Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie mam pytanie. Jak macie podlaczone swoje grzejniki lazienkowe???

Nie mialam jeszcze do czynienia z podlogowka wodna (tylko kable), wiec obawiam sie tej niskotemperaturowosci;) i tak sobie wymyslilam, ze moze lepiej drabinke w lazience pod zbiornik cwu podlaczyc, zeby byl cieplejszy? Dobrze kombinuje?

 

Dobrze kombinujesz. U mnie tak właśnie jest podłączone i dobrze to działa. Wyjście na grzejniki jest poniżej dolnej krawędzi zbiornika CW (zbiornik dwupłaszczowy galmet 380/120) a więc nie wpływa mocno na temperaturę CW. Oczywiście nie używam drabinek w trybie ciągłym bo one nie do tego służą, ale awaryjne podniesienie temperatury w łazience czy suszenie ręczników wychodzi drabince wyśmienicie.

Poza tym w mroźne dni włączam je okresowo np. o 5 rano i o 21 na godzinkę i "w tanim okienku" (13-15), aby dodatkowo podnieść temperaturę i "nagrzać" ręczniki. Odrobinę to zwiększa czas pracy pompy, z moich obserwacji wynika, że włącza się o 1 raz więcej na dobę niż przy wyłączonych grzejnikach. Poza tym sterownik mojej pompy każe pompce obiegowej zasilać grzejniki w cyklach 1min pracy / 3 min postoju - to w zupełności wystarcza, aby grzejnik był cały czas ciepły i spełniał swoje zadanie, a ogranicza zużycie ciepła ze zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie komplikowanie instalacji jest bezsensu. Koszy zasobnika dodatkowych rur, pompy, straty przesyłowe. Wystarczy założenie grzałki elektrycznej z czasomierzem. Naciskam przycisk na grzałce i grzeje przez dwie godziny i się wyłącza. Wystarcza to na wysuszenie ręczników w okresach letnich. Kiedy chodzi pc grzejnik jest letni, wystarcza do wysuszenia ręczników, jeśli by to było komuś mało zaworem skręca grzejnik i pyka grzałką. Koszt grzałki to 150zł a koszt takiego rozwiązania już w tysiącach liczony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam podczepianie drabinek pod CWU za bezsensowne. Latem grzanie CWU trwa u mnie 25-30min i jako, że dość intensywnie cyrkuluje muszę podgrzewać 2x na dobę, co i tak przyniosłoby niewielkie korzyści w podgrzewaniu drabinek. Chyba, że mówicie tu o wykorzystaniu wężownicy zasobnika CWU jako "bufor" dla drabinek, ale wychładzanie CWU na rzecz podgrzewania ręczników jakoś tak nie bardzo mi się trzyma kupy;)

Ja mam podpięte pod podłogówkę, czyli zimą 35st, co w zupełności wystarcza, a na lato grzałka - jak jest taka potrzeba, co przez 4 lata od zamieszkania wcale tak często się nie zdarzało. Koszt grzałki 600W z termostatem to ok 100zł:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie proszę.

W tym roku jeszcze nie będziemy mieszkać, ale chciałbym utrzymywać wewnątrz temperatury nie za wysokie, ale wystarczające do tego, aby budynek doszedł do siebie. Co prawda tynki mają już rok, ale posadzki wylane zostały na początku lipca więc sporo wilgoci w domu jest jeszcze na pewno.

Chodzi mi o to jak ustawić temperatury dla dwóch taryf, aby pompa pracowała stabilnie i nie powodowała zbyt gwałtownego wychłodzenia odwiertów.

Jeśli przykładowo chciałbym utrzymywać wewnątrz 18C to jaką temperaturę ustawić w droższej taryfie? 1, 2 stopnie niżej?

Proszę o sugestie i wziąć pod uwagę, że budynek jest nowy i nigdy wcześniej nie ogrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Liwko.

Czy to, że czujnik temp. wewn. pompy pokazuje 20C, a mimo to odczuwam że trochę ciągnie po kościach związane jest z tym, że budynek nie jest wygrzany czy to że temperatura wewnątrz zaczyna lekko spadać?[/quote

 

Ciągnie po nogach to znaczy że jest chłodno. U mnie trzecia zima i chyba wszystko wyschło. na termometrze na posadzce pokazuje 25 a 0,5 m wyżej 23 st C. i też szczególnie wieczorem gdy oglądam tv to ciągnie. na poddaszu u mnie na korytarzu mam termometr od reku metr nad podłogą i tam pokazuje 24 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy jak podeschnie posadzka (wykonana na początku lipca!), z której w ciągu półtora tygodnia wyciągnąłem ok. 20L wody rekuperatorem, to będzie lepiej?

