Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dopytam,

pompa ciepła PW

Czy zakładaliście termostaty w każdym pomieszczeniu w celu regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu?

Sprawdza się to?

 

Piszesz w złym miejscu, pytanie niewiele ma wspólnego z PC PW

Nie wiadomo czy chcesz mieć grzejniki czy podłogówkę, a może jeszcze inny system ? Czy będzie wentylacja grawitacyjna, czy też mechaniczna.

 

Na tym forum jest opcja " szukaj ", warto jej użyć, bo na twoje pytanie była już odpowiedz w kilku tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A skąd wziąłeś te 5500kwh ?

z OZC ?

Bo ja w OZC miałem 5536 kWh, a oprócz ciepłych parapetów i montażu warstwowego okien, oraz 5cm grubszej izolacji na stropie innych zmian nie wprowadzałem

A Ty masz na stropie te 18cm izolacji więcej.

Nie ma szans, aby Twój dom w zimie takiej, jak ubiegłosezonowa wziął 5500kWh...

 

Hmm... dość to zastanawiające jest ,czyżby było tak że Arturo ma jednak mocno przewymiarowanego Panasa ,dużo mu pracuje z najniższa częstotliwością , i jak piszą dystrybutorzy Panasów mają wtedy te pc żałosny COP ? Arturo masz może ciepłomierz , tylko nie taki w elektronice pc , tylko normalny legalizowany?Może faktycznie grzeje Arturo ,,czystym prądem ":rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Hmm... dość to zastanawiające jest ,czyżby było tak że Arturo ma jednak mocno przewymiarowanego Panasa ,dużo mu pracuje z najniższa częstotliwością , i jak piszą dystrybutorzy Panasów mają wtedy te pc żałosny COP ? Arturo masz może ciepłomierz , tylko nie taki w elektronice pc , tylko normalny legalizowany?Może faktycznie grzeje Arturo ,,czystym prądem ":rolleyes:.

Prądem to raczej nie grzeje bo zużycie na ogrzewanie w tym sezonie to 1700kWh :)

Nie mam ciepłomierza,nie chce mi się inwestować w niego.

Dopytam,

pompa ciepła PW

Czy zakładaliście termostaty w każdym pomieszczeniu w celu regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu?

Sprawdza się to?

Odpuść sobie termostaty w każdym pomieszczeniu bo mija się to z celem jak masz normalnie użytkowany dom a nie pensjonat gdzie część pokoi pusta i czeka na gości.

Na rozdzielaczu wyregulujesz sobie odpowiednie temperatury w pomieszczeniach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz w złym miejscu, pytanie niewiele ma wspólnego z PC PW

Nie wiadomo czy chcesz mieć grzejniki czy podłogówkę, a może jeszcze inny system ? Czy będzie wentylacja grawitacyjna, czy też mechaniczna.

 

Na tym forum jest opcja " szukaj ", warto jej użyć, bo na twoje pytanie była już odpowiedz w kilku tematach.

 

Podłogówka po całości, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Właśnie początkowo miało być tez termostatów ale ostatnio instalator namawia nas abyśmy założyli, dlatego chciałam o to zapytać, czy użytkujecie i czy się sprawdza,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądem to raczej nie grzeje bo zużycie na ogrzewanie w tym sezonie to 1700kWh :)

Nie mam ciepłomierza,nie chce mi się inwestować w niego.

 

Hmm... w tym sezonie grzewczym nie zużyłeś więcej jak 4800 kWh ciepła , jak podzielimy przez 1700 kWh zużytych przez PC na potrzeby CO, to cop wychodzi 2,8 i to optymistycznie licząc ,toż to prawie czysty prąd .Jak udzielasz rad innym , którzy zastanawiają się nad protezą PC ( PC typu P-W) to proszę nie wmawiaj im o COP-ie 3-3,5 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka po całości, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Właśnie początkowo miało być tez termostatów ale ostatnio instalator namawia nas abyśmy założyli, dlatego chciałam o to zapytać, czy użytkujecie i czy się sprawdza,

 

A mój instalator odradza, przeczytałem opinie na forum i nie zakładam, szkoda kasy, bo przy podłogówce jest słaba reakcja na impuls z termostatu, a wentylacja też swoje dołoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój instalator odradza, przeczytałem opinie na forum i nie zakładam, szkoda kasy, bo przy podłogówce jest słaba reakcja na impuls z termostatu, a wentylacja też swoje dołoży.

 

To zależy od tego jaka posadzka i jaka akumulacyjność.

