Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie tak. Naprawy to nikły % mojej działalności. Nie na tym się skupiam i nie to jest podstawą mojej działalności.

Ale jak ktoś zadzwoni to tradycyjnie pomogę.

 

Najwięcej czasu poświęcam na produkcję "naprawialnych" pomp ciepła. Takich jak wspomniana "beczka".

 

z "naprawialnymi" sprężarkami ?może jakiś pół-hermetyk bizera albo bocka - zawsze można rozkręcić wymienić płytki itd. a nie od razu cała sprężarkę... ;)

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 25 lat, pompy.... będzie się wymieniać jak dzisiaj wymienia się agd.

Jakie AGD się wymienia a nie naprawia?

Akurat to bliska mi branża i mam sporo kolegów w tym fachu.

Mylisz się.

Naprawia się zwłaszcza te drogie urządzenia.

Ale i najtańsze z niby nierozbieralnym zbiornikiem (jak twierdzi PRODUCENT) pralki się rozcina, wymienia łożyska i zgrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie AGD się wymienia a nie naprawia?

Akurat to bliska mi branża i mam sporo kolegów w tym fachu.

Mylisz się.

Naprawia się zwłaszcza te drogie urządzenia.

Ale i najtańsze z niby nierozbieralnym zbiornikiem (jak twierdzi PRODUCENT) pralki się rozcina, wymienia łożyska i zgrzewa.

 

no tak Polacy i kapitalizm rozmontują z komuną było łatwiej ale z tym też damy radę...

po co produkować jak można połatać podobno kiedyś skarpetki się cerowało i starczały wtedy na dłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak Polacy i kapitalizm rozmontują z komuną było łatwiej ale z tym też damy radę...

po co produkować jak można połatać podobno kiedyś skarpetki się cerowało i starczały wtedy na dłużej...

 

To co się teraz dzieje w branży AGD jest zatrważające.

Teraz dopiero wszystko jest postawione na głowie.

Żeby wymieniać sprzęt po trzech latach? Po pięciu?

To jest chore.

 

Przejdź się do punktu elektrośmieci i zobacz góry prawie nowego sprzętu.

Ile energii i surowców się marnuje.

To jest bez sensu.

Wmawiają ludziom że nowy sprzęt będzie o 5% bardziej oszczędny i o 5% zużyje mniej wody, ale przy produkcji następnego i przy utylizacji plastiku starej pralki całe te wyliczanki tracą sens.

 

Sam mam starą pralkę z 1996 roku (jeszcze naprawialną) i już dwa razy ją naprawiałem. Raz pompę, raz łożyska bębna. Zamierzam jeszcze 10 lat jej używać.

W .upie mam nachalne reklamy "sklepu dla idiotów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się teraz dzieje w branży AGD jest zatrważające.

Teraz dopiero wszystko jest postawione na głowie.

Żeby wymieniać sprzęt po trzech latach? Po pięciu?

To jest chore.

 

Przejdź się do punktu elektrośmieci i zobacz góry prawie nowego sprzętu.

Ile energii i surowców się marnuje.

To jest bez sensu.

Wmawiają ludziom że nowy sprzęt będzie o 5% bardziej oszczędny i o 5% zużyje mniej wody, ale przy produkcji następnego i przy utylizacji plastiku starej pralki całe te wyliczanki tracą sens.

 

Sam mam starą pralkę z 1996 roku (jeszcze naprawialną) i już dwa razy ją naprawiałem. Raz pompę, raz łożyska bębna. Zamierzam jeszcze 10 lat jej używać.

W .upie mam nachalne reklamy "sklepu dla idiotów".

 

niby tak ale podobno przy zakupie masz już "doliczone" za recykling więc teoretycznie obieg zamknięty + energia a zysk taki że fabryka "działa" daje pracę płaci podatki itd to podobno aby system działał i aby żyło się lepiej

a tak wracając do tematu to pierwsze było tajne porozumienie producentów dotyczące żarówek niedługo po ich wynalezieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda ze wszystko się kręci, bilans za doliczony recykling się zgadza.

