Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

u nas teraz chyba 0.63:- Jak sprawdzalem to nie zmieniajac nic a nic w trybie zycia wychodzi nam srednia ca 0.52-0.54:-

co da rocznie ca 1300:- oszczednosci... znaczy dalo by :rolleyes:

 

A zmieniając only a little bit wyjdzie średnia 0,44 - 0,46, a to już rocznie pewnie ze 2 tysie;) Na tym po prostu nie da się stracić i nie rozumiem ludzi, którzy tak panicznie się boja tych dwóch taryf. Wystarczy policzyć, że zużywając prąd 24 na dobę po równo i tak w G12w wyjdzie to dużo taniej niż w G11. G11 jest dobra dla mnichów, lub samotników, którzy czasem odwiedzają swe mieszkanie, ale na pewno nie dla posiadaczy PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najbardziej boja sie "utraty komfortu". Przeciez zycie przy dwutaryfowym pradzie to straszna niewola. :)

 

Racja, to straszna sprawa jak temp pod wieczór spadnie o pół stopnia;) i te ciągłe rozterki - robić pranie, czy nie robić, gotować obiad, czy dietka:D

Z drugiej strony się nie dziwię, bo ja też się kiedyś bałem i nie wierzyłem, że to może przynieść jakiekolwiek oszczędności - moje zdziwienie po pierwszym rachunku - bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalezy od charakteru i jak szybko PC ma sie zwrocic.... a ma sie zwrocic... zwrocic i juz.

:rolleyes: :)

 

Ja mam gdzieś czy mi się PCi zwróci, czy nie. Już dawno "przebolałem" ten wydatek i nawet wiem, że raczej zainwestowałem w komfort, bo ekonomicznie zwróci mi się to po 25 latach, czyli nigdy. Nie lubię natomiast ponosić zbędnych miesięcznych wydatków, tzn jeżeli za to samo mogę zapłacić mniej to nie waham się tego robić;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt-teoretyku robisz ludziom ozc a potem oni się dziwią swoimi wynikami

samo grzanie od września do maja na grzanie zużyje prądu za max 500zł i 0,5 m3 drewna za 150 zł przy +- 23-24 w domu

a ty mnie straszyłeś 1200zł przy 20 stopniach.

tak poważniej u mnie ozc zrobiłeś z zapasem albo pompa ma faktycznie cop powyżej 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przejście na II taryfę wiąże się z pokonaniem pewnej bariery psychologicznej.

Ja też czułem pewien opór przed zmianą taryfy, niby znałem liczby, ale gdzieś tam tłukło mi się po głowie irracjonalne przeświadczenie, że po co mi to, przecież teraz wszystko działa, prąd płynie, rachunki nie zabijają, a jeżeli jednak się okaże, że większość prądu zużywam w taryfie dziennej? Ot, taka ludzka obawa przed zmianą.

Na początku zwracałem uwagę na to co kiedy włączam, ale po paru fakturach za prąd przestałem się tym przejmować.

Obecnie jedynym "ukłonem" w stronę II taryfy są:

1. Praca PC

2. Praca zmywarki

3. Praca pralki

 

Oczywiście też bez przesady jak trzeba to zmywarka i pralka włączane są w razie potrzeby na bieżąco.

 

Podstawiając stawki dla G11 za zużyty prąd ogółem to za cały zeszły rok zapłaciłem mniej o 1150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej lepiej 60/60 lub jeszcze lepiej 2x na dobę.

 

Na tak ale powiedzmy, że nie mówimy tu o drugiej taryfie.

 

Chodzi mi akurat o sterowanie pompami Nibe i ich stopniominuty.

Teoretycznie zmieniając te ustawienie mogę uzyskać podobny sumaryczny czas pracy ale na różnych ilościach załączeń.

Teoretycznie ustawiając na przykład:

stopniominuty na 80 pompa będzie pracować powiedzmy 30/30 i tak w kółko.

stopniuminuty na 160 pompa będzie pracować 60/60.

To jest oczywiście duże uproszczenie, ale ma to swoje plusy i minusy bo tak:

Przy 30/30 pompa częściej startuje co pewnie skraca żywotność sprężarki, ale jest za to utrzymana stabilniejsza temp podłogi.

Przy 60/60 zmniejszy się ilość startów o połowę, ale za to podłoga będzie się dłużej wychładzać i może to być bardziej odczuwalne.

