Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pompa solanka-woda Alpha InnoTech TYP WZS80H w wersji kompakt z wbudowanym podgrzewaczem wody użytkowej 200l, grzałką elektryczną 6 kW, automatyką pogodową Luxtronik

 

powiem szczerze, że chciałbym kolektory pionowe - można wtedy działkę lepiej zagospodarować - oczko wodne, altana, piwniczka, duże drzewa :lol: ale firma chce za tę usługę dodatkowo 10kPLN :evil:

 

W piątek popytam o Nibe, Danfoss i Alphe u konkurencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bartek_SI

 

Ta cena jest bardzo dobra !!!. Ale powiedź mi co to znaczy grzejniki płytowe. / jakie?/ Przecież wiesz , że grzejniki powinny być przewymiarowane / żeby co. na nie było tylko trochę wyższe / bo jeśli nie to na grzejniki normalne musisz dać wodę o wiele bardziej gorącą i cały zysk ......."sobie poszedł" :(

Przecież instalacje z PC są niskotemperaturowe. Można puścić i na +65*C co, / u Ciebie na 60 max / ale wtedy to po co PC ?

Pozdrawiam

Byłam ciekawa jaki ten Luxtronik...był on "tworzony" z Politechnika Berlińską , wygląda prosto, okienko ma duże a jego cechy to

Kilka cech charakterystycznych:

• wielojęzyczność np..niemiecki,polski,

angielski,francuski,itd.

• wyświetlacz graficzny

• proste sterowanie menu

• program wygrzewu jastrycha

• program szybkiego ładowania zasobnika

c.w.u.

możliwe sterowanie kilkoma źródłami

ciepła

• inteligentny,,prosty zegar

• samodzielne rozpoznawanie podłączonej

pompy ciepła

• bezproblemowe rozszerzanie programu

sterowania dzięki pamięci Flash

• możliwe podłączenie do modemu

• możliwa praca kilku pomp ciepła

• ładny wygląd zewnętrzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :D

 

Mam juz wycenę mojej kotłowni:

 

pompa ciepła alpha inno tech 8 kw, zasobnik cwu 200l + kolektor poziomy ok. 350 m2 + bufor ciepła 200l + automatyka pogodowa + wszystko co potrzebne do uruchomienia kotłowni + robocizna za... 39 000 PLN

 

A nie za mało tego kolektora? U mnie (glina piaszczysta) mam 2 razy tyle kolektora poziomego dokładnie 780 m2 przy pompie 9,1 kW. U ciebie wychodzi że będziesz pobierał 22,6 w z m2. Nie obawiasz się że to zbyt optymistyczne założenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, dilerzy podchodzą często zachowawczo, jeden przekonywał mnie (IVT), że "Jak wynika z wieloletniego

doświadczenia instalatorskiego firmy Sun Energy w polskich warunkach

klimatycznych najlepiej sprawdza się dobór pompy na 100 % zapotrzebowania

cieplnego.", a różnica w cenie pomiędzy modelami HT+C11 i HT+C9 to "tylko" 4000.

 

A to ciekawe co piszesz. Bo jak byliśmy w SunEnergy w Gdańsku to usłyszeliśmy od pana prezesa że nie ma sensnu brać na 100% bo różnica w kosztach pompy i kolektora nigdy sie nei zwróci i że bardziej sie opłaca w krytyczne dni podciągnąć temp grzałka niż płącić wiecej na dzień dobry i wiećej za pracę mocnijszej pompy przez całe jej życie w okresach kiedy nie ma mrozów rzedu -20 st C

 

szejens, to był cytat z oferty :o

Sam ich zapytałem, czy w zw. z tym, że będzie reku itp. to nie trzeba mniejszej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości wymiennika - nie znam się na tym - zleciłem zrobienie wyceny inwestycji, jeśli się zdecyduje to podpisze umowę i niech robią tak, żeby ogrzewanie działało. Firma daje 3 lata gwarancji więc jak zimą będzie zimno w domu lub woda będzie zbyt zimna to ich problem.

