Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jaek

 

napisał:

jaek napisał:

Mam pompę WPC 10 na razie ją testuję, do tej pory na rozruchu wzięła 70 kwh na dobę dla budynku 150 m2

Czy wiecie ile firma Stiebel życzy sobie za serwis takiej pompy ? / 600 zł i co Wy na to.....

Nie polecam firmy AGP Technika grzewcza, która montował mi pompę.

Jaek

 

Najpierw do Wszystkich ..co Wy z tymi grzałkami do wygrzewu podłogówki. Czy jak grzeją kaloryfery nawet 65*C to potrzebne sa grzałki?...przecież nie. Grzałki włączają się wtedy gdy nie mamy podłączonej instalacji dolnego źródła i PC pracuje w trybie kotła elektrycznego lub gdy im tak zadamy / ustawimy /.

 

Sprawdż najpierw czy masz włączony program wygrzewu jastrycha Sprawdza się w menu pierwszym po prawej stronie jak otworzysz klapkę / poziom 3 /. Jest tam do ustawienia 6 parametrów. Temp. podstawowa, czas utrzymania temp. post., czas w którym ma być osiągnięta temp. post. K/dzień, tem max / 0-40*C/ , czas utrzymania tem.max ..po przejściu tego algorytmu wraca do normalnych ustawień.

Zobacz co tam masz.

Nawet gdyby to było 40 *C to nie powinna się załączać żadna grzałka / zobacz jak masz ustwione temp./ chyba, że ustawiłeś tak krótki czas podniesienia temp.do zadanej / tych 35 czy 40 zależy w jakiej chcesz wygrzewać/ , że ona musi włączyć grzałkę żeby zdążyła to zrobić / jeśli grzałka jest włączona /

W STIEB. nie ma programu typowego jak w NIBE i każdy sobie ustawia tak jak chce i z temp. takimi jakie chce.

NIBE ma tak: albo prog 1 albo 2 albo wyłączone. W prog. 1 ustawia się ile dni /1-5/ temp. /15-50*C/ i znowu to samo /2 raz/ dla innej temp. i innej ilości dni.

W trybie progr. 2 wykonywany jest stały program przez 11 dni . Temp. zwiększa się od 20 do 45*C na 4 dni , następnie nie zmienia się przez 3 dni , następnie przez kolejne 4 dni spada do wartości 25*C i wraca do normalnych ustawień PC.

 

Trochę się rozpisałam ale przy okazji chciałam porównać.

A dlaczego Ty im cokolwiek płacisz? przecież dopóki nie poustawiają wszystkiego jak należy to nie powinni wziąć ani grosza.

Co innego po gwarancji / i to nie takie pieniądze / ale na początku?

.Napisz coś więcej ...jakie masz temp. w pomieszczeniu itd

 

Jeszcze dopisze odnośnie grzałek i uważam , że mniej lub bardziej w poszczególnych PC daje się to regulować.

Jest dostępne z menu serwisowego ustawienie po jakim czasie / godz. /ma się włączyć grzałka / ustawienie fabryczne na 1 godz./..

Jest też ustawienie w ciągu jakiego czasu grzałka przejdzie od 0-100 % i i jest ustawienie w drugą stronę od 100-0%.

Oczywiście w każdej można sprawdzić jaką moc załączyliśmy.

Co prawda pozostaje jeszcze pytanie , jeśli grzałka jest wyłączona a w programie daliśmy szybki czas nagrzewu i ona nie zdąży...co wtedy.......

wtedy albo powinno się pokazywać na menu STOP / realizacja niemożliwa / albo temp. podłogi nie zostanie osiągnięta ...ale co tu będzie zależy od inteligencji sterownika.

Pozdrawiam niedzielnie lekko subtelnie :D

 

Jeśli to nowy dom to też normalne , że na początku grzeje więcej bo musi jakby "wysuszyć dom ".

