Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Od kilku dni posiadam pompę panasonika 9kw w domu jeszcze nie wykończonym.

 

Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 2 rozdzielacze do podłogówki (gorą - dol) do tego 2 pompy obiegowe, czy jest sens sterowania pompami CO za pomocą 2 termostatów (gora dol).

Ustalamy temp w korytarzu na dole, pompka pracuje do momentu osiągnięcia żądanej temp. Osiągamy żadaną temp - wyłącza się pompka a zaraz później pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie zostanie osiągnięta. Gdy temp na termostacie spadnie, pompa uruchamia się a zaraz po tym uruchamia się pompa ciepła, ponieważ temp na powrocie spadnie.

 

Czy to ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czwarty rok u mnie leci. I to jest pierwsza zima gdzie zapomniałem że mam ogrzewanie. Do kotłowni nie chodzę bo nie mam po co. Wiem że pc chodzi bo jest ciepło 23 st C. Nie interesuje mnie zużycie prądu bo nie chce mi się spisywać, choć przez poprzednie lata pisałem co mc. wiem że pc jest dla wygodnych i leniwych. Życzę wszystkim by zapomnieli o kotłowni, copach i innych pierdołach. W kominku spaliłem 0,5 m drzewa i część oddałem sąsiadowi bo się rozsypywało ze starości. Nawet przeglądu jeszcze nie zrobiłem bo chodzi i nic się nie psuje. Choć myślę że na zimę już zrobię. Życzę wszystkim takich problemów jak mam ja. Alternatywne źródło ogrzewania tylko gdy wyłączą prąd a tego nie robią i jest to kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem waszą dyskusję czy kupić powietrzną czy gruntową i znalazłem takie dane z cennika Nibe gruntowa pc 6Kw 24477,00 pln, a powietrzne zestaw

30 750,00 różnica 6 tys na korzyść gruntowych. To są ceny katalogowe. Jeżeli ktoś może zrobić kolektor za 6-10 tys.pln to po co powietrzną pc jak gruntowa jest cichsza, łatwiejsza w naprawie i ma mniej elementów do zepsucia. Jak myślicie mam rację czy nie. Bo cyferki mówią mi że mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam też ostro myślałem nad pompą ciepła ale neistety byłm u dwóch osób użytkujących to cudo i widziałem ich rachunki za prąd 1000 zł za dwa miesiące czy to normalne czy oni poprostu mają jakieś inne pompy .dodam że sa to polskie pompy koszt całej instalacji co i cw na dom 150metrów to 70000zł bez robót ziemnych. ogrzewając gazem rachunki za gaz nie będą wyższe niż 500 zł za miesiąc (też mam znajomego który od 3 lat ogrzewa gazem około 2500 roczny rachunek za gaz ziemny).czy te pmpy ciepła naprawde ciągną tyle prądu czy moi znajomi mają coś skopane??

 

żadna rewelacja za te kasę podobnie w tym roku kosztowała eksploatacja powietrznych do tego nic w domu nie szumi a latem chłodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc czy to nie jest idealny przykład w którym powinno pomyśleć się o pv?

 

Powinno się myśleć, tylko każdy pyta o możliwość rozliczania netto - a zakłady energetyczne migają się od odpowiedzi :)

Ale może już na dniach poznamy szczegóły projektu nowelizacji ustawy i będzie wiadomo coś więcej.

 

Bo rzeczywiście byłoby to ciekawe, nowoczesne rozwiązanie w tym przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, do ogrzewania co i wody chcę kupić pompę ciepła powietrzną typu split stąd mam kilka pytań:

 

1. Czy jednostka wewnętrzna może stać w bryle garażu? Tam pewnie będzie trochę chłodniej niż w budynku.

2. Gdyby stała w garażu to do kuchni i salonu byłby ok. 15 metrów, czy to ma jakiś wpływ? Podejrzewam, że będzie potrzeba więcej mocy na wymuszenie obiegu, jeśli tak to czy to istotnie więcej kosztowałoby? Czy byłoby bez znaczenia?

3. Czy jednostka wewnętrzna może stać gdziekolwiek (chodzi mi o stronę świata) a dokładniej czy gdyby byłą od północy to zauważalnie brałaby pompa więcej energii?

4. Gdybym stawił pompę w garażu to od północy postawienie jednostki wewnętrznej byłoby najkrótsze, gdybym postawił ją od wschodu (rano i popołudniu słońce) to odległość wyniosłaby ok. 2,5 - 3 m - rurki mogłyby iść w ścianie ale czy te 3 metry miałyby wpływ na efektywność pompy?

 

Pomieszczenie gospodarcze jest za kominkiem (wówczas jednostka zewnętrzna stałaby od południa ale i od frontu budynku, raczej wolałbym postawić pompę w tylnej (wydzielonej) części garażu.

 

Na ten moment zastanawiam się nad Panasonic Aquarea oraz Nibe split.

