Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ano właśnie, teoretycznie 2 takie same technologie, 2 firmy z bezp. parowaniem.

1. 4x60m, pompa 9kWh, zakopany na 0,8m

2. 7x70m, pompa 11kWh, zakopany na 1,5m.

 

No i teraz kto ma rację? Teoretycznie każdy powinien dawać to samo (ok, 9 i 11kWh, ale nie 2 razy dłuższy kolektor)

Do obu firm wysłałem taki sam zestaw informacji, nie podawałem (bo dowiedziałem się po wysłaniu zapytania), że mam elegancki piasek i wodę na 0,8m w lipcu

:lol:

Czyli warunki niezłe, jak na pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy napisał:

 

Jesli jest jej za mało PC bedzie chodziła "na okragło" a i tak nie osiagnie mocy nominalnej.

 

Wszyscy to wiemy ale tak sobie myślę ....hipotetycznie.... dlaczego Stieb.Elkt. tak liczy....... Oni widocznie myślą , że skoro PC pobiera prąd do pracy to potrzeba jej tylko "pozostałej " energii do tych 11 KW i tę energię ma czerpać z gruntu.

Gdyby pobierała jakiś minimalny % tylko na rozruch pomp i sprężarkę to liczyliby całość / czyli pomijaliby te % / .

Tylko takie jest wytłumaczenie bo nie ma innego . Jak byłam u nich Pan zapytał jaką mam PC i rzucił , że powinnam mieć tyle kolektora / wartość o wiele mniejszą niż ja mam / ale nie podejmowałam tematu bo od razu zaczęliśmy rozmawiać o czym innym.

Nie wiedziałam wtedy , że oni tak liczą a szkoda bo można by się dowiedzieć dlaczego i poznać ich argumentację dlaczego tak a nie jak wszyscy / ciekawe czy zdają sobie z tego sprawę ? /.

 

Jeszcze takie rozważania.

......będzie chodziła na okrągło ..to jak najbardziej tak ...ale czy na pewno nie osiągnie tej mocy nominalnej jeśli kolektor będzie wyliczony na pozostałą moc

i na najgorsze warunki 30 W z metra.?

Gdyby tak było to ogrzewanie w ogóle bez kolektora byłoby niemożliwe a ludzie się ogrzewają jak nie mają jeszcze odwiertów i płacą straszne r-ki ale ogrzewają ....chyba nie na +10 *C w domu. To jak to jest ?

 

Jestem po prostu ciekawa........

.

sSiwy gdybyś zechciał to proszę odpowiedz...... :)

Za Hydrolkiem to chyba list gończy trzeba wysłać ..tak długo go nie ma ... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widze tak - moze przykład:

Mamy w banku DZ konto, które jest systematycznie zasilane wpłatą (wypłatą pracownika) w wys. nieco ponad 8 kz. Ale mamy równiez systematyczne (może kredyt) zobowiazania w banku GZ w ysokosci 8 kz. Bank pobiera "drobną" prowizje za transakcje. Jest to układ zrównowazony.

Jesli jednak przy warunkach konta w banku DZ nasze zobowiazania wobec banku GZ wynosza 10 kz, to nie ma takiej mozliwości aby konto z DZ pokryło zobowiazania wobec banku GZ. Musimy to uzupełnić np. wpłatą gotówki (grzałka elektryczna, kominek, itp) 2 kz + opłaty, lub "negocjować" z bankiem GZ aby umozliwić nam spłate.

Istnieje również możliwośc pokrycia różnicy z debetu, ale jest to rozwiazanie doraźne.

Jak sie ma to do PC? Ano tak, że PC jest tak jak prowizja za operacje przeniesienia gotówki z jednego banku do drugiego.

Inaczej mówiac sprężarka PC i energia elektryczna potrzebna do pracy przeniesienia "X" z DZ do GZ jest kosztem tej pracy.

 

Przepraszam za az takie uproszczenia.

 

Ps. Ogrzewanie PC bez kolektora nie jest możliwe. To tak jakby ogrzewać grzejnikami, czy podlogówka której nie ma :lol:

Ale istnieje mozliwość, ze grzeja tylko grzałka zainstalowana w PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie jak przedszkolakowi , ale ja w zerówce więc nie ma co się dziwić :D /żartuję / .

Oczywiście że będzie grzała tylko grzałka nic innego / jak nie mamy kolektora / .. Grzałki są trzy stopniowe 3,6,9 KW i do 11KW też takie same. Czyli, że może grzać ale tylko do 9 KW.

Pytanie nie było całkiem takie........było trochę inne.....zapytam inaczej:

Mamy PC 11 KW / właściwie 10,7 KW prawidłowo / odwiertów mamy 200mb / licząc po 30W/m / a powinniśmy mieć 250 mb ...różnica 50 mb. czyli jakby brak 1,5 KW ...

