Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Dalej mozesz zyc w slodkiej, ale od tego ta bakteria na pewno nie zginie (jesi juz sie u Ciebie pojawi). :)

 

Chorobom wywoływanym przez Legionellę zapobiegać można poprzez zachowywanie w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych takich warunków, żeby bakterie nie mogły się rozmnażać. Podstawą w tym przypadku jest takie zaprojektowanie instalacji, żeby nie dopuszczać do uformowania się pożywki dla Legionelii, nie dopuścić do zalegania wody w odgałęzieniach i aby zapewnić odpowiednią cyrkulację wody. Warto okresowo doprowadzać do przegrzewania części bądź całości krążącej w instalacji wody, podnosząc jej temperaturę do 70 °C. Okresowa dezynfekcja przewodów ciepłej wody, powinna zostać przeprowadzona w następujący sposób: należy wyłączyć instalację, przepuścić przez nią wodę o temperaturze 70 °C, po wystygnięciu zastosować środki dezynfekujące lub naświetlanie promieniami UV (dawki środków dezynfekujących używanych rutynowo do dezynfekcji wody nie niszczą Legionelli).

 

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_odbioru/zapobieganie_rozwojowi_legionelli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - od jutro wchodzi weekendówka...

zostajesz przy G11 czy przechodzisz na g12w ?

 

pytanie dla już użytkujących taryfy weekendowe - jak zmieniają się % zużycia w 2T przy przejściu z G12 do G12w ?

Na kolejnych 12 miesięcy przechodzę na G12W :)

Dopiero po dwóch sezonach zdecyduje co będzie docelowo.

I nie chodzi o kasę a o komfort życia,dla mnie i dla żony to nowość także zobaczymy.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Panowie mam pytanie. Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???

Nie mialam jeszcze do czynienia z podlogowka wodna (tylko kable), wiec obawiam sie tej niskotemperaturowosci;) i tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???

Nie mialam jeszcze do czynienia z podlogowka wodna (tylko kable), wiec obawiam sie tej niskotemperaturowosci;) i tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

 

Pogadaj z HenoKiem, on chyba ma tak podłączony. Ja mam jako osobne pętle i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

Pod podłogówkę??

Zalety:

-niskie koszty (wysoki COP bo niska temperatura)

-brak dodatkowej pompy obiegowej.

Wady

-grzeje tylko gdy działa ogrzewanie (poza sezonem ewentualnie grzałka)

- prawie nie grzeje, tylko ręchniki schną.

- nie włączysz wiosną, jesienią, latem (chyba że wspomniana grzałka z COP=1,0)

 

Do CWU - trzeba zakombinować jak masz zwykły zasobnik z wężownicą, można podłączyć właśnie do wody kotłowej do wężownicy. Użytkowej nie możesz brać do grzejnika!!

Jak masz dwupłaszcz - to podłączasz pod zewnętrzny zbiornik w połowie wysokości, powrót dołem.

Zbiornik typu "Multi-Inox" (nazwa firmy Galmet) - podobnie, tam masz więcej wody kotłowej do dyspozycji.

Wady:

-niższy COP, powoduje częstsze załączenia pompy ciepła,

-potrzebna dodatkowa pompa obiegowa.

Zalety:

-grzejnik grzeje jak grzejnik,

-włączasz o każdej porze roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z HenoKiem, on chyba ma tak podłączony. Ja mam jako osobne pętle i nie narzekam.

 

No wlasnie na poczatku myslalam, ze osobna petla wystarczy, ale za cieply to on wtedy nie bedzie;)

 

Pod podłogówkę??

Zalety:

-niskie koszty (wysoki COP bo niska temperatura)

-brak dodatkowej pompy obiegowej.

Wady

-grzeje tylko gdy działa ogrzewanie (poza sezonem ewentualnie grzałka)

- prawie nie grzeje, tylko ręchniki schną.

- nie włączysz wiosną, jesienią, latem (chyba że wspomniana grzałka z COP=1,0)

 

Do CWU - trzeba zakombinować jak masz zwykły zasobnik z wężownicą, można podłączyć właśnie do wody kotłowej do wężownicy. Użytkowej nie możesz brać do grzejnika!!

Jak masz dwupłaszcz - to podłączasz pod zewnętrzny zbiornik w połowie wysokości, powrót dołem.

Zbiornik typu "Multi-Inox" (nazwa firmy Galmet) - podobnie, tam masz więcej wody kotłowej do dyspozycji.

Wady:

-niższy COP, powoduje częstsze załączenia pompy ciepła,

-potrzebna dodatkowa pompa obiegowa.

Zalety:

-grzejnik grzeje jak grzejnik,

-włączasz o każdej porze roku.

