Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
witam,

 

Zastanawiam się wraz z mężem nad pompą ciepła, chciałabym dowiedzieć się jak to się rozchodzi w rzeczywistości z kosztami miesięcznymi (bardziej miesiące zimniejsze)? Przy jakich powierzchniach grzewczych? Bo ilu zwolenników tylu przeciwników :) A dylemat spory. Pozdrawiam

Jakie miesięczne koszty będziecie ponosić to zależy tylko i wyłącznie od Waszego domu i jego zapotrzebowania na energię. Pompa ciepła zużywa o COP mniej energii niż dom potrzebuje czyli powiedzmy średnio 3 krotnie mniej.

Także najpierw OZC gdzie poznacie potrzeby waszego domu na ilość energii na ogrzewanie potem dzielicie to na 3 i wychodzi Wam ilość zużytej energii przez pompe na ogrzewanie Waszego domu bo każdy dom jest inny.

Mój w mocno zimowe miesiące zużywa na ogrzewanie ok.300kWh czyli 100zł miesięcznie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zależy od powierzchni domu i tego jak dobrze jest zaizolowany. jeżeli potrzebujesz konkretnego przykładu, to np vikersonn bjorn 8kW dla co i cwu przy 140m2 domu kosztuje około 260zł miesięcznie w okresie grzewczym

 

to więcej niż moja grzałka do CO, która kosztowała 400 zł i bojler CWU, który kosztował 600 czy 700 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Zastanawiam się wraz z mężem nad pompą ciepła, chciałabym dowiedzieć się jak to się rozchodzi w rzeczywistości z kosztami miesięcznymi (bardziej miesiące zimniejsze)? Przy jakich powierzchniach grzewczych? Bo ilu zwolenników tylu przeciwników :) A dylemat spory. Pozdrawiam

 

A jakieś szczegóły co do domu, powierzchni, zapotrzebowania na ciepło, ilosci osób?

 

Jaką pompę ciepła rozważacie? Do ogrzewania czy tylko do cwu?

Powietrzna? Gruntowa?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic ustawione bo nie mam na razie taniej taryfy. Z obserwacji wynika, że pompa grzeje 300l cwu co dwa dni.... Ustawione grzanie na 48 C, brak cyrkulacji, 3 osoby prysznic codziennie plus wanna dla dziecka - ale to mocno indywidualna kwestia.

Co ty za brednie wypisujesz ?!!! :-)

Chyba ,że z tych 48 do 20 stopni ci spada :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wiem o co ci chodzi. Jak toś wylewa 150l na dzień ciepłej wody to grzeje codziennie...

No właśnie, mnie obecnie starcza niecałe 50L na 3 os. (oczywiście grzane prądem do 50-55sC). Wbrew pozorom ilość wylanej (a raczej zmarnowanej) wody nie wpływa na higienę i czystość. Dlatego ja w nowym domu nie planuję zbiornika CWU większego niż 150L -- nawet gdy w planach jest drugi potomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, mnie obecnie starcza niecałe 50L na 3 os. (oczywiście grzane prądem do 50-55sC). Wbrew pozorom ilość wylanej (a raczej zmarnowanej) wody nie wpływa na higienę i czystość. Dlatego ja w nowym domu nie planuję zbiornika CWU większego niż 150L -- nawet gdy w planach jest drugi potomek.

 

Kwestia przyzwyczajeń.

 

Ja nie potrzebuje dużo ciepłej wody, ale moje Panie już tak :-)

W efekcie w sezonie grzewczym na grzanie CWU szło drugie tyle prądu co na ogrzanie domu (tej pseudo zimy) :-)

 

Za to aktywne chłodzenie jest za....ste. Tylko jeszcze nie udalo mi się odpowiednio krzywej chłodniczej ustawić bo za mało upałów było. Ale gruntowa PC z aktywnym chłodzeniem ma niesamowitą sprawność (oczywiście biorąc pod uwagę klimakonwektory na piętrze i podłogówkę na parterze). Brało to ok 0.3 kW/h a chłodziło cały dom nie pracując non stop (nie dobrana krzywa chłodzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jgrolik jak sprawują się klimakonwektory, planuję tak jak ty podłogówka dół góra klimakonwektory, ale naczytałem się o buczących transformatorach, wentylatorach, a jak już wybiorę to dupa blada a hałasu w sypialniach nie zniosę (mogę na noc wyłączyć), pytanie do innych czy można w miarę regulować podłogówką na noc bo też to było poruszane na forum i raczej opinie ze względu na dużą bezwładność mierne efekty, a teraz pytanko dla mądrzejszych każde konwektory mają tabele korekcyjne jeżeli zastosuję dużżżżży grzejnik z założeniem na parametry 35/30/20 czyli uwzględnię te współczynniki a obliczona moc pokryje zapotrzebowanie to chyba będzie ok?

podpowiedzcie bo nie chcę paliwa stałego a w moim przypadku pc pw jedyna sensowna alternatywa, a zastanawianie się nad źródłem i instalacją już mnie męczy i wciąż jestem w tym samym pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jgrolik jak sprawują się klimakonwektory, planuję tak jak ty podłogówka dół góra klimakonwektory, ale naczytałem się o buczących transformatorach, wentylatorach, a jak już wybiorę to dupa blada a hałasu w sypialniach nie zniosę (mogę na noc wyłączyć)

 

W moim przypadku sprawdzają się doskonale.

