Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tzn parter to 120m2 i jeszcze dojdzie poddasze?

Jakiej mocy pompe planujesz?

 

Parter to ~`68m2 , dokładna moc pompy bedę wiedział dopiero po wyliczeniu zapotrzebowania domu na ciepło po dokonanych zmianach bo w tej chwili ma tylko projektowe wyliczenia ,przypuszczam że moc bedzie w okolicach 9kw.

Dolne zródło to bedziej najprawdopodobniej 3x 200m PE 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko po co budowac z takiego "gowna", zeby je pozniej mocniej docieplac?

Pewnie i z OSB bys postawil i dobrze ocieplil. Pytanie jest "po co?"

Jeżeli dla Ciebie element ,,nośny'' ściany ma za zadanie izolować to pozostaje współczuć.

PS podobnie jak w przypadku PC PW tak i w sprawie Porothermu jesteś Pyxis największym ,,ekspertem'' chociaż nie masz ani jednego ani drugiego - kolego Pyxis wasze EGO jest większe niż myślałem bo argumenty w stylu ,,bo ja tak uważam'' nikogo myślącego nie przekonają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dla Ciebie element ,,nośny'' ściany ma za zadanie izolować to pozostaje współczuć.

PS podobnie jak w przypadku PC PW tak i w sprawie Porothermu jesteś Pyxis największym ,,ekspertem'' chociaż nie masz ani jednego ani drugiego - kolego Pyxis wasze EGO jest większe niż myślałem bo argumenty w stylu ,,bo ja tak uważam'' nikogo myślącego nie przekonają.

 

No to niech nadal buduje z tego goowna. Droga wolna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter to ~`68m2 , dokładna moc pompy bedę wiedział dopiero po wyliczeniu zapotrzebowania domu na ciepło po dokonanych zmianach bo w tej chwili ma tylko projektowe wyliczenia ,przypuszczam że moc bedzie w okolicach 9kw.

Dolne zródło to bedziej najprawdopodobniej 3x 200m PE 40

 

Czyli raczej bedziesz instalowal pompe przewymiarowana (w stosunku do calego domu) i to sporo. To nie wplynie dobrze na parametry jej pracy z takim "polowicznym" GZ. Bedziesz mial bardzo wysokie (jak na PCi) temperatury zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej bedziesz instalowal pompe przewymiarowana (w stosunku do calego domu) i to sporo. To nie wplynie dobrze na parametry jej pracy z takim "polowicznym" GZ. Bedziesz mial bardzo wysokie (jak na PCi) temperatury zasilania.

Te 9 kw to w tej chwili przypuszczenia , w projekcie i załączonym obliczeniu mam 111,30 kWh/m2 rok http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty/gawel/projekt-gawel%28a%29-charakterystyka-energetyczna.pdf po zmianach bedzie mniej o ile jeszcze nie wiem ,muszę coś wymyśleć aby ogrzewać przez jakiś czas tylko parter ,jakimś rązwiązaniem jest nie uruchamianie pc i grzanie kominkiem ale to dodatkowe koszty które chciałem ominąć ,bo poco kominek i komin który bedzie przy okazji dawał dodatkowe mostki cieplne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze przy takiej opcji nie brac pompy o zbyt duzej mocy (tzn mocno przewymiarowanej) albo pomysles o inwertorowej?

Jesli przewymiarujesz pompe 20-25% w stosunku do ralnego zapotrzebowania calego budynku, to bedziesz ja eksploatowa na razie tylko z parterem godzac sie na nizszy COP i zasilanie podlogowki na poziomie 38-40*C. Bedzie mial w tym czasie wiecej zalaczen i krotki cykle pracy, ale cos za cos. Takie przewymiarowanie pownno juz wystarczyc do grzania (w lwiej czesci) w tanim pradzie po rozbudowie o pietro.

 

PS.

Na srednio docieplony domek 120m2 i 4 osoby to pewnie 6kW pompa bedzie jak najbardziej do przyjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobisz dobrą do pompy ciepła podłogówkę (gęstą) to nic tragicznego się nie stanie przez te parę lat pracy z 50% odbiorem.

Będą nieco gorsze parametry (COP) bo wysokie temperatury się "ułożą" podczas pracy pompy ale bez przesady, będzie działać aż miło 100% w taniej taryfie ;)

No, chyba że Twój instalator wymyśli bufor i sterowanie pogodowe, to temperatury będą normalne ale za to startów dużo i z wykorzystaniem taniego prądu się to będzie kłóciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze przy takiej opcji nie brac pompy o zbyt duzej mocy (tzn mocno przewymiarowanej) albo pomysles o inwertorowej?

Jesli przewymiarujesz pompe 20-25% w stosunku do ralnego zapotrzebowania calego budynku, to bedziesz ja eksploatowa na razie tylko z parterem godzac sie na nizszy COP i zasilanie podlogowki na poziomie 38-40*C. Bedzie mial w tym czasie wiecej zalaczen i krotki cykle pracy, ale cos za cos. Takie przewymiarowanie pownno juz wystarczyc do grzania (w lwiej czesci) w tanim pradzie po rozbudowie o pietro.

 

PS.

Na srednio docieplony domek 120m2 i 4 osoby to pewnie 6kW pompa bedzie jak najbardziej do przyjecia.

