Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie dotyczące głośności pomp ciepła. Czy są głośne? Czy przeszkadzają w nocy?

My mamy PC z Climakomfortu - zakopana na zewnątrz, więc nie słychać jej w ogóle, ale i będąc na zewnątrz nie jest niemal bezgłośna...

Za to trochę słychać PC do cwu, która stoi u nas w kotłowni...Ale to kwestia przyzwyczajenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nibe Fighter 1240.Pompa działa od 5 miesięcy.Moc 8,5 kW.Dom 700 m3,powierzchnia po podłodze 223 m - piętro i poddasze - wszędzie podłogówka.Ściana 1W Ytong 36,5,podłoga 13 cm styro,dach 23 cm najcieplejszego Rockwoola.Największe okna od płd-zach. o współczynniku 1.0.

Póki co działą "na automacie" - ustawień dużo ale nie mam potzreby zmian ( na razie prąd budowlany za 0,36 zł/kWh ) docelowo chyba taryfa weekendowa.Kolektory 220 m pionowe.Temperatura w domu średnio 22C.Kominek włączany "od święta" bez DGP - podnosi temp w salonie do 24C.Jedyne co reguluję to przesuniecie krzywej grzania bo gdyby była ustawiona firmowo na "0" to miałbym w domu ze 30 C - aktulanie jest na "minus 4" tzn że komputer ustawia temp zasilania o 8 st niższą od tej z poziomu "0".Rezerwa jest więc duża.Zakładam autoamtykę na węzły i czujniki w pomieszczeniach co by głównie podwyższyć temp. w łazienkach i obniżyć w sypialni.Przede wszystkim wyłączam pompę od recyrkulacji - obniża temp.CWU w zbiorniku o 3-4 stopnie - rozrzutność.Pierwszy sezon jest niemiarodajny.Od nowego roku zliczam kWh.Pompa wyświetla ilość wąłczeń,czas grzania CWU i CO.Różnica temperatur solanki między wejściem a wyjściem 4 stopnie dla CWU i 5 dla CO.Najwyższa faktyczna temperatura wody w instalacji to 30 stopni ( termometr w skrzynce rozdzielczej )przy minus 11 na zewnątrz.Pompy obiegowe w skrzynkach rozdzielczych ustawione na II biegu.Rozruch chyba miękiki bo nie widać spadku napiecia.To narazie wszystko czym mogłem się podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie wszyscy może zrozumieli o co chodziło z buforem i dlaczego Hydrolek był przeciw a Sncf był za ..to znalazłam coś takiego i myślę, że może rozwieje to wszelkie wątpliwości :

 

W bardziej rozbudowanej konfiguracji stosuje się ponadto zbiornik buforowy o pojemności około 200 l (rys. 5).

Rolą tego zasobnika ciepłej wody jest wprowadzenie do systemu bezwładności cieplnej, co korzystnie wpływa na wydłużenie cyklu pracy pompy ciepła, czyli wydłużenie okresu pomiędzy kolejnymi jej włączeniami. Celowość stosowania zbiornika buforowego, jako elementu wnoszącego dużą bezwładność cieplną, jest dyskusyjna w przypadku zastosowania podłogowej instalacji c.o. w całym domu, gdyż masywny jastrych ma wystarczająco dużą pojemność cieplną, by zapewnić dużą bezwładność cieplną całego systemu.

 

Stosowanie zbiornika buforowego jest natomiast celowe w przypadku grzejnikowej instalacji c.o. (mającej małą bezwładność cieplną) lub w przypadku systemu biwalentnego, w którym zachodzi potrzeba akumulowania ciepła pochodzącego z dwóch różnych źródeł ciepła

Płytę już mam . W Stiebel Eltron byli bardzo mili . Co prawda zakopują kolektor poziomy poniżej strefy przemarzania / i to normalne / ale uważają , że czym głębiej to lepiej nawet około 2 metrów / padło stwierdzenie , że to daje identyczną moc jak sondy pionowe / hmm........dla mnie kontrowersyjne....

