Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Z praktyki jak to wygląda u Was? Nie chciałbym, żeby nagle okazało się, że w pokojach dziecięcych jest zimno bo podłogówka zasłonięta.

Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi.

Pozdrawiam - Piotr

 

U mnie wszedzie podlogowka, w duzych i malych pomieszczeniach, wszedzie cieplo, regulowalem na rozdzielaczach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mysle ze da rade. Nie wiem jakie masz warunki ale ja bym sie wpial w istniejaca instalacje i piec zostawil na wypadek mrozow i innych nie przewidzianych. Wiem ze pompa nie powinna byc w pomieszczeniu z weglowym piecem bo ram syf ale takie hybrydowe rozwiazanie bedzie ok. Mialem tak zrobic u siebie ale zostala tylko pompa i kominek ktorego prawie nie uzywam. Dom 230 m, 15 cm na scianach 30 na skosach, wszystko na prad w domu, zuzycie roczne 4800kWh

 

Przy zmianie i tak chciałem wstawić pompę do pomieszczenia za ścianą kotłowni (duża pralnia) więc te systemy nie pracowałyby ze sobą razem. Może faktycznie warto zostawić piec i zobaczyć jak pompa pójdzie. Ale najchętniej pozbyłbym się grata i zwolnił sobie jedno fajne pomieszczenie. Póki co chyba przejdę na pellet, podobno trochę czyściej.

Edytowane przez polinal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

 

Witam

 

Prawie jak magnetyzer. Przynajmniej podobnie bełkotliwa argumentacja.

W tabeli sprawność - 98 %. To mniej niż z klasycznej grzałki.

Za to bardzo ładnie się błyszczy.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale JAJA ;)

Brak słów.

 

To jest nawet lepszy numer od Vikersona który był norweski (taka była strategia marketingowa) a teraz jak wiatr inaczej zawiał jest nagle polski (w sąsiednim temacie można się dowiedzieć) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy domu o pow. uż. 163m2

 

Poniżej aktualne wyceny pomp ciepła powietrze-woda wraz z instalacją i robocizną:

 

Firma I

 

Kotłownia wariant I:

- Pompa ciepła powietrze-woda Vitocal 200-S o mocy nominalnej 9 kW. - 25 800 zł

- Automatyka, pompy, bufor ciepła 200l, zasobnik c.w.u. 300l, armatura. - 5 900 zł

- Robocizna 2 700 zł

 

Kotłownia wariant II:

- Pompa ciepła powietrze-woda Vitocal 222-S o mocy nominalnej 9 kW. Z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody 170l - 32 700 zł

- Automatyka, pompy, bufor ciepła 200l, armatura - 4 150 zł

- Robocizna - 2300 zł

 

Ogrzewanie podłogowe:

- Wykonanie ogrzewania podłogowego (ok. 140 m2). Rury PERT, folia, 2 szafki rozdzielaczowe, 2 rozdzielacze, siłowniki do sterowania miejscowego. Nie wliczono kosztu sterowników w pomieszczeniach oraz styropianu -7 600 zł

- Robocizna (bez układania styropianu) - 3950 zł

 

Instalacja wod-kan

- instalacja wod-kan według projektu klienta. Prowadzenie wody od wodomierza w budynku. Instalacja cyrkulacji z pompą cyrkulacyjną - 2 600 zł

- Robocizna - 1 300 zł

 

Łączny koszt wariant I: 64 850 zł

Łączny koszt wariant II: 69 600 zł zł

 

Firma II

 

- Rozdzielacze obiegów grzewczych z rotametrami

- Rura do ogrzewania podłogowego

- Grzejnik drabinkowy w łazience

- Regulacja temp. w pomieszczeniach

- Instalacja sanitarna

- Stelaże

- Robocizna

 

Wariant I:

 

- Powietrzna pompa ciepła Buderus WPL 8 ARE 8kW

- Zbiornik ciepłej wody użytkowej 300l

- Materiały instalacyjne kotłowni

- Robocizna

 

Łączny koszt: 53 000zł

 

Wariant II:

 

- Powietrzna pompa ciepła VIESSMANN VITOCAL 200-S 6kW

- Zbiornik ciepłej wody użytkowej 300l

- Materiały instalacyjne kotłowni

- Robocizna

 

Łączny koszt: 47 000zł

 

Proszę o wasze opinie, sugestie ;) Co sądzicie o proponowanych pompach ? Czy bufor ciepła jest tak naprawdę potrzebny ?

 

Przeglądając forum czytam, że sporo osób zachwala pompę Panasonic T-CAP 9kW

Edytowane przez teosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu nie dawno pisał, że Wiesiek stosuje bufor tylko w ogrzewaniu mieszanym. A tu mi wygląda, że wciskają go do każdej kotłowni.

Teosh daj sobie spokój z tymi wycenami Wieśka. Zainteresuj się polskimi pompami, z płaskim kolektorem wydasz jakieś 30 k.

Te powietrzne pompy po 50 k to jakiś kosmos. Interesuje Cię pompa PW ? Pomyśl o Panasonik-u sporo forumowiczów w nią zainwestowało. W razie skopanej instalacji lub problemów z jednostką znajdziesz tu pomoc.

