Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość tymczasowy19

photos - dziwię się ze zaczęło cię to interesować akurat teraz :D

 

jak masz osobną obiegówke na każdą kondygnację, to chyba nie ma znaczenia jak to jest zrobione, byle przekroje pasują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

photos - dziwię się ze zaczęło cię to interesować akurat teraz :D

 

a czym spowodowane jest Twoje zdziwienie??

 

jak masz osobną obiegówke na każdą kondygnację, to chyba nie ma znaczenia jak to jest zrobione, byle przekroje pasują...

skąd pomysł że mam osobną?? Nigdzie tak nie napisalem

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej mieć wyprowadzenia w kotłowni osobno parter/piętro. Przynajmniej zasilania, powrót może być wspólny, byle przekroje rur odpowiednie. Albo odwrotnie - zasilanie wspólne a powroty osobne, ale wtedy obiegówki muszą być na powrocie - co według mnie jest gorszym rozwiązaniem przy pompie ciepła.

Jak jest jedna pompa obiegowa i trójnik, to ewentualne dysproporcje przekazywania ciepła na parter i piętro można zrealizować tylko dławieniem przepływu na rozdzielaczu tam gdzie za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej mieć wyprowadzenia w kotłowni osobno parter/piętro. Przynajmniej zasilania, powrót może być wspólny, byle przekroje rur odpowiednie. Albo odwrotnie - zasilanie wspólne a powroty osobne, ale wtedy obiegówki muszą być na powrocie - co według mnie jest gorszym rozwiązaniem przy pompie ciepła.

Jak jest jedna pompa obiegowa i trójnik, to ewentualne dysproporcje przekazywania ciepła na parter i piętro można zrealizować tylko dławieniem przepływu na rozdzielaczu tam gdzie za ciepło.

 

witam

 

dlaczego lepiej żeby pompa obiegowa przy pompie ciepła była na zasilaniu?

z góry dziękuję za odpowiedź

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz są pompy energooszczędne więc to nieco traci na znaczeniu, ale jak by nie patrzeć to pompa obiegowa wydziela część energii w postaci ciepła i w pewien sposób podnosi temperaturę ZA POMPĄ. Czyli jeśli będzie na powrocie to podniesie temperaturę zasilania PC.

Wiem, że to śmieszne - to nawet nie procenty a może promile, ale zawsze spada efektywność (COP) w tym przypadku.

A może mam jakieś zboczenia zawodowe ;)

 

W każdym razie nie daję pomp obiegowych na powrocie do skraplacza.

Ani tak jak bywa u Viessmanna - pompy dolnego źródła na wyjściu z parownika, o zgrozo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz są pompy energooszczędne więc to nieco traci na znaczeniu, ale jak by nie patrzeć to pompa obiegowa wydziela część energii w postaci ciepła i w pewien sposób podnosi temperaturę ZA POMPĄ. Czyli jeśli będzie na powrocie to podniesie temperaturę zasilania PC.

Wiem, że to śmieszne - to nawet nie procenty a może promile, ale zawsze spada efektywność (COP) w tym przypadku.

A może mam jakieś zboczenia zawodowe ;)

 

W każdym razie nie daję pomp obiegowych na powrocie do skraplacza.

Ani tak jak bywa u Viessmanna - pompy dolnego źródła na wyjściu z parownika, o zgrozo ;)

 

witam

 

myślałem, że są jeszcze "inne za"

tak jak piszesz w dobie nowych elektronicznych pomp obiegowych...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej mieć wyprowadzenia w kotłowni osobno parter/piętro. Przynajmniej zasilania, powrót może być wspólny, byle przekroje rur odpowiednie. Albo odwrotnie - zasilanie wspólne a powroty osobne, ale wtedy obiegówki muszą być na powrocie - co według mnie jest gorszym rozwiązaniem przy pompie ciepła.

Jak jest jedna pompa obiegowa i trójnik, to ewentualne dysproporcje przekazywania ciepła na parter i piętro można zrealizować tylko dławieniem przepływu na rozdzielaczu tam gdzie za ciepło.

Czyli najlepiej byloby dac rozdzielacz dwusekcyjny za pompą i rozdzielić zasilanie kondygnacji dolnej i gornej (?), a przy okazji bylyby rozdzielone też i powroty. No u mnie zaobserwowalem delikatnie slabsze przeplywy na gornych rotametrach, wiec pewnie poszlo zwyklym trojnikiem

Zaznacze mam jedna, wbudowaną w pompę obiegówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam,

czy ktoś mógłby doradzić jaką czujkę dać w wylewce do sterowania PC i gdzie najlepiej ją umieścić.

Taką, z jaką współpracuje sterownik Twojej pompy ciepła. Jeżeli w ogóle może pracować na podstawie temperatury podłogi.

Pytanie w pierwszej kolejności do instalatora planowanej pompy, w drugiej kolejności jeśli ten powyższy nie będzie umiał odpowiedzieć, do producenta konkretnej pompy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie moge wypowiedziec w temacie "gdzie", bo ten sam dylemat mialem. IMHO sprawdza sie bardzo dobrze w pomieszczeniu od polnocnej strony, pod okladzina ceramiczna, nieprzykrywana zadnymi chodniczkami czy innymi dywanikami.

U mnie to zalozenie spelnila kuchniojadalnia. Umieszczony pod stolem. Sonda tuz pod warstwa kleju (podkute kilka mm wylewki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wbijam się z takim zapytaniem: czy ktoś zna i może mi coś powiedzieć na temat pompy ciepła typu powietrze-woda Aida 200 1,9 ST?

To podobno polska produkcja - z Częstochowy. Dostałem dość atrakcyjną ofertę na takie urządzenie w komplecie z zasobnikiem 200 l ale nic o tym urządzeniu nie wiem.

Proszę o informację.

 

Pozdr.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

przenioslam pytanie do pomp P/W .Nierozgarnieta jestem w temacie pomp.budowa z porothermu 25 plus klasycznie ocieplenie 15cm , planowana podlogowka wodna , rekuperator bez wymiennika .Jakiego producenta brac pod uwage ?

PS

Dokladna powierzchnia uzytkowa ,grzana po podlogach 222,20m2

W projekcie mam brudasa,obliczeniowe zapotrzebowanie ciepla na potrzeby CO Qco=18,106kW

Edytowane przez vze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladna powierzchnia uzytkowa ,grzana po podlogach 222,20m2

W projekcie mam brudasa,obliczeniowe zapotrzebowanie ciepla na potrzeby CO Qco=18,106kW

 

To nie jest zadne obliczeniowe a tylko wyssane z palca i wpisane na tzw pałę. Faktyczne projektowe obciązenie cieplne tego budynku miesci sie w przedziale 7,5-9 kW

Tyle są warte "obliczenia" cieplne w projektach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie OZC mam w projekcie i tyczy sie pieca na eko groszek .W kotlowni zaprojektowano kociol grzewczy Galmet EKO-GT KWP 25kW o mocy nominalnej Qn =25,0kW.Co myslicie o Panasonic AQUAREA T-CAP 12kW 230V,czy wystarczy?

 

Ja też w projekcie mam 18kW i miałem kocioł na eko 25kW. Po obliczeniach okazało się, że jest poniżej 9kW:)

Także najpierw policz, a potem wybierz pompę. Wydasz 300zł, a możesz zaoszczędzić 5000zł, bo taka jest różnica w cenie między T-Cap 9kW, a 12kW - a moim zdaniem wystarczy Ci 9kW - ale to trzeba policzyć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...