Natomiast Viessmann niezależnie od rejonu kraju zakopuje na 1,50m.

Odnośnie ekranu ciekłokrystaklicznego : od najmniejszych Stiebel / ale do regulacji się otwiera klapkę i jest ciut większy/ , IVT / wielkość chyba taka sama powierzchniowo jak Stieb. / , NIBE, /6,8 x 3,5cm / , Viessmann / 8cmX5cm/

Odnośnie m-wości Urzut . PC Nibe jest zamontowana w domku Firmy Honka / domki Fińskie / wystawa czynna od środy (13-17) do czwartek-piątek (10-17) , sobota-niedz.(10-16) tel.0-22 374-23-16; 0-22 357-01-16. W ostatnią sobotę stycznia ma przyjechać przedstawiciel Nibe / mam nadzieję , że znający PC od podszewki / i można będzie bezpośrednio zapytać o różne sprawy .

W salonie firmowym Vissmanna na Polskę żadnej PC. Są 2 szt. na ul Czecha ale jako mebel / żadna nie działa /.

Decybele .....od 48 / Stieb/ , . 49 / Nibe/ -51 / Stieb -cool / , Viessmann około 50 db, IVT chociaż tu ma 1 miejsce PC 9 KW 39,9 KW . To i tak zależy gdzie stoi , jak w pom. gdzie są płytki glazury i terakota to odczuwalny hałas jest większy niż w pom. mniej akustycznym .

U mnie stoi w pom .gospod.normalne drzwi /pełne gr.3,8cm /... nie słychać pracy PC

Wygrzewanie podłogówki- jako program NIBE

Zabezpieczenie przed '"zakleszczeniem" pomp / w okresie wakacyjnym kiedy PC może nie działać /nawet nie podgrzwać cwu ) - Viessman {raz dziennie na 10sek.uruch.są pompy- tryb stand by}

Funkcja miękkiego startu ...słyszałam , że teraz mają wszystkie ...dawnej było różnie.

Chciałam poprawić wcześniejszy post / ten długi / ale się nie daje ....

Vieesmann ..zmiana wartości 3 zmiany co 2 godz.w ciągu 24 godz. i trzeba przyznać , że są BEZKONKURENCYJNI z tą symulacją w danym momencie pokazującą temp. w poszczególnych obwodach , otwarcie / zamknięcie pomp cyrkulacyjnych itd.. Za to u mnie 6+ .

Cena netto Vitocal 222-g / 9,7 KW 26.299,/ - Vitocal 300 /8,8 KW-23.696 ;

10,8 KW 26.049 /; zbiornik cwu 300l - 4.728,-.

PS. To o 6 zmianach dobowych powtórzyłam za przed . Siebel El. ale w/g mnie ma 3 ...chyba , że jest 3 dla 1 obiegu grzewczego i 3 dla drugiego / / trzeba to sprawdzić!

Natomiast ma coś ciekawego czego nie ma żadna z nich. Myślę o ustawieniu w trybie letnim. Otóż PC bierze pod uwagę nie tylko zadaną temp. zewnętrzną powyżej której ma nie grzać ale jeszcze drugi parametr.....izolację budynku.

Jest to 0 / wtedy tylko temp.odgrywa rolę / I stopień / ocieplenie pozwalające utrzymać ciepło budynku przez 24 godz. / , II st./ 48 godz./ , III st / 72 godz./

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie , że różne firmy inaczej dobierają PC .

U Androzka dom -223mkw podłogówki i 8,5 KW PC. Dom dobrze ocieplony , okna na odpowiednią stronę itd.

Dla innych firm to by była za mała PC . Co najmniej 10 KW, inne doradziłyby około 12 KW.

Kolektory - łączna dł. 200 mb i tu chyba wszystkie firmy doradziłby prawie tak samo.

W PC jest możliwość różnego ustawienia włączania pomp cyrkulacyjnych cwu.