 

Jeśli chodzi o grzejniki płytowe to sami zaproponowali mi grzejniki Vissmanna, ponieważ ja w kilku pomieszczeniach nie chciałem mieć ceramiki na podłodze (salon, sypialnie). Panele i drewono do podłogówki nie wiadomo ile kosztuje - obawiam się, że będę musiał sporo dopłacić do takich paneli. Poza tym grzejnikami łatwiej sterować. I tu ufam, że wiedzą co robią :o

 

Kurcze może jestem zbyt ufny :oops: ale z drugiej strony jak bym miał na wszystkim się znać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ktorkie pytanie , a w sumie dwa:

1. czy firmy oferujace pompy ciepla zawsze same robia dolne zrodlo czy moze istnieje mozliwosc samodzielnej isnstalacji kolektora powiedzmy w przypadku kolektorow poziomych? (oczywiscie firma dostarcza rury ale investor kopie, testuje i zasypuje sam)?

2. czy firmy przed podaniem ostatecznej oferty dla konkretnego domu (instalacji) odwiedzaja klienta i sprawdzaja co w trawie piszczy na wlasne oczy (na przyklad w juz wybydowanym domu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiadając na twoje pytania:

1. zazwyczaj, w moim przypadku, było tak przy ofertach, że niektórzy dopuszczali własnoręczne układanie kolektorów, ewentualnie chcieli zobaczyć ułożenie przed zasypaniem. Oczywiście w 90% pisali, że koparka we własnym zakresie.

2. Dostałem wstępne oferty i jednego dystrybutora poprosiłem o ofertę ostateczną. Zgłosił się do mnie jego podwykonawca dolnego źródła. Chciał się spotkać na działce, ale w niedogodnym dla mnie terminie (zadzwonił, że jest w okolicy i może być za 30 minut, mi to nie pasowało, a poza tym "zarobiony jest"). Potem stwierdził, jak się dowiedział, o jaką miejscowość chodzi, że w sumie to on wie jaki tam jest teren i nie musi oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja firma np. daje gwarancję na cała instalację tylko pod warunkiem, że sama wszystko wykona. Gdybym sam wykoanał np. dolne źródło to mogło by się okazać, że dostanę gwarancję tylko na samą pompę, a nie na efekt jej pracy.

 

co do wizyt, to moja firma chce pojawić się na działce w celu zbadania gruntu - z tego co wiem to u mnie jest piasek i woda już na 1,5m głębokości; przed wycena musiałem im dostarczyć projekt domu i określić co mnie interesuje - gdzie podłogówka, gdzie grzejniki

 

ja do pompy zamierzam jeszcze zainstalować reku storkair - rewelacyjne parametry, choć cena wysoka, ale całą instalację zrobią za 13k

 

zastanawiam sie na chłodzeniem pasywnym - nie za bardzo czuje to chłodzenie; jak to chłodzi? zimna podłoga, grzejniki? to chyba mało przyjemne nawet w upalne lato jeśli podłoga jest bardzo zimna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak ma rację . Poza tym to nie klimatyzacja nie bój się :) tylko przyjemny chłodek ale jak masz duże przeszklenia i jak lubisz max oświetlenie czy pieczenie w piekarniku to temp.będzie szybko wzrastać i .......żeby tak szybko nie wzrastała będziesz musiał zmienić nieco nawyki :D /żartuję /
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja planuję swoją pompę do M08a z kolekcji muratora - zamiast wykusza ogród zimowy ok. 15 m2 z podłogówką

 

I znów jestem osłabiony po dzisiejszym dniu - Pan architekt, ok. 50 lat w sweterku :D , który adaptuje projekt mojej koleżance powiedział jej, że pompa ciepła to tak naprawdę nie działa, nie zna nikogo, kto byłby z niej zadowolony, ludzie po 2-3 latach zmieniają pompy na inne ogrzewanie i nawet chciał ją zabrać do kilku takich nieszczęśliwych użytkowników :o

 

Ja już nie wiem - tych ludzi trzeba chyba poprostu przeczekać; sam nie miałem kontaktu z pompami ciepła, ale jakoś mam wiarę, że nie są to czary i że jest to wydajne, wygodne i czyste źródło ogrzania domu

 

Mam rację :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto ma grunt piaszczysty. Wiem natomiast, że robud w styczniu 2006 roku ( mrozy -30 w nocy i -20 w dzień ) mierzył temp. czynnika chłodzącego w kolektorach. Na wchodzących w ziemię było -8 a na wchodzących do budynku +2 st. C. Przy takich parametrach i tak średnioroczna sprawność wyszła mu 4,5. NIe dogrzewał domu grzałkami, bo ma je odcięte na bezp.