W pierwszym roku zawsze r-ki są trochę wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Viessmann tez na dzień dobry proponował nam w ofercie 400 m2 (to cyba było 25W z m2) wyminnika z małym dopiskiem na dole że jest to wielkość dobierana orientacyjnie i może ulec zmianie w trakcie instalacji po odkopaniu gruntu. Jak pokazaliśmy im badanie gruntu to się nagle okazało że trzeba jeszcze 200 m2 wyminnika dołożyć. Ale na początku też byliśmy w niebo wzięci jak tanio jest u Viessmanna.

Ale jak to mówią jak sobie pościelisz tak sie wyśpisz. :lol:

 

I w koncu gdzie uderzyliscie, jesli mozna zapytac?

(bardzo popularna firma na forum okazuje sie Climakomfort z ich austriackimi pompami)

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiłuję przez ostatnie dni przeczytać wszystkie strony tego wątku, ale już mam mętlik w głowie.

Zaczynamy budowę jesienią. Na razie nie możemy przejść papirologii. Mam pytanie: może napiszecie mi kto z jakiej firmy ma pompę i czy jest z niej zadowolony.

Wysłałam zapytania do kilku firm: Klimakomfort, klimatech, thermoglov, viessmann. Róznice w cenach znaczne, jedni chcą Wiercic kolektory pionowe inni poziome ( stąd pewnie różnice w cenach).

Zmierzam wyposażyć dom w wentylację mechaniczną nawiewno -wywiewną. Jedna z firm pompę 10kW( całą usługę z montażem i wierceniem 2x65 m)+podłogówka w całym domu + wentylacja mechaniczna +odkurzacz centralny +instalacja wodno- kan. wyceniła mi na 110 000 - sama pompa z wierceniem 55 000, inna firma kolektory poziome + pompa - 25 000, różnice znaczne więc pomóżcie!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nikt ci tu nie pomoże wybrać - bo sami borykają (my) się z takimi wyborami. Każda z PC ma swoje wady i zalety.

 

Na początku ograniczyłbym wybór do producentów o ugruntowanej pozycji na świecie i takich co sprzedają swoje PC w Polsce. Ma to również swój wydźwięk cenowy więc to dobre kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaek

 

Muszę trochę skorygować moją poprzednią wypowiedź.

Otóż w przeciwieństwie do IVT w Stieb. nie można samemu wejść do menu serwisowego . Takie ustawienia jak druga wytwornica ciepła w tym przypadku jest nią grzałka ustawiana jest przez serwisanta po podaniu odpowiedniego kodu.

Serwis. sam ja ustawia w zależności od strefy klimatycznej np. przy -18 czy 20 *C grzałka się sama załączy. PC grzeje tylko / w przypadku Twojej / do 10 KW/ ponad tę wartość do 12KW grzeją razem. Grzałka u Ciebie jest najprawdopodobniej 2 KW. może być większa gdy np. miałeś zmniejszony kolektor .

PC grzeje sama do 50 *C / co i cwu /.

Ponieważ serwisant sam ustawia wygrzew podłogówki nie ma możliwości / chyba , że kiepski serwisant / złego ustawienia. Więc nie może być takiej sytuacji , że

"ustawiłeś tak krótki czas podniesienia temp.do zadanej" . Przy wygrzewie jest to 1 *C dziennie podniesienia temperatury .

Masz 3 lata gwarancji i nie powinni brać w tym czasie żadnych pieniędzy.

Będę miała dla PC 10 KW zrobioną symulację opartą na różnych konfiguracjach / ze zbiornikiem buforowym i bez , różne zużycie cwu itd. / odnośnie zużycia energii elektrycznej godzinowej , dobowej i rocznej . To właściwie nie będzie symulacja tylko " wyniki " oparte na autentycznych danych . / dam znać /

Nigdy w pierwszym roku nie jest różowo z r-kami ale to nie znaczy że maja być astronomiczne.