Co sie dzieje :

  • -COP jest większe od O / w normalnej eksploatacji 4,5 / ..jakie ?
  • -COP jest 0
  • -grzałka załącza się czasami
  • -grzałka chodzi cały czas i PC "nie odpoczywa" jaki stopień grzałki się załącza
    3,6,9 ........?
  • -z jaką mocą grzeje PC ...9,5 KW ? , mniej ?
  • -a może staje się PC 9KW/ wydajność/ z poborem prądu 11KW?

Tak mi było wygodniej i czytelniej przedstawić o co mi chodzi.

Może pytania są głupie ale w zerówce mogą być tylko takie :D

sSiwy chyba się nie denerwujesz ? ja przecież jestem taka grzeczna a że trochę zielona to już inna sprawa ......... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę WPC 10 narazie ją testuję, do tej pory na rozruchu wzięła 70 kwh na dobę dla budynku 150 m2

Czy wiecie ile firma Stiebel życzy sobie za serwis takiej pompy ? / 600 zł i co Wy na to.....

Nie polecam firmy AGP Technika grzewcza, która montował mi pompę.

Jaek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nastąpiło odpalenie. Jak na razie wszystko gra i buczy.

 

Prace wiertnicze zdaje się wzbudziły niezdrową sensację wśród miejscowej żulii, w związku z czym wczoraj w nocy włamali się do blaszaka, pewnie myśleli że wiertnicy zostawili tam diamentowe wiertła lub inne skarby :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość (wielkość) kolektora oblicza sie dla mocy PC na wyjściu w tym przypadku 11kW - nie wiem skąd pomysł odliczania od mocy PC, mocy jaką pobiera sprężarka. Moc PC podawana jest w zasadzie dla parametrów pracy DZ/GZ jako 0/35.

 

Co do powyższego to moc sprężarki powinna być odliczana. Skoro nie odliczalibyśmy sprężarki i dobierali dolne źródło do 100% zapotrzebowania (lub np mocy pompy) to i tak przecież to nie będzie wystarczające bo oczywiście trzeba użyć sprężarki żeby zwiększyć temperaturę i ciśnienie więc nie ma sensu dobierać kolektora na 100%. Bo przecież sprężarka tez gwarantuje nam "wkład" mocy. Teraz sprawa współczynników o których kiedyś pisałem (0.75 dla podłogówki, 0.7 dla nisko temperaturowych grzejników, i 0.65 dla grzejników wysokotemperaturowych), skąd to się bierze? A mianowicie z różnego COP w przypadku pracy z różnymi systemami grzewczymi (zależności od temperatury pracy). Polega to mniej więcej na tym że jak mamy powiedzmy ogrzewanie (temperatura wpływu 35C) to COP jest powiedzmy 5 (0C DZ), wiec oczywistym jest że sprężarka nie będzie musiała pracować "bardzo intensywnie" bo nie musi "podnosić" temperatury z parownika bardzo "wysoko" więc sprężarka dostarczy mniej mocy do całego układu bo więcej korzyści mamy oczywiście przy pracy z nisko temperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Czyli dostarczona przez nią moc jest mniejsza, COP większe bo mniejsza różnica pomiędzy DZ a GZ więc moc na wyjściu pompy jest większa (większe COP, nawet jak mniejsza moc sprężarki to i tak moc gwarantowana jest większa bo mniejsza różnica pomiędzy DZ a GZ), wówczas jak podzielimy moc PC na wyjściu przez dostarczoną moc ze sprężarki to współczynnik wyjdzie około 0.75. Przy małych grzejnikach jest oczywiście odwrotnie, sprężarka musi dostarczyć więcej mocy żeby zagwarantować powiedzmy 50C więc jej udział jest większy w ogólnej produkcji ciepła przez pompę - około 35%. Więc współczynnik jest 0.65.

 

Teraz jak obliczamy długość kolektora (pionowy lub poziomy to tak samo tylko dzielimy przez inną wartość i dodajemy lub nie słynne 15m :) )

 

Długość kolektora = E x współczynnik / energia z jednego metra gruntu

 

Oczywiście w zależności od tego czy będziemy mieli w domu o. podłogowe czy grzejniki E będzie się różnić (mniejsze dla podłogówki a większe dla grzejników) .

 

Z powyższego "wywodu" mam nadzieje że wynika że nie ma co wymiarować kolektora na 100% zapotrzebowania bo i tak część musi zagwarantować sprężarka więc nie wykorzystamy energii z całego kolektora gruntowanego jeżeli będzie on dobrany na 100% pompy.

