Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

"sailah" nie przejmuj się tym, nigdy nie ukrywałem że jestem instalatorem a tutaj jestem jako pasjonat i jeśli mogę w jakimś stopniu komuś pomóc to to robię. Tego będę się trzymał i nikt mi nie zabroni ;-)

Co do PC P/W mam jedną zainstalowaną u klienta w IV strefie, jest to jakiś "regionalny" wynalazek z Francji, ale na "standardowych" ogólnie znanych podzespołach. klient sam ją sobie przywiózł parę lat temu. Co ja się namęczyłem w tedy żeby przetłumaczyć tą instrukcję to jakiś kosmos; tym bardziej że była to jedna z pierwszych PC P/W montowanych prze zemnie. Ale do czego zmierzam, bodajże dwa lub trzy lata temu w tą ciężką zimę to przez cały okres grzewczy tyko dwa tygodnie szła na grzałkach, reszta w "normalnej" pracy. W zeszłym sezonie grzewczym, z tego co pamiętam, było chyba pięć takich dni. Nie chciałbym Cię w błąd wprowadzić jaka dokładnie kubatura domu i jakie obliczone zapotrzebowanie bo w tedy moja "baza" danych była jeszcze w postaci zeszytu a nie kompa. Gdzieś się ten zeszyt wala w tonie innych papierów, jak znajdę to dla samej ciekawości napiszę. Ale obecne PC P/W (oczywiście w miarę renomowanych firm) działają do -15 a nawet -20 *C i zazwyczaj mają również grzałki dla działania w bardziej ekstremalnych temperaturach, których notabene jest u nas w roku niewiele. Tak że ten wybór jest również ciekawą alternatywą tym bardziej że masz obliczone tak małe zapotrzebowanie.

Edytowane przez nethorse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Owszem zgodzę się tyle że pamiętaj że ta konstrukcja jest z przed kilku lat, jedna z pierwszych (jak nie pierwsza) pomp P/W w tej okolic. Nikt jeszcze nie myślał o bardziej zaawansowanych defrostach o konstrukcji nie wspomnę. Działa do dnia dzisiejszego. Z resztą klient czyta to forum bo ostatnio dzwonił i zastanawia się nad zmianą na coś "nowszego".

Jeśli postęp technologiczny nadal pójdzie do przodu w takim tempie to za kilka lat ktoś tobie powie że ma takie zużycie w całym sezonie grzewczym jak ty w dwa miesiące ;-) Tak nawiasem z tego co pamiętam była to pierwsza inwestycja w naprawdę rozległej okolicy gdzie było robione OZC dla domu jednorodzinnego (tak sobie klient zażyczył a ja się z tym biczowałem i szukałem fachowców właśnie od tego OZC. Nie ukrywam że na takich instalacjach zdobywałem praktyczne doświadczenie w tym temacie). Kiedyś nikt o tym nawet nie myślał bo z marszu projektanci wpisywali moc urządzeń grzewczych powyżej 20 KW, nie ważne czy 50 czy 250 m2...

Edytowane przez nethorse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sailah, ja grzeję PC PW 230 m2, zeszły zeson jeszcze nie zamieszkały - wygrzewanie domu - temp. 22C i sezon październik-marzec zamknąłem kwotą 3500pln (pomimo bardzo często włączających się grzałek, ale jak się okazało to był mój błąd że tak często się załączały), w tym roku mam nadzieję już mniej (oczywiście dojdzie CWU).

 

za pompę + montaż + kotłownia zapłaciłem 25 kpln, wyceny na gruntową były od 50kpln - gdyby były 35kpln to bym rozważył

 

dom stoi pod Łodzią, ale na bardzo wietrznym terenie

 

sądzę, że PC PW warto rozważyć i piszę jako użytkownik

pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sezon październik-marzec zamknąłem kwotą 3500pln (pomimo bardzo często włączających się grzałek, ale jak się okazało to był mój błąd że tak często się załączały), w tym roku mam nadzieję już mniej (oczywiście dojdzie CWU).

 

No to troszkę zaszalałeś z tą grzałką;) A to 3500zł to w jakiej taryfie?