 

Jeszcze z ciekawostek ....pamiętacie jak Ktoś mówił , że PC w Szwecji jest sterowane impulsowo przez gniazdko elektryczne zależnie od kosztu w danym czasie energii elektrycznej... w Stiebel też to jest. / na razie nie wykorzystane i chyba jeszcze długo nie wyk./

 

Do Esperanzy

 

Witam Cię serdecznie :D

Zastosowałam się do Twojej prośby / podpis /. Wiem , że trudno to wszystko przeczytać. Z inf. które mam to :

a&zb - PC IVT

androzek - PC NIBE 1240 8,5 KW

Maniak to przedstawiciel Szwecji i Firmy , która dopiero ma wejść na rynek polski

Szejens -przyszły posiadacz Buderusa / to też IVT/

Hydrolek - nasz rektorek i opiekun ...ale zaginął bez wieści / jak do końca tygodnia się nie znajdzie to zacznę poszukiwania - tak bez urlopu opuszczać szkołę :o :( /

jaek - Stiebel Elt 10KW

jack - Ekontech 10 KW

 

Póki co znalazłem na forum następujących użytkowników ZIRIUSA:

1. agduś

2. dominikams

3. panda

4. szaruś

5. RolandB

6. robud

7. jeszcze jedna osoba ( zapomniałem identyfikatora )

 

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie i życzę miłego tygodnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku uruchomiłem pompe ciepła IVT 9kw, na razie działa, w domu 169m jet ciepło, obserwuję sobie parametry i zużycie energii, generalnie nie jest źle, temp dolnego źródła jest jeszcze dodatnia 3,5 / 1 stopień c , kolektor zakopany w piachu. Dokładnie proces instalacji , uruchomienia oraz dane eksploatacyjne zamieszczam tu: http://portal.gbnet.pl/index.php?option=com_smf&Itemid=86&topic=171.msg6989;topicseen#new

 

Postaram się też coś napisa w miarę możliwości na tym forum, liczę na to że fachowcy ocenią czy moja pompa dziala poprawnie czy nie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka cos na temat sterownika tej pompy napisze

EURONOM

PC ExoTic S Szwecja / COP 0/35 4,5 0/50 3,3 dla 10 KW odpowiednio 4,6 i 3,3. Działa na R 407 C ,sprężarka Copland. Temperat. wody grzewczej to 55*C.

Te PC moga być łączone np. z solarami albo piecem gazowy, , olejowym czy na pellet. Nie ma razem jednostki sterującej tylko osobno . Wygląda tak :

http://www.fulereny.blink.pl/33_m.jpg

Niestety nie da się programować tygodniowo i dziennie cwu i co. Można oczywiście ręcznie przesunąć krzywą grzewczą . Komputerowo też się nie da sterować , jedynie co jest możliwe to GPS i w razie awarii można np. ją zrestartować .

Wydaje mi sie , że ponieważ ma tyle możliwości współpracy z innymi źródłami energii dlatego producent położył nacisk raczej na tę współpracę a nie "wyższy stopień skomplikowania " jakim jest max sterowanie./ pod tym względem to urządzenie raczej proste/.

W tych PC zbiornik na cwu jest osobno ExoTrank występuję w różnych wielkościach od 500- 3000l . Jest zbiornik buforowy wyposażony w wężownicę ale odbywa się to na zasadzie nie takiej , że w wężownicy płynie gorąca woda i zimna nagrzewa się od niej tylko inaczej . Otóż wężownicy / odpowiedni stop metalu / płynie zimna woda i nagrzewa sie od gorącej która jest dookoła / zasada przepływu ./ Zbiornik posiada dwie grzałki na dole i górze . Do np. 10 KW montowane są dwie 6 KW.

