Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fakt faktem, że mogłem samemu zrobić kolektor poziomy i zaoszczędziłbym kilka tysięcy. Ale teraz nie muszę się np. martwić co i gdzie posadzę. Zawsze są jakieś za i przeciw.

I o to mi chodziło. Cena pionowych jest, cytując klasyka, porażająca. Gruntówka z kolektorem poziomym jest rozsądnym wyborem (z kosztowego punktu widzenia). W przypadku gdy nie ma miejsca na działce, masz do wyboru PC PW i odwierty. Ty miałeś zapas gotówki i wybrałeś odwiert. Ja nie miałem, a kredyt traktuję w kategoriach pistoletu wycelowanego we mnie, trzymanego przez naćpanego byznesmena, więc pozostał jedyny słuszny wybór :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to mi chodziło. Cena pionowych jest, cytując klasyka, porażająca. Gruntówka z kolektorem poziomym jest rozsądnym wyborem (z kosztowego punktu widzenia).

 

Ale poczekaj. Na tym forum jest wielu, którzy za PC PW zapłacili więcej niż ja za gruntówkę z odwiertami! To nie jest tak, że jak odwierty to wyjdzie zawsze drożej. Odwierty mają jeszcze jeden plus w stosunku do poziomego, latem możemy bardziej wykorzystać je do chłodzenia domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis - konkrety. Bardzo cenię Twoje rady. Ekontech jeszcze się do mnie nie odezwał. Co według Ciebie przeciw PW? I jeszcze jedno: przecież mogę podpisać umowę konkretnego efektu. Jak nie będzie, to zabierać i do widzenia.

 

Jak map odpowie na pytanka z posta, to bedziesz mial konkrety. :)

 

Nikt nie zrobi Ci instalacji z opcja potestowanie przez sezon czy dwa i zebys wtedy zaplacil.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poczekaj. Na tym forum jest wielu, którzy za PC PW zapłacili więcej niż ja za gruntówkę z odwiertami!

Ale tak się nie da. Musimy patrzeć na oferty dla danego domu w danym okresie czasu. A nie różne domy, jeden teraz, drugi 2 lata temu. Wtedy najczęściej wychodzi najtaniej PC PW, potem gruntówka z poziomym i na końcu z pionowym DZ.

 

To nie jest tak, że jak odwierty to wyjdzie zawsze drożej. Odwierty mają jeszcze jeden plus w stosunku do poziomego, latem możemy bardziej wykorzystać je do chłodzenia domu.

Moja PC PW nie ma z tym problemu.

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoja pompa PW jest:

1) Praktycznie bezglosna

Mierzyłem komórką przy -3st to miała 52dB, czyli tyle co Twoja, z tą różnicą, że moja jest na zewnątrz, więc tak - jest niesłyszalna, no chyba, że chciałbym wypić kawę na tarasie przy -10st to wtedy mogłaby przeszkadzać.

2) Nie produkuje wody podczas defrostow

Nie widziałem ani kropelki, gdyż mam pełne odprowadzenie do kanalizacji deszczowej - zdaje się, że widziałeś to nawet na zdjęciach:)

3) Potrafi bez problemu pracować do -20*C z mocą nominalna

Przy -20st nie mam pewności, ale przy -19st pracowała i to bez grzałki, a temp w domu nie spadała.

4) Koszty eksploatacyjne masz na poziomie pompy gruntowej

Zużycie kWh mam na Twoim poziomie, a w Grudniu i Lutym nawet niższe mimo iż CWU nie mam na pilota;) i temp w domu to 23st. Aha i dom z chu...wego Porothermu:yes: Tylko nie wyskakuj, że Twój dom jest dużo większy:D

5) Nie musisz robic zadnych przegladow

Nie, nie muszę. Serwisantem jest mój instalator, wiec serwis i obsługa na żądanie.

6) Jest rownie trwala co pompa gruntowa

Nie wiem:confused: A masz jakieś dowody, że nie, lub jakieś testy, itp? Czy tylko przypuszczenia wysnute na podstawie sprawności routerów pracujących na zewnątrz;)

 

Teraz pytanie: Ktory z podpunktow bez wahania uznamy za prawde? :D

Sam zdecyduj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny jeszcze nie znam. Po spotkaniu z instalatorem będę wiedział więcej. Wtedy podyskutujemy. map78 - pytanie do Ciebie. Widzę w stopce, że też masz powietrzną. podziel się doświadczeniami (może być na prv). Da mi to wiedzę potrzebną do podjęcia decyzji. Miejsce na gruntówkę mam, ale życie trzeba sobie ułatwiać. Jeszcze spływają oferty. Do tej pory mam (ceny z dolnym źródłem):

1. Danfoss - 46.500

2. Gejzer - 42.200

3. IVT - 46.000

4. KSEA Kombi - 44.000

5. Greenline - 50.000

6. Bosch-Buderus - 52.000

 

Hej,

Nie muszę na priv, bo się nie wstydzę tego co zamontowałem:) Sezon się kończy, więc mogę być już pewien, że wybór był to bardzo dobry. Wielu tu powie, że tegoroczna zima była niewymierna i zgoda, ale moje zużycie było tak satysfakcjonujące, że gdyby dodać do niego jeszcze 1500kWh to i tak byłbym zadowolony.

