Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie sledze watku wiec zapytam, czy sa jakies tanie, przyzwoite pompki gruntowe tylko do c.o. ? ktos uzytkuje takie rozwiazanie tutaj?

 

ekonomicznie moze niedorzeczne na pierwszy rzut oka, ale chce przemyslec pewne rozwiazanie. brak konkurencji w okolicy i odwierty (brak miejsca na dzialce) + podlogowka + kanaliza to okolo 65k zl (DZ movitech, pompa teraz nie pamietam, ale raczej przyzwoita), . plus to "gwarancja" ze bedzie dzialalo. ale jak dopytuje o szczegoly to wlosy staja deba - albo robia na oko, albo nie chca zdradzac szczegolow.

 

natomiast same odwierty moge miec za 65-67zl/m tez z movitech'iem. reszte wykonac znacznie taniej. cwu oddzielne nadgoni naklady, ale jak mowie chce to przesledzic tym bardziej, ze z praktyki mowia o pozniejszych kosztach za uzytkowanie pc swoich klientow okolo 2.5k zl/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC z wentylacyjnego, ale nie chce wnikac w szczegoly, bo na pewno wyda sie wiekszosci przekobinowane wiec bedzie rozmydlanie. A chodzi mi na razie o odpowiedz na konkretne pytanie. Marza dla takiej firmy jest na pewno spora, co mozna zrozumiec ze wzgledu na amortyzacje ich sprzetu, ale wiadomo musze patrzec na swoj interes a nie na firmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciciel firmy mowil mi o PC 6kW (jesli dobrze pamietam) i dwoch odwirtach po 100m. Gdybym bral same odwierty, to jest to 13k zl. A juz na tym przeciez zarabia. Reszta to 52k zl, bez zadnego bufora (tylko wewnetrzny zbiorniczek pompy). Pompa to lwia czesc wydatkow, ponizej 30k zl. Nie wiem jakie maja marze, ale typowo jest ok. 40% w handlu. Moze tutaj mniej. Reszta to materialy na podlogowke (purmo), kanalize, rozdzielacze.. i robocizna.

Gdyby nastawic sie tylko na CO - krotsze odwierty, PC tania, ale jeszcze przyzwoita (za 5-10lat markowe beda jeszcze lepsze i tansze). Podlogowka i reszta moze byc wykonana zdecydowanie tanszym kosztem. Obnizam ryzyko niewypalu, zwiekszam sprawnosc, wolniejsza eksploatacja DZ, itp.. chce zobaczyc jak mozna sie daleko posunac w takiej kombinatoryce.. To co sa jakies przyklady z zycia lub na papierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciciel firmy mowil mi o PC 6kW (jesli dobrze pamietam) i dwoch odwirtach po 100m.

Do PC 6kW wystarczy około 130m......Tak na oko. A poza tym, jakie zapotrzebowanie na moc grzewczą - z projektu lub niezależne OZC?

To co sa jakies przyklady z zycia lub na papierze?

Przykłady z życia na co? Że można taniej? Można, ale drożej też można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moze nawet 120m.. powyzej 100m dodatkowe pozwolenia jednak.. czasem tez maja problemy sie przebic glebiej..

 

Po prostu pytam, czy ktos sie otarl o pompe do CO na pionowe DZ, czy to w rzeczywistosci, czy ulotce reklamowej i co moze na ten temat powiedziec, a reszte policze sobie sam w oparciu o lokalne uwarunkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że ktoś się otarł, bardzo dużo forumowiczów. Wystarczy przeczytać kilka wątków.

A co do długości DZ to nie musi być to jeden odwiert 120 metrowy tylko np. 2 lub 3 lub 5... Tyle ile będzie potrzebne wg obliczeń tyle że krótsze np. po 60 lub 80 metrów. Chodzi o całkowitą długość odwiertów i o warunki geo-techniczne. Lepiej "trochę" przewymiarować DZ, ale oczywiście w granicach rozsądku bo za tym idą koszty. DZ trzeba zrobić "raz a porządnie" choć zdarzyło mi się ostatnio "powiększać" DZ o jeden odwiert po innych fachowcach, po dwóch latach działania PC.

Pozdrawiam.

Edytowane przez nethorse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nethorse podejrzewam, ze jakby bylo tego bardzo duzo to bym sie potknal, ale moze nie pamietam. zazwyczaj tylko generalna walka czy kable czy pompka. trafi sie ktos z czyms ciekawym do powiedzenia to fajnie, nie to trudno. w kazdym razie punkt za dobre checi.

 

 

ale skoro pojawil sie instalator to powiedz w takim razie miales instalacje na CO wylacznie? jakie wtedy parametry uzyskujesz i jaka pompke bys polecal w granicach 3kW?

