Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.

 

A jak skomentujesz ten fragment:

 

Chociaż żadna pompa ciepła na powietrze zewnętrzne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło przez cały rok,

 

Wnioskuję, że mam cudowną pompę, skoro udało jej się dwa razy z rzędu (dwa sezony) ogrzać dom. Fakt, w pierwszym temperatura była 16-20, ze względu na bunt fachowca od wykończeniówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.

Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.

 

Przy -19st pompa pracowała bez grzałki, a temp w domu nie spadała. A jak sprzedajesz te powietrzne Nibe obserwatorze za dychę i cię zabolało to porównaj sobie parametry i skomentuj:

Nibe Split 12kW

m7ip.jpg

 

Panasonic 9kW T-cap

hw8o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.

Przy -16st.C moja pompa o mocy grzewczej 9kW pobiera 2,85kWh przy zasilaniu ok.32-35st.C

Jak wychodzi wydajność ?

Jeśli chodzi o parametry techniczne,mam taką samą pompę jak map.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Ci, że jesteś po roku użytkowania pompy powietrznej mądrzejszy od inżynierów, którzy przeszło 40 lat produkują pompy.

Banialuki to ty wypisujesz sprawdź wydajność twojej pompy poniżej -15C nawet ci tego nie podali w instrukcji ani w ulotce reklamowej bo starają się ukrywać te informacje.

 

a ja radzę sprawdzić ile godzin jest poniżej -15 i czy czasem nie w nocy kol map78 ma podlicznik na grzałki i było u niego w styczniu 2 tygodnie mrozów trzeba chłopa podpytać ile mu grzałka "nabiła" kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe.... Co nie zmienia faktu ze jak taka PC da rade przez tydzien to zapewne i przez 2 albo i 3.

 

Wprowadzaniem w blad jest pisanie ze P/W nie da rady w "naszym" klimacie...

No ale nawet "fachowe" czasopisma takie zeczy wypisuja.

 

Oczywiście że dadzą radę. Rzecz w tym że pompa powinna pobierać energię z otoczenia a energia elektryczna powinna służyć jedynie do "napędzania" pompy. A tymczasem w przypadku powietrznej pompy przy temp. poniżej określonej przez producenta załącza się grzałka która jest jedynym źródłem ogrzewania - i zamiast pompy czerpiącej energię z powietrza masz pompę czerpiącą energię do grzania z prądu. W tym cała kałabania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem pc 9 15300+soft start700+zasobnik 2500+pompa cwu 500 = 15300+700+2500+500=19000+8%=20520+3000-5000 montaż wg cennika to wychodzi 23-255020+ odwiert od 70 pln + 22% vat. U mnie 200 m czyli 14000+22%=17080+ok 24000 za pc=41080 pln. Taka cena wychodzi z taniej pc. Napiszcie czy liczę dobrze. Może byc taniej. Na internecie kolektor poziomy znalazłem za 10000 pln. czyli 10000+24000=34000 pln. Powietrzne na tej samej stronie za 30tys pln. Myślę że gruntowa lepsza szczególnie jeśli w tej samej cenie.

 

 

 

nie liczysz dobrze

 

nie ma VATu 22%, musisz liczyć 23 :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym że pompa powinna pobierać energię z otoczenia a energia elektryczna powinna służyć jedynie do "napędzania" pompy.

Jesteś pewien, że wiesz o czym mówisz? Zwłaszcza kiedy formułujesz kategoryczne opinie, jak powinna działać PC PW. :rotfl:

 

A tymczasem w przypadku powietrznej pompy przy temp. poniżej określonej przez producenta załącza się grzałka która jest jedynym źródłem ogrzewania - i zamiast pompy czerpiącej energię z powietrza masz pompę czerpiącą energię do grzania z prądu. W tym cała kałabania.

 

Super. Teraz już wiem na 100% że nie wiesz o czym piszesz. Po pierwsze primo (hehe) moja pompa nie posiada grzałki, więc byłoby dla niej dosyć kłopotliwe załączanie czegoś, co nie istnieje. Po drugie primo, o jakiej kałuży mówisz?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze primo (hehe) moja pompa nie posiada grzałki, więc byłoby dla niej dosyć kłopotliwe załączanie czegoś, co nie istnieje.

 

Masz w sumie niewielki domek, za to bardzo dobrze docieplony i z WM. Do tego masz pompe PW 10kW - czyli przewymiarowana o jakies 100%-150% W zaleznosci od regionu kraju). IMHO bardzo dobrze, ze wlasnie taka, ale "typowy" instalator zaporonowal by Ci co najmniej o polowe mniejsza moc. Wtedy spiewal bys tu nieco cienszym glosikiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo's tabel mocy.

