Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest jeszcze jedna sprawa, o której przeczytałem dopiero teraz: czy to prawda, że podobno po ok 10 latach, następuje wychładzanie gruntu i sprawność PC znacznie spada? Przyznam szczerze, że nigdzie do tej pory nie widziałem informacji na ten temat ale w sumie trochę to zastanawiające??

 

Za trzy lata ci powiem, moje odwierty wysysają już ciepło z ziemi siedem lat :)

Szczerze ci powiem, że nie wiem jak by się to obniżenie sprawności miało stać. Chyba jedynie przez wyschnięcie gruntu w okół odwiertów. Ale dlaczego tak by mogło się stać?

W tym roku od siedmiu lat mam najwyższe temperatury na wejściu. Zwyczajny brak długotrwałych mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli żyjesz w totalnym ciemnogrodzie gdzie uważają ze był zamach ;)

Ciemnogród nie ma pojęcia,że to dom potrzebuje ileś tam energii na ogrzewanie,ciemnogród nie ma pojęcia że syf węgielny to też ileś tam energii na ogrzewanie.

Pochodzisz z ciemnogrodu czyli nie wiesz ile to "ileś energi" potrzebuje Twój dom na ogrzewanie.

Zatem najpierw dowiedz się ile to "ileś" będzie potrzebował twój dom czyli OZC

 

Koleś ogarnij się z obrażaniem ludzi bo obrzydzasz mi przeglądanie tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleś ogarnij się z obrażaniem ludzi bo obrzydzasz mi przeglądanie tego forum.

Spoko, zaraz znowu bana zarwie. :p "Koleś" nic się nie uczy, zupełnie jak ciemnogród który tak krytykuje.

 

Zapotrzebowanie wg OZC na CO - 5,5 KW. PC gruntowa 8,5 KW i 450m PE 40 spiralnie w glinie śr. wilgotnej.

To już śmiga? Można gdzieś poczytać o kosztach instalacji i eksploatacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie myślę o 2 systemach zapewniających CO i CWU :

 

- bufor ciepła, wstępna ocena kosztów to 16 tyś. za kompletny system materiał + robocizna

- Panasonic SDC 7KW Split 1F za 23500 zł, i możliwa dotacja 25%

 

OZE

 

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8062 kWh/rok

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4724 W

 

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 35,2 W/m2

 

Te cyfry nie zawierają CWU dla 2 dorosłych i 1 dziecka ( docelowo 2 bo 500 zł kusi ).

 

Wydaje mi się, że moje zapotrzebowanie nie jest małe i dlatego bardziej opłaca mi się PC, w tabelce opłacalności wpisałem lepsze warunki dla bufora i gorsze dla PC i mimo tego koszty zrównają się po 7 latach.

 

Mam pytanie do praktyków :

jaki jest koszt przeglądu i jak często ma on miejsce ?

czy często zdarzają się awarie PC Panasonica, i jeśli tak to czy są bardzo kosztowne ?

 

O czym jeszcze musi wiedzieć laik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Mam pytanie do praktyków :

jaki jest koszt przeglądu i jak często ma on miejsce ?

czy często zdarzają się awarie PC Panasonica, i jeśli tak to czy są bardzo kosztowne ?

 

O czym jeszcze musi wiedzieć laik ?

Od marca 2013 nie miałem żadnego przeglądu,od tego czasu nic się nie zepsuło.

Laik o niczym innym nie musi wiedzieć,system jest całkowicie bezobslugowy :)

Koleś ogarnij się z obrażaniem ludzi bo obrzydzasz mi przeglądanie tego forum.

Tak ? :) Niestety ciemnogród istnieje :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat instalator mieszka kilka kilometrów dalej , więc przegląd roczny kosztuje mnie 120 zł ( prywatnie)

Po roku wyciągał jakieś ze dwa filtry i czyścił, coś tam przedmuchał jeszcze i tyle. Więc raz na rok warto to zrobić moim zdaniem.

 

Ja to robiłem ze trzy razy samemu, instalator mi tylko pokazał jak. Za trzecim razem nie było już żadnego świństwa na siateczce. Teraz mijają już chyba ze trzy lata bez czyszczenia i z czystej ciekawości sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 16 tys. zł to cena nie za samą kotłownię opartą na buforze, ale w tym jest także ogrzewanie podłogowe?

 

Nie, za ogrzewanie podłogowe wykonawca liczy sobie 35 zł netto robocizna i około 50 zł brutto materiały. Jak poznałem cenę to " czar prysł ".

Te 16tyś. to za bufor, grzałki, robociznę, pompy, itp., czyli za całość robocizny hydraulicznej i elektrycznej. w kalkulatorze opłacalności wpisałem 12 tyś. a PC 25 tyś. i w 8 roku pompa staje sie bardziej opłacalna.

 

I następna rzecz to fakt że bufor 800l zajmuje jednak trochę miejsca, bo ma 1m średnicy z ociepleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, za ogrzewanie podłogowe wykonawca liczy sobie 35 zł netto robocizna i około 50 zł brutto materiały. Jak poznałem cenę to " czar prysł ".

Te 16tyś. to za bufor, grzałki, robociznę, pompy, itp., czyli za całość robocizny hydraulicznej i elektrycznej. w kalkulatorze opłacalności wpisałem 12 tyś. a PC 25 tyś. i w 8 roku pompa staje sie bardziej opłacalna.