PC kosztuje razem z urządzeniami satelickimi / bez dolnego żródła / około 37 .000,pln

 

Najbardziej na stronie tej firmy podoba mi solar wyposażony w moduł fotowoltaiczny nie tylko produkuje ciepło ale jeszcze energię elektryczną wystarczającą na jego działanie / pompy cyrkulacyjne / . Jest samowystarczalny. Wytwarza w/g bad. 752 KWh/ mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie Solara eu 21

 

Thermal prod.//yyear (wwith ivalent connected tank)Max 752 kWh/m 2 (oour test)

Roczna prod. ciepła (wg pomiarów) max 752 k h/m2

 

Sprawa przedstawia się tak . Były prowadzone pomiary na wydziale technicznym Uniwersytetu Sztokholmskiego. Ponieważ nie były przeprowadzone przez jakiś typowy ośrodek badań dlatego na stronie nie ma dokumentu potwierdzającego te dane / tak myślę /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze ktos zapoznal sie z oferta firmy http://www.euronom.pl o tych pompach jeszcze nie czytalam na forum.Moze bonetka cos na temat sterownika tej pompy napisze ;).

 

dzwoniłem do nich - twierdzą, że nie dają gwarancji działania bez 500l bufora, który kosztuje u nich ponad 10 000 :-) - na moje argumenty, że przy podłogówce bufor za 10000 to marnowanie kasy Pan powiedział tylko, że teoria teorią a praktyka praktyką i bez bufora ich pompa może nie działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor u nich nie jest w takim pojęciu jaki my znamy a więc DODATKOWO do zbiornika cwu .

On jest JEDNOCZEŚNIE i buforem i zbiornikiem cwu .

 

W tych PC zbiornik na cwu jest osobno ExoTrank występuję w różnych wielkościach od 500- 3000l . Jest zbiornik buforowy wyposażony w wężownicę ale odbywa się to na zasadzie nie takiej , że w wężownicy płynie gorąca woda i zimna nagrzewa się od niej tylko inaczej . Otóż wężownicy / odpowiedni stop metalu / płynie zimna woda i nagrzewa sie od gorącej która jest dookoła / zasada przepływu ./ Zbiornik posiada dwie grzałki na dole i górze . Do np. 10 KW montowane są dwie 6 KW. [/guote]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku jak już masz to oczywiście.

Dziwne tylko , że nie proponują tego mniejszego 300l -3000l/ okrągły i tam albo grzałki albo typ "mamki "/ tylko ten drugi , który jest większy bo 500l. Wydaje mi się ,, że dlatego , że uważają tę wężownice w nim za "nowość w skali światowej " , wydali kupe kasy na testowanie itd i dlatego.......

Cena 37 k to za wszystko / tak zrozumiałam / oprócz kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor u nich nie jest w takim pojęciu jaki my znamy a więc DODATKOWO do zbiornika cwu .

On jest JEDNOCZEŚNIE i buforem i zbiornikiem cwu .

 

 

ale ja go nie potrzebuje - a 10 000 to kupa kasy - przy podłogówce bufora nie potrzebuje a do CWU mam już bojler 200 litrowy więc po co przepłacać

 

Znaczy sie bofor potrzebny jes jesli ktos zamierza grzac wode do celow uzytkowych?.Rozumiem, ze im wieksza ilosc ludzi w domku, tym wiekszy wskazany jest bufor.Czy na 5 doroslych osob 500 litrowy bedzie wystarczajacy?.

 

przy 4 osobach to mi starcza bojler 200 litrów grzany tylko w II taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esperanza

 

rozumiem , ze ciężko czytać i chcę Ci jakoś pomóc .Odnośnie bufora

była tu swego czasu burzliwa dyskusja. Bufor to zbiornik poza PC, w którym gromadzimy ciepłą wodę i tu może argumentacja jaką znalazłam . Ja powiem jedno zdania są podzielone jedni uważają , że nie ma takiej potrzeby , żeby go instalować a drudzy , że jest i nawet ......jeśli ktoś ma podłogówkę a PC powinna ją dogrzać to ... np. weźmy 9 KW , żeby dogrzała nawet 1 KW / przełożenie na temp./ to nie musi się włączać na tak krótko bo ciepło dobiera sobie z bufora / taką argumentację słyszałam / ...chociaż z drugiej strony można tak ustawić histerezę , żeby PC nie włączała się za często .

