Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Ja ma ustawioną w tygodniu 7-8 rano i 16-22 wtedy gdy ktoś jest w domu. Natomiast w weekend praktycznie cały dzień bo CWU jest cały czas załączona ( taryfa G12W) Ustawienia pozwalają zrobić dowolna konfigurację dla cyrkulacji, dlatego zastanawiam się co mógłbym zmienić głownie w weekend właśnie. Cyrkulacja raz na 1-2 godzinę coś da , czy raczej nie ma sensu w takie zabawy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja raz na 1-2 godzinę coś da , czy raczej nie ma sensu w takie zabawy?

 

Zrozum że musisz to samemu przetestować. Nikt z nas nie wie jakie masz odległości do odbiorników i jak zaizolowane rurki i jaki zbiornik. U każdego może to wyjść inaczej. Zapisz dzisiejsze ustawienia i zacznij kombinować z innymi, aż dojdziesz do akceptowalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zatem temp. na GZ wynikaja z przpelywow ?

Mam rozdzielacze Capricorn z rotametrami. Na dolenj belce sa rowniez zawory (czy termostatyczne czy on/off to nie wiem) . Czy na gornej, przy rotametrach jest rowniez jakas regulacja?

 

Edit:

Wg opisu ze strony producenta dolne to termostatyczne, ale mam odkrecone na maksa. Nie wiem czy krecac "plastikem" na rotametrze czegos nie zepsuje,np nie wykrece zupelnie ???

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kiepskich rotametrach zdarza się wykręcenie i powódź, ale reguluje się właśnie rotametrami.

 

... trzeba wtedy szybko zamknąć zawory zasilania i powrotu :)

 

nie kręć za plastikową przezroczystą szklaneczkę bo ją wykręcisz lub ułamiesz. Kręć za tą część nieprzezroczystą poniżej. Może być metalowa, plastikowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... trzeba wtedy szybko zamknąć zawory zasilania i powrotu :)

 

nie kręć za plastikową przezroczystą szklaneczkę bo ją wykręcisz lub ułamiesz. Kręć za tą część nieprzezroczystą poniżej. Może być metalowa, plastikowa.

 

krecenie standartowo? w lewo zwieksz, w prawo zmniejsz przepływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
U mnie kilka sztuk się całkiem wykreca ( też capricorn) ale jak tylko zaczyna woda "syczeć" to przestaję krecić i wracam pokrętłem pół obrotu. "Powódź" to chyba lekko przesadzone :-). Jak chcesz je odkręcić na maxa to zdaje się ze 3,5 mm wykrecenia wystarczy. Spojrzyj na rysunek w instrukcji to bedziesz wiedział o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś używa cyrkulacji 24h ?? jaki w tym sens?

okna czasowe + cyrkulacja okresowa i jest dużo lepiej niż wtedy kiedy cyrkulacja była od rana do wieczora

 

odpaliłem kiedyś celem eksperymentu cyrkulację na 24h akurat jak wszyscy wyjechali, więc zużycia nie było.

1,7 m3 gazu na samo dogrzewanie do 50stC : / czyli jakieś 15 kWh

Oczywiście "od rana do wieczora" to tylko pół doby więc proporcjonalnie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dom 120 m2 ogrzewanie podłogowe manualne, dom ocieplony styropianem 15 cm. Dach ocieplony. Rekuperatora brak. i chciałabym zamontować dodatkowe ogrzewanie. Niestety nie mam czasu z mężem zając się paleniem w piecu dlatego też szukaliśmy rozwiązania w miarę praktycznego. Jaką moc pompy ciepła z poniższych Powinnam wybrać aby ogrzać dom: http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron/321-stiebel-eltron-pompa-powietrzna-wpl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy powie Ci, że podstawą doboru mocy jest wykonanie OZC.

 

Witam Wszystkich,

zajmowałem się aktywnie instalacją pomp ciepła ponad 20 lat. Teraz jestem emerytem i nie mam potrzeby reklamować siebie czy kogoś innego.

Więc jeśli się czegoś czepiam, to nie mam żadnego ukrytego planu niszczenia konkurencji

 

Dobranie mocy grzewczej jest bardzo istotne jeśli chodzi o pompę ciepła. Pompa ciepła jest wyjątkowym urządzeniem grzewczym. Tradycyjne systemy (kotły olejowe, gazowe, węglowe) są źródłami ciepła, a pompa ciepła NIE!