 

I następna rzecz to fakt że bufor 800l zajmuje jednak trochę miejsca, bo ma 1m średnicy z ociepleniem.

 

za podłogówkę coś drogo za materiały, szczególnie że to ma być pewnie VAT 8%. robocizna to pewnie kwestia regionu. u mnie materiały wyniosły 43 zł z VAT 23%. z robocizną na pewno było mniej niż 70 zł/m2 (z VAT 8%, robocizna + materiał). na Twoim miejscu poszukałbym tańszych materiałów.

 

jeśli bufor 16 tys. zł, a PC 23 tys. zł, to poszedłbym w PC. będziesz mieć kominek? ta PC przy większych mrozach na pewno nie zmieści się w taniej taryfie.

 

EDIT: ewentualnie jakieś inne proste rozwiazanie z grzałką, jak kocioł elektryczny lub bojler z grzałką i pompą obiegową + oddzielny bojler CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A nie jest tak, że żeby gwarancji nie stracić co roku serwis musi być ?

 

Dobrze wyczytałem że na urządzenie jest 3 lata a sprężarkę 5 ?

Dobrze wyczytales. Nie wiem czy jest takie coś wymagane. Jeśli jest to ja się do tego nie dostosowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już śmiga? Można gdzieś poczytać o kosztach instalacji i eksploatacji?

 

Śmiga już 2 sezon, od 3 m-c mieszkamy i jestem bardzo zadowolony.

Koszt instalacji całej "kotłowni" z PC to 27 tys. zł.

Zużycie znam od 16.01.2016 bo mam podlicznik.

 

Zużycie CO i CWU 16.01 - 16.02.2016

I taryfa - 157 kWh x 0,64 zł = 100 zł

II taryfa - 410 kWh x 0,27 zł = 111 zł

Suma: 211 zł

Taryfa G12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za podłogówkę coś drogo za materiały, szczególnie że to ma być pewnie VAT 8%. robocizna to pewnie kwestia regionu. u mnie materiały wyniosły 43 zł z VAT 23%. z robocizną na pewno było mniej niż 70 zł/m2 (z VAT 8%, robocizna + materiał). na Twoim miejscu poszukałbym tańszych materiałów.

 

jeśli bufor 16 tys. zł, a PC 23 tys. zł, to poszedłbym w PC. będziesz mieć kominek? ta PC przy większych mrozach na pewno nie zmieści się w taniej taryfie.

 

EDIT: ewentualnie jakieś inne proste rozwiazanie z grzałką, jak kocioł elektryczny lub bojler z grzałką i pompą obiegową + oddzielny bojler CWU

 

Tak, kominek będzie, postaram się znaleść jak najmniejszy i nie wydać na niego zbyt dużo. Szukam czegoś z Kratki.pl bo z Radomia do mnie nie jest tak daleko i może zlecę montaż fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MyjK

ad tego " PC PW grzeje nawet przy -30sC, i nie słuchaj tych, co twierdzą że poniżej -15 wybucha"

 

zakładając, że układ będzie hulał na 410a przy - 30C to grzanie brzmi tutaj zbyt dumnie:D, chyba że masz na myśli 2 grzałki, które muszą wtedy pracować, na odtajanie chillera jedna i druga na dogrzewanie domu, przy takich parametrach następuje spadek mocy grzewczej o połowę o 407C w tym rodzaju pomp już nie mówię, a niestety jest stale wykorzystywany w pompach tego typu. W naszym klimacie osiągnięcie całorocznego copu 2,5+ dla pomp PW jest nie lada sukcesem i ma to znaczny wpływ lokalizacja.

Należy wspomnieć też o krótkiej żywotności sprężarek zwłaszcza na wioskach . Brak zabezpieczeń na spadki napięć, świadomie pomijane przez producenta w dla sprężarek 3 fazowych, częste stosowanie sprężarek 1 fazowych i wiele innych mankamentów służących postarzaniu tego rodzaju produktów. To tyczy się większości producentów pomp PW i cześć producentów pomp gruntowych. No ale serwis musi z czegoś żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W naszym klimacie osiągnięcie całorocznego copu 2,5+ dla pomp PW jest nie lada sukcesem i ma to znaczny wpływ lokalizacja.

A z Ciebie odezwał się ponownie marketingowiec ?

Witam

 

podsumowanie sezonu 2014/2015.

 

Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

 

Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.

SPF na poziomie 3,56.

 

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Od 1.05.2014 do 30.04.2015 - co + cwu - 4781 kWh - 1481zł. Energia wyprodukowana 19215 kWh. Dom 300m2, zużycie wody 251m3.

Pompa powietrzna, taryfa G12 4376 kWh II taryfa, 405 kWh w I taryfie. Temp 22,5st -23st. Tylko w łazience więcej ze względu na dzieciaki.

 

W pierwszym przypadku średnioroczny COP3,55 a w drugim COP4,02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z Ciebie odezwał się ponownie marketingowiec ?

 

 

 

W pierwszym przypadku średnioroczny COP3,55 a w drugim COP4,02

Możesz mi napisać jak w prosty sposób sprawdzić jaki mam COP ?

Jakie dane są potrzebne? mam pod licznik , więc zużycie prądu mogę odczytać, tylko nie wiem co jeszcze, godziny pracy pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...