Patrząc inaczej np. w przypadku Eurodomu to jeśli łączy się w jeden system trochę różnych źródeł ciepła to trochę ciężko tym sterować i może dlatego w tym wypadku jest potrzebny .

W bardziej rozbudowanej konfiguracji stosuje się ponadto zbiornik buforowy o pojemności około 200 l (rys. 5).

Rolą tego zasobnika ciepłej wody jest wprowadzenie do systemu bezwładności cieplnej, co korzystnie wpływa na wydłużenie cyklu pracy pompy ciepła, czyli wydłużenie okresu pomiędzy kolejnymi jej włączeniami. Celowość stosowania zbiornika buforowego, jako elementu wnoszącego dużą bezwładność cieplną, jest dyskusyjna w przypadku zastosowania podłogowej instalacji c.o. w całym domu, gdyż masywny jastrych ma wystarczająco dużą pojemność cieplną, by zapewnić dużą bezwładność cieplną całego systemu.

 

Stosowanie zbiornika buforowego jest natomiast celowe w przypadku grzejnikowej instalacji c.o. (mającej małą bezwładność cieplną) lub w przypadku systemu biwalentnego, w którym zachodzi potrzeba akumulowania ciepła pochodzącego z dwóch różnych źródeł ciepła

Może jeszcze to ...

Zbiornik buforowy pełni kilka zadań :

ˇ rozdziela przepływy objętościowe obiegu pompy ciepła gdzie wymagane jest utrzymanie różnicy

temperatur na poziomie 5-7 *C i obiegu grzewczego gdzie różnica temperatur może wahać się od 7do 15 *C.

ˇ zezwala na buforowanie energii w okresach gdy energia elektryczna jest tańsza (taryfa nocna)

ˇ eliminuje częste włączanie i wyłączanie się sprężarek pomp ciepła w okresach niskiego zapotrzebowania w energię cieplną zwiększając trwałość wszystkich jej elementów

ˇ zabezpiecza pompę ciepła przed nadmierną temperaturą powrotu wody w układach biwalentnych

Z tym ostatnim punktem się zgadzam resztę można załatwić inaczej . Punkt 1 / 2 części / też nie ma zastosowania tak do końca przy zbiornikach dwu-płaszczowych .

Ogólnie bufor jako pełniący rolę sprzęgła hydraulicznego jak najbardziej w innych zastosowanie bufora jest dyskusyjne . / wg mnie oczywiście /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory że tak wchodzę w środek innej dyskusji ale chciałbym porównac, o ile to możliwe parametry pracy mojej PC z innymi użytkownikami.

 

Dom który pompa ciepła ma za zadanie ogrzac ma pow 169 m2, jest zbudowany z porothermu i ocieplony styropianem.

Pompa ma moc grzewczą określona przez producenta na 9kw , lecz na moc z niej uzyskana ma wpływ kilka czynników wiec może to byc trochę więcej lub mniej, generalnie jest to IVT z naklejką 9.

System zaczoł pracowac 18 października. Przed pompą został zainstalowany licznik który dokonuje pomiaru zużycia energii przez pompę ciepła i pompkę obiegową CO (podłączona do PC)

Ustawienia:

1. krzywa grzewcza - 1.8

2. dokładna regulacja + 1 stopień

Parametry pracy w dniu dzisiejszym:

1. temperatura zewnetrzna w momencie odczytu 1,4 st C

2. temperatura wyłączenia - 29,1 ( jest to temperatura wyliczana na podstawie odczytu temp. zew. i dopasowaniu do zaprogramowanej krzywej grzewczej, przy osiągnięciu której pompa sie wyłączy. Po czym następuje oddanie przez podłogę ciepła do pomieszczenia, wychłodzenie o kilka stopni systemu i ponowne załączenie PC)