 

Dzieki, najbardziej mi sie spodobalo: "prawie nie grzeje";)

 

Czyli zdecydowanie druga opcja:yes:

Pompy i zbiornika jeszcze nie mam, te wybory dopiero przede mna, instalator poleca zasobnik firmy Chelchowski. Ceny maja dosc wysokie, ale podobno znacznie lepsze niz Galmet.

 

Czy czestsze zalaczenia pompy w jakis znaczny sposob podniosa mi rachunki?

I czy pompa obiegowa to to samo co pompa cyrkulacyjna?

Pytam, bo mam w ofercie "zespół pompy cyrkulacyjnej CWU" i jesli to to samo to mam sobie policzyc x2?:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... instalator poleca zasobnik firmy Chelchowski. Ceny maja dosc wysokie, ale podobno znacznie lepsze niz Galmet....

 

Kupilem taki wlasnie zbiornik, wyglada solidnie, mozna sobie dobrac grubosc izolacji i powierzchnie wezownicy.

Narazie stoi w garazu i czeka na instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)skracasz znacznie żywotność sprężarki. (...)

Ile to jest "znacznie" - powiedzmy w %? Albo w latach?

Jak to oszacowałeś i na podstawie czego?

 

Z ciekawości pytam, bo ja bym tu powiedział że "nieco".

"znacznie" to bym użył przy grzejnikach w całym domu zamiast podłogówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to jest "znacznie" - powiedzmy w %? Albo w latach?

Jak to oszacowałeś i na podstawie czego?

 

Z ciekawości pytam, bo ja bym tu powiedział że "nieco".

"znacznie" to bym użył przy grzejnikach w całym domu zamiast podłogówki...

 

Nie wiem. Wiem tylko jak często pompa taktowała mi przy włączonej cyrkulacji. Osobiście nie wiem co będzie bardziej ekonomiczne, ale z własnego doświadczenia wiem, że grzałki u mnie włączane są sporadycznie. Więc po co przepłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem taki wlasnie zbiornik, wyglada solidnie, mozna sobie dobrac grubosc izolacji i powierzchnie wezownicy.

Narazie stoi w garazu i czeka na instalatora.

 

Sprawdzilam sobie i.....:jawdrop:

Czy to jest ten Chelchowski? http://www.chelchowski.pl/ Firma miesci sie kilka km ode mnie:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator, o którym piszesz wstawił mi zasobnik Chełchowskiego 400l z wężownicą 4,2m2. Jest on przygotowywany pod jego zamówienie tj. króćce z odpowiedniej strony, długość wężownicy. Jeszcze go nie używałem, zamontowany 2 tyg. temu, ale nie zamieszkam tej zimy będę tylko grzał do maks. 20/18 stopni z ustawieniami pod 2T. Na razie pompka włącza się raz na 4-5 dni, nie wiem czy nie za rzadko, czy przypadkiem posadzka za mocno się nie wychładza, może? Czujnik temp. wewnętrznej wskazuje, że temp. bardzo powoli spada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by jeszcze było pół biedy, a cała bieda to taka, że skracasz znacznie żywotność sprężarki. Nie lepiej czasem grzałką z COP1...?

 

Ile to jest "znacznie" - powiedzmy w %? Albo w latach?

Jak to oszacowałeś i na podstawie czego?

 

Z ciekawości pytam, bo ja bym tu powiedział że "nieco".

"znacznie" to bym użył przy grzejnikach w całym domu zamiast podłogówki...

 

 

No wlasnie, ile to jest "nieco" a ile "znacznie"?

Musialabym sciany kuc, zeby zrobic gniazdko, ale na tym etapie to jeszcze nie problem. Nie wiem tylko, czy jest sens sie w to bawic.

Rezygnujac z grzalki, o ile wczesniej "zabije" sprezarke pompy niz normalnie by pozyla?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator, o którym piszesz wstawił mi zasobnik Chełchowskiego 400l z wężownicą 4,2m2. Jest on przygotowywany pod jego zamówienie tj. króćce z odpowiedniej strony, długość wężownicy. Jeszcze go nie używałem, zamontowany 2 tyg. temu, ale nie zamieszkam tej zimy będę tylko grzał do maks. 20/18 stopni z ustawieniami pod 2T. Na razie pompka włącza się raz na 4-5 dni, nie wiem czy nie za rzadko, czy przypadkiem posadzka za mocno się nie wychładza, może? Czujnik temp. wewnętrznej wskazuje, że temp. bardzo powoli spada.

 

Uuuu... 400l. zaszalales:)

Gratuluje pompki:wiggle: Ja na razie odwierty mam tylko, pompa w przyszlym roku po zrobieniu elewacji:rolleyes:

"Nasz" Pan Instalator mial ze mna ciezka przeprawe, bo nie bardzo rozumialam, po co mi az 300l, skoro innym wystarcza 200 na wiecej osob:lol2:

Na szczescie cierpliwy jest i wyrozumialy i jak trzeba, to wytlumaczy jak krowie na rowie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...