Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bonetko, mam do Ciebie pytanie niezwiązane z tym wątkiem, ale jako, że informacje, że nie chciałaś podłogówki na drewnianym stropie wyczytałam tutaj, mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone :-) Dlaczego? Dlaczego podłogówka na drewnianym stropie to zły pomysł? Czy nie da sie zrobić drewnianego wystarczajaco wytrzymałego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.piwopijco :przyjęcie krotności wymiany 0,5 to jeden błąd a 0 potrzeb na wentylacje to drugi. Krotność wymiany 1 to wcale nie oszałamiająca wymiana. W kuchni czy łazienkach potrzeba wielokrotnie więcej. Smród i wilgotny zaduch. Rekuperacja nie ma sprawności 100% , a te wysokie sprawności to też tylko przy niskich temperaturach zewnętrznych. Zaniżyłeś za bardzo optymistycznie, będziesz rozczarowany :(

2. renjul : podłogówki na stropie drewnianym nie układa sie bo nie wylewa sie posadzki betonowej . Również ze względów wytrzymałościowych . Choć teoretycznie mozna wszystko - tylko po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijco, zgadzam się z hydrolem, mi przy zbliżonej powierzchni/kubaturze zapotrzebowanie wychodzi ok. 7000kWh/rok. A ocieplenia mam troszkę mniej: 15 ściany, 15 podłoga i 25cm dach. Okna, 1.0, rekuperator, wymian powietrza średnio 0,6/h. No i ustawienie względem stron świata podręcznikowe, z oknami w odp. kierunkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała uwaga. Potrzeby wymiany powietrza nie liczy sie z krotności, lecz z"ciągłego strumienia" powietrza wyliczanego zgodnie z PN.

Mozna przyjąc, że średnio dla "przecietnego domu" wynosi (dla 2 łazienek, osobnego WC i kuchni z kuchenka gazową) 200m3/h.

Natomiast w nocy 15m3/h na 1 osobe.

Dla wyliczeń strat wentylacyjnych (dla 4 osób) można przyjąć wartość "średnidobową" w wys 150m3/h, która i tak jest zawyżona, bo gdy nie ma nas w domu wentylacja chodzi w trybie nocnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku jak to miło, że wpadłeś . :D

chciałam Cię poczęstować kawką z czekoladką…tak rzadko do nas zaglądasz..i ... uśmiechaj się częściej ..... :)

 

Renjul ….pomijając wszystko ..to nie byłaby podłoga akumulacyjna bo nad nią nie można wylać wylewki / chyba , że ktoś chce ale wtedy nie mamy lekkiego stropu / strop drewniany jest dużo lżejszy niż betonowy / i wprowadzanie elementów mokrych do technologii suchej to trochę dziwnie... Poza tym inne jest przewodnictwo kamienia /duże /a inne drewna... Jeszcze co innego położyć drewno na stropie betonowym i przykleić do podłoża ale np. w podłodze pływającej robi się powietrzna szczelina która izoluje, a co ze współczynnikiem skurczu drewna i higroskopijnością Znalazłam kiedyś coś takiego:

Drewniana ściana wykazuje około 4 razy mniejsze przewodnictwo cieplne niż mur z cegły, około 5 razy mniejsze niż ściana betonowa i około 10 mniejsze niż mur z kamienia.

A to taka ściana tylko w skali ...mikro ...więc ja dlatego.....

Szejens

wycofałam pytanie bo bałam się , że może się obrazisz ? i może nie było za bardzo zręczne .....

Myślałam , że IVT w numeracji zachowuje jakąś chronologię ale nic bardziej błędnego :

Rego 400; Rego 500; Rego 600; Rego 800;Rego 4001; Rego 5001 ; Rego 637

to jak wygranie w totka , że nowy sterownik będzie z 7 na początku :(

Jeśli ten Pan Piotr pracował tak długo to IVT zna od podszewki. Ciekawe co IVT zamierza zrobić z tymi co będą mieli stare sterowniki . No chyba ich nie zostawią ...PC to nie samochód , który można zmieniać co 3 lata albo częściej . Pozdrawiam Was :D

PS . Czytam , porównuję , brak mi pewnych materiałów ale ...odrobinę już

wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko, mam do Ciebie pytanie niezwiązane z tym wątkiem, ale jako, że informacje, że nie chciałaś podłogówki na drewnianym stropie wyczytałam tutaj, mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone :-) Dlaczego? Dlaczego podłogówka na drewnianym stropie to zły pomysł? Czy nie da sie zrobić drewnianego wystarczajaco wytrzymałego?

renjul : podłogówki na stropie drewnianym nie układa sie bo nie wylewa sie posadzki betonowej . Również ze względów wytrzymałościowych . Choć teoretycznie mozna wszystko - tylko po co ?

