Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

staram się określić sens/opłacalność wykonania kotłowni we własnym zakresie.

 

jeżeli zastanawiasz się czy będzie taniej jak zrobisz sam to odpowiedź może być tylko jedna: tak, będzie taniej

reszta należy do Ciebie, jeżeli masz odpowiednią wiedzę, zdolności manualne, narzędzia, czas, świadomość, że przejmujesz na siebie obowiązki gwarancyjne to rób sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zastanawiasz się czy będzie taniej jak zrobisz sam to odpowiedź może być tylko jedna: tak, będzie taniej

reszta należy do Ciebie, jeżeli masz odpowiednią wiedzę, zdolności manualne, narzędzia, czas, świadomość, że przejmujesz na siebie obowiązki gwarancyjne to rób sam

 

Rozważam obie opcje; kotłownia wykonana samodzielnie lub przez instalatora PCi. Z jednej strony dochodzę do wniosku, że nie bardzo mi się to samemu będzie opłacać, dlatego że:

1. Materiały trzeba kupić. Nawet jak kupię je w tej samej cenie co instalator, a instalator dołoży parę procent zarobku do materiałów, ale z drugiej strony on mi to policzy z 8% VATu.

2. Sam nie zrobię, ponieważ się na tym nie znam. Kolega zrobiłby to dla mnie, ale nie chciałbym za darmo.

3. Nie byłoby gwarancji na kotłownię.

 

W sumie pewnie trochę taniej niż instalacja przez "oryginalnego" fachowca, ale te "trochę" byłbym w stanie zapłacić za tzw. know-how i parę wieczorów mniej przy lekturze FM, które musiałbym poświęcić, żeby się zagłębić w temat oraz za gwarancję.

Problemem jest co innego, parę postów wcześniej wspomniałem, że mam problem z instalatorami, którzy na siłę cisną mi 12kW, podczas gdy moje OZC to 6,75kW. Ja im na to, że chcę pompę około 9kW, a oni, że OK, ale na moją odpowiedzialność. I tutaj boję się, że w przyszłości wszystkie ewentualne problemy będą zrzucać na mnie, bo przecież sam taką pompę chciałem. A więc idąc dalej tym tokiem rozumowania, jak mam zapłacić za kotłownię i nie mieć gwarancji to rozważam zrobienie jej we własnym zakresie.

Są to takie moje rozważania za i przeciw, aczkolwiek dla mnie idealnie byłoby gdyby dostawca/instalator zaakceptował moje OZC (niech sobie policzy i sprawdzi), wykonał kotłownie, uruchomił i dał gwarancję.

 

Inną sprawą jest moje pytanie co kryje się pod pozycją "kotłownia", która w wycenach waha się pomiędzy 7, a prawie 12kPLN, ale myślę, że cena ta zależy od tego co jest w samej pompie. Jak jest kompakt, który ma w sobie większość elementów to reszta kotłowni może być wyceniona na 7kPLN, jak nie jest kompakt i cześć pompek itp. trzeba dokupić oddzielnie to wycena bliżej 12kPLN. Raczej należy to porównywać na zasadzie: cena pompy+kotłownia dostawcy X vs. cena pompy+kotłownia dostawcy Y.

Coż, trzeba być przygotowanym na różne scenariusze i jak będą na siłę mi wciskać 12kW to zorganizuje sobie wszystko sam. Prawie sam, bo zapewne przy znacznej pomocy uczestników FM :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak pod PCi to czemu nie? to nie jest kawał blachy zwiniętej w walec, tam jest tez dużo większa węzownica...

 

można to też zrobić samemu ( adam_mk - pokazywał jak w jednym z wątków) - jak się ma czas i sie potrafi wtedy nie wyjdzie 3,2k

 

fakt też jest taki, że większośc instalatorów nie będzie robiło kotłowni z materiałów z górnej półki bo wtedy dopiero kotłownia by kosztowała..... chyba że inwestor sobie tak zażyczy

 

zrób sobie spis materiałów potrzebnych : w wątku " instalacja pompy ciepla tymi ręcami" którys z kolegów liczył ile to kosztuje ( opierając się na cenach z netu) jak pójdziesz do lepszej hurtowni która nie sprzedaje taniej chińszczyzny to ceny będą też ciut inne...