Tabele mocy nie są dla wszystkich i trzeba je umieć czytać.

W danych T-CAP Panasonic zrobił sprytny zabieg marketingowy. Sprężarkę 16-kę włożył do dwuśmigłowej obudowy i nazwał to pompą 9kW (lub 12 kW), a w tabelach mocy pokazał tylko wybiórcze dane i obciął charakterystykę. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, T-CAP ma ciągle 9kW. Dlaczego?

Otóż współczynnik COP zależy również od obciążenia. Przy maksymalnej możliwej mocy (obciążeniu), czyli prędkości sprężarki, jest on najniższy. Taki wykres pokazywałem u siebie na blogu z 2 lata temu.

Większość producentów podaje maksymalne możliwe moce, ale wtedy COP jest niższy.

I to właśnie wykorzystano w tej podanej wyżej tabeli mocy. Ponadto charakterystyka urywa się na -15. Nazwanie pompy 9kW powoduje, że jest ona porównywana z jednofazową i jednośmigłową 8-ką, a to nieporozumienie, bo to inna pompa i przeznaczona do budynków z mniejszym zapotrzebowaniem. Wpływ na sprawność PC ma powierzchnia wymiany, więc każdy dwuśmigłowy agregat będzie miał lepsze parametry.

Np. 11-ka Altherma przy -15 ma maks. 10,2kW, a 14-ka 12,3 kW. Przy -20 natomiast 11-ka ma 8,61 kW, a 14-ka ma 10,49. I teraz widać różnicę w technologii i w tym co można wyciągnąć z urządzenia.

Jeszcze przykład z Althermy 8-ki. Nominalnie przy A7/W35 ma 7,4 kW i COP 4,45

Ale maks dla A7/W35 to 10kW z COP 3,94

Tylko kto biorąc 8-kę potrzebuje przy +7 stopniach 10 kW?

Na SCOP wpływ ma idealne dopasowanie pracy układu chłodniczego do zmiennego odbioru ciepła.

I tutaj kłania się głęboka modulacja mocy sprężarki, inverterowe sterowanie wentylatorami agregatu, płynny przepływ na pompie obiegowej utrzymujący stałą deltę, i optymalizacja cyklu odszraniania.

Jest jeszcze masa innych detali, które podobnie można rozłożyć na czynniki pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w sumie niewielki domek, za to bardzo dobrze docieplony i z WM. Do tego masz pompe PW 10kW - czyli przewymiarowana o jakies 100%-150% W zaleznosci od regionu kraju). IMHO bardzo dobrze, ze wlasnie taka, ale "typowy" instalator zaporonowal by Ci co najmniej o polowe mniejsza moc. Wtedy spiewal bys tu nieco cienszym glosikiem. :)

Nie mówię nie. :lol2: Instalator proponował 8 lub 10 kW. Mój wybór padł na 10. Pompą grzeję tylko w taniej taryfie. Fakt, jeśli chciałbym grzać całą dobę, 6 kW pewnie by starczyła (nadal bez grzałek). Tak czy inaczej, chodziło mi o o te nieszczęsne grzałki. Dreamerx popełnia błąd, twierdząc, że PC PW grzeje przez całą zimę grzałkami, lub też inaczej - z COPem 1. To nie jest prawda. Temperatur poniżej -20 było raptem kilka dni. Poniżej -15 kilkanaście. Zima - sezon grzewczy - ma powiedzmy 90 dni (a naprawdę duuużo więcej). Nawet jeśli większość zimy ma -10 (a tak nie jest, prędzej -5 albo wyżej), to gadanie o grzaniu czystym prądem jest, jakby to delikatnie ująć, mijaniem szerokim łukiem z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj przez telefon ze znajomym znajomego, który montuje pompy ciepła. Firma ze strony ekochata.pl. Powiedział, że bardziej poleca pionowy odwiert w takiej sytuacji ziemnej jak u mnie i u niego różnica między poziomym a pionowym to koszt 5000zł. Wstępnie całość wycenił na ok. 50tys. Ale jedyne dane jakie miał to metraż budynku, więc cena pewnie może się zmienić. Chociaż te 50tys. to chyba sporo, no i jeżeli różnica z poziomym 5tys. to poziome 45tys. więc też strasznie dużo. W następnym tygodniu jedziemy spotkać się osobiście i porozmawiać w cztery oczy. Zobaczymy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo's tabel mocy.

Tabele mocy nie są dla wszystkich i trzeba je umieć czytać.

W danych T-CAP Panasonic zrobił sprytny zabieg marketingowy. Sprężarkę 16-kę włożył do dwuśmigłowej obudowy i nazwał to pompą 9kW (lub 12 kW), a w tabelach mocy pokazał tylko wybiórcze dane i obciął charakterystykę. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, T-CAP ma ciągle 9kW. Dlaczego?