Np. w Viessmannie jest cykl 15/5 / co 15 min na 5 min / lub 30/5 / co 30 min na 5 min./

W IVT - niestety mają fabrycznie ustawioną ciągłą pracę pompy ogrzewanej wody chyba , że ma się obejście wtedy można wybrać alternatywna pracę czyli uruchamianie i zatrzymywanie wraz ze sprężarką.

 

A&zb

 

Znalazłam instrukcję instalatora w necie. Nie mogłam się doprosić swojej.

Co to jest to C12 na rys. na str.56 ? / po lewej stronie rysunku / jest tam instalacja grzewcza z zaworem regulacyjnym dla pętli podłączonej równolegle / chodzi o osobny równoległy obwód co dla instalacji grzejnikowej z zaworem regulacyjnym /

Mam nadzieję , że PC chodzi już normalnie.

Pozdrawiam

 

wiem już co to jest ...to naczynie wyrównawcze tylko z nr.12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Renjul ….pomijając wszystko ..to nie byłaby podłoga akumulacyjna bo nad nią nie można wylać wylewki / chyba , że ktoś chce ale wtedy nie mamy lekkiego stropu / strop drewniany jest dużo lżejszy niż betonowy / i wprowadzanie elementów mokrych do technologii suchej to trochę dziwnie... Poza tym inne jest przewodnictwo kamienia /duże /a inne drewna... Jeszcze co innego położyć drewno na stropie betonowym i przykleić do podłoża ale np. w podłodze pływającej robi się powietrzna szczelina która izoluje, a co ze współczynnikiem skurczu drewna i higroskopijnością Znalazłam kiedyś coś takiego:

Drewniana ściana wykazuje około 4 razy mniejsze przewodnictwo cieplne niż mur z cegły, około 5 razy mniejsze niż ściana betonowa i około 10 mniejsze niż mur z kamienia.

 

Oczywiscie masz racje, drewno ma wieksza rezystancje na cieplo niz wspomniane (przytoczone) przez ciebie materialy, ale mozna zaprojektowac ogrzewanie podlogowe w taki sposob ze dostarczy odpowiednia ilosc energii, oczywiscie zalezy od rodzaju zastosowanej drewnianej podlogi, nie trzeba wcale uzywac technologii mokrych(betonu) zeby instalowac ogrzewanie podlogowe. Na przyklad : http://www.thermotech.se/540.html , http://www.thermotech.se/546.html.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie , że różne firmy inaczej dobierają PC .

U Androzka dom -223mkw podłogówki i 8,5 KW PC. Dom dobrze ocieplony , okna na odpowiednią stronę itd.

Dla innych firm to by była za mała PC . Co najmniej 10 KW, inne doradziłyby około 12 KW.

Kolektory - łączna dł. 200 mb i tu chyba wszystkie firmy doradziłby prawie tak samo.

 

Dziwna to sprawa jak dla mnie ze dlugosc kolektora jest taka sama a pompy rozne. Najwidoczniej rozne firmy roznie obliczyly ile energii mozna otrzymac z jednego metra kolektora co oczywiscie tez jest dziwne.

 

 

 

A&zb

 

Znalazłam instrukcję instalatora w necie. Nie mogłam się doprosić swojej.

Co to jest to C12 na rys. na str.56 ? / po lewej stronie rysunku / jest tam instalacja grzewcza z zaworem regulacyjnym dla pętli podłączonej równolegle / chodzi o osobny równoległy obwód co dla instalacji grzejnikowej z zaworem regulacyjnym /

 

gdzie mozna ta instrukcje zobaczyc? mozesz ja podeslac ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak

 

To instrukcja IVT , część zawiera instr. użytkowania a część / druga / montażu.

http://www.mmsolar.pl/pdp/pompy/Instrukcje_IVT/pol/Greenline_HT_Plus_1-1_po_kompl.pdf

 

Odnośnie stropu: to już nieważne ale dziękuję.