Więc jeśli nawet grunt będzie gorszy energ. od robuda ( on ma chyba glinę i wodę ) to spadnie nam ( ja też mam ziemię raczej suchą, choć nie jest to piach ) COP lub włączy się grzałka. Przez kilka dni w roku. To nie wiele. Ja praktycznie jestem na Ziriusa zdecydowany. Zrobię kominek z nakładkami szamotowymi i nie zrobię odcięcia grzałek. Jeśli zmrożą mi się kolektory dogrzeję prądem i kominkiem. A jak się nie zmrożą..to mój zysk. :D

 

Pozdrawiam.

 

Pocieszające co piszesz.

 

Wpisałam w google: "kominek z nakładkami szamotowymi" i nie wyrzuciło mi nic ciekawego. Na czym to polega (rozumiem że nie jest to GDP ani płaszcz wodny?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek_SL napisał:

 

Ja już nie wiem - tych ludzi trzeba chyba poprostu przeczekać; sam nie miałem kontaktu z pompami ciepła, ale jakoś mam wiarę, że nie są to czary i że jest to wydajne, wygodne i czyste źródło ogrzania domu

Mam rację

 

Masz rację : popatrz na Szwecję tam co drugi dom jest tak ogrzewany ..jeśli tam działa a klimat jest ostrzejszy niż nasz to dlaczego u nas nie działa? bo:

  • - PC żle jest dobrana do zapotrzebowania...powinna być nie-dowymiarowana
    ale nie może być za mała bo r-ki za prąd będą bardzo wysokie
  • - ma za małą ilość kolektora .....albo zakopany za głęboko albo za płytko /
    jeśli chodzi o poziomy ..albo żle dobrany do gleby / długość / i nie ma tyle W z
    metra ile w założeniach powinien uzyskiwać , albo nitki są za blisko siebie
    / nie zachowują odległości jak trzeba / ...jeśli chodzi o pionowy to za mała
    ilość / np. nie wzięte pod uwagę te 15 m o której ostatnio mówiliśmy /
    za bliskie odległości miedzy nimi / minimum zalecają co 5 m /
  • -zastosowano PC powietrzną ...uważam , że w naszym klimacie wybór chybiony / ale to moje osobiste zdanie /
  • - niezastosowanie odpowiednich regulatorów przepływów przy wykonaniu np. dwóch sond pionowych ale jednej np. 120 m a drugiej 50 metrów
  • - przekraczanie dopuszczalnej długości jednej pętli kolektora ..dla każdego modelu są przepisy określające max długość wężownicy.
  • - za małe średnice kolektora i w konsekwencji kiepska wymiana ciepła

To by było odnośnie dolnego żródła. Jeśli ono jest zrobione poprawnie nie ma mowy , żeby PC nie działała. Działać MUSI . Dlaczego zimno mimo że w/w jest ok! bo ..żle zrobione lub wyregulowane górne żródło.

Co może być :

  • -kaloryfery normalne / wysokotemperaturowe / a puszczona woda na co. taka jak na podłogówkę np. 28- 30*C ...będzie zimno
  • -zapowietrzone pętle podłogówki ...., za mała ich ilość , ułożona za rzadko, np. bez folii która zapobiega oddawaniu ciepła do dołu, zły sposób ułożenia / np. przy ścianach zewnętrznych powinny być gęściej rurki itd./
  • -złe wyregulowania prędkości pomp obiegowych, zawór trójdrogowy może być żle ustawiony i w konsekwencji złe mieszanie co. drugiego obiegu grzewczego / nieodpowiednia temp. /
  • -pozamykane siłowniki i zawory termostatyczne na grzejnikach
  • -za mała ilość grzejników w stosunku do zapotrzebowania o powierzchni nie wspomnę / dot. przewymiarowanych /

Mogą też być złe nastawy na samej PC np. za mała krzywa grzewcza......i inne . R-ki za prąd to już zupełnie inna sprawa .

