Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dane z faktur co do zalet i wad anhydrytu a nie cen za prąd.

Zużycie prądu za lato 11-04-2015 do 27-10-2015 3309 Kwh czyli na mc 551 Kwh

Zużycie prądu za zimę 28-10-2015 do 27-04-2016 to 5204 czyli na mc 867Kwh, samo ogrzewanie domu to 316 Kwh. Tak wychodzi z faktur za ten i poprzedni rok.

316 Kwh zimą miesięcznie to niecałe 200 zł. to chyba dość tanio mimo braku 2 taryf.

Cena za eko groszek w Leroy to od 700 zł wzwyż. Więc ogrzewam dom 300 kg węgla miecięcznie. Mnie wystarczy i uważam to za sukces. Wy może nie!!!

 

Panie Liwko. To jest zaleta bo nie mam dylatacji na 70m kw. Lubię mięć coś co chcę a nie co muszę. Dlatego podłogówka, brak grzejników, anhydryt,brak dylatacji i rekuperacja. Pan zawsze ma rację więc nie będę dyskutował na temat zalet i wad. Naczytałem się też o fachowcach kładących posadzki i o jakości posadzki z miksokreta. Różnie o tym pisali. Ja nie chciałem klnąć później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Osobiście wolałbym 20 cm styro na podłodze i o 3 cm grubszy jastrych. Większa bezwładność i lepiej pracujący układ z PC. Dodatkowo przy grzaniu w II T minimalne wahania temperatury. Wolałbym dołożyć 10 cm wełny w dach niż te 3 cm w podłogę, ale każdy robi jak dusza zapragnie.

 

Można poczytać - owszem. Plusy i minusy anhydryt ma. Tu są plusy koloryzowane a o minusach nikt nie mówi. Typowy mocny marketing o zaletach:

Ograniczenie grubości warstwy posadzki - jak ktoś nie brał pod uwagę i musi się ratować to tak, ale dużej bezwładności już nie będzie.

Niska porowatość = dobra przenikalność cieplna - nie jest to niezbędne, bo beton źle ciepła nie przewodzi. Nie zawsze zaleta i często nieistotna.

Brak częstego dylatowania - to oczywiście zaleta.

Właściwości samopoziomujące - jak ktoś ma lewe ręce, oko i poziomicę to dla niego to zaleta. Beton też się da bez problemu równo i gładko wykonać.

 

Dalej czytamy:

Ograniczenie grubości warstwy niesie ze sobą przede wszystkim dwie wymierne korzyści:

- zwiększoną wydajność ogrzewania podłogowego - u Ciebie lipa z II taryfą. Może i zaleta ale jakoś nie chwalisz tego.

- mniejsze obciążenie na stropach - może w domach kanadyjskich, ale w murowanych. Też mi zaleta.

 

Czemu ktoś nie napisał jakie wady? Dalej znowu czytamy:

...produkt ten jest wybitnie dedykowany w konstrukcjach podłóg z ogrzewaniem podłogowym...

 

Nie mówię że anhydryt jest zły, bo jest bardzo dobrą posadzką, droższą posadzką, ale ten artykuł jest obiektywny jak widać :)

 

Ta druga strona już jest lepsza. Można też wyciągnąć pewne wnioski. Anhydryt nie nadaje się do pomieszczeń mokrych, brak możliwości zrobienia spadku np. w garażu, bo jest samopoziomujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym 20 cm styro na podłodze i o 3 cm grubszy jastrych. Większa bezwładność i lepiej pracujący układ z PC. Dodatkowo przy grzaniu w II T minimalne wahania temperatury. Wolałbym dołożyć 10 cm wełny w dach niż te 3 cm w podłogę, ale każdy robi jak dusza zapragnie.

 

Można poczytać - owszem. Plusy i minusy anhydryt ma. Tu są plusy koloryzowane a o minusach nikt nie mówi. Typowy mocny marketing o zaletach:

Ograniczenie grubości warstwy posadzki - jak ktoś nie brał pod uwagę i musi się ratować to tak, ale dużej bezwładności już nie będzie.

Niska porowatość = dobra przenikalność cieplna - nie jest to niezbędne, bo beton źle ciepła nie przewodzi. Nie zawsze zaleta i często nieistotna.

Brak częstego dylatowania - to oczywiście zaleta.