Odnośnie doboru PC z tym jest różnie. Viessman / aż 2 str w instrukcji projektowania / nie bawi się niuanse tylko robi wybór jaki budynek: niskoenerget. zapotrzeb 40KW/mkw, dobrze ociepl 50KW/mkw, robi dodatek do cwu:

Dodatek do podgrzewu wody użytkowej

Dla zwykłego budynku mieszkalnego przyjmuje się maksymalne

zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową wynoszące ok.

50 litrów na osobę dziennie przy temperaturze ok. 45°C.

Odpowiada to dodatkowemu obciążeniu grzewczemu około

0,25 kW na osobę przy 8 h czasu podgrzewu. Dodatek ten uwzględnia

się tylko wówczas, gdy suma dodatkowego obciążenia

grzewczego wynosi więcej niż 20% obciążenia grzewczego wyliczonego

na podstawie normy DIN EN 12831.

 

W Steb.Elk...tu mamy wzór OZC Qt ;Qn / nie jest to idealne ale padł skaner

:evil: /

biorą też pod uwagę jakie budownictwo jak Viessman i i jak inst. / 100% podłogówka , lub podł+grzejniki lub tylko 100% grzejniki / i ma tabele doboru dla wszystkich swoich PC / moc, temp zasil. (35,50,60*C) wskaż,zapotrzeb.na energię W/mkw, orientacyjna powierzch.ogrzew.w mkw , wskaż, zapot.. na energię na W/m3 i kubatura ogrz .m3/ ., dodają 1KW na cwu

Mają dobór nisko-temp. . grzejników.

A tak liczą dł kolektora pionowego i poziomego. / nie będę przytaczać wzorów bo nie umiem tak napisać , nie ma takiej literówki /

PC WPF5 / solanka -woda / 5kW, moc grzewcza 0/35 - 1,3 KW

5,8-1,3=4,5 KW 4500:22,5W/mkw( tyle średnio z mkw)=200 mkw całkowita powierzchnia kolektora ( 4 sekcje płaskiego lub 3 spiralnego )

Pionowy:

przyjmując średnio z metra 55W/mb / sucha 30W/m, wodna 100W/m/

4500:55= 81,81 mb sondy zaokrąglając 85 mb sondy

 

Ty też tak liczysz ?

IVT nie podaje żadnego doboru a Nibe też .Może wychodzą z założenia , że taką podstawową wiedzę my mamy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wyliczenie dla PC 5 KW nie dla pojedyńczej rury... tylko dla całego pionowego kolektora 85 mb . Abo 2 x 43 mb albo 3x 30 mb .

Wzorów nie ma tam żadnych tylko napisałam , że to Q oni liczą .

Pytanie tylko dla jakiego domu ta PC 5 KW.? np. przeciętnego / mam na myśli ocieplenie / 80-100-120 mkw powierzchni ?

Dla jakiego domu / powierzchnia / Ty byś zastosował PC 5 KW ? najlepiej w powiązaniu z ociepleniem . Np. dom dobrze ocieplony pow......, dom średnio ocieplony pow... stare budownictwo pow.......

Pozdrawiam

 

....dlatego wzięli średnio 55W/mb bo nie wszyscy znają przekrój gleby / pionowy/

Część nie robi badań gruntu tylko robi w ciemno i dlatego to w/g producentów jest bezpieczne / ani nie za duży ani nie za mały /.

Gdyby była nawodniona to :4500:100=45 mb

Gdyby była o dobrym przewod.cieplnym : 4500: 80=56,25 zaokrąg 60 mb kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuję zamontować pompę ciepła w moim domu, wstępnie wybór padł na Thermogolv.

 

Mam pytanie do użytkowników pomp, w jaki sposób kolektory wprowadzone są do budynku. Jak można wcześniej przygotować przepust wprowadzający, żeby zminimalizować ilość prac przy podłączeniu kolektora z pompą.