Co do Twoich ofert, to ja uważam, że do domu 130m2 powinieneś się zmieścić w 20tys. na gotowo, ale jak poprawi Ci to samopoczucie to możesz wykopki zrobić i wybulić te 45tys:) - kto bogatemu zabroni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj... rozne pompy a ten sam serwis.... hm.... wybral bym ta do ktorej osobiscie jestem bardzie przekonany!

 

I oczywiscie ze powaznie.... PC sie musi zwrocic.... nowy samochod juz nie....

 

Masz 2 rozne pralki w roznej cenie ten sam serwis.... co wplywa na wybor ( pomijam walory grzewcze ):rolleyes:

 

Masz 2 samochody.... :lol2:

 

No widzisz, a ja sprawdził bym COP, bo skoro ta tańsza będzie miała lepszy to po co przepłacać? A jeżeli ta droższa, to pytanie czy większe naklady są warte dodatkowej dopłaty.

Ale ty jak większość panienek, wybierzesz ładniejszą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem komórką przy -3st to miała 52dB, czyli tyle co Twoja, z tą różnicą, że moja jest na zewnątrz, więc tak - jest niesłyszalna, no chyba, że chciałbym wypić kawę na tarasie przy -10st to wtedy mogłaby przeszkadzać.

 

Nie widziałem ani kropelki, gdyż mam pełne odprowadzenie do kanalizacji deszczowej - zdaje się, że widziałeś to nawet na zdjęciach:)

 

Przy -20st nie mam pewności, ale przy -19st pracowała i to bez grzałki, a temp w domu nie spadała.

 

Zużycie kWh mam na Twoim poziomie, a w Grudniu i Lutym nawet niższe mimo iż CWU nie mam na pilota;) i temp w domu to 23st. Aha i dom z chu...wego Porothermu:yes: Tylko nie wyskakuj, że Twój dom jest dużo większy:D

 

Nie, nie muszę. Serwisantem jest mój instalator, wiec serwis i obsługa na żądanie.

 

Nie wiem:confused: A masz jakieś dowody, że nie, lub jakieś testy, itp? Czy tylko przypuszczenia wysnute na podstawie sprawności routerów pracujących na zewnątrz;)

 

 

Sam zdecyduj:)

 

Rozbawiles mnie tymi tekstami. :D

 

1) Praktycznie bezglosna

 

Jest glosniejsza i dodatkowo halasuje to co na zewnatrz. Ja sojej nie gruntowej nie slysze ani w domu, ani poza domem.

 

2) Nie produkuje wody podczas defrostow

 

Pozbywanie sie wody z deforstow mozna rozwiazac, ale to kosztuje. Trzeba kabel grzejny, zeby to wszystkow w pizdu nie zamarzlo. to sa koszta energii. Inaczej lodowicho. Forty tu na forum byly.

 

3) Potrafi bez problemu pracowac do -20*C z moca nominalna

 

Kazda powietrzna bedzie miala duzo nizszy COP jesli DZ zleci do -20*C . Nawet jesli zleci ponizej zera. To fizyka i tyle. Nie ma tu zadnego pola na prozne dysputy.

 

4) Koszty eksploatacyjne masz na poziomie pompy gruntowej

 

Jesli porownasz ten sezon bez zimy, to gratulacje za obiektywizm. Mozna liczyc, ze juz wszystkie takie zimy beda, ale czy to rozsadne?

 

5) Nie musisz robic zadnych przegladow

 

Musisz robic do gwarancji zapewne i poniej, zeby to wogole jakos mialo szanse dzialac. Nikt tego za darmoche nie zrobi.

 

6) Jest rownie trwala co pompa gruntowa

 

Gruntowka bedzie miala pewnie ze 2x dluzsza zywotnosc od powietrznej. I ze wzgledu na technilogie wykonania i ze wzgledu na warunki pracy.

 

 

Chocby skaly sraly tego nie zmienisz. Przykro mi.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale tak tak, gruntowe krajowe sa najlepsze...

:D

 

A gdzie ja napisałem, że są najlepsze?

Przy gruntowych najważniejsze jest dobre wykonanie DZ i GZ. Jeżeli to jest ok, każda pompa sobie poradzi. Jeżeli któryś z tych elementów jest skopany, to choćby była ze złota domu tanio nie ogrzeje.