Inaczej sprawa będzie wyglądać przy antyhrydzie a inaczej tak jak w moim przypadku przy 10 cm posadzce z mixokreta. Nigdy nie zdecydowałbym się na termostaty w pokojach.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
[.

Hmm... w tym sezonie grzewczym nie zużyłeś więcej jak 4800 kWh ciepła , jak podzielimy przez 1700 kWh zużytych przez PC na potrzeby CO, to cop wychodzi 2,8 i to optymistycznie licząc ,toż to prawie czysty prąd .Jak udzielasz rad innym , którzy zastanawiają się nad protezą PC ( PC typu P-W) to proszę nie wmawiaj im o COP-ie 3-3,5 .

No to teraz patrz,gdybym nie miał "protezy" p-w a "pełnoprawną" g-w z COP4 to te 4800kWh dałoby zużycie 1200kWh czyli o 500kWh mniej czyli o 150zł mniej za sezon grzewczy.

Musialbym być chyba idiotą,żeby inwestować dodatkowe 15000zł żeby rocznie "oszczędzić" 150zł...

Ale idioci się zdarzają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego jaka posadzka i jaka akumulacyjność.

Inaczej sprawa będzie wyglądać przy antyhrydzie a inaczej tak jak w moim przypadku przy 10 cm posadzce z mixokreta. Nigdy nie zdecydowałbym się na termostaty w pokojach.

 

Dokładnie o to mi chodziło, ale niech autor pytania sam znajdzie odpowiedz i podejmie decyzję dopasowaną do swojej sytuacji. Trzeba poczytać, poszukać a nie napisać pytanie i czekać na podanie odpowiedzi na tacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz patrz,gdybym nie miał "protezy" p-w a "pełnoprawną" g-w z COP4 to te 4800kWh dałoby zużycie 1200kWh czyli o 500kWh mniej czyli o 150zł mniej za sezon grzewczy.

Musialbym być chyba idiotą,żeby inwestować dodatkowe 15000zł żeby rocznie "oszczędzić" 150zł...

Ale idioci się zdarzają :D

 

Za 15000 to do takiego domu jak Twój to całą instalację PC G-W można mieć , więc taniej niż twoja proteza ,a i scop wyszedł by więcej jak 4 w okolicy 5. Czyli rachunek byłby połową tego co masz teraz , a i inwestycja niższa niż zapłaciłeś swojemu wspólnikowi za zamontowanie protezy Ale tu niby nie o cop-y chodzi ,ale po co podajesz 3,5 dla pc p-w jak sam masz dużo mniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Za 15000 to do takiego domu jak Twój to całą instalację PC G-W można mieć , więc taniej niż twoja proteza ,a i scop wyszedł by więcej jak 4 w okolicy 5. Czyli rachunek byłby połową tego co masz teraz , a i inwestycja niższa niż zapłaciłeś swojemu wspólnikowi za zamontowanie protezy Ale tu niby nie o cop-y chodzi ,ale po co podajesz 3,5 dla pc p-w jak sam masz dużo mniej ?

Od razu COP10 zapodaj dla gruntowej :D

4 lata temu na totalnej chińszczyźnie gruntowa to było 20tys.zł i już wtedy dla mnie za droga a dzisiaj jest to w granicach 30-40tys.zł a Ty piszesz o 15tys.zł,no chyba,że jako chiński przedstawiciel lub jako DIY :D

 

Nawet jak będzie COP5 to 4800kWh da 740kWh mniej a to tylko o 200zł mniej także licz COP10 :D

copy i sropy mam głeboko w d... bo liczy się końcowe zuzycie energii,ważne,że niższe niż COP1

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

copy i sropy mam głeboko w d... bo liczy się końcowe zuzycie energii,ważne,że niższe niż COP1

 

Może wyrażaj się nieco bardziej kulturalnie.

 

Każdy wybieże sobie to co uzna za stosowne/lepsze dla siebie. Ja wolałem wydać nieco więcej za gruntową i mieć niższe rachunki niż wydać mniej a potem płacić więcej.

 

W przypadku pomp PW trzeba jeszcze pamiętać o tym iż mają one nie tylko dolną granicę pracy (-10/-15/-20/-25 z lichym COPem) ale maja również górną granicę. Typowo w Polsce montuje się pompy PW z górną granicą pracy 35 C i przy takich upałach jak ostatnio potrafią przestać grzać CWU lub grzać grzałkami.

