Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam takie pytanko. Docelowo temperaturą w pomieszczeniach będą sterowały termostaty pokojowe ale na czas prac wykończeniowych chcę je ustawić tak aby były cały czas otwarte a sterowanie pozostawić pogodówce z PC. Temperatura zadana w drogiej - 17 st., temperatura zadana w taniej 20 st. Czy wg Was jest to rozwiązanie dobre, czy przymknąć temperaturę na termostatach np. do.20 st?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o pomoc w sprawie cwu grzanej PC. PC z zasobnikiem 200l, na piecu ustawiona temp cwu 38 stopni. Podczas brana porannego prysznica po pewnej chwili woda jest zbyt zimna. Po podkręceniu do 44 stopni na piecu woda jest na początku gorąca po czym po uplywe około 4-5 min ochładza się. Podczas nalewania wody temperatura cwu na PC spada bardzo szybko od zadanej 44 stopni. Pytanie czy taka sytuacja jest normalna? Czy nie PC NIE POWINNA URUCHOMIĆ SIĘ w momencie spadku temp. cwu?

 

Jest odpowiedź serwisu odnośnie wyżej opisanego problemu.

Panowie twierdzą, że przyczyną problemu może być pompka obiegowa zainstalowana obok sprzęgła ( mam 2 pompki, 1 w PC, drugą ze sprzęgłem po za PC ) Nie wiem czy 2 pompki to standard i nie kumam za bardzo jaki wpływ pompki od podłogówki mają wpływ na cwu ?

 

Podobno wyjścia są 2. 1. Zmieniają pompkę na większą a jak nie pomoże wywalają i pozostawią jedynie to w PC.

 

Co o tym sądzicie ?

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie odnośnie bufora do PC.

Instalator podpowiada, że aby móc wykorzystać taryfę nocną i grzać głównie "tanim" prądem należy zamontować bufor min 500 l.

Obecnie PC grzeje mniej więcej pół na pół - noc/dzień.

 

Czy z Waszego doświadczenia takie rozwiązanie mam sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to rozwiazanie ryzykowne (ekonomicznie). Jesli nie zrobiles jakiejs dziwnie cienkiej wylewki i masz ocieplony dom, to powinna wystarczyc akumulacja ciepla przez wylewke i sama mase budynku.

 

OK, rozumiem,

Wylewki około 7-8 cm, ocieplony raczej dobrze, 20, 20, 33- celuloza, reku, brak kominów ( prócz 1 ), grzana podłoga ok. 280 mkw.

Jak w takim razie grzać głównie w taniej taryfie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dom bez problemu obejdzie sie bez bufora. Ja bym go nie robil.

 

Jak grzac to zalezy juz od konkretnego sterowania pompy. U mnie sterownik podbija krzywa grzewcza o zadana wartosc w tanim pradzie. Pozwala to wykorzystac tania taryfe w 100%, ale ja mam przewymiarowana o jakies 30% moc pompy wlasnie pod tani prad.

Zakladam po cichu, ze masz tez jakies okienko taniego pradu w dzien, bo to bardzo poprawia komfort. Jesli nie masz, to rozwazylbym puszczenie grzania CO tez w dzien w drogim pradzie powiedzmy na 2h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dom bez problemu obejdzie sie bez bufora. Ja bym go nie robil.

 

Jak grzac to zalezy juz od konkretnego sterowania pompy. U mnie sterownik podbija krzywa grzewcza o zadana wartosc w tanim pradzie. Pozwala to wykorzystac tania taryfe w 100%, ale ja mam przewymiarowana o jakies 30% moc pompy wlasnie pod tani prad.

Zakladam po cichu, ze masz tez jakies okienko taniego pradu w dzien, bo to bardzo poprawia komfort. Jesli nie masz, to rozwazylbym puszczenie grzania CO tez w dzien w drogim pradzie powiedzmy na 2h.

 

 

Pompa ciepła to alpha-innotec, ustawione grzanie auto, czujnik pogodowy. Temperaturę zmieniam na PC przez krzywą grzewczą, w tej chwili ustawiona na 31 st. Nie wiem za bardzo jak zmienić ustawienia aby grzała tylko w nocy plus 2 h w dzień w taniej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła to alpha-innotec, ustawione grzanie auto, czujnik pogodowy. Temperaturę zmieniam na PC przez krzywą grzewczą, w tej chwili ustawiona na 31 st. Nie wiem za bardzo jak zmienić ustawienia aby grzała tylko w nocy plus 2 h w dzień w taniej energii.

 

Musisz miec mozliwosc do modyfikacji polozenia krzywej grzewczej w godzinach taniej taryfy. U mnie sie to odbywa tak, ze w ustalonych godzinach krzywa grzewcza jest podnoszona o 3K (oczywisci te wartosc mozna dowolnie ustawic). O 13:59 zadana temperatura posadzki to np 22*C, ale o 14:00 to juz 22+3=25*C. Pompa zaczyna ladowac wylewke. O 16:00 znowu temperatura zadana wg krzywej grzewczej spada do "nominalnego" poziomu - zaczyna sie drogi prad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz miec mozliwosc do modyfikacji polozenia krzywej grzewczej w godzinach taniej taryfy. U mnie sie to odbywa tak, ze w ustalonych godzinach krzywa grzewcza jest podnoszona o 3K (oczywisci te wartosc mozna dowolnie ustawic). O 13:59 zadana temperatura posadzki to np 22*C, ale o 14:00 to juz 22+3=25*C. Pompa zaczyna ladowac wylewke. O 16:00 znowu temperatura zadana wg krzywej grzewczej spada do "nominalnego" poziomu - zaczyna sie drogi prad.

 

a jak jest nocą ? 22+3=25*C. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w tanim pradzie ladowana jest wylewka, z tym ze te temperatury sa przykladowe i zalezne od temperatury zewnetrznej (zeby bylo jasne). W domu mam teraz w granicach 22,5-22,8*C*C. W sypialni 2K mniej.

 

Dzięki za podpowiedzi,

 

Rozumiem, że PC nie pracuje non stop od 22 -6, uruchamia się aby podgrzać wodę w podłodze do 22k ( umówiona wartość ) ? + praca 2 h w dzień - przez całe 2h czy też cyklicznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...