 

Jeżeli dysponujecie jakimś zdjęciami lub rysunkami, to będę bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam[/img][/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy fundamencie to najlepsze miejsce. Najlepiej by było użyć rur plastikowych o takiej średnicy żeby można było podłączyć rury z kolektora razem z izolacją na nich, bynajmniej jak bedą przechodzić przez fundament, blisko siebie żeby nie oddziaływały na siebie i się wzajemnie nie oziębiały (ogrzewały). Dobrze jest też wprowadzać rury kolektora nieco nawet powyżej poziomu gruntu/wody przez co nie bedzie nam przez nieszczelne otwory woda "wpływać" do np. piwnicy, nie chodzi tu oczywiście zaraz o niewiadomo jak duże iloście , ale lepiej oczywiście dmuchać na zimne. To raczej ma bardziej zastosowanie w już istniejących budynkach niż w nowych, dzie jak wspomniał androzek można wmurować wszystko od razu w fundament.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://fulereny.blink.pl/obrazek.jpg

Tak polecają w wytycznych projektowych Stiebel Eltron.

Pozdrawiam

 

Maniak zwróciłeś uwagę , że dziwny jest dobór PC do warunków gruntowych.

U nas przyjmuje się inne przeliczenia do kolektora poziomego i pinowego

Poziomy tak :

Sucha gleba piaszczysta qE = 10‐15 W/m2 średnio do oblicz.12,5W/mkw

Wilgotna gleba piaszczysta qE = 15‐20 W/m2 .....17,5

Sucha gleba gliniasta qE = 20‐25 W/m2 ......22,5

Wilgotna gleba gliniasta qE = 25‐30 W/m2 ......27,5

Gleba prowadząca wody gruntowe qE = 30‐35 W/m2...........32,5 - 40

Oczywiście lepiej gdy:

Upraszczając można powiedzieć, że zdolność magazynowania

ciepła oraz przewodność cieplna są tym większe, im większe jest

nasycenie gleby wodą i zawartość substancji mineralnych oraz im

mniejsza zawartość porów powietrznych.

Dla pionowego przyjmuje się tak :

  • podłoże z suchą warstwą osadową .......30W/m
  • podłoże kamieniste łupek .......50-55
  • podłoże o dużej przewodności cieplnej ....... 80
  • podłoże o dużym przepływie wody gruntowej ..100.

I tak przyjmują wszyscy .

Poza tym wychodzi różna ilość rury w zależności od przekroju :

PE 20x2,0; PE 25x2,3; PE 32x2,9. Np. wydajność chłodnicza 5KW / róznica miedzy mocą PC a pobier. energią/ ...wiązki kolektora po 100 m dł. odpowiednio do przekroju rury : 6 , 4, 4 . Wymagana powierzchnia gruntu 200 mkw.

W zależności od przekroju trzeba też zachować różne odległości między nimi.

Do kolektorów pionowych jest tak :do 75 m głębokości rura PE 25x2,3

do 150 m głębokości PE 32x3,0.

A czy w Szwecji inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Bonetka:

 

Pionowy:

przyjmując średnio z metra 55W/mb / sucha 30W/m, wodna 100W/m/

4500:55= 81,81 mb sondy zaokrąglając 85 mb sondy

 

 

 

Witam,

Jakoś na poprzedniej stronie już napisałem jak my to dobieramy. Ale spraw ma się następująco, my nie polecamy kolektorów spiralnych jakiekolwiek by one nie były. Co do kolektorów poziomych to sprawa jest w miarę prosta, są próbniki gleby (soil sampler), jest to przeźroczysta rurka którą sie wbija w grunt i od razu widać co jest w środku. Bez wcześniejszych pomiarów można tylko gdybać, my jak nie mamy żadnych danych o gruncie to przyjmujemy 16W/metr, kolektora poziomego, przy czym rury które my zakopujemy (także do kolektorów pionowych ) są polietylenowe i mają średnicę 40mm, zakopane na 1m (UK - nie ma mowy o żadnej strefy przemarzania :) ) i odległość pomiędzy nimi to co najmniej 1m. Poparte obliczeniami i doświadczeniem. Generalnie na szwedzkich stronach można znaleźć bardzo dużo informacji odnośnie konfiguracji, odległości pomiędzy kolektorami pionowymi, oni zajmują się tam tym od "wieków". Mamy znajomego wiertniczego który opracował technologie wiercenia na 250m pojedynczego otworu nie zależnie czy grunt miękki, twardy czy woda jest wysoko. Wkładają osłony i można wiercić dalej.

