Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie. U mnie mocno Skarapla sie para na rurkach DZ w piwnicy przez co na podlodze mam ciagle plamę. Są niby ocieplone itp. Dzis z pompy -wyciągnąłem wykłądzinę wyciszającą spod, byla cala mokra. Pompa stoi w piwnicy gdzie temp wewnątrz jest okolo 17-18 stopni. Jak to wygląda u Was?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. U mnie mocno Skarapla sie para na rurkach DZ w piwnicy przez co na podlodze mam ciagle plamę. Są niby ocieplone itp. Dzis z pompy -wyciągnąłem wykłądzinę wyciszającą spod, byla cala mokra.

 

 

Jak miałem ocieplone DZ "zwykłą" izolacją też tak było .Po ociepleniu izolacją "czarną" przestało się skraplać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Dzis z pompy -wyciągnąłem wykłądzinę wyciszającą spod, byla cala mokra. Pompa stoi w piwnicy gdzie temp wewnątrz jest okolo 17-18 stopni. Jak to wygląda u Was?

 

Firma Viessmann moim zdaniem w temacie pomp ciepła jest co najwyżej mierna. Ceny urządzeń są proporcjonalne do ilości banerów przy okazji wszystkich sportów zimowych a odwrotnie proporcjonalne do "tego co otrzymujemy"...

 

Co do skraplania wody - Viesio ma inne podejście do fizyki i w materiałach reklamowych chwali się że nie izolowany parownik i przewody dolnego źródła odzyskują ciepło sprężarki - tak argumentują brak kauczuku na parowniku!!!

To, że kapie woda i rdza zżera dół pompy ciepła, jest dla nich nieistotne.

Może właśnie to jest powodem w tym przypadku? Nie rury na zewnątrz a sam goły parownik???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku to raczej nie o kasę chodziło,bo cenę dostałem na wykonanie ale za materiały dostałem fv osobno. No chyba że hydro chciał zaoszczędzić w moim imieniu :confused:

Martwią mnie jeszcze trochę średnice rurek w pompie i sam zawór 3d (rurki 22mm w miedzi)

Wygląda na to że Viessmann z uporem promuje połączenie bufora i dlatego tylko takie średnice...

Poniżej zdjęcie odległości podejść do rozdzielaczy.

[ATTACH=CONFIG]236670[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]236671[/ATTACH]

 

Z tego co mi wiadomo to mijanki powinno się robić pod rurami a nie nad. W ten sposób przy kiepskim przepływie mogą się rurki zapowietrzać. Majster fachurą to się nie popisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prawda jest, ze przewymiarowana pompa bedzie wiecej brala pradu niz ta dobrana prawie na styk?

Przy zlecaniu ofert na gruntowa Pci, zaznaczylem ze potrzebuje pompe o pare KW wieksza od wyliczonego OZC.

Jeden z fachowcow po konsulacj z przedstawicielem stwierdzil, ze takie rzeczy to sie robi, ale tylko w przypadku doboru kotla.

Nie byl to przedstawicel "Wieska"

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prawda jest, ze przewymiarowana pompa bedzie wiecej brala pradu niz ta dobrana prawie na styk?

Przy zlecaniu ofert na gruntowa Pci, zaznaczylem ze potrzebuje pompe o pare KW wieksza od wylcznego OZC.

Jeden z fachowcow po konsulacj z przedstawicielem stwierdzil, ze takie rzeczy to sie robi, ale tylko w pzypadku doboru kotla.

Nie byl to przedstawicel "Wieska"

 

Przy grzaniu "calodobowym" to nie bedzie raczej zauwazalne, bo praca w cyklach (regeneracja DZ miedzy cyklami i wyzsza jego temperatura) zronowazy nieco wyzsza temperature zasilania w cyklu.

Mam na mysli pompe gruntowa i przewymiarowanie pompy w granicach 30-40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie moze sobie wyobrazic "techniki" grzania w tanim pradzie (nie bylo tego na szkoleniu a samodzielne myslenie jest niedopuszczalne). Przerasta to wielu instalatorow. Nawet z tego forum.

