Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Czy jest osoba na forum Aquarea, która używa pompy powietrze-woda w klimacie górskim w Polsce? W regionach górskich w naszym kraju występują w zimie niższe temperatury niż np. we Wrocławiu czy Warszawie. U mnie w kotlinie kłodzkiej jest zawsze ok 5 stopni chłodniej niż we Wrocławiu. Zastanawiam się cały czas nad przyszłymi rachunkami za prąd.

Nie tylko w Polsce ale też w Szwecji,Norwegii itp gdzie klimat jest raczej chlodniejszy niż w Polsce a włosów z tego nie rwą i nie grzeją prądem tylko z COP większym zdecydowanie niż 1 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy jest osoba na forum Aquarea, która używa pompy powietrze-woda w klimacie górskim w Polsce? W regionach górskich w naszym kraju występują w zimie niższe temperatury niż np. we Wrocławiu czy Warszawie. U mnie w kotlinie kłodzkiej jest zawsze ok 5 stopni chłodniej niż we Wrocławiu. Zastanawiam się cały czas nad przyszłymi rachunkami za prąd.

 

 

temperatury brałbym pod uwagę głównie ze względu do kiedy pracuje pc i od kiedy załączą się grzałki

u mnie jakby temeratura była cały rok o -5 st to pewnie rachunek wzrósłby mi o 30% na CO i z 10% za CWU

czyli zamiast 1100na CO i CWU bym zapłacił z 1300-1400zł za rok

 

grunt to OZC dla Twojej lokalizacji i wtedy z obciążeniem i zużyciem kwh/m możesz coś wnioskować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i Koleżanki :)

 

Mam pytanie odnośnie ustawień pompy ciepła Panasonic 9 kW SDC 3 fazy (na taką się ostatecznie zdecydowaliśmy)- działa od 4 dni ;)

 

I pojawiają się pierwsze pytania dot. ustawień - instalator zostawił Nam ustawienia fabryczne tj. pompa załącza się jeżeli zmniejsza się temp. wody. Wczoraj temp. zew. spadła do 13 stopni i załączylismy podłogówkę - niestety nie dało się odczuć ciepła -jak długo nagrzewa się podłogówka ustawiona po raz pierwszy? jak prawidłowo ustawić krzywą? i jaką temp. dobrać do nagrzania podłogówki :(

Dom jest ciągle wykańczany- właśnie są kładzione płytki, a z razcji tego ze dom jeszcze nie jest wygrzany jest zimno :(

 

Poniżej przesyłam informacje z OZC i parametry domu:

 

OZC:

 

Normy:

Norma na obliczanie wsp. przenikania ciepła: PN-EN ISO 6946

Norma na obliczanie projekt. obciążenia cieplnego: PN-EN 12831:2006

Norma na obliczanie E: PN-EN ISO 13790

 

Dane klimatyczne:

Strefa klimatyczna: III

Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C

Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie

 

Grunt:

Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir

Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m3·K)

Głębokość okresowego wnikania ciepła δ: 3,167 m

Współczynnik przewodzenia ciepła λg: 2,0 W/(m·K)

 

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 124,8 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 348,0 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 5499 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 992 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 6473 W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6473 W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 51,9 W/m2

Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 18,6 W/m3

 

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące Vinfv: 26,9 m3/h

Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h

Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 128,2 m3/h

Powietrze nawiewane mech. Vsu: 128,2 m3/h

Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 110,0 m3/h

Powietrze usuwane mech. Vex: 128,2 m3/h

Średnia liczba wymian powietrza n: 0,9

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 325,1 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 8,2 °C

 

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790

Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 183,2 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 40,57 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 11271 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 125 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 348,0 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 325,2 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 90,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 116,6 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 32,4 kWh/(m3·rok)

 

Parametry obliczeń projektu:

Obliczanie przenikania ciepła przy min. Δθmin: 4,0 K

Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:

Obliczaj z ograniczeniem do θj,u

Minimalna temperatura dyżurna θj,u: 16 °C

Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich

budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak

Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak

Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

 

Domyślne dane do obliczeń:

Typ budynku: Jednorodzinny

Typ konstrukcji budynku: Średnia

Typ systemu ogrzewania w budynku: Podłogowe

Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia

Regulacja dostawy ciepła w grupach: Centralna reg.