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, do ogrzewania co i wody chcę kupić pompę ciepła powietrzną typu split stąd mam kilka pytań:

 

 

Ad1: Może:yes:

Ad2: Bez znaczenia

Ad3: Bez znaczenia

Ad4: Zależy od specyfikacji. Często 3m to minimalna długość orurowania. U mnie odległość między jednostkami wynosi 4m, a długość rury 7m

Nibe Split to przestarzały technologicznie szajs Znajomy ma i w podobnym domu płaci 2x takie rachunki jak ja. Chyba, że wypuścili jakieś nowe modele ostatnio? Jeśli ten stary to omijać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem obecnie na etapie wyboru projektu domu, do ogrzewania co i wody chcę kupić pompę ciepła powietrzną typu split stąd mam kilka pytań:

 

.

 

Witam!

 

Proponuję zadać pytanie specjalistom firmy Viessmann - TUTAJ

 

Zaufaj naszym specjalistom - To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!

Każdą wycenę przygotowujemy indywidualnie gdyż każdy ma inne wymagania.

W dni robocze kontaktujemy się w ciągu 72h.

 

Nasi specjaliści rozwieją twoje wątpliwości!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi (w pytaniu 3 i 4 chodziło o jednostkę zewnętrzną oczywiście), Na jesień chcę zacząć budowanie i w tym roku chciałbym osiągnąć stan surowy otwarty jak się da to z tynkami w środku i posadzką. I właśnie tu mam pytanie czy dla instalacji ogrzewania podłogowego takie "zimowanie" jest bezpieczne? I tak przy okazji odchodząc trochę z tematu będę musiał jednak składać wniosek o warunki zabudowy (wcześniejsze zawierały parametry domu, które mi nie odpowiadają). Czy skoro były już wcześniej wydane to obecnie pójdzie szybciej? (zmiana to - dł. elewacji frontowej, nachylenie dachu, i zamiast parterowy z poddaszem użytkowym sam parterowy)? Wcześniej byłem w urzędzie (ale o to się wówczas nie pytałem) i ludzie tam zrobili na mnie fatalne wrażenie, np. starszy pan nie wiedział czy potrzebny jest wypis z ewidencji gruntów, po dyskusji z młodą dziewczyną okazało się że u nas w gminie tak (50 zł za kartkę papieru - ale wydali to od ręki). Wcześniej się pytałem to nie potrafili nawet powiedzieć ile się będzie czekać. Na uwagę, że na stronie www urzędu jest termin do 30 dni dali do zrozumienia, że to tylko tak informacyjnie, na pytanie czy w dwa miesiące się wyrobią odpowiedzieli, że ciężko będzie. A na moją uwagę, że powinni skasować ze strony www informację o 30 dniowym terminie na wydanie decyzji, ponieważ wprowadzają tym w błąd ludzi, usłyszałem, że oni nie są od tego. Komuna pełną gębą. Choć inne panie od podatku były bardzo miłe i kompetentne. Edytowane przez muaddib
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Prześledziłem uważnie wątek ( tak od 2013 roku ;-) )

i proszę o podpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.

Jestem w trakcie budowania swojego domku (aktualnie idą ściany zewnętrzne) Parterowy bez użytkowego poddasza z garażem dwustanowiskowym w bryle - pow. użytkowa 126m2).

W założeniach co i cwu było zasilane za pomocą pieca na pellet i dodatkowo kominek bez rozprowadzania bardziej dla atmosfery.

Nie postawiłem jeszcze kominów. Coraz bardziej skłaniam się do zmiany decyzji i zainstalowania PC PW.

Jednak mimo to myślę o zabezpieczeniu domu w alternatywne źródło zasilania (czyli pewnie kominek o którym wspominałem).

Jakie rozwiązanie alternatywne/awaryjne do użytkowania sporadycznego będzie najlepsze?

1.Sam kominek?

2. Kominek z płaszczem wodnym wpięty w instalację?

3. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza wpięty w instalację rekuperatora?

Tylko 1 i 3 rozwiązanie nie zapewni mi cwu (może wtedy grzałki).

 

Drugi temat to podłogówka.

Najłatwiej gdyby podłogówka i tylko podłogówka była jako element grzewczy w domu (prostsza instalacja), natomiast:

dwa pokoje dziecięce plus nasza sypialnia mają po ok. 13m2 każdy. Szczególnie pokoje dziecięce po zastawieniu ich meblami łóżkiem, biurkiem, jak to u dzieci może dywanik, czy nie lepiej zastosować tam dobry grzejnik (jaki?) zamiast podłogówki?

Z praktyki jak to wygląda u Was? Nie chciałbym, żeby nagle okazało się, że w pokojach dziecięcych jest zimno bo podłogówka zasłonięta.

Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi.

Pozdrawiam - Piotr

 

Witam,

 

Przed wyborem zastępczego źródła ciepła w budynku dla powietrznej pompy ciepła należy zadać sobie pytanie ile razy w ciągu roku występują problemy z dostawą energii elektrycznej w miejscu zamieszkania. Jeżeli awarie zdarzają się rzadko, a ponowne podłączanie jest kwestią kilku godzin, to projektowanie awaryjnego ogrzewania jest jedynie dodatkowym zbędnym kosztem instalacji. Odnośnie wyboru zastępczego źródła ciepła, którego praca nie zależy od energii elektrycznej - może być to kominek z podłączeniem do instalacji podłogowej.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...