Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Wszystkich,

zajmowałem się aktywnie instalacją pomp ciepła ponad 20 lat. Teraz jestem emerytem i nie mam potrzeby reklamować siebie czy kogoś innego.

Więc jeśli się czegoś czepiam, to nie mam żadnego ukrytego planu niszczenia konkurencji

 

Dobranie mocy grzewczej jest bardzo istotne jeśli chodzi o pompę ciepła. Pompa ciepła jest wyjątkowym urządzeniem grzewczym. Tradycyjne systemy (kotły olejowe, gazowe, węglowe) są źródłami ciepła, a pompa ciepła NIE!

Ten fakt powoduje, że do doboru mocy trzeba podchodzić z większą roztropnością. Przewymiarowanie kotłów grzewczych (nawet dwukrotne) nie wpływa na koszty eksploatacji, natomiast w przypadku pompy ciepła jest zupełnie inaczej. Zbyt duża pompa ciepła może doprowadzić do sytuacji, że budynek będzie niedogrzany a koszt roczne będą bardzo wysokie.

I dlatego z bardzo dużą ostrożnością trzeba podchodzić do tak zwanego "OZC". Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że dla budynku o powierzchni 200 m2 proponowano moc grzewczą 25 kW. .

 

Z rozbawieniem czytam posty na temat opłacalności w technice grzewczej. Widzimy tabele i wykresy, które mają przekonać o wyższości jednego rozwiązania nad drugim.

Dane te są zawsze mniej lub więcej manipulowane tak, aby zawsze wyszło "na nasze".

Rodzi się zatem pytanie: Czy istnieją obiektywne kryteria oceny?

 

Odpowiedz brzmi TAK!

Wystarczy w instalacji grzewczej (kocioł, pompa ciepła czy inne tzw. wynalazki) zamontować ciepłomierz (koszt kilkaset złotych), natomiast w instalacji elektrycznej licznik energii (koszt około 150 zł).

 

Suma kosztów to wydatek poniżej 1000 zł a korzyści dla Inwestora co niemiara, które postaram się wymienić.

1. Już sama sugestia względem firmy instalacyjnej, że chcemy takie liczniki, spowoduje "drżenie łydek" a jeśli dodamy do tego wymaganie, że wykresy opłacalności pokazywane w ofertach mają być załącznikiem do umowy, to okaże się, że tylko nieliczne firmy podejmą się instalacji.

2. W trakcie eksploatacji można na bieżąco monitorować sprawność całej instalacji co jest szczególnie ważne w okresie gwarancji

3. Wskazanie licznika ciepła (kWh) podzielone przez czas pracy (godz) daje informacje o mocy grzewczej pompy ciepła i wtedy widzimy, czy dostaliśmy to za co zapłaciliśmy.

4. Wyliczona moc grzewcza podzielona przez pobieraną moc elektryczną daje sławny COP.

 

Robiłem takie pomiary w wielu instalacjach i wyniki są w większości przerażające.

Prawdziwa sprawność większości instalacji jest o połowę mniejsza niż w prospektach i ofertach. To jest główny powód krążących opinii o nieopłacalności pomp ciepła. .

 

Niestety, większość instalacji z pompami ciepła jest na bardzo niskim poziomie. Jest to temat obszerny i nie chcę tutaj nikogo zanudzać opisami.

 

Proponuję tylko wszystkim potencjalnym inwestorom rozważenie moich powyższych propozycji.

 

Aleś odkrył Amerykę!

Kolego większość nowych pomp wskazuje COP lub ilość pobranej i wyprodukowanej energii. Są takie, które podają nawet osobno na CO i CWU lub aktualne zużycie. Od 20 lat wiele się zmieniło . A na czym robiłeś te pomiary i na jakich pompach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

? Zostałam także poinformowana, że koszty ogrzewania powietrzną są wyższe ale dalej nie wiem, która z firm produkujących pompy ciepła jest lepsza mam do wyboru Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

 

Które z urządzeń jest bardziej pewne? Chodzi o awaryjność.

 

Proponuje rozszerzyć gamę dostępnych PC.

 

PC PW znanych marek są w zasadzie tak samo niezawodne . Awarie powodowane są generalnie przez czynniki zewnętrzne : przepięcie , jakość wody w instalacji , niewłaściwy montaż instalacji chłodniczej.

Niestety niezbyt często stosuje się zabezpieczenie klasy D ,

 

Najważniejsze , żeby sprzedawca PC był w stanie interweniować w przypadku problemu .

Zazwyczaj w początkowym okresie pracy PC trzeba zmienić jakieś parametry pracy . Fachowiec niechętnie jedzie 300 km , żeby wykonać takie korekty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że samo zabezpieczenie klasy D bez odpowiedniego zabezpieczenia klasy B oraz C na niewiele się przyda. D pomaga tylko na słabe impulsy przepięciowe a przy większym udarze to się po prostu rozsypie.

