzielaczem.

 

Z tylu pampy masz 5 kroccow. Podlaczasz DZ, GZ i CWU. Zasobnik CWU ma wspolny powrot z CO. Pijany Pan Jozek to podlaczy, a jak nie bedzie wiedzial jak, to mu pokazesz co z czym ma skrecic. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=Pyxis;6258446Pijany Pan Jozek to podlaczy' date=' a jak nie bedzie wiedzial jak, to mu pokazesz co z czym ma skrecic. :)[/quote]

 

:-) i tak właśnie myślałem. Prawdę mówiąc jak kupiłbym wersję "standard" zamiast "combine", czyli bez naczynek wyrównawczych i co niektórych pomp to P.Józek też by to ogarnął, no może po trzeźwemu tym razem :-) i więcej podłączeń by było w kotłowni.

A orientujesz się czy przepłukanie DZ i napełnienie glikolem leży zazwyczaj po stronie wiertaczy, czy instalatorów kotłowni PCi ?

I ciekawe jak producenci podchodzą do gwarancji w takich przypadkach? Tzn, w przypadkach instalacji dokonanych przez nieautoryzowanych przez nich ludzi.

Znajomy instalował pompę Junkers na tej zasadzie. Oni akurat coś takiego dopuszczają, na koniec przyjechał ich serwisant na uruchomienie i wszystko na temat. Grzeje już od paru miesięcy, a hydraulik, który to podłączał widział PCi pierwszy raz w życiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie robila jedna ekipa (hydraulicy) i instalacje w sdomu i polaczyli mi DZ poziome. Pewnie zalezy jak sie umowisz z ekipa wiertaczy, ale to raczej powinna byc ich "dzialka".

 

Wersja z zabudowanymi wewnatrz "pierdolami" jest IMHO mniej klopotliwa.

 

Moj pompiarz nie robil problemow z samodzielnym podlaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A orientujesz się czy przepłukanie DZ i napełnienie glikolem leży zazwyczaj po stronie wiertaczy, czy instalatorów kotłowni PCi ?

 

Pamietaj by po wpuszczeniu sond dz do odwiertow sprawdzic ich szczelnosc i zaraz zalac je glikolem, potem pare razy odpowietrzyc i uzupelnic glikol . W moim przypadku uczynila to ekipa odpowiedzialna za odwierty. Wprowadz sondy do budynku i zakoncz je rozdzielaczem. W ten sposob zaoszczedzisz kase na studzience poza granica budynku.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

 

no jak to za co?

 

mają rodziny, płaca podatki, zatrudniają pracowników, muszą kupować profesjonalny sprzęt do pracy...

 

moje wyceny zaczynały się od 3k wzwyż + materiał....

 

osobiście szkoda mi było kasy więc zrobiłem " tymi ręcami" tak jak i zresztą całe GZ. - zainspirowany tematem kolegi " rwxw"

 

DZ miało być spiralne, również " tymi ręcami" ale niestety nie wypałiło ze względu na grunt i teren jaki mogłem przeznaczyć.

Wiertacze wprowadzili do kotłowni, zalali odpowietrzyli i tak sobie czekało znim się za nie nie zabrałem.

 

popełnione błedy:

 

wymiana jednego trójnika na GZ (mosiądz) bo chyba za mocno skręciłem i walnął przy próbie szczelności, choć może wada ukryta materiału była :D

 

Instalator PCi przycjechał w 2h odpalił pompe... i tyle

 

frajda niesamowita jak wiesz że coś zrobiłeś sam i działa - pomijając już fakt zaoszczędzonej gotówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

 

 

no jak to za co?

 

mają rodziny, płaca podatki, zatrudniają pracowników, muszą kupować profesjonalny sprzęt do pracy...

 

 

poza tym kotłownia + uruchomienie to nie tylko zasobnik (jeżeli chodzi o materiał)

jak się dobrze przyjrzysz na zdjęcia kotłowni w różnych wątkach to oprócz zasobnika znajduje się tam wiele różnych rzeczy (rurek/zaworków/odpowietrzników/nypelków/redukcji/przejściówek/innych duperelków) a to też kosztuje...

dom to nie same pustaki. kotłownia nie sam zbiornik cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym kotłownia + uruchomienie to nie tylko zasobnik (jeżeli chodzi o materiał)

jak się dobrze przyjrzysz na zdjęcia kotłowni w różnych wątkach to oprócz zasobnika znajduje się tam wiele różnych rzeczy (rurek/zaworków/odpowietrzników/nypelków/redukcji/przejściówek/innych duperelków) a to też kosztuje...

dom to nie same pustaki. kotłownia nie sam zbiornik cwu

 

Panowie Slawek i sciema. Wszystko rozumiem, staram się określić sens/opłacalność wykonania kotłowni we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

 

no jak pod PCi to czemu nie? to nie jest kawał blachy zwiniętej w walec, tam jest tez dużo większa węzownica...

 

można to też zrobić samemu ( adam_mk - pokazywał jak w jednym z wątków) - jak się ma czas i sie potrafi wtedy nie wyjdzie 3,2k

 

fakt też jest taki, że większośc instalatorów nie będzie robiło kotłowni z materiałów z górnej półki bo wtedy dopiero kotłownia by kosztowała..... chyba że inwestor sobie tak zażyczy

 

zrób sobie spis materiałów potrzebnych : w wątku " instalacja pompy ciepla tymi ręcami" którys z kolegów liczył ile to kosztuje ( opierając się na cenach z netu) jak pójdziesz do lepszej hurtowni która nie sprzedaje taniej chińszczyzny to ceny będą też ciut inne...

 

do tego taki instalator musi Ci udzielic też jakiejś gwarancji za wykonaną pracę - nikt tego za darmo nie zrobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Slawek i sciema. Wszystko rozumiem, staram się określić sens/opłacalność wykonania kotłowni we własnym zakresie.

 

z tymi Panami to nie przesadzaj :)

 

zrobienie to też czas... tego z reguły nikt nie liczy....samemu to tak ze 3-4 dni no chyba że bardzo prosty układ to moze w 2 się wyrobisz

 

musisz rozważyc czy " potrafisz" bo w razie niepowodzenia naprawa może więcej kosztować...

 

możesz też przy pomocy lokalnego hydraulika który nawet nigdy w zyciu PCi nie widział ale wtedy Ty musisz mieć wiedzę ( tak chyba zrobił Pyxis - o ile dobrze kojarzę)

 

nie ma siły profesjonalna firma skasuje - z powodów już wymienionych

 

jak nie masz ciśnienia to rób sam :) każdy Ci tu coś doradzi jak zapytasz, dużo wiedzy jest już w wielu postach ale trzeba je dobrze przefiltrowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...