Ten fakt powoduje, że do doboru mocy trzeba podchodzić z większą roztropnością. Przewymiarowanie kotłów grzewczych (nawet dwukrotne) nie wpływa na koszty eksploatacji, natomiast w przypadku pompy ciepła jest zupełnie inaczej. Zbyt duża pompa ciepła może doprowadzić do sytuacji, że budynek będzie niedogrzany a koszt roczne będą bardzo wysokie.

I dlatego z bardzo dużą ostrożnością trzeba podchodzić do tak zwanego "OZC". Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że dla budynku o powierzchni 200 m2 proponowano moc grzewczą 25 kW. .

 

Z rozbawieniem czytam posty na temat opłacalności w technice grzewczej. Widzimy tabele i wykresy, które mają przekonać o wyższości jednego rozwiązania nad drugim.

Dane te są zawsze mniej lub więcej manipulowane tak, aby zawsze wyszło "na nasze".

Rodzi się zatem pytanie: Czy istnieją obiektywne kryteria oceny?

 

Odpowiedz brzmi TAK!

Wystarczy w instalacji grzewczej (kocioł, pompa ciepła czy inne tzw. wynalazki) zamontować ciepłomierz (koszt kilkaset złotych), natomiast w instalacji elektrycznej licznik energii (koszt około 150 zł).

 

Suma kosztów to wydatek poniżej 1000 zł a korzyści dla Inwestora co niemiara, które postaram się wymienić.

1. Już sama sugestia względem firmy instalacyjnej, że chcemy takie liczniki, spowoduje "drżenie łydek" a jeśli dodamy do tego wymaganie, że wykresy opłacalności pokazywane w ofertach mają być załącznikiem do umowy, to okaże się, że tylko nieliczne firmy podejmą się instalacji.

2. W trakcie eksploatacji można na bieżąco monitorować sprawność całej instalacji co jest szczególnie ważne w okresie gwarancji

3. Wskazanie licznika ciepła (kWh) podzielone przez czas pracy (godz) daje informacje o mocy grzewczej pompy ciepła i wtedy widzimy, czy dostaliśmy to za co zapłaciliśmy.

4. Wyliczona moc grzewcza podzielona przez pobieraną moc elektryczną daje sławny COP.

 

Robiłem takie pomiary w wielu instalacjach i wyniki są w większości przerażające.

Prawdziwa sprawność większości instalacji jest o połowę mniejsza niż w prospektach i ofertach. To jest główny powód krążących opinii o nieopłacalności pomp ciepła. .

 

Niestety, większość instalacji z pompami ciepła jest na bardzo niskim poziomie. Jest to temat obszerny i nie chcę tutaj nikogo zanudzać opisami.

 

Proponuję tylko wszystkim potencjalnym inwestorom rozważenie moich powyższych propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , że podstawą doboru pompy ciepła jest obliczenie zapotrzebowania ciepła. Ale czy faktycznie będę musiała wybrać trochę przewymiarowaną powietrzną pompę ciepła aby bez problemu ogrzać dom przy niskich temperaturach? Zostałam także poinformowana, że koszty ogrzewania powietrzną są wyższe ale dalej nie wiem, która z firm produkujących pompy ciepła jest lepsza mam do wyboru Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

 

Które z urządzeń jest bardziej pewne? Chodzi o awaryjność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , że podstawą doboru pompy ciepła jest obliczenie zapotrzebowania ciepła. Ale czy faktycznie będę musiała wybrać trochę przewymiarowaną powietrzną pompę ciepła aby bez problemu ogrzać dom przy niskich temperaturach? Zostałam także poinformowana, że koszty ogrzewania powietrzną są wyższe ale dalej nie wiem, która z firm produkujących pompy ciepła jest lepsza mam do wyboru Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

 

Które z urządzeń jest bardziej pewne? Chodzi o awaryjność.

 

Jeśli się nie mylę to Varmpurse swego czasu wrzucił link do odnośnie rankingu awaryjności pomp. Niestety strona w języku nie zrozumiałym dla przeciętnego zjadacza chleba- bodajże język skandynawski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...