Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do użytkowników gruntówek z poziomym dolnym źródłem. Na wiosnę na terenie na którym robiliśmy jesienią DZ chce zasiać trawe i zagospodarować teren ale zastanawiam się czy ziemia w miejscach gdzie był wykop nie będzie jeszcze jakiś czas "siadać" a w związku z tym czy nie brać się za i niwelację terenu i zakładanie trawnika np za rok czy 2 zeby uniknąć sytuacji że będzie widać po ukształtowaniu terenu którędy biegną pętle... widać u was było że ziemia osiada jeszcze przez jakis czas?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do umiejscowienia względem stron świataj ednostki zewnętrznej pompy powietrze - woda

 

mam możliwość ustawienia na północno-wschodniej ścianie budynku, będzie wówczas mocno osłonięta od słońca oraz od wiatru - odległość między jednostkami wewn. i zewn. to 3 metry (praktycznie minimum do rur chłodniczych)

 

druga możliwość ustawienia na zachodniej stronie budynku, wówczas częściowo wystawiona na słońcu - odległość między jednostkami wewn i zewn wyniesie ok 8 metrów. (blisko optymalnych 7 metrów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników gruntówek z poziomym dolnym źródłem. Na wiosnę na terenie na którym robiliśmy jesienią DZ chce zasiać trawe i zagospodarować teren ale zastanawiam się czy ziemia w miejscach gdzie był wykop nie będzie jeszcze jakiś czas "siadać" a w związku z tym czy nie brać się za i niwelację terenu i zakładanie trawnika np za rok czy 2 zeby uniknąć sytuacji że będzie widać po ukształtowaniu terenu którędy biegną pętle... widać u was było że ziemia osiada jeszcze przez jakis czas?

 

Ziemia bedzie "siadac" przez conajmniej 3 lata. Jak miales dobrego koparkowego, to w minimalnym stopniu, a jak mu sie nie chcialo/ nie mial czasu, albo nie potrafil, to sporo.

Czekac z trawa nie ma na co. Jesli bedziesz mial "rowy" na trawniku, to zniwelujesz teren za 3-4 lata dosypujac w te miejsca ziemi i zrobisz dosiewke (pomysl o zapasie nasion traw tej samej mieszanki). Ja do tej niwelacji podchodze jak pies do jeza, bo caly czas mi sie wydaje, ze jeszcze troszke "siadzie". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie bym wybral opcje gdzie jednostka jest oslonieta od wiatru.

 

Warto tez pomyslec o zadaszeniu i co jest pod jednostka pod katem wody/lodu.

 

Rozmawiałem z instalatorem poleca dać jak najkrótsze połączenie rur miedzianych między jednostkami. Twierdzi, że wówczas przy 3m rurach pompa może dawać większą moc niż 9kW.

Zadaszeniem będzie okap budynku a w kwestii wody pod jedn, zewnętrzną to fundament ze spadkiem, myślałem o podgrzewanej tacce ale to spory wydatek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tylko na gruntowe ? Moja powietrzna pracowała najniżej przy -18st.C i przy tej temp.na ogrzewanie i cwu pracowała 10h na dobę czyli 14h miała w zapasie.

Czyli poniżej -20st.C pracowała by jedynie dłużej niż 10h na dobę i tylko tyle.

 

Może pracować poniżej -20st.C tylko pytanie przy jakiej sprawności ? Przy temperaturach poniżej -7/-10 st.C COP spada dosyć drastycznie, praca przy tak niskich temp. skraca również żywotność pompy. Trzeba "zwarzyć" w tym miejscu zyski i straty jakie możemy osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Może pracować poniżej -20st.C tylko pytanie przy jakiej sprawności ? Przy temperaturach poniżej -7/-10 st.C COP spada dosyć drastycznie, praca przy tak niskich temp. skraca również żywotność pompy. Trzeba "zwarzyć" w tym miejscu zyski i straty jakie możemy osiągnąć.

Nie wiem z jaką sprawnością działa,niech by nawet przez te kilka godzin pracowała ze sprawnością 2 czy nawet poniżej to i tak taniej niż prąd z COP1 którym chciałem ogrzewać dom ;)

Skraca się żywotność pompy ? A czemuż to ?

Najniżej moja pracowała przy -18st.C i przez ten okres na potrzeby c.o +cwu pracowała przez 10h na dobę co zresztą zacytowales.

To jej skrocilo "życie" ? :D

Nie zauważyłem również żeby drastycznie spadał COP pon.-10st.C,przy niskiej temp.zasilania jest w granicach 3.

 

Jak widzisz u chłopaków z cieplomierzami srednioroczny COP jest zdrowo powyżej 3 także jest bardzo ok i w takim wypadku gruntowa nie będzie w żaden sposób zasadna ekonomicznie w nowych domach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia bedzie "siadac" przez conajmniej 3 lata. Jak miales dobrego koparkowego, to w minimalnym stopniu, a jak mu sie nie chcialo/ nie mial czasu, albo nie potrafil, to sporo.