Ale jak zwykle ktoś napisze, że takie temperatury nie zdarzają się często. Z tym, że trzeba pamiętać iż wystarczy że czujnik nagrzeje się o te kilka stopni więcej i już są problemy.

Ja ostatnio zauważyłem iż mój czujnik temperatury pomimo zainstalowania na północnej ścianie rano nagrzewał się powyżej 34 C pomimo iż jest w białej obudowie pomimo 29 C temp pow. Z resztą wieczorem był ten sam problem gdy temperatura spadała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu COP10 zapodaj dla gruntowej :D

4 lata temu na totalnej chińszczyźnie gruntowa to było 20tys.zł i już wtedy dla mnie za droga a dzisiaj jest to w granicach 30-40tys.zł a Ty piszesz o 15tys.zł,no chyba,że jako chiński przedstawiciel lub jako DIY :D

 

Nawet jak będzie COP5 to 4800kWh da 740kWh mniej a to tylko o 200zł mniej także licz COP10 :D

copy i sropy mam głeboko w d... bo liczy się końcowe zuzycie energii,ważne,że niższe niż COP1

 

Znowu zaczynasz być nerwowy . 4 lata temu 20K za tą chińszczyznę z odwiertami ,tobyło mniej jak wtedy płaciło się w ,,normalnej" cenie za tę Protezę którą masz . Nie zapominaj że ta Twoja cena wzięła się głównie z tego że praktycznie sprzedałeś tą pc niejako sam sobie . Miejsce powstania pc niema znaczenia, większość bebechów w Twojej protezie jest też z Chin . Owszem pc gruntowa może kosztować dzisiaj i70K, ale nie do takiego ciepłego domu jak Ty masz . Do takiego domu wystarczy gruntówka 5 KW ,więc i sam kolektor mały ,mała sprężarka ,to cena odpowiednio niższa .

 

copy i sropy mam głeboko w d... bo liczy się końcowe zuzycie energii,ważne,że niższe niż COP1

 

Też się z tym zgadzam ,tylko po co podajesz nieprawdę na forum o tym niebotycznym cop (3,5 !!!) Twojej pc ,skoro sam masz dużo niższy ?

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Znowu zaczynasz być nerwowy . 4 lata temu 20K za tą chińszczyznę z odwiertami ,tobyło mniej jak wtedy płaciło się w ,,normalnej" cenie za tę Protezę którą masz . Nie zapominaj że ta Twoja cena wzięła się głównie z tego że praktycznie sprzedałeś tą pc niejako sam sobie .

Nie zapominaj,że miałem mieć taką "protezę":

http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6282734539.html

Ona 4 lata temu kosztowała 14tys.zł a po całości z zasobnikiem 16-17tys.zł i wolałem wybrać markową pompę niż chińszyznę.

Też się z tym zgadzam ,tylko po co podajesz nieprawdę na forum o tym niebotycznym cop (3,5 !!!) Twojej pc ,skoro sam masz dużo niższy ?

Gdzie podaję 3,5 ?

Ja zakladałem przed kupnem 2,5 który to mnie całkowicie satysfakcjonował :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
po ilu latach zwraca się koszt instalacji pompy ciepła (w takim średnim przedziale cenowym)?

Dokładnie,w stosunku do czego i w jakim domu i pod jakim kątem ?

Rozumiem,że wśród systemów bezobslugowych bo bycie palaczem we własnym domu nie podlega zwrotowi bo to rzecz nabyta i wrodzona u niektórych ;)

To teraz do czego odnieść zwrot i potrzeby domu na energię i można porównywać.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, byłam zdecydowana na pompę samsunga, ale pojawił się inny instalator i na wszystko, co do tej pory miałam zaplanowane mówił stanowcze nie, stąd moje dodatkowe pytania.

 

A jak duży dom?

120 m użytkowego, tylko parter, bez poddasza.

 

A mój instalator odradza, przeczytałem opinie na forum i nie zakładam, szkoda kasy, bo przy podłogówce jest słaba reakcja na impuls z termostatu, a wentylacja też swoje dołoży.

Dziękuję za opinię!

 

To zależy od tego jaka posadzka i jaka akumulacyjność.

Inaczej sprawa będzie wyglądać przy antyhrydzie a inaczej tak jak w moim przypadku przy 10 cm posadzce z mixokreta. Nigdy nie zdecydowałbym się na termostaty w pokojach.

Dziękuję, pozostaje przy swoim pierwszym wyborze!

 

PS Wylewka z mixokreta – 6 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...