Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie OZC mam w projekcie i tyczy sie pieca na eko groszek .W kotlowni zaprojektowano kociol grzewczy Galmet EKO-GT KWP 25kW o mocy nominalnej Qn =25,0kW.Co myslicie o Panasonic AQUAREA T-CAP 12kW 230V,czy wystarczy?

 

Obliczenia ozc nie są zalezne od wybranego zródła ciepła, to na ich podstawie dobiera sie moc i rodzaj ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladna powierzchnia uzytkowa ,grzana po podlogach 222,20m2

W projekcie mam brudasa,obliczeniowe zapotrzebowanie ciepla na potrzeby CO Qco=18,106kW

 

Przy 5 osobach pompa "na styk" bedzie w okolicach 9kW (zakladam, ze skosy/strop i podloga tez bedzie docieplona, a Ty nie mieszkasz na polnoc od Suwalk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede mieszkac raczej w umiarkowanie cieplym klimacie, zielonogorskie,posrod drzew .Dane w projekcie mam dosc ogolne ,brakuje czesci projektow branzowych , Projekt indywidualny z tarasami ponad 300m2 , wiec dosc drogi i nie moglam sobie pozwolic na pelna branzowke.Projektant w porzadku to moja wina. , cielam koszty niestety .OZC oczywiscie zlece ,ale po stanie surowym zamknietym.wczesniej raczej nie ma sensu.Oczywiscie ze strop ocieplimy , skosy tez ,.Podasze nie bedzie rozbudowane okolo 50m2 po podlodze ,bez scianki kolankowej.Kubatura spora 1212,38 ,ale po calosci lacznie z pomieszczeniami niegrzejnymi.Wieksza czesc zajmuje parter.

Czy istnieja pompy P/W bezgrzalkowe?

Edytowane przez vze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieja pompy P/W bezgrzalkowe?

Są, ale to czy pc ma grzałkę czy nie nie powinno Cię martwić - grzałkę możesz wyłączyć i będziesz miała bezgrzałkową. Na razie nie zawracaj sobie głowy modelem i producentem pc, na to przyjdzie czas i wtedy będziesz mogła wstawić dowolny model który sobie dobierzesz lub ktoś Ci dobierze.

Teraz skup się na najważniejszych sprawach i ich przypilnuj. Ważna jest izolacja domu i dopasowanie mocy pc do zapotrzebowania. Jak będziesz budowała, to oddziel jakąś izolacją (np. 10cm) pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, strop i skosy zaizoluj 40cm wełny, ściany 20cm styro. Przy całkowitych kosztach domu cena zwiększenia izolacji będzie niezauważalna. Skoro będzie reku, to zadbaj też o szczelność domu jak w domach pasywnych - koniecznie przypilnuj ekipy, żeby tego nie spartoliła. Dobrze wykonaj podłogówkę - sekcje nie dłuższe niż 100m, rozstaw rur co 10-15cm lub wg DOBREGO projektu, ale nie takiego jak Ci policzyli zapotrzebowanie do węglowca. Poczytaj o domach pasywnych i postaraj się zastosować jak najwięcej zaleceń dla domów pasywnych w swoim domu. Wszystkich oczywiście nie zastosujesz, ale jeśli tylko część, to przyniesie i tak bardzo dobry efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od nich powinno się zacząć.

 

zaczął bym od ustawodawcy i jego wykonawców w urzędach.

Ciemna masa.

Przyjmą wszystko.

Warunek: ma być taka tabelka w projekcie wypełniona. Koniec.

a co wpiszesz biorą bez sprawdzania!

 

A inwestor w 90% podejmuje decyzję o tym czy ociepli 12cm 0,041 czy 20cm 0,031 na etapie zakupu styropianu. I coś mu tu oblicz.

 

Już nie raz pisałem. Praktyka jest taka, że z projektu to się można trzymać wytycznych stropu, dachu itp. A wszelkie świadectwa, porównanie ekonomiczne paliw to sobie można w du... wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede mieszkac raczej w umiarkowanie cieplym klimacie, zielonogorskie,posrod drzew

 

Jesli naprawdę blisko drzew jak ja to masz inaczej niż sądzisz. Las i drzewa blisko domu to sporo niższe temperatury. Plus za mniejszy wiatr, plus za mniejsze potrzeby chłodzenia latem, ale wielki minus za brak słońca.

 

Dane w projekcie mam dosc ogolne ,brakuje czesci projektow branzowych .Projekt indywidualny z tarasami ponad 300m2 , wiec dosc drogi i nie moglam sobie pozwolic na pelna branzowke.Projektant w porzadku to moja wina. , cielam koszty niestety .