 

A ja nie pisałem ,że nie stosuje się ABiC :no: tylko ,że brakuje D. A naprawdę warto bo za 50 zł chronimy elektronikę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje rozszerzyć gamę dostępnych PC.

 

PC PW znanych marek są w zasadzie tak samo niezawodne . Awarie powodowane są generalnie przez czynniki zewnętrzne : przepięcie , jakość wody w instalacji , niewłaściwy montaż instalacji chłodniczej.

Niestety niezbyt często stosuje się zabezpieczenie klasy D ,

 

Najważniejsze , żeby sprzedawca PC był w stanie interweniować w przypadku problemu .

Zazwyczaj w początkowym okresie pracy PC trzeba zmienić jakieś parametry pracy . Fachowiec niechętnie jedzie 300 km , żeby wykonać takie korekty .

 

Panie fachman19 czy mogę prosić o rekomendacje inne marki pomp ciepła? Prócz tych dwóch marek

Stiebel http://www.pompyciepla.center/produkty/stiebel-eltron.html lub jakiś Vaillant aro http://www.pompyciepla.center/produkty/vaillant.html

 

Mam też pytanie do Panów. Ponieważ rozważamy też montaż pompy ciepła gruntowej od momentu gdy się dowiedzieliśmy, że można wykonać znacznie taniej źródło dolne. Nie robiąc tych długich odwiertów. Moje pytanie jest takie:

 

Czy to na zdjęciu

uponorgoetzis-geo-calix1.jpg

 

jest tak samo wydajne jak to o czym piszą tu http://www.pompyciepla.center/artykuly/106-porady-eksperta/315-zrodlo-dolne-budowa-kolektora-pionowego.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie działało dobrze TYLKO w wilgotnym gruncie (w wodzie). Jeżeli będzie sucho nie ma sensu tego stosować bo trzeba na tyle przewymiarować że zbliży się do kosztu odwiertów.

Kilka tego typu źródeł wykonałem, a w jednym przypadku po kilku latach spadł poziom wody gruntowej i spadły znacząco parametry źródła - musiałem dokładać kilka odwiertów i powiększać rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Joanno proszę poczytać o Atlanticu i Panasoniku . Wiele firm tzw markowych np VIESSMAN , JUNKERS , Buderus , przyklejają tylko własną tabliczkę z nazwą .

PC PW tak naprawdę produkują firmy związane z klimatyzacją .

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/

 

http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/

 

Proponuję skupić sie na pompie typu split z czynnikiem chłodniczym pomiędzy jednostkami (R 410A)

 

A odnośnie PC gruntowych .

Wymiennik dolnego źródła pobiera ciepło z gruntu . Musi wiec obejmować znaczną ilość tego gruntu. Czyli powierzchnia działki lub głębokie studnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Joanno proszę poczytać o Atlanticu i Panasoniku . Wiele firm tzw markowych np VIESSMAN , JUNKERS , Buderus , przyklejają tylko własną tabliczkę z nazwą .

PC PW tak naprawdę produkują firmy związane z klimatyzacją .

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/

 

http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ranges/aquarea/

 

Proponuję skupić sie na pompie typu split z czynnikiem chłodniczym pomiędzy jednostkami (R 410A)

 

A odnośnie PC gruntowych .

Wymiennik dolnego źródła pobiera ciepło z gruntu . Musi wiec obejmować znaczną ilość tego gruntu. Czyli powierzchnia działki lub głębokie studnie .

 

 

Tzw. markowych? Co ty bredzisz człowieku? Porównaj sobie jakość pomp viessmana albo buderusa do panasonica. Panasonic to budżetowy klimatyzator produkowany w tysiącach sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. markowych? Co ty bredzisz człowieku? Porównaj sobie jakość pomp viessmana albo buderusa do panasonica. Panasonic to budżetowy klimatyzator produkowany w tysiącach sztuk.

 

Wiem co mówię - serwisuję .

To że coś produkowane jest w setkach tysięcy sztuk nie jest niczym złym.

Wiesz ,że PC buderusa produkowano w Polsce w SECESPOLU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co mówię - serwisuję .

To że coś produkowane jest w setkach tysięcy sztuk nie jest niczym złym.