 

ps. fajny nick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do ...szczególnie tych fachowców, którzy nie tylko instalują ale i serwisują a szczególnie składają PC tak jak kolega Wihajster.

Otóż czy można przewozić pompę ciepła na leżąco i czy musi potem swoje odstać zanim się ją uruchomi? Pamiętam, że tak kiedyś kazali mądrzy robić z lodówkami szczególnie produkcji radzieckiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś robiłem instalację tylko do ogrzewania w niedużym budynku (biuro + pracownia), pompa około 7kW, odwierty 3x50m. Jest tam małe zużycie ciepłej wody (tylko mycie rąk i kubków po kawie) i cwu zapewnia elektryczny przepływowy podgrzewacz. Jakie ma parametry - nie mam pojęcia, dawno nie byłem. W każdym razie działa, zimą grzeje, latem chłodzi pasywnie (klimakonwektory).

 

Druga sprawa, jak to możliwe że z początkowych 6kW zjechałeś do 3?? Najmniejsza gruntowa z dobrą sprężarką ma około 4,6kW więc będzie przewymiarowana (co przy 100% podłogówki nie przeszkadza), chyba że inwerter lub po prostu powietrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż czy można przewozić pompę ciepła na leżąco i czy musi potem swoje odstać zanim się ją uruchomi?

Jeśli nie musisz, to nie przechylaj bardziej niż 45*. To jest bardzo niewskazane, co prawda PC ma bardzo zwarty i krótki układ chłodniczy więc powrót oleju nie jest wielkim problemem, za to istnieje ryzyko dostania się oleju do części tłocznej co może w skrajnym przypadku zniszczyć sprężarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo pi razy drzwi policzylem sobie zapotrzebowanie dla domu 3litrowego i IV strefy klimatycznej, czyli zdaje sie -20stC, chociaz zapomnialem o oknach, zatem blizej bedzie tej minimalnej o ktorej wspominasz. mozesz podac konkretny model?

 

a 6kW to bylo dla domu z CWU, chociaz wydaje mi sie teraz, ze sciemniam, ze raczej mowili o wiekszej mocy tylko zapomnialem..

 

no wlasnie szkoda, ze nie masz wynikow, bo w taki sposob wojny z kablarzami sie nie wygra.. a dziala bo mu musi. rozumiem, ze w razie czego wyceniasz i instalujesz? daleko Cie mozna spotkac na wschodnich rubiezach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. fajny nick

 

Dzięki ;-) A teraz na poważnie. Co do tematów na forum to naprawdę są, z tym że, jak już zauważyłeś, są tak zaśmiecone że nawet ja czytając dość regularnie (ale nie udzielając się zbytnio) mam problem "odcedzić" to co mnie interesuje. Walka toczy się nie tylko między kablami a PC ale również w samych pompach, między zwolennikami gruntówek a powietrznych.

Co do pompy na samo CO, to nie ma tak do końca rozgraniczenia jak to ma miejsce przy kotłach gazowych na podział jedno-funkcyjne, dwu-funkcyjne.

Nie musisz podłączać zbiornika CWU a grzać tą pompą tylko CO.

Co do tak małego zapotrzebowania jakie ci wyszło to zastanowił bym się nad jak najmniejszą pompą (chodzi o moc) z inwerterem.

Co do wyników to nie wiem co chciałbyś do końca wiedzieć. Nie używam tych argumentów do walki z "kablarzami", mam inny argument w postaci tego że w kabel wpuszczą tylko prąd a w instalację wodną niskotemperaturową podłączą wszystko; czy to prąd (kocioł elektryczny) czy PC czy nawet zwykłego śmieciucha.

Z tymi pomiarami to u mnie też nie jest tak że mogę je prowadzić jakoś dokładnie bo montuję różne pompy jakie sobie klient zażycz, lub ewentualnie zapyta o poradę to sugeruję swój typ ale i tak na końcu decyduje klient a ja nie mam z tego żadnego profitu że akurat zdecydował się na tego producenta a nie na innego (więc może dla tego nadal jestem małą firemką ;-) ). No ale co do wyników to zbieram je z obserwacji przy przeglądach i z opinii klientów o które wypytuję i zapisuję je w małej prywatnej bazie. Ciężko jest "przepchać" dodatkowe elementy bardziej lub mniej automatycznego oprogramowania. Chyba jak większość instalatorów muszę się biczować ze znaną śpiewką klientów: "Panie ale śmieciucha mam za 2 tyś. a pan mi tu z takimi kwotami wyjeżdża...". Nie zawsze działa argument że późniejsze koszty ogrzewania są... (w tym miejscu zazwyczaj wtrąca się petent i mówi sakramentalne: "Ale mnie interesuje tu i teraz, a potem to się zobaczy...")

