Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bajki opowiadaj dzieciom kilka Twoich postów wstecz pisałeś 1800 zł. A dom 300m2 za 1500zł pompą powietrzną to se możesz ogrzać w Hiszpanii.

 

A ja nic nie zarzucam IVT ale jednak Panasonic jest bardziej popularny. Nie trawię tylko mówienia że jedna jedyna firma jest najlepsza. Akurat Panasonic jest bardzo dobrą pompą za tą cenę, tak samo jak Atlantic i kilka innych firm, inne z kolei nie. Co ma takiego pompa IVT że jest według Ciebie taka naj?

 

Co do ogrzewania to ja aktualnie za prawie 3 miesiące grzania mam coś koło 150zł, powietrzną, dom 105m2 a w środku nie mniej niż 22 stopnie. Jak dalej będzie taka zima to skończę sezon poniżej 400zł. Więc jestem w stanie uwierzyć w 1500zł za 300m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot i cała rzeczowa rozmowa. 1800 było 2 sezony wstecz. W pierwszym sezonie nawet 3700 ale jechałem na budowlanym i rozgrzewałem silikaty. Miałem już kolesia, który zamieszkał nawet u mnie ( tylko 2 dni co prawda) bo coś nie wierzył. Teraz jest szczęśliwym posiadaczem pompy powietrznej. Dziwi mnie, że na takie tematy wypowiadają się osoby, które zazwyczaj nie miały żadnej styczności z pompami pow-woda. Zdaję sobie sprawę, że jak przyjdzie zima stulecia to i ponad 3tys zapłacę za sezon ale na razie nie zapowiada się.

Grunt to dobrze zrobiona instalacja i w miarę dobra pompa. Wówczas różnice w rachunkach się zacierają pomiędzy różnymi typami pomp.

Jak jeszcze Ci napiszę, że za pompę z kotłownią zapłaciłem 13tyś zł to pewnie jeszcze bardziej będziesz ze mnie kpił. Może choć troszczę Ci to humor poprawi...

Muszę przyznać, że gdybym został w PGE to zapłaciłbym w zeszłym sezonie 1800 zł, w tym pewnie podobnie, dlatego warto czasem pomyśleć o zmianie taryfy, tudzież dostawcy prądu.

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam. Drastycznie wzrosło mi zużycie prądu. W menu temperatur zauważyłem bardzo małą różnicę (rzędu kilku dziesiątych stopnia) pomiędzy wejściem a wyjściem z dolnego źródła w moim wypadku gt10 i gt11 (Pompa IVT) Co może być powodem? Czy ktoś mi pomoże?

 

Przepraszam, że post podobny zamieściłem w innym temacie. Po prostu nie wiedziałem gdzie go wstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zglupialem... Jak dziala "histereza" w waszych sterownikach ? I w jakich ? Moj euroster zalacza sie przy spadku o wartosc histerezy od zadanej temperatury, a przestaje grzac po dojsciu do zadanej temp..

 

 

 

A nie powinno tak być?

Jeśli chodzi o 2 pompy obiegowe to mam Euroster uni2 i ma on możliwość podpięcia 2 pomp z mieszaczami. Są też 2 sterowniki pokojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam auratony 3000

przy nastawie 22,75 - załączy się jak spadnie do 22,50 i wyłączy po osiągnięciu 23,00 (wskazuje co 0,25C) - oczywiście w ramach ustawionego okienka czasowego. Wykorzystuje temperaturę powietrza (można tez sterować temperaturą podłogi)

Nastawy Dzień/Noc - tyle ze trzeba je zamienić, bo nie da się godzincach "nocnych" ustawić wyższych temperatur niż w dziennych

nie jest idealny, ale mi pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 pompy i steruję nimi tylko poprzez regulację prędkości pracy. Klika dni prób i teraz nic już nie zmieniam, a w domu mam wszędzie taką temperaturę jaką potrzebuję. Oczywiście ustawiłem do tego krzywą grzewczą. Chciałem wstawić termostaty z komunikacją radiową i wysterować z nich pompy, ale doszedłem do wniosku, że musiałbym trzymać pompę na "wyższych obrotach". Grzeję tak od początku zeszłego roku i jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. markowych? Co ty bredzisz człowieku? Porównaj sobie jakość pomp viessmana albo buderusa do panasonica. Panasonic to budżetowy klimatyzator produkowany w tysiącach sztuk.