3. Temperatura wody w zbiorniku CWU - 45 st.

4. Sprężarka - 68 st.

5. Temperatura wyjscia na CO - 34 st.

6. Temperatura powrotu z CO - 28,8 st. (przy osiągnięciu temp. 29,1 pompa sie wyłączy)

7. Temperatura wejsia C/Chl - 0,8 st. ( jest to temperatura glikolu krążącego w dolnym obiegu, opuszczającego pompę ciepła - czyli z którego zostało odebrane przez PC ciepło . Glikol ten jest pompowany do obiegu o długosci 600m zakopanego w ziemi w której się ma zagrzac i trafia ponownie do PC. )

8. Temperatura wyjscia C-/Chl - 3,7 st. ( temp. glikolu trafiającego do PC z dolnego obiegu)

9 Ilośc godzin pracy PC - 1036

10. Procentowe podział - 92% - CO , 8% - CWU

11. Czas pracy dogrzewacza - 78h - PC ma zabudowaną grzałkę która ma zastąpic sprężarkę w momencie awarii lub niewydolnosci systemu. Niestety przypadkowo załączyłem ja na 3 dni zanim zauważyłem przyczynę a ma moc 9 kw chyba)

No i najważniejsze - zużycie energii , odczyt z 22.01.2008 - 2824 kwh

Bym zapomniał , temperatury w domu , odczyty mogą byc obarczone błędem bo używam zwykłych termometrów.

Temperatura podłogi 23-24 st.

Temperatura powietrza 22-23st.

Generalnie wszystkim domownikom jest ciepło (mi nawet trochę za ciepło)a temperatura jest taka sama w całym budynku, ale na razie nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych.

Postaram się regularnie na tym forum podawac aktualne parametry pracy systemu, a z zainteresowanymi chętnie podzielę się wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Sąsiada :) / jeśli Imielin to od dzielnicy a nie od miasta (może takie gdzieś jest? )/

 

 

Wszystko dobrze. Parametry były odczytywane w czasie pracy sprężarki / 70-125 / bo gdyby nie pracowała to byłoby np.20 czy 40 i temp. wejścia czy wyjścia na co są podyktowane ustawieniami a więc krzywą grzewczą - w tym przypadku 1,8 i przesunięciem Krzywej - w tym przypadku 1.

Gdyby były mniejsze nastawy np. 1,5 czy przesunięcie 0. , czy kolejno nawet 1,8 jak w tym przypadku ale bez przesunięcia / przesunięcie 0/. to byłoby trochę inaczej i sądzę, że wcale nie mnie ciepło bo cóż to jest to przesuniecie , nic innego jak zadanie PC by utrzymywała o 1 st. wyższą temp. powrotu przy obojętnie jakiej temperaturze na zewnątrz.

Przyjmując średnio 93 dni pracy i zużycie 2824 to wychodzi 30,36 KW dziennie. Są osoby u których jest od 17 do 25 KW dziennie . no ale mamy różne nastawy PC, różne pompy i lubimy różny komfort cieplny i presja na oszczędzanie jest u każdego inna. Jedni ustawiaja wyjście na co. 30*C powrót 25 a inni 35 powrót 30 a jeszcze inni 40 a powrót 35 / średnio 5-7 powrót niżej niż wyjście /

Jest jeszcze jedna dana mianowicie ilość zużytej energii i ilość godzinowa pracy PC.... a więc 2824:/ 93 dni x 24 godz, doba /= 1,26 KW / h ....trzeba też pamiętać , że tu jest i co +cwu+dogrzewacz.