Teściowa zanim wprowadziliśmy się jak usłyszała, że będzie wentylator w grzejniku, to stanowczo protestowała, że będzie jej przeszkadzać itd. itp. już nawet zastanawiałem się nad zwykłym konwektorem odpowiednio dobranym, ale jak już były założone, to zanim weszła do pokoju (teściowa) to włączyłem klimakonwektor i potem było pytanie czy coś jej nie przeszkadza np hałas czy coś w tym stylu. No i okazało się, że praktycznie nie słyszy pracy na najniższym biegu.

 

Jak pracuje na najniższym biegu to ledwie słychać pracę kk, ale to ze względu na przepływ powietrza, natomiast żadnego buczenia autotransformatora nie słychać (jeśli to ma znaczenie, to ja mam kk MAXA -stosunkowo tanie ale dobrze się sprawdzają)

 

Tylko jeśli byś instalował kk, to nie na styk (moc), bo potem będzie Ci chodził na pełnych obrotach przez większość czasu a w takim przypadku, to wiadomo, że musi być głośniej

 

 

 

czy można w miarę regulować podłogówką na noc bo też to było poruszane na forum i raczej opinie ze względu na dużą bezwładność mierne efekty

 

Jakie efekty sterowania chcesz osiągnąć ?

Jeśli szybkie nagrzewanie (a zarazem wychładzanie się podłogi) to cienki anhydryt na podłodze będzie najlepszym rozwiązaniem (ale bezwładność takiej podłogówki to nadal godziny ).

Natomiast, jeśli chcesz zastosować podłogówkę jako bufor, to tradycyjna wylewka jak najgrubsza.

 

Ewentualnie możesz zdublować podłogówkę dodatkowym klimakonwektorem, wtedy uzyskasz efekt szybkiej reakcji a do tego odpowiedni bufor ciepła.

 

 

 

 

a teraz pytanko dla mądrzejszych każde konwektory mają tabele korekcyjne jeżeli zastosuję dużżżżży grzejnik z założeniem na parametry 35/30/20 czyli uwzględnię te współczynniki a obliczona moc pokryje zapotrzebowanie to chyba będzie ok?

 

Nawet zwykłe płytowe grzejniki odpowiednio przewymiarowane będą OK.

W projekcie miałem właśnie takie przewymiarowane grzejniki a zastanawiałem się nad zwykłymi konwektorami (odpowiednio przewymiarowanymi) ale mój instalator przekonał mnie do klimakonwektorów i jestem bardzo zadowolony, bo w upały korzystam z dobrodziejstwa chłodzenia aktywnego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź właśnie chodzi o to żeby w sypialniach na noc schłodzić tak też myślałem że takie cuda to tylko z klimakonwektorami, co do doboru to też chciałem dobrać z zapasem na I biegu, łączenie podłogówki z klimakonwektorem szkoda mi kasy, te twoje KK max to nazwa firmy czy modelu bo nie mogę znaleź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź właśnie chodzi o to żeby w sypialniach na noc schłodzić tak też myślałem że takie cuda to tylko z klimakonwektorami, co do doboru to też chciałem dobrać z zapasem na I biegu, łączenie podłogówki z klimakonwektorem szkoda mi kasy, te twoje KK max to nazwa firmy czy modelu bo nie mogę znaleź

 

MAXA to firma której dystrybutorem jest Fonko.

Wpisz w google "Fonko MAXA" to znajdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Czy ktoś z użytkowników PCi gruntowej położył kostkę na gruncie nad DZ lub jego częścią? Znam rozważania teoretyczne z tego czy też innego wątku, ale interesują mnie praktyczne spostrzeżenia użytkowników.

Wkrótce będę robił podjazd i wyszło tak, że jego część ma być nad jedną z czterech nitek DZ i zastanawiam się czy położyć normalną kostkę, czy jakąś płytę ażurową, która przepuszczałaby wodę do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest osoba na forum Aquarea, która używa pompy powietrze-woda w klimacie górskim w Polsce? W regionach górskich w naszym kraju występują w zimie niższe temperatury niż np. we Wrocławiu czy Warszawie. U mnie w kotlinie kłodzkiej jest zawsze ok 5 stopni chłodniej niż we Wrocławiu. Zastanawiam się cały czas nad przyszłymi rachunkami za prąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...