I tak ....zawsze oszczędności są większe jeśli dom jest większy . Jeśli mamy samą podłogówkę to jest najbardziej ekonomicznie,..... z grzejnikami niskotemperaturowymi już jest trochę gorzej... a już najgorzej jeśli podłogówki jest niewiele a grzejników o wiele więcej procentowo w stos. do podłogówki i jeszcze są zasilane wodą o temp. +60 czy +65 *C.

Tak więc działać Musi ......no łaski nie robi :D za takie pieniądze......

 

To jest takie spojrzenie ...niefachowe i ujęte są tu tylko podstawowe sprawy. i bardzo ogólnie.

 

Ja tu sobie siedzę i dopieszczam mój tekst / tu brak przecinka tu litrówka , tu sobie jeszcze coś przypomniałam , tu stwierdziłam , że brak wytłumaczenia / i gamoniowa zamiast odświeżyć to ja myślałam , że wszyscy już śpią a tu A&zb napisał .

Przepraszam Was za te poprawki. :( bardzo przepraszam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I znów jestem osłabiony po dzisiejszym dniu - Pan architekt, ok. 50 lat w sweterku :D , który adaptuje projekt mojej koleżance powiedział jej, że pompa ciepła to tak naprawdę nie działa, nie zna nikogo, kto byłby z niej zadowolony, ludzie po 2-3 latach zmieniają pompy na inne ogrzewanie i nawet chciał ją zabrać do kilku takich nieszczęśliwych użytkowników :o

 

Mam rację :-?

 

Jest taki dowcip. Josik podchodzi do Icka, który sprzedaje lody pod bankiem. Icek, pożycz 10 złotych. Nie mogę, mam umowę z bankiem. Jaką Ty masz umowę z bankiem? Ja nie pożyczam pieniędzy, bank nie sprzedaje lodów. :D

 

Podobnie, mój wykonawca pompy ciepła nie wypowiada się nt. architektury a architekta nie pytam o pompy ciepła :wink:

 

A architekci niech się skupią i zrobią jakiś projekt którego nie trzeba bez końca poprawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze może jestem zbyt ufny :oops: ale z drugiej strony jak bym miał na wszystkim się znać...

 

Jak widać na tym forum firmy montujące PC w wielu przypadkach kompetencją nie grzeszą (nie generalizując, są też takie które wiedzą co robią). Nawet jak ich zmusisz żeby w umowie ci zagwarantowali że to co załorzyli będzie działać, to potem usłyszysz że pewnie masz mostki termiczne i dlatego nie mozna domu nagrzać do odpowiedniej temp. Poczytaj Muratora tam w którymś z archiwalnych numerów opisane były perypetie ludzi z Pruszcza Gdańskiego którzy założyli sobie pompę a potem marżli. Tez ufali że jak zlecają firmie to będzie dobrze bo wkońcu płacą za to zeby było ciepło.

My zleciliśmy wszystko jednej firmie żeby było wiadomo kogo potem ścigać, ale tak optymistycznie nie podchodzimy i przynajmniej minimum informacji na temat doboru kolektora i pompy musieliśmy przyswoić żeby nie dać sie wpuścić w maliny że robimy pompę na 55 st C dla 2 kaloryferów w łazienkach (cały dom na podłogówce), albo żeby porównać obiektywnie oferty.

Viessmann tez na dzień dobry proponował nam w ofercie 400 m2 (to cyba było 25W z m2) wyminnika z małym dopiskiem na dole że jest to wielkość dobierana orientacyjnie i może ulec zmianie w trakcie instalacji po odkopaniu gruntu. Jak pokazaliśmy im badanie gruntu to się nagle okazało że trzeba jeszcze 200 m2 wyminnika dołożyć. Ale na początku też byliśmy w niebo wzięci jak tanio jest u Viessmanna.