 

To są na razie rozważania, ale przy stopniominutach na przykład na poziomie 400 robi się to już znaczące, pompa załączy się dużo rzadziej, ale za to popracuje dłużej, niestety za cenę długiej przerwy między załączeniami. (Wiadomo, że jeżeli temperatura powrotu nagle by spadła dużo poniżej zadanej to co minutę będzie spadało odpowiednio więcej stopniominut co przyspieszy załączenie pompy)

 

Generalnie zastanawiam się czy tryby pracy np. 30/30 to nie jest za często dla sprężarki? Chodzi o takie typowe założenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie uzgadniania projektu domu z architektem i cały czas zastanawiam się nad wyborem ogrzewania (pompa ciepła pozioma/gaz ziemny). Dom z pow. uż. ok. 150 m^2 + garaż 2 stanowiskowy. Wiem, że jak już projekt domu będzie gotowy, to muszę zrobić OZC. Zastanawiam się jeszcze nad badaniami geologicznymi na działce. Jednak to ok. 1200 zł dodatkowego kosztu, który może się okazać niepotrzebnym kosztem. Architekt powiedziała mi, żebym sam wykopał dołek ok 1,5 m porobił jej zdjęcia i ona postara się określić co tam się znajduje (potrzebne chyba do fundamentów). Czy pod poziome dolne źródło mógłbym wykonać 2-3 dołki samemu i określić czy grunt nadaje się pod poziome dolne źródło, ewentualnie wstawiłbym zdjęcia wykopu tutaj na forum, żeby ktoś kto się zna mógłby to ocenić fachowym okiem?

 

Dodatkowo rozmawiałem ze znajomymi i podali mi mi wiele przeciwwskazań do poziomego DZ i ogólnie PC. Wymienię je i czy ktoś mógłby mi napisać czy jest to prawda:

1. Nad poziomym DZ nawet trawa rośnie bardzo słabo i widać "pasy" pod którymi znajduje się wymiennik

2. Po 10 latach instalacja DZ się zapycha i trzeba albo ją czyścić (co starcza na 2 lata użytkowania), albo całkowicie wymienić. Jeżeli to prawda to ile takie czynności kosztują?

3. Bardzo drogie koszty serwisu po wygaśnięciu gwarancji (nie wiem jak prezentują się koszty serwisu w przypadku zamontowania pieca na gaz ziemny)

4. Podobno PC nie będzie w stanie sama ogrzać domu i będą potrzebne dodatkowe źródła ogrzewania np. kominek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo rozmawiałem ze znajomymi i podali mi mi wiele przeciwwskazań do poziomego DZ i ogólnie PC. Wymienię je i czy ktoś mógłby mi napisać czy jest to prawda:

1. Nad poziomym DZ nawet trawa rośnie bardzo słabo i widać "pasy" pod którymi znajduje się wymiennik

2. Po 10 latach instalacja DZ się zapycha i trzeba albo ją czyścić (co starcza na 2 lata użytkowania), albo całkowicie wymienić. Jeżeli to prawda to ile takie czynności kosztują?

3. Bardzo drogie koszty serwisu po wygaśnięciu gwarancji (nie wiem jak prezentują się koszty serwisu w przypadku zamontowania pieca na gaz ziemny)

4. Podobno PC nie będzie w stanie sama ogrzać domu i będą potrzebne dodatkowe źródła ogrzewania np. kominek

 

1) Bdzura. Jesli trawa zle rosnie, to tylko dlatego, ze grunt w tym miejscu zostal wywrocony "do gory nogami" i jest zbyt jalowy.

2) Totalna bzdura

3) Droga markowa pompa - relatywnie drogie usuwanie awarii. Przy pompie gruntowej nie ma potrzeby jakiegos specjalnego jej serwisowania.

4) Nie prawda. Dobrze dobrana pompa da sobie swietnie rade.

 

Co do gruntu pod DZ poziome: Jesli masz w miare mokro, to nie ma zadnego problemu. Jak jest sucho - trzeba robic po prostu wieksze DZ.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Bdzura. Jesli trawa zle rosnie, to tylko dlatego, ze grunt w tym miejscu zostal wywrocony "do gory nogami" i jest zbyt jalowy.

2) Totalna bzdura

3) Droga markowa pompa - relatywnie drogie usuwanie awarii. Przy pompie gruntowej nie ma potrzeby jakiegos specjalnego jej serwisowania.

4) Nie prawda. Dobrze dobrana pompa da sobie swietnie rade.

 

Co do gruntu pod DZ poziome: Jesli masz w miare mokro, to nie ma zadnego problemu. Jak jest sucho - trzeba robic po prostu wieksze DZ.

 

Czesto padają stwierdzenia ze ,,trawa nie rośnie,,

 

Czy ktośto widzial to na wlasne oczy ???

czy ktoś ma zdjecia takich miejsc, ???

czy komuś potrzebna trawa po pas na DZ by pózniej ją kosić????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...