 

Co do energii z 1m bierzącego gruntu to informacji, badań geologicznych jest troche w Internecie. Sprawa w kolektorach poziomych jest dosyć prosta bo można samemu sprawdzić co jest w ziemi. Jeżeli chodzi o kolektory pionowe to dobrze jest mieć badania geologiczne. Nie ma oczywiście sensu zlecać takich badań przy instalacji pompy ciepła w domu. Bo koszt to koszt wywiercenia po prostu otworu mniej więcej takiego samego jak dla rur kolektora pompy. Co innego jak mamy instalację w większej skali. Powiem szczerze że nie wiem jak jest w Polsce ale w UK jest coś takiego jak British Geology Society, które zbiera dane o gruncie w całej UK od wieków i ma pełno informacji. Jak ktoś wierci otwór to oni mają z tego informacje o gruncie dlatego pokrycie jest dosyć dokładne a raporty relatywnie tanie do kupienia dla inwestora myślącego o instalacji pompy.

 

Co do określenia ile energii możemy pozyskać z gruntu (i nie tylko) to polecam internet i książkę "kolektory i pompy ciepła na tak", chociażby tam jest tabela z wartościami dla różnych rodzajów gruntu, którą przytoczą poniżej:

 

Rodzaj gruntu Jego wydajność cieplna [W/m^2]

Such gleba piaszczysta 10-15

mokra gleba piaszczysta 15-20

średnio sucha glina 20-25

mokra glina 25-30

gleba nasączona wodą 30-40

kreda

 

Przez ułożenia pojedynczych rur co 1m otrzymujemy na 1mb 1m^2 gruntu. Oczywiście powyższe dane są nieco nie sprecyzowane (średnio sucha glina :) ) ale przynajmniej można się zorientować w wartościach. Przy kolektorze pionowym jak mamy badanie gruntu to można w miarę dokładnie oszacować ile energii można uzyskać przez mnożenie głębokości występowania danego rodzaju gleby przez W/m2 i wiemy czego można się spodziewać. Czasami dostępne są też współczynniki lambda którymi też można się posłużyć.

 

Ty też tak liczysz ?

 

Jak widzisz, nie do końca. My jak nie mamy żadnych info o gruncie to przyjmujemy 16W z mb kolektora poziomego i 40W/mb z pionowego. To zawsze jest bezpieczne minimum.

 

 

IVT nie podaje żadnego doboru a Nibe też .Może wychodzą z założenia , że taką podstawową wiedzę my mamy .

 

Nie wydaje mi się. Moim zdaniem im klient / inwestor bardziej poinformowany tym lepiej, przynajmniej rozmowa i pytania są ciekawsze :). Czasami a raczej generalnie pętle/zwoje kolektora są też dostępne w określonej długości na pojedynczej szpuli np. 300m, 400, 500, 700m. Jak klient nie wie jak się oblicza długość kolektora to można zamiast długości 350 sprzedać 400m bo co później zrobić z pozostałymi 50m. To tylko jeden z potencjalnych powodów, a oczywiście mogą być różne.

 

Dla jakiego domu / powierzchnia / Ty byś zastosował PC 5 KW ?

 

Ostatnio projektowałem instalacje z pompą 4.1 kW dla garażu o powierzchni 100m^2, dobrze zaizolowany z ogrzewaniem podłogowym pod kafelkami które ma dostarczyć około 18C w środku. Ale to raczej odosobniony przypadek.

