Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na wbudowanej pompie obiegowej brak jest oznaczeń,viessmann podaje tylko pobór prądu na poszczególnych biegach 62/92/132.

Podejrzewam że jest to coś pokroju http://productfinder.wilo.com/pl/PL/product/000000120002f0010001003a/fc_product_datasheet

Nie jest to maleństwo,pytanie co musiałbym wsadzić żeby całość grzała... Boję się że przy sterowaniu wyłącznie pogodowym sterownik będzie często i długo mielił tą pompą żeby mieć podgląd temperatury. U innych użytkowników viessmanna wyczytałem że działa ta pompka 24h. Jakimś rozwiązaniem będzie pewnie dołożenie czujnika temperatury pomieszczenia,ale to później.

Czytam trochę o tych wszystkich przypadłościach z instalacjami z PC,więc wolałem opisać od razu co i jak,bo bez "jakiegoś" opisu to trochę takie wróżenie z fusów...

Dzięki za odpowiedź :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zastanowię się nad wymianą pompy na większą.

Co do grzania naprzemiennie,to z mojego punktu widzenia wygląda to tak,ze przepływy na grzanej kondygnacji wzrosną,więc delta zmaleje.

w chwili obecnej wszystkie pętle podłogówki otwarte na max zarówno na rotametrach jak i zaworkach na drugiej belce. Tylko grzejniki są skręcone z wiadomych względów...

Pyxis możesz podać dane swojej pompy obiegowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dolnym źródle aby zniwelować różnicę długości sond należy KONIECZNIE użyć rotametrów.

Gdybyś miał jedną sondę 100m, a drugą 200m, to rzeczywiście trzeba by zniwelować różnice. Niekoniecznie rotametrami, wystarczy zmierzyć temperatury obu takich sond i doprowadzić do tego, żeby były równe. Przy różnicach długości rzędu 10% nie ma sensu zawracać sobie głowę regulacjami. Rotametry to koszt dla dużych przepływów i dodatkowe opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli de'facto ich brak w ofercie nie jest problemem?

Jeżeli tak jak Koledzy wcześniej napisali odwierty wszystkie w miarę równe wyjdą i wykonawca sensownie zlokalizuje rozdzielacz żeby dobiegi były równe, ewentualnie skompensuje długości (a'la Tichelmann właśnie) to ja powiem więcej: rotametry są szkodliwe bo wprowadzają dodatkowe opory. No i oczywiście Ty musiałbyś za nie zapłacić ekstra.

Trzeba zaufać wykonawcy chyba, że zrobi zgodnie ze sztuką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zastanowię się nad wymianą pompy na większą.

Co do grzania naprzemiennie,to z mojego punktu widzenia wygląda to tak,ze przepływy na grzanej kondygnacji wzrosną,więc delta zmaleje.

w chwili obecnej wszystkie pętle podłogówki otwarte na max zarówno na rotametrach jak i zaworkach na drugiej belce.(...)

Jeżeli masz między PC a rozdzielaczem podłogówki rury PP25, to wewnątrz takiej rury jest tak mały przekrój że co najwyżej wsadzisz tam mały palec dłoni. Jak znam życie to instalator dał standardowe rury PN20, może jeszcze stabilizowane.

Według mnie powinieneś wymienić tę część instalacji a pompę obiegową zostaw w spokoju.

 

Pompa którą masz w tej chwili z pewnością powinna wystarczyć z nawiązką!!! Ona i tak jest większa właśnie z powodu "asekuranctwa" producenta (nie tylko Vieśka, wszyscy dają na zapas).

 

A tak BTW: byłem dziś "na awarii" Vieśka w mojej okolicy, zawiódł jak zwykle INSTALATOR. Pompa jak pompa, pracuje. Tylko dlaczego ludzie tak patrzą jak w bóstwo na markę i logo to mnie coraz bardziej zadziwia, ten egzemplarz hałasuje bardziej niż samoróbka z bezpośrednim parowaniem którą ostatnio naprawiałem....

 

Słowo daję: Viessmann powinien się wstydzić wypuszczać takie produkty na rynek!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu uruchomienia instalacji wiedziałem że rury nie mają odpowiedniej średnicy,ale tak jak wspomniałem całość była szykowana na kondensat,więc hydraulikowi wybaczę :p

Swojego Wiesia kupiłem z demontażu z przelotem 1500H. Marka jak to marka każda ma w swojej ofercie lepsze i gorsze modele i egzemplarze. Generalnie przy zachowaniu zdrowego rozsądku i odrobiny szczęścia nawet "made in China" może pracować X lat. Brałem Wiesia z nadzieją na dobre jakościowo podzespoły a przede wszystkim dlatego że był dostępny za dostępne pieniądze.

Wymiana rozdzielaczy i dodanie nowych podejść raczej i tak nie przeskoczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości...jakie macie średnice rur co wychodzących z pompy ciepła?

U mnie na pompie jest 5/4" zarówno na GZ jak i DZ. Na GZ potem mam 1m rury elastycznej 5//4" a dalej pół metra rury miedzianej 28 do trójnika rozdzielającego przepływ na 2 rozdzielacze. Rozdzielaczy bym u Ciebie nie wymieniał, natomiast na pewno trzeba zwiększyć średnice rur od pc do rozdzielacza, na coś o średnicy wewnętrznej co najmniej takiej jak rura miedziana 28 lub lepiej więcej jeśli jest to ładnych kilka metrów. Jeśli będą to zgrzewane PP, to warto zadbać, żeby się nie porobiły w środku obrączki od zgrzewania. Te zawory między rozdzielaczami też warto by wymienić na większe, ewentualnie zasilanie i powrót podpiąć z drugiej strony rozdzielacza żeby ominąć te zawory. Trzeba też przejrzeć rury, czy po drodze nie ma jakichś zwężek, których nie widać na zdjęciu.

Nie wiem czemu większość wykonawców boi się dużych średnic jak diabeł święconej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...