Nic się nie zgadza.

Teraz to dopiero po latach zaczyna być widoczne jak Chiny zaczynają mieć kłopoty.

Jak ich gospodarka padnie, a musi paść z tymi cenami, to dopiero będzie czkawka.

 

Rok temu pompa ciepła Jula, jak się ktoś chwalił na FM w odpowiednim wątku, kosztowała 4999. Ostatnio żal że jest po 9999zł.

Wzrost o 100%?

Nic się tutaj nie zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda ze wszystko się kręci, bilans za doliczony recykling się zgadza.

Nic się nie zgadza.

Teraz to dopiero po latach zaczyna być widoczne jak Chiny zaczynają mieć kłopoty.

Jak ich gospodarka padnie, a musi paść z tymi cenami, to dopiero będzie czkawka.

 

Rok temu pompa ciepła Jula, jak się ktoś chwalił na FM w odpowiednim wątku, kosztowała 4999. Ostatnio żal że jest po 9999zł.

Wzrost o 100%?

Nic się tutaj nie zgadza.

 

z chinami to nie ma co porównywać to komunizm więc zupełnie nieracjonalne kto pamięta że Balcerowicz zlikwidował dotacje państwowe do państwowych "firm" (właściciel dopłacał do swojego interesu aby interes działał i wymagał dalszych dopłat) to samo robili Chińczycy z tym że firmy produkujące na eksport dostawały subwencję ale podobno się skończyło...

choć patrząc co robi eurokomuna to tez czasami się zastanawiam co to ma wspólnego z wolnym rynkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z chinami to nie ma co porównywać to komunizm więc zupełnie nieracjonalne kto pamięta że Balcerowicz zlikwidował dotacje państwowe do państwowych "firm" (właściciel dopłacał do swojego interesu aby interes działał i wymagał dalszych dopłat) to samo robili Chińczycy z tym że firmy produkujące na eksport dostawały subwencję ale podobno się skończyło...

choć patrząc co robi eurokomuna to tez czasami się zastanawiam co to ma wspólnego z wolnym rynkiem...

 

Spokojnie, idą "dobre zmiany" - może wróci radziecka myśl techniczna ;) wtedy zatęsknimy za UE.

Fakt faktem, to co wyprawiają właśnie z opisywanym sprzętem, jego czas przydatności to złodziejstwo z najwyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu pompa ciepła Jula, jak się ktoś chwalił na FM w odpowiednim wątku, kosztowała 4999. Ostatnio żal że jest po 9999zł.

Wzrost o 100%?

Ale jesteś pewien, że nie zmienił się producent po drodze, łącznie z bebechami? Pytam kontrolnie, bo nie pamiętam czasu kiedy Jula kosztowała 5k. Zawsze była po 9k, czasem była (niby) przeceniona do 7k (mówię o 6+3).

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu naprawiałem pompę Viessmann-a.

Serwis niemieckiego producenta wycenił "naprawę" na około 20 k PLN z przekazem "kup pan nową" - oczywiście klient zrezygnował.

Naprawiłem to za 1/4 tej kwoty, i to nie charytatywnie..

 

Ale w Niemczech, skąd pochodzi Viessmann, za 1/4 kwoty można kupić pompę ciepła - resztę odzyskać jako dofinansowanie do instalacji.

Dlatego ceny napraw mają kosmiczne, bo tam faktycznie lepiej co kilka lat kupić nową pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w Niemczech, skąd pochodzi Viessmann, za 1/4 kwoty można kupić pompę ciepła - resztę odzyskać jako dofinansowanie do instalacji.

Dlatego ceny napraw mają kosmiczne, bo tam faktycznie lepiej co kilka lat kupić nową pompę ciepła.