Właściwości samopoziomujące - jak ktoś ma lewe ręce, oko i poziomicę to dla niego to zaleta. Beton też się da bez problemu równo i gładko wykonać.

 

Dalej czytamy:

Ograniczenie grubości warstwy niesie ze sobą przede wszystkim dwie wymierne korzyści:

- zwiększoną wydajność ogrzewania podłogowego - u Ciebie lipa z II taryfą. Może i zaleta ale jakoś nie chwalisz tego.

- mniejsze obciążenie na stropach - może w domach kanadyjskich, ale w murowanych. Też mi zaleta.

 

Czemu ktoś nie napisał jakie wady? Dalej znowu czytamy:

...produkt ten jest wybitnie dedykowany w konstrukcjach podłóg z ogrzewaniem podłogowym...

 

Nie mówię że anhydryt jest zły, bo jest bardzo dobrą posadzką, droższą posadzką, ale ten artykuł jest obiektywny jak widać :)

 

Ta druga strona już jest lepsza. Można też wyciągnąć pewne wnioski. Anhydryt nie nadaje się do pomieszczeń mokrych, brak możliwości zrobienia spadku np. w garażu, bo jest samopoziomujący.

Z dwoma punktami twojej informacji muszę się nie zgodzić

1. Anhydryt nie nadaje się do pomieszczeń mokrych - mit z przed kilkunastu lat a poza tym miejsca narażone na dużą wilgoć zabezpiecza się dodatkowo czy to folią w płynie bądź w inny sposób obojętnie czy są z betonu czy papieru.

2. lipa z II taryfą. - Już o tym pisałem - wystarczyło pomyśleć wcześniej i styropian dać pod płytą a nie pod wylewką.

Jeśli natomiast chodzi o spadki na niewielkich powierzchniach to również nie jest to niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No brawo! Będziesz grzał bufor pompą ciepła do 90 stopni? Brawo, brawo...

 

Będziesz grzał 15 m2 posadzki do 90*C?:)

 

W buforze zmagazynuję 70 kWh ciepła 90*C, co wystarczy na dobę ogrzewania przy tęgich mrozach. Przy lekkich przymrozkach PC nagrzeję do 55*C, przyznasz że COP będzie na przyzwoitym poziomie i dam radę w II taryfie. W odwodzie mam grzałki na prąd. Bufor w tym przypadku daje komfort stałej temperatury przez cały okres grzewczy i bez małych wahań dobowych o czym piszą nie raz forumowicze wykorzystujący posadzkę jako bufor ciepła.

 

A Ty piszesz że asolt mija się z prawdą:(

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz grzał 15 m2 posadzki do 90*C?:)

 

W buforze zmagazynuję 70 kWh ciepła 90*C, co wystarczy na dobę ogrzewania przy tęgich mrozach. Przy lekkich przymrozkach PC nagrzeję do 55*C, przyznasz że COP będzie na przyzwoitym poziomie i dam radę w II taryfie. W odwodzie mam grzałki na prąd. Bufor w tym przypadku daje komfort stałej temperatury przez cały okres grzewczy i bez małych wahań dobowych o czym piszą nie raz forumowicze wykorzystujący posadzkę jako bufor ciepła.

 

 

Pozdrawiam

Cezary

 

COP przy 55 stopniach jest już grubo do dupy, a ty jeszcze chcesz to podgrzewać do 90! jaki sens?

wielokrotnie tutaj pisaliśmy, że przy 100% podłogówki dokładanie dużego, drogiego i obniżającego COP bufora nie ma kompletnie sensu.

 

Tak, asolt mija się z prawdą. I to delikatnie mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwoma punktami twojej informacji muszę się nie zgodzić

1. Anhydryt nie nadaje się do pomieszczeń mokrych - mit z przed kilkunastu lat a poza tym miejsca narażone na dużą wilgoć zabezpiecza się dodatkowo czy to folią w płynie bądź w inny sposób obojętnie czy są z betonu czy papieru.

2. lipa z II taryfą. - Już o tym pisałem - wystarczyło pomyśleć wcześniej i styropian dać pod płytą a nie pod wylewką.

Jeśli natomiast chodzi o spadki na niewielkich powierzchniach to również nie jest to niewykonalne.