 

Nie wiem czy to ważne ale moja pc jak zaczyna pracować to gdzieś na sterowniku pokazuje moc grzewczą nawet 16. W miarę wygrzewania podłogi moc spada do 1-2. Pytanie. Czy w innych pc moc nie jest regulowana siłą grzania wody, bo u mnie tak widać. Przecież sprężarka spręża gaz w sobie zależnie od potrzeby temperatury. Więc jeśli ma małe potrzeby to spręża mniej a do tego pobiera mniej prądu na potrzeby sprężania. Powiedzcie czy dobrze myślę, czy nie i czy wasze pc działają na podobnej zasadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten spadek mocy to tylko skutek. Skutek pracy pompy z mniejsza sprawnoscia. Tutaj u kolego tez to zadziala. Przy wiekszej temperaturze GZ moc pompy bedzie nieco mniejsza niz przy grzaniu 2 kondygnacji (moc nominalna gruntowki producencji podaja da B0/W35 - jak bedzie mial DZ 0*C a GZ 40*C to moc bedzie nieco mniejsza od nominalnej). Spadnie COP. Relatywnie grzanie tej powierzchni parteru bedzie drozsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba, bo po co zamrażać mur. W przepuście można pianką, a dalej np. styrodurem. Wystarczy 1 metr.

 

Dzieki.

Myslalem, ze trzeba ocieplic same rury w odleglosci co najmniej 2 metrow od budynku?

Sondy rozchodza sie w dwoch przeciwnych kierunkach. Czyli mam zrobic tunel ze styroduru, a w nim sondy?

Moglbys mi to przyblizyc z technicznego punktu widzenia.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie opianowalem przepust. W przepuscie, wewnatrz budynku i 2m od niego rury sa w takiej piankowej szarej, dosyc grubej otulinie.

 

Na wiosne bede musial dokopac sie do sond i oblozyc je jakas otulina, przepust mam opianowany a na fundamencie styrodur.

Trzeba bedzie poszperac w sieci by znalezc odpowiednia, nie nasiakliwa otuline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam w swoim domu pompę ciepła Viessmann Vitocal 200G - 9,7kw, 5x150m fi 32 z glikolem etylenowym zakopane w mokrej glinie liniowo. Ogrzewanie tylko podłogowe + grzejnik w garażu i pompowni :yes: i miejsce na dwie drabinki-nie podłączone.

Powierzchnia grzanych podłóg 170m2. Całość-parter i piętro na jednym rozdzielaczu gorgiela 14 obwodów w pompowni-2m od pompy+dokładka na grzejniki.

Całość była szykowana pod kondensat,ale gazownia stwierdziła że zrobią plan na całą ulicę a to potrwa 3-4 lata. Pompa z odzysku po jednym sezonie grzewczym,jest to urządzenie "all in" z pompami do dz i gz oraz zaworem 3d.

Dom jeszcze nie zamieszkany 30cm wełny w dachu,gazobeton+13cm grafit,podłoga 13cm (termos to to nie jest :no: ) Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym + dorobię drugi wymiennik-będzie duo.

Problem polega na tym,że mam bardzo wysoką deltę na samej podłogówce- 12oC,więc grzeje praktycznie tylko połowa pętli. Pompka dz na 2 biegu,gz na 3.

Mieszkaliśmy dwa tygodnie w święta,pompa chodziła z ograniczeniem czasowym 4,5h w jednym cyklu (jesteśmy jeszcze na taryfie budowlanej,więc nie szalejemy) Teraz nie ma nas w Polsce,ograniczenie czasowe ustawione na 3 godziny,poziom krzywej 16oC,nachylenie 0,6.

Na początku miałem nadzieję że budynek nowy-nie wygrzany to po prostu pobiera więcej energii. Podczas świąt utrzymywaliśmy temperaturę wewnątrz na poziomie 19-20oC.

Prawdopodobnie przyczyna leży w małej średnicy rur pp zasilającej i powrotu z rozdzielacza- pp 25 dn20,wejścia w rozdzielaczu też tylko 3/4. Rozdzielacz pod piec gazowy więc miał mieszacz,który jest teraz wyrzucony. Przepływy na rotametrach ok 1,2-1,3 l/min. Pompa obiegowa willo ma na 3 biegu pobór prądu 130W,więc do najmniejszych nie należy. Myślałem o wyrzuceniu istniejącego rozdzielacza,zamiast niego rozdzielacze z wejściem 1" bez rotametrów-tylko zaworki (i tak poustawiam przepływy według temperatur powrotów) i nowe podejście z rury pp 32 lub 40.

Problem w tym że wyjścia z pompy,zawór 3d w pompie też są średnicy wewnętrznej 20mm...

Opcje które rozważam to:

1.Usunięcie rotametrów i założenie zwykłych zaworków na starym rozdzielaczu (pewnie nie da zbyt wiele),

2.Nowe grubsze podejścia (poza pompą) pod nowe rozdzielacze z wejściami 1" z zaworkami, (może coś zmieni),

3.Mały bufor od razu za pompą,dodatkowa pompka obiegowa na zasilanie za buforem + nowe grubsze podejścia i zasilacze.

4.Dołożenie elektrozaworów i grzanie na przemian parteru i piętra,

5. Poczekać,pomieszkać...może delta sama spadnie :D

6.Wymiana pompy obiegowej w pompie ciepła na mocniejszą.

Może macie jakieś inne lepsze sugestie jak ten bajzel naprawić możliwie małym nakładem.

Pozdrawiam.

 

Poniżej zdjęcie rozdzielacza przed usunięciem mieszacza i zrobieniem wylewki.

DSC_0049.jpg

Edytowane przez josephgo87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...