Czy może ma to coś wspólnego z moim rekuperatorem: chodzi cały czas na minimum nawiew 20%, wywiew 25% a odczuwam, że powietrze cały czas "chodzi" po domu.

Może jak przejdę z C11 na G12W i zacznę grzać docelowo na 22C a nie na 19C to i posadzka będzie lepiej się nagrzewała i powietrze nawiewane po odzysku ciepła będzie cieplejsze więc będzie lepsze odczucie.

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam, prosze o pomoc w sprawie cwu grzanej PC. PC z zasobnikiem 200l, na piecu ustawiona temp cwu 38 stopni. Podczas brana porannego prysznica po pewnej chwili woda jest zbyt zimna. Po podkręceniu do 44 stopni na piecu woda jest na początku gorąca po czym po uplywe około 4-5 min ochładza się. Podczas nalewania wody temperatura cwu na PC spada bardzo szybko od zadanej 44 stopni. Pytanie czy taka sytuacja jest normalna? Czy nie PC NIE POWINNA URUCHOMIĆ SIĘ w momencie spadku temp. cwu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam, prosze o pomoc w sprawie cwu grzanej PC. PC z zasobnikiem 200l, na piecu ustawiona temp cwu 38 stopni. Podczas brana porannego prysznica po pewnej chwili woda jest zbyt zimna. Po podkręceniu do 44 stopni na piecu woda jest na początku gorąca po czym po uplywe około 4-5 min ochładza się. Podczas nalewania wody temperatura cwu na PC spada bardzo szybko od zadanej 44 stopni. Pytanie czy taka sytuacja jest normalna? Czy nie PC NIE POWINNA URUCHOMIĆ SIĘ w momencie spadku temp. cwu?

Oczywiście,że taka sytuacja nie jest normalna.

Czy przyczyną tak szybkiego pozbycia się cieplej wody nie jest czasami czujnik temperatury z pompy wpięty w górę zasobnika ? Bo to na to mi wyglada,że pompa grzeję tylko górę zasobnika a nie od dołu.

Czujnik temperatury z pompy powinien znajdować się na dole zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że taka sytuacja nie jest normalna.

Czy przyczyną tak szybkiego pozbycia się cieplej wody nie jest czasami czujnik temperatury z pompy wpięty w górę zasobnika ? Bo to na to mi wyglada,że pompa grzeję tylko górę zasobnika a nie od dołu.

Czujnik temperatury z pompy powinien znajdować się na dole zasobnika.

 

podobno czujnik jest w połowie zasobnika, taka inf. uzyskałem od instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig

Nie musisz w kazdym watku o Pci powtarzac swojego pytania!

A to czy pompa powinna sie załaczyc zalezy od Twoich ustawien tzn. od jakiej temp dogrzewa

 

PC Alpha innotec - nie znalazłem ustawień które pozwalają zmianę temperatury przez Ciebie wspomnianej, Może są to ustawienia fabryczne ?

Instalator twierdzi, twierdził bo w tej chwili chyba sam nie jest pewien :), że jest to około 2 stopni od zadanej na PC, czyli jak spadnie z 44 na 42 to PC powinna zacząć podgrzewać cwu. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj chciałem zmniejszyć obroty obiegowki poddasza, próbując wyrównać temperatury na parterze i poddaszu. Zawsze na poddaszu miałem ok. 2 stopni więcej, więc wydumalem, że stłumię przepływ obiegowki. Pomyliły mi sie pompki i przykrecilem parter. Na przykreconych obrotach pompa usiłowała osiągnąć zadane 15,5 stopnia bazując na czujniku temp., który jest na dole w salonie. W tym czasie poddasze szło pełną parą i wieczorem jak tylko wszedłem do góry poczulem się jakbym wszedł do piekarni :-) buchnęło na mnie jak z pieca. Autentycznie się wystraszylem że się coś pali :-) po chwili się połapałem o co chodzi. Termometr który wisi cały czas na poddaszu wskazywał 26,5 stopnia a jastrych był wręcz gorący. Okna na noc uchylilem żeby płytkarz rano zawału nie dostał :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...