Jedynie jak montuję pierwszy raz jakiś model to staram się bardziej "monitorować" daną instalację.

Kolega "wihajster" to stary wyjadacz na tym forum, może on bardziej Ci pomoże.

 

PS Kolega "sailah" sam zauważył że jestem "instalatorem" i w takim kontekście zadał mi pytanie. Ja chcę tylko dodać że na tym forum jestem i udzielam się jako pasjonat, a nie jakaś ukryta kryptoreklama bo właśnie dostałem taki zarzut na PW.

Edytowane przez nethorse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, zycie coraz krotsze, a watki sie wydluzaja...

 

to ze nie musze to wiem, tylko chodzi, zeby to skroic na miare. mniejsza "inwestycja", mniejsze opory na DZ, tansza PC, lepsze COP.. no i wlasnie sie zastanawiam do ilu mozna zjechac z kosztem instalacji PC z odwiertami i jak to wplywa na sprawnosc calego procesu pompowania ciepla przy malych zapotrzebowaniach.

 

z tego co pisal wihajster rozumiem, ze na dzien dzisiejszy najlepiej znajde cos kolo 4,6kW jesli oczywiscie w OZC sie zalapie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skoro pojawil sie instalator to powiedz w takim razie miales instalacje na CO wylacznie? jakie wtedy parametry uzyskujesz i jaka pompke bys polecal w granicach 3kW?

 

sailah, poczytaj to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217568-jak-tanio-zapewni%C4%87-CO-i-CWU-w-domu-pasywnym&p=6447771&viewfull=1#post6447771 - cyt: "Ja sie zdeycydowalem na ogrzewanie podlogowe (80% powierczni uzytkowej) zasilane pompe ciepla Europa mini EWP firmy ochsner o mocy 3kW z dwoma kolektorami ziemnymi (bezposredni parownik) podlaczona do zbiornika kombiwalentnego 500 Ltr. Ogrzewanie te bedzie jeszcze wspomagane kolektorem prozniowym o pow 4 m2 . Koszt pompy + kolektory ziemne to okolo 15.000 zl, montaz wykonalem w wlasnym zakresie."

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, zycie coraz krotsze, a watki sie wydluzaja...

 

to ze nie musze to wiem, tylko chodzi, zeby to skroic na miare. mniejsza "inwestycja", mniejsze opory na DZ, tansza PC, lepsze COP.. no i wlasnie sie zastanawiam do ilu mozna zjechac z kosztem instalacji PC z odwiertami i jak to wplywa na sprawnosc calego procesu pompowania ciepla przy malych zapotrzebowaniach.

 

z tego co pisal wihajster rozumiem, ze na dzien dzisiejszy najlepiej znajde cos kolo 4,6kW jesli oczywiscie w OZC sie zalapie..

 

A dlaczego nie PC P/W?, np. taka:

http://www.silta-maja.lv/sites/default/files/new_5kw_monobloc.pdf

 

EDIT: Podłączenie zrobisz sobie sam, bo to monoblock, a cenowo to jakieś 12-13tys. brutto (cena w UK ;) )

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bart. Ciekawy wpis.. szkoda, ze czlowiek ucichl po jednym. Nie wiem jeszcze jak sie zmiescil w 15kzl z DZ, raczej poziomy. No i te 7kWh/m2a.. moze z garazem grzanym do 6stC - tak zdaje sie obniza wskazniki obliczeniowe. W kazdym razie widze, ze sprawa rozwojowa i mam jakis punkt zaczepienia.

Nie wykluczam PW. Jak dopytywalem u lokalnych instalatorow na markowych pompach to odradzaja - IV strefa klimatyczna. Oczywiscie istnieje tez mozliwosc, ze wola, zeby im sie wiertnice zamortyzowaly, ale nie mozna ciagle ludzi posadzac o taki cynizm. Moze tez po prostu nie maja wlasciwych modeli w ofercie. Mam jeszcze troche czasu na podjecie decyzji.

 

nethorse przykro mi, ze Cie Szanowna redakcja molestuje z mojego powodu. I co gorsza nie dziela sie urobkiem z Szanownym panem Brzeczykowskim. To wola o pomste do nieba !! moze pomoze jak powiem, ze o wycenie zwracalem sie do wihajstra?! ... chociaz watpie.

 

Pyxis no widzisz bo jak wszystko podliczysz to sam ustawodawca zabiera ze 30% to ile ma ci zostac jak nie 10%..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...