 

do tego taki instalator musi Ci udzielic też jakiejś gwarancji za wykonaną pracę - nikt tego za darmo nie zrobi

 

sciema, w moim poście nie wyrażałem zdziwienia, że zbiornik kosztuje 3,2 kPLN i wiem, że to nie kawał zwiniętej blachy. Cenę znam, bo sobie sprawdziłem (Galmet Maxi 300l), a tam po prostu było pytanie po "i", na zasadzie zbiornik za 3,2 kPLN i co jeszcze? Ale racja, na to pytanie odpowiem sobie sam po lekturze wątku o pompie zrobionej "tymi rencami", który już właściwie rozpocząłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę parę pomp marki Dimplex na forum (w stopkach forumowiczów). Może ktoś podesłać jakiś namiar na firmę instalującą ten sprzęt w woj. opolskim, łódzkim, śląskim lub dolnośląskim?

 

 

Szukaj użytkownika Krakol albo GHS Ruda Śląska

Marka jak już wielokrotnie było pisane, godna polecenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece CO są teraz tak samo skomplikowane jak PC. Ciekawe ile bierze hydraulik za montaż takiego pieca na gaz czy węgiel w kotłowni. Pierwszy rozruch wg mojej wiedzy leży po stonie producenta pieca. Serwisant jest przedstawicielem i on zatwierdza prawidłowość montażu. On nie musi wiedzieć kto montował. Sprawdza poprawność instalacji i robi pierwsze uruchomienie i ustawienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując moje dzisiejsze spostrzeżenia zastanawiam się co kryje się pod pozycją "kotłownia - montaż i uruchomienie", która w moich wycenach waha się pomiędzy 8-11kPLN. Zbiornik CWU za 3,2kPLN i ? :-)

 

No właśnie ;) I tak masz dobre ceny bo mnie oferowano za mniej więcej tyle samo wykonanie kotłowni ale zbiornik CWU płatny dodatkowo. Kiedy zaczynałem drążyć temat, (bo schematy instalacji nie są jakąś tajemnicą i można sobie łatwo koszt części policzyć) to zaczynały się schody. Okazywało się wtedy, że na przykład jest tak drogo, bo jakieś opłaty za wiercenie DZ :) albo podobne historie. I zwykle kontakt się urywał :)

Oferowanie za dużych pomp to też widzę standard.

 

Po przygodzie z firmą NTS, która jako jedna z niewielu przedstawiła rozsądną ofertę - gorzej już jednak było z jej realizacją, zostałem postawiony pod ścianą i ostatecznie kupiłem pompę Junkersa na aledrogo. Zamontował ją hydraulik, który robił mi podłogówkę i wodę. Robocizna kosztowała 1/3 tego, co chciały firmy montujące pompy a jakość wykonania instalacji naprawdę na wysokim poziomie. Uruchomienie przez serwisanta Junkersa bezpłatne. Teraz żałuję, żę od razu tak nie zrobiłem, zaoszczędził bym masę nerwów.

 

Co do DZ to po sprawdzeniu szczelności zostało przepłukane i zalane glikolem przez wiertaczy, oni też wprowadili końcówki sond do kotłowni.

Edytowane przez baps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem pytanie w wątku "Firma GHS", ale wydaje mi się, że ten jest bardziej aktywny, tak więc spróbuje jeszcze raz.

 

PCi GW niemieckiej firmy GDH (produkcja w kraju środka) 10, 2kW z COP 4, 32 dla B0W35 potwierdzonym przez niemiecki BAFA. Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał coś o pompach marki GDH?

Dodam, że w Polsce dystrybuuje je firm GHS ze Śląska (może nie oni jedyni).

Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

W ofercie na instalację PCi GW 8,8 kW mam pozycję "Kotłownia" - 7300 zł netto. W tej pozycji m.in. zawiera się zbiornik CWU Galmet SGW S B 300ltr, który ma dwie wężownice o łącznej powierzchni wymiany 2,6m2 (domyślam się, że instalator chce je połączyć). Jeśli chciałbym zbiornik Galmet SGW MAXI 300, który ma jedną wężownicę o powierzchni wymiany 3,8m2 to muszę dopłacić 800 zł netto - i tutaj myślę, że warto choć z chęcią poznałbym Wasze opinie. Jeśli chciałbym zbiornik MAXI w wersji z nierdzewki do dopłata wynosi 1300 zł netto. Pytanie czy warto inwestować w nierdzewkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...