 

Generalnie 5kW jak najbardziej ma sens. Dobrze zaizolowany budynek, podwójne okna, izolacja dachu, ogrzewanie podłogowe to można nawet zastosować dla budynku o powierzchni nawet do 150m^2. Przyjmując 32W/m^2 powierzchni domu i nie wliczając ciepłej wody. wszystko zależy od izolacji. Również co my praktykujemy to zwiększanie rozmiaru samej pompy o około 20-25% w stosunku do obliczonego zapotrzebowani. Robi się to głownie dla tego że ludzie w UK często używają timerów więc żeby pompa szybciej zagwarantowała odpowiednią temperaturę lepiej jak jest większa. Poza tym różnica w cenie kolejnego modelu z serii w porównaniu z poprzednim to zazwyczaj "grosze" więc nie ma problemu.

 

....dlatego wzięli średnio 55W/mb bo nie wszyscy znają przekrój gleby / pionowy/

Część nie robi badań gruntu tylko robi w ciemno i dlatego to w/g producentów jest bezpieczne / ani nie za duży ani nie za mały /.

 

Generalnie jak się robi duże instalacje z kolektorami pionowymi to firmy wiertnicze zazwyczaj wymagają raportu o strukturze gruntu (żeby wiedzieć w czym wiercić - jak wiercić )więc przy okazji mamy też informacje o jej strukturze "energetycznej"

 

--------------

 

Powyzsza odpowiedz na twoje poprzednie pytania pisalem wczoraj wieczorem, a uaktualnienie twojego powyzszego postu zobaczylem dzis rano, mam nadzieje ze w sumie pokrylem mimo wszystko twoje nowe pytania. Jezeli nie to daj znac.

 

POzdrawiam

 

Ps. Wyslalem Ci na meila dwa ciekawe dokumenty o badaniu gruntu i jego strukturze energetycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszesz o malych PC, ale pozwole sobie nie zgodzic sie z tym.

PC o mocy 6 kW to do mojego domu pompa juz za duza. Z obliczen wychodzi mi zapotrzebowanie 3258 W (15,7 W/m2) przy 207m2powierzchni grzanej, do tego cwu. Kupuje PC 6kW bo to najmniejsza od IVT i uwazam ze ponad potrzeby, no ale moze bedzie szybciej grzalo wode. Dobieranie za duzej pompy wiaze sie z niepotrzebnymi kosztami uzyskania ciepla, wieksza PC to wiecej pradu na rozruch i prace a tym samym koszty uzyskania potrzebnego ciepla. Wspomniana pompa potrzebuje 1.3 kW na prace a dostaje 5.9kW wiec nie najgorzej, kazda kolejna w gore to juz wyzsze zapotrzebowanie na prad. Mysle ze 6kW to max dla mnie, oczywiscie wszedzie podlogowka, wentylacja z rekuperacja i GWC a sam dom dobrze izolowany.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszesz o malych PC, ale pozwole sobie nie zgodzic sie z tym.

PC o mocy 6 kW to do mojego domu pompa juz za duza. Z obliczen wychodzi mi zapotrzebowanie 3258 W (15,7 W/m2) przy 207m2powierzchni grzanej, do tego cwu. Kupuje PC 6kW bo to najmniejsza od IVT i uwazam ze ponad potrzeby, no ale moze bedzie szybciej grzalo wode. Dobieranie za duzej pompy wiaze sie z niepotrzebnymi kosztami uzyskania ciepla, wieksza PC to wiecej pradu na rozruch i prace a tym samym koszty uzyskania potrzebnego ciepla. Wspomniana pompa potrzebuje 1.3 kW na prace a dostaje 5.9kW wiec nie najgorzej, kazda kolejna w gore to juz wyzsze zapotrzebowanie na prad. Mysle ze 6kW to max dla mnie, oczywiscie wszedzie podlogowka, wentylacja z rekuperacja i GWC a sam dom dobrze izolowany.