Zacząłeś od wyboru pompy, a znasz może obciążenie cieplne budynku, robiłeś audyt energetyczny-OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu nie dawno pisał, że Wiesiek stosuje bufor tylko w ogrzewaniu mieszanym. A tu mi wygląda, że wciskają go do każdej kotłowni.

Teosh daj sobie spokój z tymi wycenami Wieśka. Zainteresuj się polskimi pompami, z płaskim kolektorem wydasz jakieś 30 k.

Te powietrzne pompy po 50 k to jakiś kosmos. Interesuje Cię pompa PW ? Pomyśl o Panasonik-u sporo forumowiczów w nią zainwestowało. W razie skopanej instalacji lub problemów z jednostką znajdziesz tu pomoc.

Zacząłeś od wyboru pompy, a znasz może obciążenie cieplne budynku, robiłeś audyt energetyczny-OZC?

 

Dzięki za zainteresowanie, jednak ze względu na niewielką powierzchnię działki wybrałem pompę powietrzną (gruntowa też odpada ze względu na koszty). OZC nie robiłem, ale chyba będę musiał się tym zainteresować.

 

Z każdą kolejną rozmową z instalatorami jest coraz więcej sprzecznych informacji których mi udzielają. Jeden opowiada o gęściej rozłożonych rurkach z ogrzewania ponieważ podobno niższa temperatura niż przy gazie. Inny opowiada że bufor ciepła niepotrzebny ... :bash: Ręce opadają, może macie jakieś namiary na kogoś konkretnego ze śląska aby się spotkać i porozmawiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie, jednak ze względu na niewielką powierzchnię działki wybrałem pompę powietrzną (gruntowa też odpada ze względu na koszty).

 

przy tych cenach Wieśka to moja pc z odwiertami, kotłownią i podłogówką była znacznie tańsza :)

 

mogę ci polecić konkretnego wykonawcę z Górnego Śląska :p jeśli nie chcesz na forum publicznie to na priw :p

 

powietrzne też robi :p

 

i zrób sobie to OZC... to akurat moim zdaniem powinno zostać zrobione na początek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie, jednak ze względu na niewielką powierzchnię działki wybrałem pompę powietrzną (gruntowa też odpada ze względu na koszty). OZC nie robiłem, ale chyba będę musiał się tym zainteresować.

 

Z każdą kolejną rozmową z instalatorami jest coraz więcej sprzecznych informacji których mi udzielają. Jeden opowiada o gęściej rozłożonych rurkach z ogrzewania ponieważ podobno niższa temperatura niż przy gazie. Inny opowiada że bufor ciepła niepotrzebny ... :bash: Ręce opadają, może macie jakieś namiary na kogoś konkretnego ze śląska aby się spotkać i porozmawiać :)

 

Witam,

 

jeszcze raz napisze to co pisałem kilka razy na forach:

Bufor jest zalecany do układów mieszanych ( podłogowka i grzejniki) lub jeżeli występuje ogrzewanie podłogowe ze sterowaniem temperaturą np. poprzez siłowniki na rozdzielaczu.

 

Przykład: Pompa powietrzna 200-S:

Dwa rozwiązania bufora: rownolegle przeliczony wg zależności 25litrow/kW wg normy (A-7/W35) lub szeregowo na powrocie przeliczony do zapewnienia energii na czas rozmrażania parownika (około 50litrow). Układ szeregowy można łączyć ze sterowaniem siłownikami na rozdzielaczu jeżeli dodatkowo na instalacji zamontujemy bypass.

 

Przypuszczam ze instalator którego pytasz do tej pory montował pompy innej firmy działającej na polskim rynku i chce zastosować ich rozwiazanie z buforem 100 litrów na zasilaniu. Nie jest to jednak konieczne w pompach Vi.

 

Masz pytania co do samych urządzeń, które wybrałeś do wyceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nazywanie tego pompa ciepła jest nie tylko nadużyciem, ale wręcz manipulacją.

Ciekawe czy ktoś się na to nabiera...

Mam podobne zdanie...

"Pompa ciepła – maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 litrów na 1 kW ?

Przy kominkach z płaszczem wodnym zalecane jest 50 litrów na 1kW mocy nominalnej .

 

i co z tego? piszesz tylko po to żeby zaistnieć ze swoim płatnym profilem w wątkach nie na temat kominków? zauważyłeś może że bufor pełni inną funkcję przy kominku i przy pompie? często przy pompie w ogóle nie trzeba bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie...

"Pompa ciepła – maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych)."

 

Może się z tego całkiem ciekawa dyskusja stworzyć jak zaczniemy wypisywać definicje pomp ciepla :)

 

Chciałem tylko zaznaczyć, że pompa ciepła, to nie jest urządzenie grzewcze. Dlaczego? Bo ono tylko transportuje energię na wyższy poziom temperaturowy, a nie produkuje tego ciepła :)

 

Taka mała różnica, ale warto zwracać na to uwagę! Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Konsultant, jak coś zużywa prąd, a w przypadku PC prąd zużywa silnik sprężarki, i jeśli w wyniku tej pracy powstaje także tarcie, to powstaje też ciepło. W przypadku PC, o ile wiem, pracę sprężarki WLICZA się w sprawność całego układu. Dlatego też przy grzaniu pompa ma więcej mocy niż przy chłodzeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...