Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale żeby uzyskać 45*C w zasobniku, potrzeba więcej na wyjściu z PC. Stąd pewnie te 55.

 

Racja. Nie mniej jednak, im większa powierzchnia wymiany w zasobniku, tym lepiej dla pompy ciepła i jej wydajności.

 

Bardziej o zakres pracy sprężarki chodzi (za niskie skraplanie).

 

Piszą o wodzie, więc chodzi o jej temp. w obwodzie podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z danych dla 35stC i 45stC wyznaczylem jakies smiesznie proste trendy (takze nie sugerowac sie za bardzo) i podstawilem do danych statystycznych dla Olsztyna (chyba srednia 30lat). zblizenie styczen i luty:

 

scop.jpg

http://dropbox.pl/file.php?name=C606A1618A8D997FC7CC73C3F8FB0A27

 

wyglada to calkiem dobrze, no ale to teoria. dojdzie zabrudzenie parownika itp.. do tego rok statystyczny wygladza piki, a to moze miec duzy wplyw, szczegolnie jesli korzystac z drugiej taryfy..

 

kolejna sprawa to wyzsze temperatury GZ.. na pewno spadek COP nie bedzie liniowy.

 

wiecie z glowy jaki jest wydatek energetyczny na pompy obiegowe podlogowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sailah, jeśli masz COP na poziomie 2,5 na CWU i do tego grzejesz w drugiej taryfie to rachunki bedziesz miał 5-krotnie niższe niż Ci co grzeją czystym prądem w płaskiej taryfie. Czego więcej chcieć ?

Po drugie bierzesz okres 30 lat od 1970-2000, a trend temperaturowy jest wzrastający. Ostatnie 10lat jest znacznie cieplejsze niż średnia, którą bierzesz do wykresów.

Co do pompki obiegowej to w ulotce aquarea piszą o 35Watach. Pewnie na 1 biegu.

 

PS. Przy pompach P/W lub P/P można zauważyć pewną cechę - im mniejsza moc takiej PC tym większa sprawność (COP). Zatem im cieplejszy zbudujesz dom, tym mniejsza (tańsza) pompa, mniejsze zużycie na CO i większa sprawność. Przy domach niskoenergetycznych czy nawet pasywnych z PC potęgujesz sprawność pompy poprzez niższą temp. GZ. Same zalety ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost sredniej temperatury przy pow ziemi za ostatnie 100 lat to 0.75*C wiec ja bym do sprawnosci pompy nie robil jakis szczegolnych korekt. Przynajmniej na najblizsze pol wieku. :)

 

Rzuć okiem na rys. 4 - http://www.imp.gda.pl/pea/artykuly/Dopke.pdf

 

PS. Te 0,75 to średnia roczna, a nie z okresu grzewczego.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sailah, jeśli masz COP na poziomie 2,5 na CWU i do tego grzejesz w drugiej taryfie to rachunki bedziesz miał 5-krotnie niższe niż Ci co grzeją czystym prądem w płaskiej taryfie. Czego więcej chcieć ?

 

Nocna jest chyba zazwyczaj z 30% tansza niz plaska? to blizej 4 X. Mysle, ze jak czysty prad to chyba gro ludzi nastawia sie jednak na akumulacje to nie wiem czy tak mozna sobie dogadzac z porownaniami ;p. Grzejac w nocy masz spadek COP'a ok 0.5 dla tych dni gdzie sa skoki temperatury. Do tego wieksza wilgotnosc, zatem defrosty. SCOP nie bedzie tez srednia tylko srednia wazona COP, gdzie w mrozne dni PC nastuka sporo mocy.

 

Mimo wszystko ta pompka daje do myslenia. Jakby ktos znalazl godzinowe temperatury, ale roczne, nie statystyczne, dla IV-V strefy to chetnie przytule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chybuj tylko zajrzyj w cenniki. Nocna taryfa w G12W w rejonach gliwickim czy suwalskim to - 18 groszy, łodz teren- 24 grosze. Dystrybucja od dostawcy przylacza + zuzycie od niezaleznego sprzedawcy.

 

no to ja mam razem dlatego kolo 34gr.. musze sprawdzic co tu sie da poprawic na mazurach, bo w 2 mam wieksze zuzycie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Te 0,75 to średnia roczna, a nie z okresu grzewczego.

 

Dane z artykulu ciekawe (przeanalizuje to jeszcze dokladnie), tylko nie bardzo widze w definicji "stopniodni" wplywu czynnika ludzkiego. W latach - ze tak sie ogolnie wyraze - dawniejszych ceny gazu byly inne i gospodarowanie nim tez bylo inne. To ze teraz grzeje sie mniej wcale nie wynika li tylko z tego, ze zima cieplejsza. DAwniej zamiast przykrecac kaloryfery latwiej bylo okno uchylic. Ciekawe, czy gdzies to zostalo uwzglednione, bo ja nie zuwazylem?

 

Jednak chyba lepszym wyznacznikiem sa dane klimatyczne, czyli pomiary bezposrednie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyksi, przesadzasz z tymi swoimi bakteriami...

Ja niczego wygrzewać nie zamierzam.Zwyczajnie szkoda kWh!!!!!!!! Setki litrów grzać co tydzień GRZAŁKĄ??? To jest porażka na etapie planowania.

 

Tylko odpowiedni sposób przygotowania CWU trzeba sobie wybrać ;)

 

Mozna co drugi dzien grzag grzala i nieskutecznie. Ja grzeje 1x na miesiac, ale na gorze zasobnika mam 73*C a na punktach biorczych lekko ponad 70*C. Jak cos sie leglo, to zdechlo. Przy 60*C musial bym prysznice lac przez 30min, zeby zdezynfekowac a i tak na dole zasobnika mial bym zdrowe, zywe bakterie (jesli juz by byly w instalacji), bo tam na pewno chlodniej jest.

 

Sugerujesz, ze mamay sobie wszyscy przerobic grzanie na przeplywowe? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też podgrzewać w kociołku na trójnogu na ognisku na środku klepiska. olo wypróbuj, takiego systemu żadna PC nie przebije :)

 

No jasne, zajebisty pomysł, że też na to wcześniej nie wpadłem, jesteś moim mistrzem, mentorem ogrzewania ;) Można przecie przy okazji wurscika uwędzić, nad PC to by wiecznie trza nawet cieniutkiego frankfuterka trzymać by uschnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...