Ale jak to mówią jak sobie pościelisz tak sie wyśpisz. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie mogę zgodzić się z lansowanym tu poglądem, że kolektory pionowe są skuteczne dopiero od 15 m głębokości i uzasadnieniami tej tezy (straty?!)

Z mojej wiedzy wynika, że w naszych warunkach geologicznych, najskuteczniejsze są kolektory w odwiertach o głębokości od 20 do 50m. Znane również są kolektory „mieszane” tj. kolektor płaski + co jakiś czas kolektor pionowy o głębokości kilku metrów (od 3 do 5).

W przypadkach kiedy nie można uzyskać zezwolenia na „głębokie” odwierty, albo warunki geologiczne na to nie pozwalają (lita skała np. granitowa), stosuje się kilka odwiertów o głębokości do 30m (nie trzeba zezwolenia) – i tutaj ich łączna długość (głębokość) jest dokładnie taka sama jak przy „długich odwiertach” – a zgodnie z tezą, powinna być 2 razy większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy

 

Może tak: nie wiem czy przypominasz sobie ten post "pół roku temu zamontowałem PC IVT 11 KW ".......tam właśnie było 7 odwietów po 25 metrów każdy / razem 175 mb i to jest jak najbardziej w/g tabelek prawidłowa długosć kolektora / , ta Osoba / nie pamietam nicku/ miała samą podłogówkę / dom 200 mkw/ i skarżyła się na wysokie r-ki za energię elektryczną . Mogło coś być ustawione z PC nie tak ale już bez przesady z IVT aż takie tłumoki nie są.

Widziałeś te obrazki wklejone .......i widzisz jaka jest róznica w *C na pierwszych metrach w zależności od pory roku? .

Nikt nie mówi , że to nie będzie działało . Będzie ....tylko na pewno ktoś kto ma jeden odwiert mniej procentowo traci i głębiej ma wyższą temp. niz ten drugi co ma np. 6 odwerów / gdyby temp. od pierwszego metra była stała i nie zmieniała się w ciągu roku to nie byłoby sprawy ..ale tak nie jest ..../

Może to są znikome % a może nie ? Nikt tego nie obliczył .

Może są straty z tego tytułu 10 zł ale może są i 20 ?

Potwierdził to Maniak . Oni w Szwecji mają praktykę 50 letnią i my przy nich to niemowlęta.

PS. 1 stycznia tem.p u samej góry rury masz 1 *C a dopiero od 15 metra masz 8 czy 10 *C jest różnica czy nie ?

Nikt nie twierdzi , że powinno być dwa razy tyle kolektora zwraca się tylko uwagę , że u góry wystepują bardzo duże różnice temperatur i lepiej jest zrobić jak najmniejszą liczbę odwietów aby zminimalizować to zjawisko.

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadkach kiedy nie można uzyskać zezwolenia na „głębokie” odwierty, albo warunki geologiczne na to nie pozwalają (lita skała np. granitowa), stosuje się kilka odwiertów o głębokości do 30m (nie trzeba zezwolenia) – i tutaj ich łączna długość (głębokość) jest dokładnie taka sama jak przy „długich odwiertach” – a zgodnie z tezą, powinna być 2 razy większa.

 

Witam Kolego SIwy,

 

Nie chcial bym zabrzmiec sarkastycznie albo cie obrazic, ale niewiem na czym opiera sie twoja wiedza. Nie wiem czy wierzyc calej twojej wypowiedzi skoro piszesz takie dziwne rzeczy na temat wiercenia w granicie. Sory za wyrazenie ale niestety jest to kompletna nie prawda. Najlepiej wierci sie w granicie!!! Dla potwierdzenia rozmawialem przed chwila ze szwedem ktory wierci na 200-250m i to najlepiej w granicie. Granit jest najtwardszy, nie zapada sie (jak na przyklad glina) co jest najwiekszym problemem podczas wiercenia. Poza tym skala bardzo dobre wlascie termo - przewodnosciowe. Co do "skutecznosci" odwiertow na poszczegolnych glebokosciach w Polsce to na dzien dzisiejszy nie mam zdania.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...