Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

że pompa ciepła niekoniecznie musi kosztować 50tys. zł. (taki stereotyp panuje powszechnie w naszym społeczeństwie) i niekoniecznie musi mieć kolektor gruntowy, bo inny się nie sprawdza w naszym klimacie (kolejny stereotyp).

 

Jeżeli bierzemy pod uwagę PC gruntową i przy konieczności pionowego DZ to przy pewnych wielkościach domu (mocy pompy) wyżej d... nie podskoczysz.

Pompa ta czy inna nie zmienia dość dużych kosztów odwiertów, zwłaszcza przy większej ich ilości (200-300 m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Boli że w/g EN masz cop z pompami obiegowymi 3,6 a nabierasz ludzi na teoretycznie powyżej 4

 

To sie zdecyduj, czy mam tak energooszczedny dom, czy w miare sprawna pompe, bo musisz sie dopasowac do moich kosztow CO.

 

Smieszny juz zaczynasz byc ze swoimi teoretycznymi wskaznikami EN dla PW. Szkoda, ze praktyka ich jakos nie potwierdza. No chyba ze tej "typowej zimy" i na Gornym Slasku. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ona jest droższa?

U mnie pompka obiegowa zużywa rocznie około 65kWh po 0,35zł = 22,75zł. Ile rocznie zaoszczędzę na klasie A ?

Czyli ok. 10kwh miesiąc to powiedzmy pompa 8 na drugim biegu 150W pracuje ok 65h/miesiąc ?

Grzejesz tylko 3 dni w miesiącu?

Zakładając że sezon grzewczy trwa 6,5 miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie zdecyduj, czy mam tak energooszczedny dom, czy w miare sprawna pompe, bo musisz sie dopasowac do moich kosztow CO.

 

Smieszny juz zaczynasz byc ze swoimi teoretycznymi wskaznikami EN dla PW. Szkoda, ze praktyka ich jakos nie potwierdza. No chyba ze tej "typowej zimy" i na Gornym Slasku. :D

Akurat te wyniki powstały nie na podstawie teorii.

Już wiem co będzie dalej niemieckie -7 jest inne od polskiego daruj sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Nie zadawałem pytań po to by sobie skakać do gardeł. Posty Pyxisa są konkretne i rzeczowe, a ponadto stopka u niego wiele wyjaśnia. ja szukam firmy blisko mojej miejscowości, a Strzegom blisko. "mkm silesia" komentuje, ale bez konkretów (daj więcej informacji: o jakiej pompie piszesz, jakie koszty, jaka sprawność itd.). To dopiero da pełny obraz. ja na pewno będę montował PC. Jaką nie wiem, bo rynek duży i ceny bardzo zróżnicowane. Dlatego pytam i oczekuję wsparcia. Bo tylko osoby użytkujące mogą w miarę obiektywnie mi coś doradzić (mam nadzieję szczerze), bo po to są takie fora. Nadal zbieram informacje i się z nimi dzielę, oczekując konstruktywnej dyskusji i porady. A propos: Pyxis nigdy mi nic nie polecał, a jego porady dużo wniosły do mojej wiedzy o PC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie zdecyduj, czy mam tak energooszczedny dom, czy w miare sprawna pompe, bo musisz sie dopasowac do moich kosztow CO.

 

Smieszny juz zaczynasz byc ze swoimi teoretycznymi wskaznikami EN dla PW. Szkoda, ze praktyka ich jakos nie potwierdza. No chyba ze tej "typowej zimy" i na Gornym Slasku. :D

 

Pyxisie Wspaniały:) Olejmy całkowicie tą niesprawiedliwą i zupełnie nieobiektywną;) zimę. Weźmy pod uwagę jedynie styczeń - tu już chyba przekłamań nie będzie, bo był wyjątkowo mroźny w tym roku.

Znalazłem informację, że w styczniu twoje cudo techniki zużyło 875kWh, moja proteza za styczeń "zjadła" 1020kWh, co daje różnicę 145kWh.

Teraz bierzemy pod uwagę, że co by nie mówić styczeń na pomorzu był dooożo mroźniejszy niż na dolnym śląsku, następnie, że nie mam CWU na pilota;) i w domu utrzymuję o 1st wyższą temperaturę, to to 145kWh wygląda jak cały ch.j:) A nawet przyjmując, że to wartość stała to 145x6=870kWh x0,4=348zł - oto pesymistycznie założona roczna różnica w eksploatacji pomiędzy Twoja GW, a moja PW:) Faktycznie pozostaje mieć nadzieję,że powietrzna się szybciej zepsuje:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxisie Wspaniały:) Olejmy całkowicie tą niesprawiedliwą i zupełnie nieobiektywną;) zimę. Weźmy pod uwagę jedynie styczeń - tu już chyba przekłamań nie będzie, bo był wyjątkowo mroźny w tym roku.

Znalazłem informację, że w styczniu twoje cudo techniki zużyło 875kWh, moja proteza za styczeń "zjadła" 1020kWh, co daje różnicę 145kWh.