Czekac z trawa nie ma na co. Jesli bedziesz mial "rowy" na trawniku, to zniwelujesz teren za 3-4 lata dosypujac w te miejsca ziemi i zrobisz dosiewke (pomysl o zapasie nasion traw tej samej mieszanki). Ja do tej niwelacji podchodze jak pies do jeza, bo caly czas mi sie wydaje, ze jeszcze troszke "siadzie". :)

 

Dlaczego ta ziemia siada:

- magiczna moc rurek w ziemi

- niemoc koparkowego

 

Pytam bez jaj. Bo z jednej strony widziałem wiele wykopów pod kanalizę, wodę i jakoś tam ziemia nie siada specjalnie (aczkolwiek to wykopy na 1 lub 2 nitki) a nawet ludzie bez obaw nad wykopem robią drogi/kostkę. Z drugiej strony mam aktualnie kolegę co chce PC z poziomym i pyta czy robić rurki teraz (z fundamentem) czy na końcowe etapy budowy. Oba dla niego są ok, ale jak ma siadać to będzie 2 lata do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ta ziemia siada:

- magiczna moc rurek w ziemi

- niemoc koparkowego

 

Pytam bez jaj. Bo z jednej strony widziałem wiele wykopów pod kanalizę, wodę i jakoś tam ziemia nie siada specjalnie (aczkolwiek to wykopy na 1 lub 2 nitki) a nawet ludzie bez obaw nad wykopem robią drogi/kostkę. Z drugiej strony mam aktualnie kolegę co chce PC z poziomym i pyta czy robić rurki teraz (z fundamentem) czy na końcowe etapy budowy. Oba dla niego są ok, ale jak ma siadać to będzie 2 lata do przodu.

 

Może dlatego, że się ziemię ubija przy każdej nadsypywanej warstwie. Jak się nie ubije albo zrobi to po łebkach, to siadać będzie dłużej i znacznie bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ta ziemia siada:

- magiczna moc rurek w ziemi

- niemoc koparkowego

 

Pytam bez jaj.

A nie zastanowiło Cię kiedyś dlaczego jak jest jakaś awaria wodociągowa albo kanalizacyjna to panowie kopią potem naprawiają i zasypują do połowy tą dziurę, często też zalewają wodą i zostawiają na kilka dni. Potem przyjeżdżają dosypują ziemię i zalewają wodą i znów zostawiają na kilka dni i dopiero gdzieś po kilkunastu dniach wyrównują i kładą nawierzchnię? Mało tego to często jest to nawierzchnia tymczasowa a dopiero gdzieś po dwóch trzech miesiącach kładą docelową. A najczęściej się tak dzieje nad instalacjami gdzie użycie zagęszczarki wiązało by się z ryzykiem uszkodzenia tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Od strony tarasu miałem nasypywana ziemię gr.ok.30-50cm.Warstwami i ubijana była w miarę dokładnie co warstwa,była praktycznie na równi z tarasem.

Po 3 latach schodząc z tarasu mam schodek z 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy osoby z większym doświadczeniem mogą rzucić okiem na tą ofertę, nie wiem czy jest dobra / zła / taka sobie ?

 

Jeśli macie lepsze, sprawdzone firmy to poproszę o informacje

 

http://pics.tinypic.pl/i/00768/tqcs1aojup1b_t.jpg

 

Cześć PaRa

Wycena całkiem realna zwróć uwagę na

-instalacja freonowa nie była w niby otulinie papierowej tylko jak należy

-średnicę WEWNĘTRZNĄ rurociągów

-jeżeli pojemność inst powyżej 100l. to naczynie przeponowe w pc będzie za małe i należy zamontować osobno to samo dotyczy c.w.u.,

-zawór trzy drogowy i zbiornik firmy do której nie mam zaufania (subiektywna uwaga).

Ogólnie nie ma szczegółów z czego ma być wykonana instalacja, a diabeł tkwi w szczegółach

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy osoby z większym doświadczeniem mogą rzucić okiem na tą ofertę, nie wiem czy jest dobra / zła / taka sobie ?

 

Jeśli macie lepsze, sprawdzone firmy to poproszę o informacje

 

http://pics.tinypic.pl/i/00768/tqcs1aojup1b_t.jpg

 

Wycena wygląda znajomo. Jeśli to firma na E z miasta na Si to mogę jak na razie polecić i zaprosić do siebie na wizytacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy osoby z większym doświadczeniem mogą rzucić okiem na tą ofertę, nie wiem czy jest dobra / zła / taka sobie ?

 

Jeśli macie lepsze, sprawdzone firmy to poproszę o informacje

 

http://pics.tinypic.pl/i/00768/tqcs1aojup1b_t.jpg

Doczepilbym się do pkt.7 co to oznacza bo wg mnie to powinno być wliczone w montaż bo zawór 3 drogowy masz wliczony w pkt.17 lub pkt.17 nie ma prawa być.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A czemu nie powinno być pkt 17? Przecież to jest zawór trójdrogowy do ogrzewania podłogowego.

Ponieważ punkt nr.7 to zawiera,którego de facto nie pownno być bo oba punkty powinny zawierać się w punkcie nr.6

 

Przynajmniej ja bym tego żądał i zrezygowałbym z tej firmy gdyby nie przystała na to ale sadzę,że przystanie bo myślała,że załapała jelenia :)

 

ale Ty szukaj,szukaj...jesteś majętnym inwestorem i dajesz się robić za owce do strzyżenia to być łyknął jak pelikan jak to zrobiłeś z vieśkiem :)

 

Ale nie każda inwestycja jest dla idiotów ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...