 

Pzdr

 

Nie to co ja pisze jest ciekawe ale to co ty piszesz :) (nie bierz tego do siebie). 15.7 W/m2 to wynik na prawde godny pozazdroszczenia, nigdy nie slyszalem o taki zapotrzebowaniu, ale oczywiscie pewnie jest to mozliwe skoro ty to osiagnoles. To chyba bedzie dom niemal pasywny. Faktycznie przy takim zapotrzebowaniu to powinienes miec taka pompe jak piszesz, jasna sprawa. Tylko ze nie wiem czy czytales dokladnie to co napisalem, 32W/m2 - wiec to jest dwa razy tyle co ty masz, wiec nie ma sie o co spierac, wszytko zalezy od tego jakie jest zapotrzebowanie, jasna sprawa. Co do wiekszego prady to jest soft start a roznica w koszcie tego "wiekszego" zuzycia pradu jest niewielka. Generalnie przy informacjach jakie ty posiadasz czyli dokladnym wyliczeniu zuzycia na energii na 1m2 nie ma mowy o zwiekszaniu rozmiaru pompy, bo po co. Tak sie glownie robi w juz istniejacych domach gdzie ciezko jest okreslic z duza dokladnosci ile neergii potrzeba oraz jak ludzie uzywaja pompy z timerem (a nie na pracy ciaglej z energooszczednymi ustawieniami) i chca uzyskac odpowiedni komfort w krutkim czasie. Oczywiscie ty masz rekuperator to dodatkowa oszczednosc. Generalnie wszytko zalezy od danej instalacji i wymagan klienta.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz jasne. Faktycznie zanim policzylem zapotrzebowanie to sprzedawcy oferowali mi "na oko" zaleznie od okreslenia: Dom dobrze izolowany? Tak, Powierzchnia uzytkowa? 175m2 ... a odpowiedzi byly rozne, np. PC 8kW, inny 11kW minimum. Zobaczcie jaka rozbieznosc pomiedzy 8 a 11kW. w cenie tez byla rozbieznosc i to rzedu 5-10k zl, poniewz to nie sama PC ale i kolektory pionowe dluzsze odpowiednio, a wiec i wiecej zazwyczaj odwiertow lub glebsze itd. Raptem 3kW roznicy a w cenie juz sporo. No ale bez wyliczen cos trzeba zalozyc wstepnie. Teraz madrzejszy o swoje wyniki wiem ze kazdy powinien policzyc zapotrzebowanie lub zlecic komus to, naprawde mozna troszke oszczedzic na niepotrzebnych kilowatach i rurach z glikolem :wink:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz jasne. Faktycznie zanim policzylem zapotrzebowanie to sprzedawcy oferowali mi "na oko" zaleznie od okreslenia: Dom dobrze izolowany? Tak, Powierzchnia uzytkowa? 175m2 ... a odpowiedzi byly rozne, np. PC 8kW, inny 11kW minimum. Zobaczcie jaka rozbieznosc pomiedzy 8 a 11kW. w cenie tez byla rozbieznosc i to rzedu 5-10k zl, poniewz to nie sama PC ale i kolektory pionowe dluzsze odpowiednio, a wiec i wiecej zazwyczaj odwiertow lub glebsze itd. Raptem 3kW roznicy a w cenie juz sporo. No ale bez wyliczen cos trzeba zalozyc wstepnie. Teraz madrzejszy o swoje wyniki wiem ze kazdy powinien policzyc zapotrzebowanie lub zlecic komus to, naprawde mozna troszke oszczedzic na niepotrzebnych kilowatach i rurach z glikolem :wink:

 

Pzdr.

 

dokadnie jest jak piszesz . Sprawa jest prosta jak budujesz nowy budynek, wiesz jakich materialow uzywasz i jakie one maja wlasciwosci izolayjno-przewodnosciowe. Gorzej jak masz juz gotowy budynek, w tedy zalozenia sa niezbedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...