Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1) Bdzura. Jesli trawa zle rosnie, to tylko dlatego, ze grunt w tym miejscu zostal wywrocony "do gory nogami" i jest zbyt jalowy.

2) Totalna bzdura

3) Droga markowa pompa - relatywnie drogie usuwanie awarii. Przy pompie gruntowej nie ma potrzeby jakiegos specjalnego jej serwisowania.

4) Nie prawda. Dobrze dobrana pompa da sobie swietnie rade.

 

Co do gruntu pod DZ poziome: Jesli masz w miare mokro, to nie ma zadnego problemu. Jak jest sucho - trzeba robic po prostu wieksze DZ.

 

100% odpowiedź nic dodać nic ująć , no może tylko AD1 trawa też urośnie , nawet jak grunt wywrócony do góry nogami , tylko trzeba jej na początku ,,pomóc".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, jestem na etapie uzgadniania projektu domu z architektem i cały czas zastanawiam się nad wyborem ogrzewania (pompa ciepła pozioma/gaz ziemny). Dom z pow. uż. ok. 150 m^2 + garaż 2 stanowiskowy. Wiem, że jak już projekt domu będzie gotowy, to muszę zrobić OZC. Zastanawiam się jeszcze nad badaniami geologicznymi na działce. Jednak to ok. 1200 zł dodatkowego kosztu, który może się okazać niepotrzebnym kosztem. Architekt powiedziała mi, żebym sam wykopał dołek ok 1,5 m porobił jej zdjęcia i ona postara się określić co tam się znajduje (potrzebne chyba do fundamentów). Czy pod poziome dolne źródło mógłbym wykonać 2-3 dołki samemu i określić czy grunt nadaje się pod poziome dolne źródło, ewentualnie wstawiłbym zdjęcia wykopu tutaj na forum, żeby ktoś kto się zna mógłby to ocenić fachowym okiem?

 

Dodatkowo rozmawiałem ze znajomymi i podali mi mi wiele przeciwwskazań do poziomego DZ i ogólnie PC. Wymienię je i czy ktoś mógłby mi napisać czy jest to prawda:

1. Nad poziomym DZ nawet trawa rośnie bardzo słabo i widać "pasy" pod którymi znajduje się wymiennik

2. Po 10 latach instalacja DZ się zapycha i trzeba albo ją czyścić (co starcza na 2 lata użytkowania), albo całkowicie wymienić. Jeżeli to prawda to ile takie czynności kosztują?

3. Bardzo drogie koszty serwisu po wygaśnięciu gwarancji (nie wiem jak prezentują się koszty serwisu w przypadku zamontowania pieca na gaz ziemny)

4. Podobno PC nie będzie w stanie sama ogrzać domu i będą potrzebne dodatkowe źródła ogrzewania np. kominek

 

zapomnieli jeszcze o krowach co mleko przestają dawać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo rozmawiałem ze znajomymi i podali mi mi wiele przeciwwskazań do poziomego DZ i ogólnie PC.

Niestety Twoi znajomi nie mają pojęcia o ogrzewaniu pompą ciepła i wymyślają lub powielają totalne bzdury. Co do punktu 4, to przy źle dobranej pompie tak może być, ale to samo dotyczy również innych źródeł ciepła. Można też źle wykonać instalację, co spowoduje, że pc będzie grzała z mniejszą mocą niż powinna. Przy poprawnie dobranej i wykonanej instalacji pompa ciepła może być jedynym i wystarczającym źródłem ciepła, co potwierdza wiele instalacji forumowiczów, m.in. i moja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydawało, że te wszystkie zastrzeżenia są wzięte bardziej z niewiedzy i złej instalacji, niż z wad PC. Właściwie zadałem te pytania po to, żeby udowodnić swojej drugiej połówce, że "oskarżenia" jej znajomych (bo to w większości jej znajomi tworzą takie bajki) są bezpodstawne. Niestety wasze odpowiedzi jej nie przekonują, bo twierdzi, że siedzą tutaj sami instalatorzy/przedstawiciele PC/wykonawcy itp. którzy złego słowa nie powiedzą na temat PC bo przecież z tego żyją... Stwierdziła, że chciałaby pogadać z kimś kto sobie instalował pompę ciepła z poziomym DZ i żeby on jej prosto w oczy powiedział jak to na prawdę jest, a nie od Pana montera, który będzie jej wpychał drogi badziew. Jest tutaj na forum może ktoś z okolic Warszawy, kto ma zainstalowaną pompę ciepła z poziomym DZ i z kim można by się spotkać, żeby pokazał/powiedział, że to nie jest reaktor atomowy wkopany metr pod ziemią? :)

No i jeszcze dwa pytania:

1. Czy z tak usytuowanym domem na działce jest możliwe poprowadzenie DZ od kotłowni w lewa stronę (a nie w prawą gdzie będzie taras), a nasęepnie w dół działki, a później przed domem? Pytam bo znowu wychodzi strach w oczach pięknej płci, że nie będzie sobie mogła nawet kwiatka posadzić przy tarasie, bo ziemia będzie bezużyteczna.

p.P.WACHOL.27.02.14.-DZIAŁKA-page-0.jpg

2. Jak to jest dokładnie z tym roztworem w DZ? Wlany on jest raz na zawsze i nie trzeba z nim później nic robić? Żadnych jego wymian itp? I jak to jest z całym DZ wkopanym w ziemie? Czy po paru/parunastu/parudziesięciu latach nie trzeba będzie rozkopywać działki, żeby go modernizować lub wymieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Podobno PC nie będzie w stanie sama ogrzać domu i będą potrzebne dodatkowe źródła ogrzewania np. kominek

4) Nie prawda. Dobrze dobrana pompa da sobie swietnie rade.