Wiesz ,że PC buderusa produkowano w Polsce w SECESPOLU

 

Kiedy i jakie pompy? Buderus kolego to grupa Bosch tak jak Junkers i IVT i od 5 lat produkowany jest w fabryce IVT w Szwecji. Buderus WPL AR to ta sama pompa co IVT Air-X i technologicznie przewyższa panasonica na każdym poziomie. Jak firma IVT robiła pompy ciepła 30 lat temu to panasonic robił odtwarzacze VHS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy i jakie pompy? Buderus kolego to grupa Bosch tak jak Junkers i IVT i od 5 lat produkowany jest w fabryce IVT w Szwecji. Buderus WPL AR to ta sama pompa co IVT Air-X i technologicznie przewyższa panasonica na każdym poziomie. Jak firma IVT robiła pompy ciepła 30 lat temu to panasonic robił odtwarzacze VHS.

 

30 lat temu Panasonic robił odtwarzacze VHS a teraz robi pompy ciepła i jeszcze kilkanaście innych rodzajów urządzeń. Ma duży zbyt i zgraję zadowolonych użytkowników chociażby tu na forum. A IVT 30 lat temu robiło pompy i dalej robi tylko pompy. Pytanie czemu się nie rozwinęli i nie uderzyli w inne gałęzie przemysłu? No i gdzie są użytkownicy tych pomp, przez 30 lat powinno ich się sporo nazbierać a tutaj raczej cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 lat temu Panasonic robił odtwarzacze VHS a teraz robi pompy ciepła i jeszcze kilkanaście innych rodzajów urządzeń. Ma duży zbyt i zgraję zadowolonych użytkowników chociażby tu na forum. A IVT 30 lat temu robiło pompy i dalej robi tylko pompy. Pytanie czemu się nie rozwinęli i nie uderzyli w inne gałęzie przemysłu? No i gdzie są użytkownicy tych pomp, przez 30 lat powinno ich się sporo nazbierać a tutaj raczej cisza.

 

Panasonik to ogromna firma działająca na drugiej półkuli Miałem klienta pochodzącego z Australii . Powiedział ,że tylko Panasonik .

Ja prywatnie wolę Atlantica

Ale to wynika z tego ,że logika obsługi (sterowanie ) jest europejska . Ja tej Azjatyckiej nie czuję .

Ale TOYOTA wygrywa z każdym Volkswagenem

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 lat temu Panasonic robił odtwarzacze VHS a teraz robi pompy ciepła i jeszcze kilkanaście innych rodzajów urządzeń. Ma duży zbyt i zgraję zadowolonych użytkowników chociażby tu na forum. A IVT 30 lat temu robiło pompy i dalej robi tylko pompy. Pytanie czemu się nie rozwinęli i nie uderzyli w inne gałęzie przemysłu? No i gdzie są użytkownicy tych pomp, przez 30 lat powinno ich się sporo nazbierać a tutaj raczej cisza.

 

Uwierz mi, że użytkowników tych pomp jest 20 x więcej od panasonica jest tylko jedno "ALE" nie mają najmniejszego powodu tu wchodzić i liczyć ile kosztuje ich ogrzewanie bo od 10 lat nie chodzą do kotłowni. IVT robi tylko pompy i bardzo dobrze, że się nie rozdrabnia. Panasonic obecnie robi sprężarki w fabryce sanyo - kompletna tania masówa. Nie mam nic do panasonica bo w miarę to dobre urządzenie ale nie za takie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odtwarzacz VHS panasonica i radiomagnetofon z 1984 r. Oba urządzenia działają.

Bardzo się cieszę, że Panasonic produkuje tanią masówkę. Ważne, że bezawaryjne, tanie w eksploatacji i w razie niemożliwego najtańsze części wśród markowych pomp.

Od początku października do dzisiaj prawie 400 zł za ogrzewanie i CWU. Zeszły sezon niecałe 1500 zł. Dom 300m2. COP 4,14. Nie wiem ile bym zyskał gdybym zamontował pompę IVT. Wiem, że różnica w kosztach nie zwróci się dłuuuugo. Oczywiście nic pompie IVT nie zarzucam. Mój znajomy ma i sobie chwali choć rachunki wyższe płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odtwarzacz VHS panasonica i radiomagnetofon z 1984 r. Oba urządzenia działają.

Bardzo się cieszę, że Panasonic produkuje tanią masówkę. Ważne, że bezawaryjne, tanie w eksploatacji i w razie niemożliwego najtańsze części wśród markowych pomp.

Od początku października do dzisiaj prawie 400 zł za ogrzewanie i CWU. Zeszły sezon niecałe 1500 zł. Dom 300m2. COP 4,14. Nie wiem ile bym zyskał gdybym zamontował pompę IVT. Wiem, że różnica w kosztach nie zwróci się dłuuuugo. Oczywiście nic pompie IVT nie zarzucam. Mój znajomy ma i sobie chwali choć rachunki wyższe płaci.

 

Bajki opowiadaj dzieciom kilka Twoich postów wstecz pisałeś 1800 zł. A dom 300m2 za 1500zł pompą powietrzną to se możesz ogrzać w Hiszpanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...