Renjul ….pomijając wszystko ..to nie byłaby podłoga akumulacyjna bo nad nią nie można wylać wylewki / chyba , że ktoś chce ale wtedy nie mamy lekkiego stropu / strop drewniany jest dużo lżejszy niż betonowy / i wprowadzanie elementów mokrych do technologii suchej to trochę dziwnie... Poza tym inne jest przewodnictwo kamienia /duże /a inne drewna... Jeszcze co innego położyć drewno na stropie betonowym i przykleić do podłoża ale np. w podłodze pływającej robi się powietrzna szczelina która izoluje, a co ze współczynnikiem skurczu drewna i higroskopijnością Znalazłam kiedyś coś takiego:

Drewniana ściana wykazuje około 4 razy mniejsze przewodnictwo cieplne niż mur z cegły, około 5 razy mniejsze niż ściana betonowa i około 10 mniejsze niż mur z kamienia.

 

To prawda, że zrobienie podadzki akumulacyjnej na stropie drewnianym byłoby trudne, ale można podejść do tego inaczej.

Opisałem to w wątku :

Ogrzewanie podłogowe.

To zacytuję jeszcze tylko zdjęcia :

http://www.standard.com.pl/img/ogrzewanie_podlogowe_6.jpg

http://www.standard.com.pl/img/ogrzewanie_podlogowe_7.jpg

Pomysł pochodzi ze strony :

http://www.standard.com.pl/pompy_ciepla/podlogowe.php

Oczywiście wcześniej trzeba zadbać o odpowiednią wytrzymałość stropu, ale to już zadanie dla konstruktora :).

Takie ogrzewanie podłogowe zamierzam zrobić na poddaszu. Na parterze dla odmiany będzie potężny akumulator ciepła : 20cm betonu + 30cm zagęszczonego piasku położonych na 10cm izolacji z hydromaxu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko, mam do Ciebie pytanie niezwiązane z tym wątkiem, ale jako, że informacje, że nie chciałaś podłogówki na drewnianym stropie wyczytałam tutaj, mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone :-) Dlaczego? Dlaczego podłogówka na drewnianym stropie to zły pomysł? Czy nie da sie zrobić drewnianego wystarczajaco wytrzymałego?

renjul : podłogówki na stropie drewnianym nie układa sie bo nie wylewa sie posadzki betonowej . Również ze względów wytrzymałościowych . Choć teoretycznie mozna wszystko - tylko po co ?

Renjul ….pomijając wszystko ..to nie byłaby podłoga akumulacyjna bo nad nią nie można wylać wylewki / chyba , że ktoś chce ale wtedy nie mamy lekkiego stropu / strop drewniany jest dużo lżejszy niż betonowy / i wprowadzanie elementów mokrych do technologii suchej to trochę dziwnie... Poza tym inne jest przewodnictwo kamienia /duże /a inne drewna... Jeszcze co innego położyć drewno na stropie betonowym i przykleić do podłoża ale np. w podłodze pływającej robi się powietrzna szczelina która izoluje, a co ze współczynnikiem skurczu drewna i higroskopijnością Znalazłam kiedyś coś takiego:

Drewniana ściana wykazuje około 4 razy mniejsze przewodnictwo cieplne niż mur z cegły, około 5 razy mniejsze niż ściana betonowa i około 10 mniejsze niż mur z kamienia.

 

To prawda, że zrobienie podadzki akumulacyjnej na stropie drewnianym byłoby trudne, ale można podejść do tego inaczej.

Opisałem to w wątku :

Ogrzewanie podłogowe.

To zacytuję jeszcze tylko zdjęcia :

http://www.standard.com.pl/img/ogrzewanie_podlogowe_6.jpg

http://www.standard.com.pl/img/ogrzewanie_podlogowe_7.jpg

Pomysł pochodzi ze strony :

http://www.standard.com.pl/pompy_ciepla/podlogowe.php

Oczywiście wcześniej trzeba zadbać o odpowiednią wytrzymałość stropu, ale to już zadanie dla konstruktora :).

Takie ogrzewanie podłogowe zamierzam zrobić na poddaszu. Na parterze dla odmiany będzie potężny akumulator ciepła : 20cm betonu + 30cm zagęszczonego piasku położonych na 10cm izolacji z hydromaxu.