To ja jeszcze dodam, że skoro moja pompa PW daje radę ogrzać mój dom, to oprócz dokumentnego spieprzenia DZ nie widzę takiej możliwości, żeby pompa gruntowa nie dała rady. Oczywiście pod warunkiem dobrania odpowiedniej mocy pompy (to samo tyczy się zresztą każdego źródła ciepła). A moja pompa daje radę bez żadnych wspomagaczy z dosyć prostego powodu - kominka najzwyczajniej w świecie nie mam.

 

Te wszystkie punkty o których pisał tgrzebien, to jak zwykle mądrości ludowe. A może raczej przejawy zachowań, które ludzie przejmują od polityków, czyli "nie znam się, więc wypowiem się". I stąd m.in. wiem, że ściany mojego domu nie oddychają (jezus maria, zabiłem swoje ściany!), a w zimie zamarznę na śmierć, bo mam PC, a nie mam kominka (ha! zatem mam na swoim koncie cud - zmartwychwstanie, teraz została mi tylko jeszcze reanimacja moich ścian).

 

Jeśli ktoś tu kłamie, wciska kit i mija się z prawdą, to zazwyczaj tępi (przepraszam tych, co nie są tępi, a zwyczajnie walczą z konkurencją) instalatorzy innych niż PC źródeł ciepła.

 

Acha, standardowy disclaimer - nie jestem żadnym instalatorem, ani sprzedawcą czegokolwiek, mam do tego dwie lewe ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli chodzi o tę część mojej wypowiedzi: " Zastanawiam się jeszcze nad badaniami geologicznymi na działce. Jednak to ok. 1200 zł dodatkowego kosztu, który może się okazać niepotrzebnym kosztem. Architekt powiedziała mi, żebym sam wykopał dołek ok 1,5 m porobił jej zdjęcia i ona postara się określić co tam się znajduje (potrzebne chyba do fundamentów). Czy pod poziome dolne źródło mógłbym wykonać 2-3 dołki samemu i określić czy grunt nadaje się pod poziome dolne źródło, ewentualnie wstawiłbym zdjęcia wykopu tutaj na forum, żeby ktoś kto się zna mógłby to ocenić fachowym okiem?"

Mógłby ktoś krótko napisać czy da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo rozmawiałem ze znajomymi i podali mi mi wiele przeciwwskazań do poziomego DZ i ogólnie PC. Wymienię je i czy ktoś mógłby mi napisać czy jest to prawda:

1. Nad poziomym DZ nawet trawa rośnie bardzo słabo i widać "pasy" pod którymi znajduje się wymiennik

2. Po 10 latach instalacja DZ się zapycha i trzeba albo ją czyścić (co starcza na 2 lata użytkowania), albo całkowicie wymienić. Jeżeli to prawda to ile takie czynności kosztują?

3. Bardzo drogie koszty serwisu po wygaśnięciu gwarancji (nie wiem jak prezentują się koszty serwisu w przypadku zamontowania pieca na gaz ziemny)

4. Podobno PC nie będzie w stanie sama ogrzać domu i będą potrzebne dodatkowe źródła ogrzewania np. kominek

 

Oprócz powyższych wad DZ i ogólnie pompy ciepła, które zostały już obalone, znam jedną dość znaczącą zaletę: na działce z zakopanym kolektorem poziomym nie pojawiają się krety :wiggle: Powód: ziemia ma temperaturę ciut niższą (kolektor wszak wyciąga z niej energię) a kret jak to kret - zwierzę ciepłolubne i nie wchodzi na tereny gdzie jest mu zimniej niż u sąsiada na działce bez DZ :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twierdzi, że siedzą tutaj sami instalatorzy/przedstawiciele PC/wykonawcy itp. którzy złego słowa nie powiedzą na temat PC bo przecież z tego żyją... Stwierdziła, że chciałaby pogadać z kimś kto sobie instalował pompę ciepła z poziomym DZ i żeby on jej prosto w oczy powiedział jak to na prawdę jest

Niech sobie poczyta wątek "pompa ciepła tymi ręcami" http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona, gdzie opisałem jak instalowałem swoją pompę. Pierwszą i jak na razie ostatnią, więc gdybym miał z tego żyć, to już bym dawno umarł z głodu :-) Na forum jest wielu użytkowników pc, którzy zajmują się zawodowo czymś innym, a z pompy są zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz powyższych wad DZ i ogólnie pompy ciepła, które zostały już obalone, znam jedną dość znaczącą zaletę: na działce z zakopanym kolektorem poziomym nie pojawiają się krety :wiggle: Powód: ziemia ma temperaturę ciut niższą (kolektor wszak wyciąga z niej energię) a kret jak to kret - zwierzę ciepłolubne i nie wchodzi na tereny gdzie jest mu zimniej niż u sąsiada na działce bez DZ :D

 

To u mnie w takim razie przy studni rozdzielczej od DZ zadomowil sie Kret syberyjski (Talpa altaica). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...