 

Ad.1. Zabezpieczanie to jedno, a czy się nadaje, czy jest zalecany lub niezalecany to drugie. Niby mit. lecz znajdź informacje w karcie kat. że można, podrzuć link itp. Pisać że będzie dobrze każdy może, tylko czym to poprzesz?

Ad.2. Napisałem lipa z II taryfą odnosząc się do tego co autor napisał.

Gdy zwiększyłem o parę stopni moc nagrzania posadzki w taryfie nocnej to brak kumulacji w posadzce powodował że w domu robiło się gorąco a później gdy posadzka ostygła szybciej niż betonowa to pc tak czy siak się załączała. Dlatego nie warto przy tej posadfzce mieć taryfy nocnej.

Anhydryt ma zbliżoną bezwładność do betonu i jakim cudem przy małej mocy pompy ciepła i ciepłym domu ma problem, to nie wiem. Nadal utrzymuję że problem nie jest w jastrychu.

 

Spadki jedynie poniżej 1% i niekopertowe. Wykonalne jest również położenie 1m2 podłogówki w Stanach i co z tego. Mówimy i rzeczach rozsądnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz napiszę to samo co Liwko, bo chyba nie zrozumiałeś...chcesz grzać bufor pompą ciepła do 90C ?? :jawdrop:

 

Zerknij na stopkę. Jest mowa o grzałkach, elektrowni i słońcu. Raczej wersja wykorzystania bez PC. Tylko trochę to nie jasne, bo skoro zimą da się do grzania bufora w tęgie mrozy wykorzystać elektrownie i słońce i to da 90 stopni, żeby mieć zapas na cele CO, to po co w ogóle PC? Latem tym bardziej PC byłaby bez potrzeby bo tylko cele CWU bez grzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na stopkę. Jest mowa o grzałkach, elektrowni i słońcu. Raczej wersja wykorzystania bez PC. Tylko trochę to nie jasne, bo skoro zimą da się do grzania bufora w tęgie mrozy wykorzystać elektrownie i słońce i to da 90 stopni, żeby mieć zapas na cele CO, to po co w ogóle PC? Latem tym bardziej PC byłaby bez potrzeby bo tylko cele CWU bez grzania domu.

 

no,ale to wątek jest o pompach ciepła, a nie o elektrowni i słońcu....

 

a że bufor do PC jest kiepskim pomysłem (pomijając przypadki że ktoś się obudził z reką w nocniku i nie można inaczej) - było o tym już tutaj nie raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na stopkę. Jest mowa o grzałkach, elektrowni i słońcu. Raczej wersja wykorzystania bez PC.

 

Czy ja coś źle zrozumiałem?

 

Przy lekkich przymrozkach PC nagrzeję do 55*C, przyznasz że COP będzie na przyzwoitym poziomie i dam radę w II taryfie. W odwodzie mam grzałki na prąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś doradca robi cezaremu wodę z mózgu. Oczywiście, że bufor jest dobrym rozwiązaniem jeśli się chce ogrzewać tylko grzałkami ale przy pc to zupełna klapa. Taniej jest przecież grzać w drogiej taryfie pompą niż grzałką w taniej. Oczywiście pomijam przypadki kilku godzin rocznie kiedy to temp zewnętrzna może osiągnąć -15 st C i pompa powietrzna będzie mniej wydajna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś doradca robi cezaremu wodę z mózgu. Oczywiście, że bufor jest dobrym rozwiązaniem jeśli się chce ogrzewać tylko grzałkami ale przy pc to zupełna klapa. Taniej jest przecież grzać w drogiej taryfie pompą niż grzałką w taniej. Oczywiście pomijam przypadki kilku godzin rocznie kiedy to temp zewnętrzna może osiągnąć -15 st C i pompa powietrzna będzie mniej wydajna.

 

Dokładnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może anhydryt ma zbliżoną bezwładność do betonu ale jest go zdecydowanie mniej. Nie dość że 5-6 cm a nie 6-8 cm grubości posadzki to jeszcze sama posadzka jest lżejsza. Czyli efekt jest prosty: szybciej się nagrzewa, ale też szybciej oddaje. Czyli mniejsza bezwładność. W nocy robi się gorąco gdyż posadzka nie nagrzewa się do 25 tylko wyżej a że szybciej oddaje to już musi być w domu za ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...