 

Jak już tak się rozpisałem to chciałem dodać jeszcze swoje dwa grosze do tego czy wymiarować pompę na 100% zapotrzebowania na ciepło czy może na mniej. Generalnie zawsze można z wymiarować na 100% a czasami lepiej jest też nie do wymiarować - w zależności od cen elektryczności (grzałka elektryczna) albo innych paliw które będą używane w połączeniu z pompą (gaz, kominek etc.). Oczywistym faktem jest że wymiarowanie na 100% zapotrzebowania łączy się z większymi kosztami niż pompa nie do wymiarowana, Poniżej przytoczę przybliżone orientacyjne dane (Generalnie chodzi o to że najzimniejszych dni jest w roku dosyć niewiele i czasami nie ma sensu używać pompy która będzie pracować na 100% tylko kilka dni w roku, zwłaszcza że te instalacje są ciągle bardzo drogie):

 

 

Moc pompy ciepła w stosunku do mocy wymaganej | Dostarczona energia do domu

 

50% 80%

60% 90%

65% 95%

70% 96%-98%

100% 100%

 

To są bardzo orientacyjne dane i proszę ich się za bardzo nie trzymać, nie mniej jednak warto się nad tym zastanowić. Sprawa jest jasna jak instalacja ma pracować np. w Suwałkach tam niskie temperatury występują często i lepiej wymiarować na 100% (tak samo w Rosji :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Długość kolektora wygląda sensownie. Czemu tak gęsto te rurki - nie szkoda materiału? Ciepło i tak się akumuluje w jastrychu i grzeje równomiernie.

 

Jakie grzejniki niskotemperaturowe wybrałeś?

 

Rurki są tak gęsto bo dostawcy tak wyliczyli - jednak spotkałem się również z opinią (instalatora nie związanego z PC) że to bez sensu i że można dać co 15 cm i też będzie dobrze z powodu o którym napisałeś. Jastrych będę miał 7 cm. Co wybrać? Nawet gdzieś w tym wątku jest infomacja że rurki powinno się kłaść właśnie w takich odległościach jak u mnie ze wzgl na niską temp zasilania.

 

Co do garażu to mimo że jest w bryle budynku to będzie do będzie dodatkowo od tegoż domu izolowany, a grzejniki... ? chyba zwykłe ale po prostu przewymiarowane - w garażu i tak nie będę ogrzewał do temp pow 10-12 stopni.

 

Co do rurek i odległości między nimi, to firma Thermotech (Szwecja raz jeszcze) która jest jedną z większych na szwedzkim rynku, projektuje dla nas ogrzewanie podłogowe (tylko i wyłacznie dla pracy z pompami ciepła) i stosuje tylko dwie odległości ogólnie razem w pomieszczeniach, średnio 80% podłogówki jest na 300mm a 20% na 150mm ( w zależności od miejsca w danym pomieszczeniu, okna - drzwi etc.) Więc cały system na 150mm to zdecydowanie przesada i niepotrzebny wzrost kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak rzuć okiem na mój post :lol:

 

 

witam speców od pomp ciepła :lol:

 

proszę o poradę: - jak policzyć COP pompy którą posiadam oraz moc grzewczą. Znam moc pobieraną z sieci tj.2,8 KW na h.

 

Podniesienie temepratury podłogi o 2 stopnie trwa 100 minut przy temp. zewnętrznej 0-5 stopni C.

 

Pomóżcie HELP!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rurek i odległości między nimi, to firma Thermotech (Szwecja raz jeszcze) która jest jedną z większych na szwedzkim rynku, projektuje dla nas ogrzewanie podłogowe (tylko i wyłacznie dla pracy z pompami ciepła) i stosuje tylko dwie odległości ogólnie razem w pomieszczeniach, średnio 80% podłogówki jest na 300mm a 20% na 150mm ( w zależności od miejsca w danym pomieszczeniu, okna - drzwi etc.) Więc cały system na 150mm to zdecydowanie przesada i niepotrzebny wzrost kosztów.

 

Jestem po kolejnej rozmowie z instalatorem

A więc sens kładzenia rurek tak gęsto wynika ze strat ciepła jakie występują w betonie i poprzez drewnianą podłogę a takiej będzie ok 80% - przy płytkach ten argument traci trochę na znaczeniu ponieważ przenikalność cieplna jest znacznie większa mimo strat o których pisałem wcześniej. Tak więc chcąc pozostać na bardzo niskiej temp zasilania należy przewymiarować podłogówkę.

 

Przy normalnym piecu po prostu podasz wyższą temp na mieszaczu i po sprawie a tu trzeba podejść do tematu trochę inaczej

 

PS

Niestety nie jestem nawet pewny tego co piszę... bo co "specjalista" to opinia

 

PS2

Jak się spotka ze sobą 3 instalatorów PC to na 100% będą mieli 4 różne zdania na zadany temat....