Bo u mnie grzałka dla celi grzewczych nie załączyła się ani razu, jedynie do defrostów, na co przez cały rok zużyła 9kWh:) Dom mam 40m2 mniejszy, ale za to gorzej ocieplony, a cały rok eksploatacji pompy (od 09.13 do 09.14) na CO, CWU i AC zamknąłem kwotą 2000zł (5100kWh w taryfie G12w).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mowicie, ze nadchodzi powiew zmian..

 

znalazlem statystyczny rok dla Olsztyna i wykreslilem sobie gnuplotem:

olsztyn.jpg

 

w razie gdyby murator skompresowal za bardzo:

http://dropbox.pl/file.php?name=57C9A4E3245667AE09657DA37786623F

 

nie wyglada to najgorzej dla PC PW, ale wiadomo, ze statystycznie ja i moj pies mamy po 3 nogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z udaloby Ci sie zrobic wykres wsp. COP dla twojej pompki w zakresie temp -20stC : +30stC i dla dwoch parametrow pracy 35stC i 65stC ? Gdybys znalazl gdzies dane i czas na to, to sprobowalbym podstawic te dane do roku statystycznego i policzyc SCOP. Jakby to mialo rece i nogi moglibysmy potem sprobowac podstawic jakies gruntowki i porownac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z udaloby Ci sie zrobic wykres wsp. COP dla twojej pompki w zakresie temp -20stC : +30stC i dla dwoch parametrow pracy 35stC i 65stC ? Gdybys znalazl gdzies dane i czas na to, to sprobowalbym podstawic te dane do roku statystycznego i policzyc SCOP. Jakby to mialo rece i nogi moglibysmy potem sprobowac podstawic jakies gruntowki i porownac.

 

Miałem taki zamiar, ale tego nie zrobiłem, bo samego siebie nie muszę przekonywać. Skoro ta Aquarea 5kW ma COP=3 przy -7oC, to jest to dla mnie wystarczająca informacja. Zauważ, że ta pompka pracuje do -20oC z gwarancją mocy 5kW. Takiej gwarancji nie daje nawet Daikin w modelu 8kW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze nie ma obowiazku podawac COP przynajmniej dla 55stC. Bo jednak CWU jest duza czescia zuzycia. U mnie jeszcze z zona wyjatkowo lubimy wanne. Ty na pewno jestes w lepszej sytuacji ze swoja strefa klimatyczna..

 

[ATTACH=CONFIG]281767[/ATTACH]

 

przegladam sobie manuala..

[ATTACH=CONFIG]281770[/ATTACH]

 

no to u mnie bedzie w zime na poziomie 7stC.. o_0

 

Panasonic podaje COP'y do 55st:yes:

 

Będziesz miał 7st na instalacji:eek: podczas sezonu grzewczego w środku domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze nie ma obowiazku podawac COP przynajmniej dla 55stC. Bo jednak CWU jest duza czescia zuzycia. U mnie jeszcze z zona wyjatkowo lubimy wanne.

 

Po co Ci 55oC ? Wystarczy większy zasobnik z temp. 45oC.

 

Ty na pewno jestes w lepszej sytuacji ze swoja strefa klimatyczna..

 

[ATTACH=CONFIG]281767[/ATTACH]

 

Jestem na granicy 2 i 3 strefy.

 

przegladam sobie manuala..

[ATTACH=CONFIG]281770[/ATTACH]

 

no to u mnie bedzie w zime na poziomie 7stC.. o_0

 

To jest monoblock, dlatego ma takie zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no adam_mk ladnego posta wysmarowal na temat legionelli i jak to sie zmienia na niekorzysc dzisiaj.. wieksze zbiorniki, mniejsze temperatury.. zdecydowanie przemawia do wyobrazni..

 

 

nie znam sie na PC.. ja to rozumiem, ze jak jej podawac wode ponizej 10stC, co w mojej strefie byloby notoryczne, to jedzie na grzalce.. chyba, ze by U rurke jaskowa na wejsciu potegujac jeszcze to co wyzej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...