 

obudowa P faktycznie wygląda jak klimatyzator ale układ chłodniczy jest inny zoptymalizowany do działania jako PC

vissman robi pompy pw do który najlepiej dokupić kociołek - taka strategia producenta kotłów

buderusa pw ostatnio oglądałem pobieżnie - to pompa na Hiszpanie - wyprowadzony ukł. c.o. na zewnątrz czyli u nas glikol i gorsze osiągi

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie czytac calego postu a tym samym forum i nigdzie nie znalazlem informacji co zrobić kiedy w czasie mrozow zabraknie pradu, czy nie uszkodzi sie czasem wymiennik (nie zamarznie), co robic w takich sytuacjach. Mam trojfazowa pc powierze woda. Z gory dziekuje za mądre i przydatne info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zglupialem... Jak dziala "histereza" w waszych sterownikach ? I w jakich ? Moj euroster zalacza sie przy spadku o wartosc histerezy od zadanej temperatury, a przestaje grzac po dojsciu do zadanej temp..

 

Wszystko zależy od modelu i producenta. Jedne działają tak jak piszesz, a inne załączą się na ustalonej temperaturze i wyłączą gdy podgrzeje się o wartość histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa jeszcze takie ( i jest ich chyba wiekszosc) ktore maja "symetryczna" histereze popozona po obu stronach temperatury zadanej. Sa tez ronice w interpretacji momentu osiagniecia punktu wylaczenia/zalaczenia. Sa sterowniki, ktor wylaczaja po osiagnieciu wartosci tz +- h/2, ale sa tez takie, ktore reaguja dopiero po przekroczeniu tej wartosci.

Jesli wiemy jaki algorytm zostal zastosowany w naszym sterowniku, to nie to wiekszego znaczenia. Dobierzemy tz i wartosc histerezy odpowiednio do tego, co chcemy osiagnac. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam

Czytałem że PC ma żywotność pompy to 25 lat.Pytanie co potem?

Nie mam ochoty płacić tyle pieniędzy na 25 lat

:D

To sobie zamontuj perpetum mobile :D

Ty się zastanawiasz co będzie za 25 lat ???

Sądzę,że z kilka razy okna powymieniasz w domu,wielokrotnie więcej wydasz przez te lata na remont domu,umeblowanie itp :D

Jaja sobie robisz człowieku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytałem że PC ma żywotność pompy to 25 lat.Pytanie co potem?

Nie mam ochoty płacić tyle pieniędzy na 25 lat

 

Pytanie wcale nie jest głupie, nie wiem skąd takie reakcje.

W przypadku pompy powietrze-woda rzeczywiście po 15-20 latach nastąpi szok. Trzeba będzie ponownie kupić nową pompę ciepła. No dobrze, niech jakiś optymista przyjmie że po 25 latach.

 

Inaczej sprawa wygląda przy gruntowych pompach, tam poza częściami "ruchomymi" nie ma co się zepsuć. W sensie dyskryminującym całe urządzenie.

Po wymianie sprężarki reszta działa z nie zmienioną efektywnością.

Trwałość dolnego źródła gruntowego przewyższa spodziewany okres eksploatacji budynku (jeśli jest obieg pośredni z rur PE).

Naprawa najdroższego elementu czyli sprężarki to nie więcej niż około 1000 euro netto łącznie z elementami które trzeba koniecznie wymienić przy takiej okazji.

 

Nie liczę tutaj żadnej elektroniki czy pomp obiegowych bo te elementy są w każdym systemie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...