 

a ty inwestor wybieraj - jak dasz za mało - będzie przeje...ane wiec masz dwa wyjścia. Dajesz więcej za cenę spokoju - lub potem dokładasz na ścianach grzejniki elektryczne. Ja niestety nie mam gdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetk, Hydrol poratujcie !!! :D

 

Mam pompę WPC 10 narazie ją testuję, do tej pory na rozruchu wzięła 70 kwh na dobę dla budynku 150 m2

Czy wiecie ile firma Stiebel życzy sobie za serwis takiej pompy ? / 600 zł i co Wy na to.....

Nie polecam firmy AGP Technika grzewcza, która montował mi pompę.

Jaek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o poratowanie w tym temacie :D

 

Maniak rzuć okiem na mój post :lol:

 

 

witam speców od pomp ciepła :lol:

 

proszę o poradę: - jak policzyć COP pompy którą posiadam oraz moc grzewczą. Znam moc pobieraną z sieci tj.2,8 KW na h.

 

Podniesienie temepratury podłogi o 2 stopnie trwa 100 minut przy temp. zewnętrznej 0-5 stopni C.

 

Pomóżcie HELP!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaek czy to mnożliwe? Taka pompa pobiera z sieci poniżej 3KW na godzinę, czyli żeby wzięła 70KW musiałaby pracować bez przerwy 24h?

 

Moja pompa 10KW bierze aktualnie ok. 14-15KW - budynek nie ocieplony.

 

Mam pompę WPC 10 narazie ją testuję, do tej pory na rozruchu wzięła 70 kwh na dobę dla budynku 150 m2

Czy wiecie ile firma Stiebel życzy sobie za serwis takiej pompy ? / 600 zł i co Wy na to.....

Nie polecam firmy AGP Technika grzewcza, która montował mi pompę.

Jaek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetk, Hydrol poratujcie !!! :D

 

Mam pompę WPC 10 narazie ją testuję, do tej pory na rozruchu wzięła 70 kwh na dobę dla budynku 150 m2

Czy wiecie ile firma Stiebel życzy sobie za serwis takiej pompy ? / 600 zł i co Wy na to.....

Nie polecam firmy AGP Technika grzewcza, która montował mi pompę.

Jaek

 

Może masz włączone wygrzewanie jastrycha więc pompa działa na grzałkach - stąd takie zużycie prądu - ale tak się to chyba powinno robić :) - więc raczej jest spoko 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jaek

jaek napisał:

Mam pompę WPC 10 narazie ją testuję, do tej pory na rozruchu wzięła 70 kwh na dobę dla budynku 150 m2

 

Coś jest nie tak . Zdecydowanie za dużo. Napisz coś więcej . Jaki dom , czy ocieplony ?, czy sama podłogówka czy system mieszny ? jak rozwiązany czy zawór mieszający jest na drugi obieg grzewczy ?. Od kiedy działa system ? Podaj wszystkie parametry pracy .., jaki kolektor , ile ? Czy się włącza cały czas , jakie są przerwy w pracy .? wtedy będziemy się zastanawiać i coś działać .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka pomóż please !!!

 

 

witam speców od pomp ciepła :lol:

 

proszę o poradę: - jak policzyć COP pompy którą posiadam oraz moc grzewczą. Znam moc pobieraną z sieci tj.2,8 KW na h.

 

Podniesienie temepratury podłogi o 2 stopnie trwa 100 minut przy temp. zewnętrznej 0-5 stopni C.

 

Pomóżcie HELP!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż taka mądra to ja nie jestem ...ale mam pomysł.

Oczywiście tylko wtedy jak masz zbiornik cwu i będziesz chciał ogrzać zimną wodę np.o 40 *C.

( 165 x 4,186 x 40 /9 )= 3069 sekund

 

/ pojemność zbior.litrów x ciężar właściwy wody x stopień ogrzania : / tego szukamy / = / policzysz ile to trwa i zamienisz na sekundy /

 

 

jak będziesz wiedział co w naszym przykładzie jest 9 to wtedy będziesz już w domu. To co znajdziesz to będzie moc PC w KW a wydatkowaną moc PC już masz .......2,8 KW /h / tylko sprawdź czy to jest dla 0/35 *C /

Wtedy to co znajdziesz np.13 KW dzielisz przez 2,8 i masz COP /13: 2,8=4,64 /

Można podstawić każdą inną wartość nie musi być o 40 *C , może być i o 5 *C / chodzi o wzór /.

 

nie jest to idealne ale na bezrybiu ........

 

Wydaje mi się , że gdzieś czytałam , że ma PC 10KW więc jeśli pobór jest 2,8 to COP jest 3,57

 

Ja jestem z zerówki a rektorek chyba z lodowca sobie zjeżdża ot co :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...