A dziwisz się? Jak większość budowanych domów ma ocieplenie takie jakie ma (paaaaanie, 10 cm to świat i ludzie; po co panu 30(40,60) cm wełny, ludzie kładą 15 i będzie pan zadowolony), to zrealizowanie grzania w taniej taryfie wygląda jak przy grzejnikach. Wyłączysz pompę i zimno. Więc wytłumacz takiemu, że dom potrafi utrzymać temperaturę. Szkolenia nie promują myślenia, tylko działanie zgodnie z procedurą. A jeszcze jak instalator wychowany na piecach gazowych/ekogroszkowych (to raczej większość), a instaluje PC bo jest większy zarobek (a nie jest pasjonatem, który pogłębia swoją wiedzę sam, z przekonania, a nie dlatego że firma go na szkolenie wysyła), tylko zwykłym pracownikiem/robotnikiem, to już pozamiatane. To jest właśnie na zasadzie "ja tyle lat budowałem i było dobrze". Beton i tyle. Do ojca przyszedł gazowy serwisant Buderusa, ojciec się pochwalił moją pompą. Skończyło się na tym, że PC nie grzeje poniżej -5 i zamarznę w domu. I nic go nie przekona, że "czarne jest czarne, a białe jest białe". A ja naiwny wierzę w te 22,5 na termometrze :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pyxis jak masz rozwiazana sprawe sterowania podlogowka? Masz sterownik pogodowy, czy regulatory pokojowe?

Ile w ciagu dni uruchamia Ci sie sprezarka?

Pytam bo zamierzam kupic Ekontech 12 KW ze sterownikiem pogodowym, mam obliczone obciazenie cieplne budynku na

poziomie 7.4 KW+ CWU i zastanawiam sie czy 12-tka bedzie lepsza przy wykorzystaniu taniej taryfy? 14KW jest o 1.4 k drozsza. Pompa Delphia nie posiada grzalki zastanawiam sie czy 14 -tka w moim przypadku nie bylaby lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownie mam pogodowe (czujnik zewnetrzny) + pomiar temperatury wylewki. Pokojowego miec nie musisz, bo bardzo ladnie da sie krzywa grzewcza ustawic tak, ze w domu masz mniej wiecej stala temperature (nawet kominkiem jest to trudno rozregulowac a przy grzaniu akumulacyjnym w taniem pradzie to wazne).

Zalaczen sprezarki mam obecnie srednio 4,5 na dobe. Spokojnie przy dobrze dobranym zasobniku CWU dalo by sie zejsc jeszcze o jedno zalaczenie mniej.

 

Ja swoje projektowe obciazenie cieplne szacuje tez na okolice 9kW a mam pompe 12,6kW. Grzanie CWU i CO udalo by mi sie spokojnie zrealizowac w 99% w tanim pradzie (mam taryfe weekendowa z 11h taniego w dni powszednie i wiecej w weekendy), ale znowu ten niedobrany zasobnik CWU powoduje, iz na CWU mam 20/80% droga/tania. Co w tym roku w drogiej pracowalo mooze ze 4h.

 

IMHO: Jesli masz 11h taniego pradu , to wystaczy Ci raczej 12tka. Jesli masz tylko 10h, to mozna rozwazyc ta 14tke, bo te 1400 zl to nie jest wiele. Mocniejsza pompa pozwala takze efektywniej wykorzystac okienko taniego pradu w dzien, ale z drugiej strony musisz miec do niej dobrze dobrany zasobnki CWU, bo ona przy poziomym DZ w lecie bedzie miala z 17-18kW mocy grzewczej.

 

Ja grzalek nie mam miec nie chce. Przy przewymiarowaniu masz zapas mocy. Przy -30*C pewnie dopiero bedzie jej ciagla praca 24h/dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik kupie 400 litrowy z podwojna wezownica 4.2m2. Powinien byc odpowiedni.

Tak ja mowisz pozostane tylko przy sterowniku pogodowym. Nie bede sie bawil w dodatkowe regulatory

pokojowe. Co do mocy pompy to porozmawiam jeszcze z instalatorem.

Pewnie gdzies to bylo, ale czy moglbys mi przypomniec czym jest "soft start"?

Czy jest to jakis rodzaj modulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Softstart to taka opcja lagodnego rozruchu sprezarki. Ja tego nie mam, bo chcieli za to 700 zl. Wiedzialem, ze moja pompa nie bedzie startowala 20x dobe, wiec zaryzykowalem oszczednosc.

 

Do pompy 14kW ten zasobnik moze miec za mala pow wezownicy (za mala w sensie optymalnej pracy). Zobacz na zasobniki Galmetu z serii MAXI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...