 

A po pięciu latach jestem bardzo zadowolony, że wybrałem pompę polskiego producenta. Jak mi raz zaczęła szwankować (czujnik zaniku fazy) to naprawiłem ją "przez telefon" za 50zł. Ciekaw jestem ile kosztował by mnie serwis jakiejś "markowej"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak tak, gruntowe krajowe sa najlepsze...

:D

 

Nie chodzi o to, czy są najlepsze czy nie. Ja napisałem te wcześniejsze wypociny tylko po to, żeby przyszli inwestorzy, którzy czytają te wątki wiedzieli, że pompa ciepła niekoniecznie musi kosztować 50tys. zł. (taki stereotyp panuje powszechnie w naszym społeczeństwie) i niekoniecznie musi mieć kolektor gruntowy, bo inny się nie sprawdza w naszym klimacie (kolejny stereotyp). Ja dzięki forum dowiedziałem się, że na podłogówce tak samo dobrze sprawdzą się panele jak i gres, choć do tej pory myślałem, że wszystko inne poza gresem, czy terakotą to tylko protezy. Dlatego myślę, że warto uświadamiać przyszłych inwestorów, że pompa Pyxiego to nie perpetuam mobile, a wszystkie inne nie mają prawa bytu - a szczególnie PW. Ja w zeszłym roku stojąc przed wyborem pompy czytałem bardzo uważnie całe forum i starałem się zebrać jak najwięcej informacji. Wiedziałem, że nie mam miejsca na kolektor poziomy, a odwierty podrażały moją inwestycję o jakieś 15tys. zł dlatego bardzo biłem się z myślami przed zakupem PC-PW, w szczególności czytając wypowiedzi np Pyxisa, który wszędzie trąbił, że to prądożerna, awaryjna proteza, naszpikowana elektroniką, nieefektywna itp, itd. Teraz wiem, że to bajdurzenie człowieka, który takiego systemu nie ma, a tylko się naczytał bzdur i je powtarza, poklepywany po plecach przez co poniektórych instalatorów, którzy żyją z odwiertów;)

I w żadnym razie nie neguje wyższości PC-GW nad powietrzną - gdy ktoś wykorzystując własną pracę i umiejętności zrobi to w rozsądnej cenie (jak np Pyxis:)) to wtedy ma to sens, ręce i nogi, ale pakując 45tys. w system zamiast 20tys, dla zaoszczędzenia 100-500zł rocznie nie ma dla mnie najmniejszego sensu:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w szczególności czytając wypowiedzi np Pyxisa, który wszędzie trąbił, że to prądożerna, awaryjna proteza, naszpikowana elektroniką, nieefektywna itp, itd. Teraz wiem, że to bajdurzenie człowieka, który takiego systemu nie ma, a tylko się naczytał bzdur i je powtarza, poklepywany po plecach przez co poniektórych instalatorów, którzy żyją z odwiertów;)

 

Po jednej "prawie zimie" uzywania pompy PW juz wiesz, ze to rozwiazanie duuuuzo lepsze od pompy gruntowej? Super! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Nie muszę na priv, bo się nie wstydzę tego co zamontowałem:) Sezon się kończy, więc mogę być już pewien, że wybór był to bardzo dobry. Wielu tu powie, że tegoroczna zima była niewymierna i zgoda, ale moje zużycie było tak satysfakcjonujące, że gdyby dodać do niego jeszcze 1500kWh to i tak byłbym zadowolony.

Co do Twoich ofert, to ja uważam, że do domu 130m2 powinieneś się zmieścić w 20tys. na gotowo, ale jak poprawi Ci to samopoczucie to możesz wykopki zrobić i wybulić te 45tys:) - kto bogatemu zabroni?

Podaj namiary na firmę, która mi to zrobi za tę cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj namiary na firmę, która mi to zrobi za tę cenę.

 

Nie znam firm instalatorskich z Twojego regionu, ale mogę podać rozwiązanie:

- pompa np Atlantic 8kW, lub Panasonic 7kW, czy nawet 9kW - nie znam Twojego zapotrzebowania, ale zgaduję, że przy nowo-budowanym domku 130m2 takie egzemplarze w zupełności wystarczą - koszt ok 13tys. zł;

- zasobnik CWU np Galmet Maxi 300l (super:yes:) - 3tys. zł;

- robocizna - ja za swoją modernizację + montaż klimakonwektorów zapłaciłem 6tys. zł więc z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładam, ze prosta instalacja w nowym domu zmieści się w 4tys. zł

Tak więc 13 +3 +4 = 20:)

Pogadaj z użytkownikami:

[email protected], czy malux20 - oni mają podobne systemy i podobne domy - spytaj ile dali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...