Teraz bierzemy pod uwagę, że co by nie mówić styczeń na pomorzu był dooożo mroźniejszy niż na dolnym śląsku, następnie, że nie mam CWU na pilota;) i w domu utrzymuję o 1st wyższą temperaturę, to to 145kWh wygląda jak cały ch.j:) A nawet przyjmując, że to wartość stała to 145x6=870kWh x0,4=348zł - oto pesymistycznie założona roczna różnica w eksploatacji pomiędzy Twoja GW, a moja PW:) Faktycznie pozostaje mieć nadzieję,że powietrzna się szybciej zepsuje:D

 

I tyle w temacie Panie Janie ja tylko dodam że kolega miałby lepiej ze 100% podłogowe lub ścienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy pod uwagę jedynie styczeń - tu już chyba przekłamań nie będzie, bo był wyjątkowo mroźny w tym roku

 

Bez jaj. Chyba byl w nim "wyjatkowo mrozny tydzien". Przynajmniej na zachodzie Polski. :)

 

Moze porownajmy dane z zeszlego roku, gdzie byla zima?

 

PS. Dla jasnosci: w styczniu na cele CO pompa uzuzyla 688kWh.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modelu meteo, styczeń podzielił Polskę na ciepłe południe i zimniejszą północ.

Średnia temperatur na południu była wyższa o 3.7C a w najchłodniejszych rejonach o 0.1-0.3C poniżej normy.

Różnice temperatur w różnych regionach sięgały 20 stopni.

W skali kraju styczeń 2014 zapisał się jako “normalny” dla tego okresu bazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj. Chyba byl w nim "wyjatkowo mrozny tydzien". Przynajmniej na zachodzie Polski. :)

 

Moze porownajmy dane z zeszlego roku, gdzie byla zima?

 

PS. Dla jasnosci: w styczniu na cele CO pompa uzuzyla 688kWh.

 

U Ciebie był tydzień, a u mnie 2 tygodnie ze średnią temp poniżej -10st - tym bardziej powinno być korzystnie dla Ciebie:)

 

Zeszły rok możemy porównać - u mnie to było jakieś 3,5t ekogroszku + 3mp drzewa - kwotowo ok 4,5tys. zł, choć znawcy tematu twierdzą, że po przeszkoleniu na palacza pierwszej klasy mógłbym się zmieścić w 2tys zł:D

 

Nie mam osobnego podlicznika dla CWU, dlatego porównuje całość, a sam podałeś zużycie za styczeń CO + CWU - 875kWh. Jak byśmy porównali samo CO to wypadłbyś jeszcze bladziej niestety, bo u mnie średnio na CWU idzie 7,5 kWh dziennie, Ty podawałaś tam chyba coś koło 6kWh:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ok. 10kwh miesiąc to powiedzmy pompa 8 na drugim biegu 150W pracuje ok 65h/miesiąc ?

Grzejesz tylko 3 dni w miesiącu?

Zakładając że sezon grzewczy trwa 6,5 miesiąca.

 

O czym tyt do mnie mówisz?

Mam pompkę GZ, która zużywa mi 45W/h. Pompka pracuje około 1500h. To ilę płacę za jej eksploatację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz map i w ten sposob "udowodniles" ze pompa PW bije efektywnoscia na glowe gruntowke. Wyobraznie to Ty masz jak silesia prawie. :D

 

Nic takiego nie próbowałem udowadniać:no: Chciałem tylko pokazać, że nawet przy stosunkowo dużych domach różnice w kosztach eksploatacji są nieduże, a przy domkach małych wręcz symboliczne. I żeby była jasność to na Twoim miejscu też zrobiłbym takie rozwiązanie jak Ty, oczywiście gdybym posiadał na to warunki i umiejętności, bo nie ukrywajmy, że zrobiłeś to sensownie i tanio. Ale gdybyś zamiast samodzielnie wykonanego kolektora poziomego zainwestował w odwierty za 20tys. to tez byłbyś taki zadowolony? Chyba nie? A Jan od którego dyskusja się zaczęła dysponuje najtańszą bodajże ofertą 42000 za Gejzera:o do domu 130m2 - to o czym tu mowa:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, szukam, szukam. Na pewno będę informował o rezultatach. Spokojnie Panowie. Jeden lubi ciastka inny śledzie. Wiem już na pewno (i to dzięki Wam), że jeżeli będzie gruntowa to z kolektorem poziomym, meandrowym oraz nie będzie bezpośredniego odparowania. Szukam ofert pomp tanich, ale z bebechami firmowymi. Te oferty, które Wam przedstawiłem odpadają - za drogie (to też dzięki Wam). Więc myślę, a nawet jestem pewien, że w końcu tak zawężę propozycje, że coś wybiorę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już masz obiegową w klasie A opłacało się przepłacać ?

Tak miałbyś ok 150W/h * 1500h

A tak dałeś się naciągnąć ;)

 

No to jeżeli dałem się naciągnąć na instalację pompy gruntowej z odwiertami, w takiej cenie i z takimi dobrymi podzespołami, to oby tych naciągniętych było jak najwięcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...