 

Nie przesadzajmy. Cena może byc niższa niż u nas, oczywiście ale nie o tyle. Co innego że niemiec na te pompe pracuje 4x krócej niż my. I tu jest pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój ekspercie:)

 

IMHO bierz gruntową, bez dwóch zdań, ja mam PC-PW, ale gdybym tylko mógł to bym brał grunt.

 

Witam!Mam problem z wyborem jestem laikiem w gruntowych pompach ciepła może Pan mi pomorze sie zdecydowac gruntowa pompa ciepla EKO-8G z zasobnikiem wody użytkowej 180 litrów z grzałka elektryczna do likwidacji legionelii papa dolnego i gornego zródla,grupy i naczynia bezpieczenstwa dolneg i gornego zrodla i cwu.Dwa odwierty po 75 metrow.projekt dom w luizjanie 5 .garaz nieogrzewany wszedzie instalacja podlogowa.pozdrawiam i przepraszam za kłopot

 

 

- See more at: http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/#comment-16693

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym102 za mało informacji na temat domu. Wpierw wykonaj audyt OZC budynku, projekt geologiczny- poznasz moc chłodnicza odwiertów.

Dzięki właśnie tym obliczeniom będziesz mógł dobrać moc pompy i długość poszczególnych nitek. Jak masz dosyć duża działkę to na Twoim miejscu pomyślałbym nad kolektorem płaskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Niebawem minie 10 lat od założenia tego wątku. Wypadłem co prawda z obiegu przez ten czas ale może ktoś z obecnych dobrze zorientowanych forumowiczów napisałby skrótowo co się zmieniło przez te kilka lat w pompach ciepła. Ewentualnie znalzłby się ktos kto ma tą pompę juz kilka lat i oszczędza na inwestycji. Moja propozycja jest taka zróbmy kosztorysy 10 letnie (łącznie - jeżeli ktoś prowadzi) ile kosztuje nas ogrzewanie jaka powierzchnia kubatura ogrzewanego budynku rodzaj ścian, izolacji oraz wentylacja i ile go kosztowała instalacja zobaczmy jak to wychodzi w życiu a nie marketingowym bełkocie. Czymkolwiek ogrzewacie zróbmy takie porównanie. To moze być bardzo ciekawa lekcja.

 

Osobiście mam takie coś:

ogrzewanie gazowe piec kondensacyjny de dietrich.

ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe i ścienne ( bez grzejników) do tego dochodzi cwu ( ale nie jestem w stanie odliczyc )

+ kominek okazjonalnie bez rozprowadzenia podgrzewania wody itp

zuzycie paliwa gaz 1100 m 3 rocznie

zurzycie drewna do 4 kubików rocznie

średnia temperatura 18 noc dzień 23

powierzchnia 160 m2 x 2,7 wys pomieszczen

wentylacja mech bez rekuperacji ale z GWC

 

ściany 24 suporeks + 15 styropian okna 2 szybowe.

 

koszt instalacji piec + kominek około 15.000

 

koszt roczny co + cwu ( z drewnem) do 3200 pln - ( bez rachunków za wodę do cwu)

 

Jak do tego wychodzi pompa ciepła lepiej czy gorzej ?

Pozdrawiam i dzięki za kontynuacje.

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+ kominek okazjonalnie bez rozprowadzenia podgrzewania wody itp

zuzycie paliwa gaz 1100 m 3 rocznie

zurzycie drewna do 4 kubików rocznie

średnia temperatura 18 noc dzień 23

powierzchnia 160 m2 x 2,7 wys pomieszczen

wentylacja mech bez rekuperacji ale z GWC

 

ściany 24 suporeks + 15 styropian okna 2 szybowe.

 

WItos, 4mp drewna rocznie to nie jest okazjonalne palenie w kominku;) Ja 4 kubików to przez 5 lat nie spaliłem:)

Napisz też jak to możliwe, że temp nocna od dziennej różnią się o 5st, bo mam podobną izolację i u mnie te temp wahają się w granicach 0,5-1st, ale 5 to jakieś science fiction:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...