Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Przed wyborem zastępczego źródła ciepła w budynku dla powietrznej pompy ciepła należy zadać sobie pytanie ile razy w ciągu roku występują problemy z dostawą energii elektrycznej w miejscu zamieszkania. Jeżeli awarie zdarzają się rzadko, a ponowne podłączanie jest kwestią kilku godzin, to projektowanie awaryjnego ogrzewania jest jedynie dodatkowym zbędnym kosztem instalacji. Odnośnie wyboru zastępczego źródła ciepła, którego praca nie zależy od energii elektrycznej - może być to kominek z podłączeniem do instalacji podłogowej.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

 

Nie skupiałbym się na dostawach energii elektrycznej bo dzisiaj każdy nawet stałopalny kocioł ma tyle elektroniki, że i tak nie ruszy bez prądu.

W przypadku pomp ciepła buforem jest instalacja ogrzewania podłogowego, a nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed każdym wypadkiem ekstremalnym z cyklu tygodniowy brak energii elektrycznej. Oczywiście fajnie, że rozważasz kominek - jak ktoś lubi i nie będzie problemu z bałaganem w salonie - jak najbardziej - to już kwestia gustu, raczej nie wygody!

 

Co do samych pomp ciepła - słuszna moim zdaniem decyzja i ważne rozważania. Jeśli masz dopiero projekt budynku - skonsultuj się z projektantem systemu grzewczego już na tym etapie. Doradzi najlepiej znając dokładnie projekt domu, jego lokalizację i wasze preferencje.

 

Jeśli jeszcze nie masz firmy wykonawczej, ja polecam naszych partnerów: TUTAJ

i produkty firmy Viessmann! Jak masz jakieś pytania co do urządzeń - służę pomocą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdy zwiększyłem o parę stopni moc nagrzania posadzki w taryfie nocnej to brak kumulacji w posadzce powodował że w domu robiło się gorąco a później gdy posadzka ostygła szybciej niż betonowa to pc tak czy siak się załączała. Dlatego nie warto przy tej posadfzce mieć taryfy nocnej.

 

Dwie sprawy:

1. podobna nieco sytuacja da się zaobserwować przy ogrzewaniu ściennym (choć w mniejszym zakresie), które to nagrzewa pomieszczenie szybciej niż podłogówka w klasycznej, betonowej posadzce. Może to powodować przegrzanie pomieszczenia lub jeśli jest ścienne tam gdzie termostat to wyłączanie grzania PC zanim reszta pomieszczeń się dogrzeje.

 

U mnie jest ścienne i podgrzewa szybciej piętro i o jakieś 0,5-0,7 st C wyżej niż parter, ale na szczęście jest też klasyczna posadzką w 40% która powoduje że potem nic się nie wychładza szybciej - tylko spada do temperatury jaką daje i równoważy posadzka betonowa 7cm zapewniająca akumulację na np: grzanie tylko w 2 taryfie.

 

2. Zgodzę się że przy takiej posadzce jak Ty trzymanie się 2 taryfy nie ma sensu. Wyobrażam to sobie jakbym miał wszędzie ogrzewanie ścienne, czyli by utrzymać grzanie w 2 taryfie musiałbym bardzo mocno, wręcz niekomfortowa grzać w nocy a potem czekać na duży spadek w ciągu dnia. Jednak sądzę, że taka G12W lub G12R bez trzymania się sztywno 2 taryfy i tak jest OK i może być bardziej opłacalna niż G11. Chyba, że mamy możliwość faktycznie dużych zmian temperatur przy tej Twojej posadzce i specjalnie w nocy nie dogrzewasz dla komfortu a jedynie i głównie w dzień. Choć i to trzeba przeliczyć bo przy zużyciu 40% w taniej taryfie niby już bardziej się opłaci niż 100% w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,

U niego ma bo płytę ma oddzieloną od anhydrytu styropianem. Cienka warstwa anhydrytu szybko mu się nagrzeje ale i dość szybko odda. (brak akumulacji)

 

To musi być bardzo cienka i okładzina szybko przewodząca ciepło. Kiepsko ktoś doradził pod PC. Anhydryt ma Pojemność cieplną zbliżoną do betonu. Wcale nie jest zły pod PC. A dom dobrze ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to by było cienko, szybko równo oraz aby rurki były idealnie otoczone. U mnie jest średnio na całej powierzchni 5 cm a cała operacja trwała 2 godziny a podłóg do wylania było 200 m2

 

Idealne otoczenie rurek daje trochę lepszą sprawność. Można było "dać gęściej" w takim samym stosunku i byłoby to samo, więc to idealne otoczenie do mnie nie przemawiam aż tak bardzo na korzyść.

 

Dom buduje się trochę czasu więc wylewanie w 2 godziny a nie dłużej też nie bardzo do mnie trafia. Jaka to różnica czy w 2 czy w więcej godzin? Wprowadzisz się dzień później. Przy czasie budowy raczej każdy to przełknie.

 

Jeżeli po to by było cienko, tzn. ktoś akceptuje plusy i minusy takiego rozwiązania. Szybko reagujemy na zmiany temperatury, ale za to mamy mniejszą akumulacyjność cieplną i odpuszczamy raczej II taryfę, chociaż nie zawsze. Okładziny wpływają na czas rozładowania cieplnego wylewki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego anhydryt? To bardzo proste. Nowoczesna, wcale nie bardzo droga posadzka, równa i gładka, stworzona wręcz pod płytki. Łatwo się nagrzewa i łatwo oddaje ciepło. Czyli idealna do pieców niskotemperaturowych takich jak pc czy gazowe piece kondensacyjne. Niestety wtedy nigdzie nie pisali o tym że nie da się grzać w drugiej taryfie. Efekt: w nocy za gorąco, później my w pracy a dzieci w szkole więc po co grzać a po południu tak musi chodzić. I powiem więcej gdy czytałem że przy podłogówce wystarczy 20 st C to też uwierzyłem. U mnie jest 23-24 st. C i nie wyobrażam sobie mniej.

Każdy kto buduje chce mieć nowoczesny dom i dlatego też te nowinki techniczne. A tak a pro po nowinek, właśnie zepsuł mi się wyświetlacz rekuperatora bo nie działa. I znowu koszta.

Edytowane przez mardor1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleta anhydrytu, której beton nigdy nie dorówna. Jedna wylewka na całości, brak dzielenia, wszędzie płytki bez dzielenia na pola.

 

Dokładnie tak, taka wylewka wygląda pięknie, nawet bez ostatecznej podłogi.:)

 

Bałem się trochę bezwładności wylewki tradycyjnej betonowej dlatego teraz jest anhydryt, a akumulację załatwia bufor 1000l.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, taka wylewka wygląda pięknie, nawet bez ostatecznej podłogi.:)

 

Bałem się trochę bezwładności wylewki tradycyjnej betonowej dlatego teraz jest anhydryt, a akumulację załatwia bufor 1000l.

 

Pozdrawiam

Cezary

 

 

Tylko po co?

Droższa i gorsza pod PC wylewka i dodatkowo drogi bufor, który ma pojemność tyle co 15m2 posadzki i pogarsza COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...