 

A koledzy wyrywni powiesili tysiące projektantów a tu inwerstor z Polski. 300m2 brak kasy na branżówkę.

A jak żona klientowi typu - 130m2 projekt gotowy - mówi że jak chce zmiany na etapie projektu i wentylacja mechaniczna wymaga projektu branżowego i musi dopłacić to się przestraszył ... cała reszta też.

 

OZC oczywiscie zlece ,ale po stanie surowym zamknietym.wczesniej raczej nie ma sensu.

Typowy przykład jak pisałem. Typowy do bólu. Po to drodzy Państwo możecie dane z projektu wsadzić sobie w du... bo inwestor i tak zrobi inaczej najczęściej niż w projekcie (choć ma indywidualny).

 

P.S. Drogi/droga VEZ. Nic się nie obrażaj, ale napatoczyłeś się jako dobry przykład do dyskusji. Nic się nie martw. Idziesz ścieżką jak setki tysięcy inwestorów. Dobrze, że na tej ścieżce uwzględniłeś OZC i to w momencie jak będzie bardziej jasne czym i jak ocieplisz. Dobrze, że już teraz myślisz o OZC do wyboru PC.

 

Dobrze jakbyś do tych stetk tysięcy złotych na te 300m2 dołożył na te projekty branżowe. Nawet nie do projektu, ale sobie przeliczył z kimś za rozsądna cenę dobór rekuperacji, kanałów, dobór podłogówki. Wyjdzie tego parę stówek, ale uwierz mi: dzięki tym paru stówką będziesz miał wiedzę i wsparcie papieru co może pozwolić Ci ciąć koszty nawet o 20-30% na inwestycji w wentylację, PC, podłogówkę. A to realne tysiące złotych i instalacja dobrana na miarę, wydajna, ekonomiczna zakupowo i w użytkowaniu/eksploatacji. Ta kasa najczęściej się dobrze zwraca.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jakbyś do tych stetk tysięcy złotych na te 300m2 dołożył na te projekty branżowe. Nawet nie do projektu, ale sobie przeliczył z kimś za rozsądna cenę dobór rekuperacji, kanałów, dobór podłogówki. Wyjdzie tego parę stówek, ale uwierz mi: dzięki tym paru stówką będziesz miał wiedzę i wsparcie papieru

Popieram. Ja również nie zrobiłem branżówek (nie ze względów ekonomicznych ale ponieważ nie wymagano tego ode mnie w urzędzie, nie zastanawiałem się nad tym, szkoda mi było czasu- już na tym etapie należałoby zaprojektować przyłącza wod-kan, elektrykę) a ułatwiłoby mi to wiele. Chociaż znalezienie dobrych projektantów branżowych, którzy nie zrobią 'na sztukę' lecz przemyślą wszystko, jest trudne.

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie , ze ja tez nie wiedzialam o branzowkach, czyli podobnie jak tomekwa .Moj projekt zawiera 83 strony i wydawalo mi sie ,ze mam wszystko a tu,,,zonk Dowiedzialam sie w momencie szukania wykonawcy stropu ,nie bylo mozliwe wyliczenie potrzebnych materialow .No i wyszlo ,ze do urzedu takie dane nie byly wymagane .Za projekt branzowy stropu konstruktor zazyczyl sobie 2tys zl.

Niewiedza kosztuje ale zastanawiam sie ile jeszcze takich brakow posiadam .

Dodam,ze wiezba,wentylacja przyłącza wod-kan, elektryka sa az nadto dobrze rozpisane.

300m to jest powierzchnia calosci ,lacznie z tarasami ,przy czym tarasy zajmuja 95,30m2,garaz z kotlownia 40,23m2

Dom ukierunkowany wschod-zachod, dzialka sloneczna.

Wracajac do OZC na jakim etapie najlepiej go wykonac?

Edytowane przez vze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wracajac do OZC na jakim etapie najlepiej go wykonac?

Najlepiej OZC wykonuje się przed budową bo pomaga w dużym stopniu zoptymalizować całą budowę,jak masz już SSZ to przed izolacją a na pewno przed doborem źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pytanie z innej beczki. Jaki rodzaj wentylacji musi być w pomieszczeniu z pompą ciepła? Grawitacyjna, WM czy nie musi być osobnej wentylacji?

Nie musi być osobnej wentylacji,jeśli będzie WM to jak będzie stała w pomieszczeniu brudnym typu lazienka,pralnia,kuchnia to z wywiewem jak e czystym to z nawiewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...