Otóż współczynnik COP zależy również od obciążenia. Przy maksymalnej możliwej mocy (obciążeniu), czyli prędkości sprężarki, jest on najniższy. Taki wykres pokazywałem u siebie na blogu z 2 lata temu.

Większość producentów podaje maksymalne możliwe moce, ale wtedy COP jest niższy.

I to właśnie wykorzystano w tej podanej wyżej tabeli mocy. Ponadto charakterystyka urywa się na -15. Nazwanie pompy 9kW powoduje, że jest ona porównywana z jednofazową i jednośmigłową 8-ką, a to nieporozumienie, bo to inna pompa i przeznaczona do budynków z mniejszym zapotrzebowaniem.

 

OK to dajmy spokój z tym T-Cap'em skoro tak manipulują:) Porównajmy tabelę Nibe 12kW ze zwykłym Panasonic 12kW - tu sprężarki powinny być jednakowe. Obie też 400V. Nibe ok 5tys. zł droższa.

 

Nibe Split 12kW

m7ip.jpg

 

Panasonic Aquarea 12kW

8g83.jpg

 

Jak widać Panasonic przy A-15W35 oddaje 8,9kW, a Nibe 6,6kW - jak dla mnie to ta różnica jest kolosalna i w kontekście załączenia się grzałek ma kluczowe znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i6/i8/i0/r1680/SkonecznaJ_AnalizaPracy.pdf

Skomentujcie artykuł proszę

 

Rozmawialiśmy o cenach http://www.mb-projekt.net/index.php?view=powietrzne ceny podobne do gruntowych z montażem

Powietrzne pompy ciepła - koszty

 

Instalacja typowego systemu kosztuje w granicach od 30 000 do 50 000 PLN.

Koszty eksploatacji takiego systemu są zależne od różnych czynników, m. in.: od wielkości domu, rodzaju izolacji oraz od temperatury, jaką chcemy uzyskać w domu.

 

I na koniec pytanie eksploatacyjne dla tych co nie mają grzałek w swoich powietrznych pc. Czy wody w zbiornikach cwu nie przegrzewacie? A jeśli to robicie to jakim sposobem. W mojej pc przegrzew ustawiony fabrycznie raz w tygodniu. Mogę go jedynie wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja typowego systemu kosztuje w granicach od 30 000 do 50 000 PLN.

Koszty eksploatacji takiego systemu są zależne od różnych czynników, m. in.: od wielkości domu, rodzaju izolacji oraz od temperatury, jaką chcemy uzyskać w domu.

Mam wrażenie, że te artykuły są zlepkiem prawd i półprawd. Co do cen, co to jest typowy system? PC PW 6, 10 czy 12 kW? Co zawiera? Sam koszt porządnie zrobionej instalacji i wszystkich śrubunków i zaworów bezpieczeństwa to jest 3-4 tys. Uważam, że koszt 30 tys jest przesadzony. 50 to już czysta abstrakcja.

 

I na koniec pytanie eksploatacyjne dla tych co nie mają grzałek w swoich powietrznych pc. Czy wody w zbiornikach cwu nie przegrzewacie? A jeśli to robicie to jakim sposobem. W mojej pc przegrzew ustawiony fabrycznie raz w tygodniu. Mogę go jedynie wyłączyć.

Nie, nie przegrzewam. I nie rozpoczynajmy kolejnego flejma z legionistami :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec pytanie eksploatacyjne dla tych co nie mają grzałek w swoich powietrznych pc. Czy wody w zbiornikach cwu nie przegrzewacie? A jeśli to robicie to jakim sposobem. W mojej pc przegrzew ustawiony fabrycznie raz w tygodniu. Mogę go jedynie wyłączyć.

 

Nie wiem jak to jest rozwiązane w innych pompach, ale w Panasie przegrzew wykonywany jest nie za pomocą grzałki PCi, a grzałki zamontowanej bezpośrednio w zasobniku CWU - sterowanej jedynie przez PCi. Także wymontowanie grzałki wspomagającej pompę nie będzie miało żadnego wpływu na walkę z legionellą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez oczywiscie ze tak... Co sobote... 65* przez 10min... Wczesniej mialem 70* ale krocej.

Normalnym sposobem... PC podnosi temp w zbiorniku do zadanej. :)

 

Varme, Ty jesteś taki mądry bo masz HT:) To jednak rzadkość i jak ktoś problem legionelli bierze faktycznie na poważnie to musi tą grzałeczkę mieć. Ja w normalnej eksploatacji tego nie używam, bo woda nie stoi, ale jak wyjeżdżam gdzieś na tydzień, czy nawet dłuższy weekend to przegrzeje dla spokojności sumienia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...