Bardzo dziekuję wszystkim za wskazówki :-)

HenoK, czy podlogowkę będziesz miał z Octopusa, czy "normalną" ;-)? Robocizna to chyba będzie droższa, bo przyciąć tyle tynku na wymiar to benedyktyńska praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, czy podlogowkę będziesz miał z Octopusa, czy "normalną" ;-)? Robocizna to chyba będzie droższa, bo przyciąć tyle tynku na wymiar to benedyktyńska praca.

Planuję "normalne" rurki np. PexAluPex 16x2. Robocizna rzeczywiście będzie spora, ale ze względu na instalację z pompą ciepła uznałem, że podłogówka bedzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość...: Warszawa

Strefa klim. : 3 Temp. zewnętrzna [°C]: -20

 

Pow.ogrz. [m2]: 213 Kubatura ogrz.[m3]...: 504

 

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną....... Qo[W]: 3599

Zapotrzebowanie na moc cieplną dla wentylacji.. Qwent[W]: 0

Dodatkowe zyski ciepła w pomieszczeniach......... Qzc[W]: 0

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej.. Qf,[W/m2]: 16.9

Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej..... Qv,[W/m3]: 7.1

 

Roczne zapotrzeb. na ciepło do ogrzewania...Qh, [GJ/rok]: 32.94

Qh,[kWh/rok]: 9150

Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA, [MJ/m2*rok]: 154.8

EA,[kWh/m2*rok]: 43.0

Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EV, [MJ/m3*rok]: 65.4

EV,[kWh/m3*rok]: 18.2

 

Powierzchnia uzytkowa to ok 180m2, sciany zewn. z BK 400 36cm, ocieplane styropianem 20cm. W dachu 38cm welny (18+20), w podlodze 30cm styropianu, okna do domow pasywnych (akurat na nich jest najmniejszy zysk energetyczny)

wentylacja mechaniczna z rekuperacja i wymiany na 0,5 plus GWC zwirowe w garazu.

Podlogowka bedzie wszedzie oprocz garazu, spizarni i pom. gosp. (tutaj zawsze jest cieplo). Napisalem bedzie poniewaz dom dopiero bedzie sie budowal wiec moge operowac czysto teoretycznie, zycie pokaze na ile dobrze wykonaja mi ten domek i jakie beda faktyczne koszty ogrzewania.

Jezeli dodam do tego PC IVT 6kW do co i cwu, ktora potrzebuje 1.3kW pradu to moze wyjsc w miare tanio

 

Pzdr.

 

 

z tym zapotrzebowaniem na ciepło do wentylacji aż tak dobrze nie jest. Wg nowej normy (m.in. dla instalacji z rekuperatorem) istnieje tzw powierze infiltrujące przez nieszczelności stolarki dachu itd itp. Nie są to wielkie ilości powietrza ale wychodzi mi z obliczeń, że tak z 1kw dodatkowo dochodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedna uwage co do tych zdjec umieszczonych powyzej.

Jest to rozwiazanie ogrzewania podlogowego nie tyle co na drewnianym stropie,lecz na polozonej juz podlodze w starym budynku.

Masz rację, jednak ja taką samą metodę chcę zastosować na stropie drewnianym (strop z belkami dwuteowymi Kronopol + płyta OSB gr. 25mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy tak wlasnie zrobione ogrzewanie nad garazem na stropie drewnianym.Na deskach jest folia,potem rozprowadzone rurki,potem plyta g-k jak na zdjeciach. Szczeliny sa zalane klejem i na koniec jest polozona siatka taka jak do elewcji i wszystko zaciagniete klejem.

Tylko wy macie, jak się domyślam, system "oryginalny":

http://images33.fotosik.pl/3/a67fb7d80efd03a3med.jpg

http://images22.fotosik.pl/189/1d849e3cda76717dmed.jpg

Jak się u was sprawdza to rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Najpierw może takie podst. wiadomości.

IVT , wiadomo, NIBE – no cóż, tu nie jest tak różowo . Dzwoni się na infolinię , wybiera dział PC odzywa się Pani ale …żeby coś konkretnego się dowiedzieć trzeba zadzwonić .do Pana a Pan jest JEDEN. , który wie co i jak. Jak Ktoś blisko W-wy to może odwiedzić Wioskę Budowlaną w miejscowości Urzut / 25 km od W-wy /. Tam PC ogrzewa się jeden domek i ….można ją obejrzeć.

Vissmann , Stieber Eltron- wypuścił nowe kompaktowe PC WPC , WPC –COOL / z funkcją chłodzenia / Sprężarka Copeland..