Zastanawia mnie jeszcze temp . podłogi 24*C.Bo , że tak jest w domu 23-24*C to rozumiem . Ja właściwie temp. podłogi u siebie nie mierzyłam ale wydaje mi się trochę / jeśli termometr leży na podłodze /( bo przecież to nie jest temp. mierzona w rozdzielaczu na wyjściu na co. bo ta jest 34*C )/ dziwna jakby za duża w stosunku do temp. wnętrza albo odwrotnie przy tej temp. podłogi powinno być jeszcze bardziej cieplej w domu / co prawda nie ma drzwi wewnętrznych i tu jest troszkę inaczej niż gdyby były drzwi /. Ale może nie mam racji ? ale na logikę to tak powinno być .........

 

Pozdrawiam :D

 

Nie w czasie pracy bo sprężarka była 68 a pracuje od 70 / nie przewinęłam ekranu i stąd ta pomyłka - myślałam , że 78 / ale nie ma to znaczenia .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

miasto Imielin, jest takie na Śląsku. (http://www.imielin.com.pl),

co do temperatury podłogi to termometr leży po prostu na posadzce.

Mam pytanie czy można tą PC ustawic tak zeby pracowała bardziej wydajnie, znaczy mogła podac wyższą temperaturę na podłogówkę przy takiej samej temp powrotu, przez co skróciło by się cykl pracy pompy (nagrzewania) i w efekcie uzyskało by się oszczędności w poborze prądu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert K

 

Jaka jest różnica między włączeniem się a wyłączeniem PC jest zależne od histerezy .

Histereza ustawiona jest przez fachowca przy uruchomieniu PC w menu serwisowym , parametr 1.4 bo on dotyczy temp. powrotu co. z PC . Zalecana przez producenta to nie mniejsza niż 5 właśnie po to aby za często nie włączała się PC. Niższa wartość daje mniejsze przerwy między uruchamianiem a wyłączaniem sprężarki większa większe / tam chyba podziałka do 10 /.

 

Dlaczego chcesz podawać więcej na podłogówkę? Przecież żeby dać więcej PC musi o więcej podgrzać temperaturę podawaną a wtedy spada COP /

opłacalność czyli stosunek mocy PC do wydatkowanej energii ( tak ogólnie )/.

To jaka jest różnica między wyjściem na co. i powrotem zależy od krzywej grzewczej i to samo się ustawia.

U Ciebie ponieważ zrobiłeś przesunięcie krzywej w górę podwyższyłeś temp. powrotu z co.

Przy krzywej 1,8 jest podawane na co.34*C , jedyny sposób , żeby ją podnieść to zmiana krzywej na większą wartość ale po co ? , czy ta temperatura Ci nie odpowiada . Ja bym tego nie zmieniała tylko zmieniła ten drugi element a więc powrót z co. czyli przesunięcie krzywej grzewczej. Jak przy ustawionej krzywej 1,8 i przesunięciu 0 masz masz za zimno w domu to zmieniasz czyli ustawiasz krzywą na +1 czyli temp. powrotu będzie o 1*C większa. Jeśli uważasz , że przy 1,8 jest za ciepło ustawiasz temp. powrotu na -1*C czyli powrót będzie chłodniejszy niż ten który powinien być. / można ustawić i inne wartości wyższe oczywiście niż 1 / .

 

Możesz ustawić na wyższy parametr wyjście na co ustawiając krzywą grzewczą na wyższy parametr / zamiast 1,8 może 2, czy 2,5 / i wtedy zmieni się temp. na co. wejścia i wyjścia . / na wyższe /. Zmieniając przesunięcie zmieniasz temp. powrotu z PC niezależnie od temp. zewnętrznej na + będzie cieplejsza / nie będzie wracała w takiej wartości jak bez tego przesunięcia w przód / na minus będzie zimniejsza niż bez tych zmian.

 

PS. Trochę chyba chaotycznie ale ogólny sens chyba jest ?.

Ja kiedyś jak były za wysokie nastawy miałam przy krzywej 3 i przesunięciu +4 wyjście na co.47,9 i póżniej przy 2,5 i 3,2 .......41,5 .........i tak schodziłam coraz niżej......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...