  • IVT 9 KW cena netto 26,500,- COP (0/35 *C ) 4,55 R -407C zb.dwupłascz.165l
  • IVT 11KW …………28.000,-……………… ..4,86 R-407 C …………… 165l
  • NIBE 1240 10KW ………….26.500,-……………… 5, R-407 C…… ……….160l
  • NIBE 1240 8KW…………..25.500,-………………….4,8 R-407C …………….160l
  • Vies.Vitocal 222-G 9,7 KW …………………………..4,3 R 410 A zb.. 250l
  • Vies. Vitocal 300 to nietypowa PC bo bez zasobnika cwu , zasob.trzeba osobno
  • St.Eltron WPC 10KW ….. ……7.710,-eu………………4,5 R 410A zb.162l
  • St.Eltron WPC .cool /sys.chłodz/8.810,-eu…………….4,5 R-410A zb.163l.

Programowanie zmian dobowych co i cwu.:

Najwięcej zmian w Viessmannie . Stieber około 6 . Byłam tam dzisiaj i Pani nagrała mi płytę z wizualizacją pracy sterownika WPMWII –chcę odtworzyć płytę…. czysta / dobre nie? – mam nadzieję , że błąd w nagraniu/. NIBE -2 na dobę , IVT – jeden na dobę.

Krzywa grzewcza, przesunięcie i histereza …mają wszystkie ale to ostatnie różnie jest nazywane . IVT – garb na krzywej, NIBE –stopnio- minuty.

Automatyczne przechodzenie na czas letni/zimowy : ma NIBE , Viessmann ….,/ nie ma IVT /w Stiebel nie mogę sprawdzić bo instrukcje montażu mają tylko ….instalatorzy i nie mam tej płyty / .

Łatwość ustawiania parametrów przez użytkownika :

Nie wiem jak się do tego odnieść…..15 różnych krzywych spośród których można wybierać w NIBE ….ogólnie dość dużo tu trzeba ustawić i mam nadzieję , że ustawia instalator a później użytkownik tylko „co nieco” .Poza tym jest tu ta trudność , że ustawia się dwa obiegi grzewcze i dla każdego z nich osobno / w IVT nie ma tak / ustawia się krzywą, przesunięcie temp.zasilania min , max , można ustawić własna krzywa grzania 1 i 2 . Trzeba zdecydować czy czujnik pokojowy ma uaktywnić obieg 1 czy 2. itd.

Łatwo i stosunkowo niewiele w IVT, w Viessmannie / 2 obieg./ zdecydowanie trudniej niż w IVT .

Czytelność i ”informacyjność” ekranu w stanie początkowym / nie po wybraniu funkcji /:

Zdecydowanie Viessmann i Nibe , IVT na tym tle blado. Steb….nie widziałam bo PC nie była podłączona. Viessmann -najbardziej czytelne wszystkie parametry na jednej planszy.

Ogólnie:

Najbardziej szczegółowo do PC w wytycznych projektowych dla instalatorów podchodzi Viessmann , . Ma 124 str i bardzo szczegółowo co i jak . Niestety nie ma podłogówki. / tę się układa na podstawie odpowiedniego projektu / . Viessmann mniej skupia się na krzywych itd. a bardziej na programowaniu dobowym temperatur co i cwu .

W Nibe i Viessmannie są funkcje chłodzenia.

 

To są takie wstępne spostrzeżenia ……..cenę Viessmanna dopiszę jutro.

Teraz możemy rozbierać to na czynniki pierwsze.

Oczywiście nie jestem specjalistą i moje spojrzenie jest „zielone”...ale ktoś powinien zacząć.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć w necie tej 1210 i porównać ale Ty skoro wiesz jak wygląda wejdź na 1240 i zobacz czy taki sam .Najlepiej wkleić ekran.

U nas w IVT tylko dzień , godzina i symbol guziczkówi : ogrzewanie, info, menu / nie mówimy o klawiszach dookoła tylko o ciekłokrystalicznym ekranie /

W NIbe np. symbol ogrzewania dodatkowego i jaki stopień , symbol kranu i stan A lub B, że zasila w wodę i czy temp. wody jest zwiększona i czy cykliczność jest włączona/ a u nas tylko słychać , że się leje i świeci jak podgrzewa/ .

jest symbol pompy obiegowej jest timer / okresowe obniżenie tem. zasilania lub ustawienie czasu dodatkowej ciepłej wody / . U nas trzeba wejść w menu i podmenu żeby sprawdzić co i jak. Pokazuje się jeszcze kaloryfer w trybie ogrzewania budynku i symbol basenu jak się świeci to ....zapraszam do kąpieli :D

Ten wyświetlacz w NIBE jest mały / nie widziałam go na żywo :-? / ale w stosunku do naszego też małego pokazuje więcej "stanów" PC.

Thermię ma Jatred ...bo nie ma instrukcji w necie i ON mógłby coś o niej napisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...