Stopień szczelności obudowy budynku: Wysoki

Krotność wymiany powietrza wewn. n50: 4,0 1/h

Klasa osłonięcia budynku: Średnie osłonięcie

 

Domyślne dane dotyczące wentylacji:

System wentylacji: Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła

Temperatura powietrza nawiewanego θsu: °C

Temperatura powietrza kompensacyjnego θc: 20,0 °C

 

Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:

Temperatura dopływającego powietrza θex,rec: 20,0 °C

Projektowa sprawność rekuperacji ηrecup: 85,0 %

Sezonowa sprawność rekuperacji ηE,recup: 59,5 %

Projektowy stopień recyrkulacji ηrecir: %

Sezonowy stopień recyrkulacji ηE,recir: %

 

Geometria budynku:

Rzędna poziomu terenu: -0,20 m

Domyślna rzędna podłogi Lf: m

Rzędna wody gruntowej: -2,00 m

Domyślna wysokość kondygnacji H: m

Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów Hi: m

Pole powierzchni podłogi na gruncie Ag: 132,73 m2

Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. Pg: 49,30 m

Obrót budynku: Bez obrotu

 

Statystyka budynku:

Liczba kondygnacji: 0

Liczba stref budynku:

Liczba grup pomieszczeń: 2

Liczba pomieszczeń: 14

 

 

Parametry domu:

 

1. pow. zabudowy: 153,09 m²

2. powierzchnia parteru: 99,80 + garaż 19,5 (120 metrów)

3. niezagospodarowane poddasze - 30 m²

4. kubatura: 750,00 m3

5. budynek wykonany z cegły ceramicznej Wienenberger 25

6. Ławy fundamentowe - żelbetonowe , ściany fundamentowe - murowane z bloczków betonowych fundamenty docieplone 8cm styropian do ław, na to naciągnięta siatka, klej oraz do powierzchni gruntu zabezpieczone abizolem

7. budynek docieplony 15 cm styropianem

8. podłogi docieplone 10cm styropianem +wylewka 5cm

9. okna pięcio komorowe firmy VEKA

10. Działka jest przy lesie; w krótkiej opinii geotechnicznej znalazłam że grunt jest naturalny, piaszczysty, rodzimy mineralny w stanie średnio zagęszczonym o wytrzymałości 150kPa .

 

 

Na chwile obecną na działce jest nadal prąd budowlany.

 

Będę wdzięczna za porady w temacie ustawień, ponieważ jestem jeszcze zielona :(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo układania płytek bez wygrzewania, powiem tak jest ryzyko jest zabawa, czasami kosztowna.

 

Jeśli posadzka jest sezonowana i prace odbywają się teraz to wygrzewanie można potraktować jako zbędny wydatek. Zawsze pilnować klasy kleju S1 lub jeśli finanse pozwalają S2 i tyle.

Edytowane przez Wykona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posadzka jest sezonowana i prace odbywają się teraz to wygrzewanie można potraktować jako zbędny wydatek. Zawsze pilnować klasy kleju S1 lub jeśli finanse pozwalają S2 i tyle.

No tak. A potem - co prawda nie zawsze ale płacz bo tu coś pękło ,tam się wypaczyło, w jednym rogu podniosło a w innym opuściło a tu odpadło a tam skrzypi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. A potem - co prawda nie zawsze ale płacz bo tu coś pękło ,tam się wypaczyło, w jednym rogu podniosło a w innym opuściło a tu odpadło a tam skrzypi.

 

Łatwo jest dawac porady nie biorąc za nie odpowiedzialnosci, zawsze mozna napisac ze to tylko forum, a kazdy korzysta z niego na własną odpowiedzialnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie ma na celu usunięcie wilgoci.

 

Jeśli wylewka nie jest odpowiednio wykonana, jest za cienka, brak warstwy zbrojącej (czy to siatki czy włókiem polipropylenowe), odpowiedniej dylatacji to nic nie pomoże szczególnie jeśli zastosowano grubą warstwę styropianu układaną w 2-3 warstwach (klawiszowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie ma na celu usunięcie wilgoci.

 

Jeśli wylewka nie jest odpowiednio wykonana, jest za cienka, brak warstwy zbrojącej (czy to siatki czy włókiem polipropylenowe), odpowiedniej dylatacji to nic nie pomoże szczególnie jeśli zastosowano grubą warstwę styropianu układaną w 2-3 warstwach (klawiszowanie).

 

Nie tylko usuniecie wilgoci ale eliminacja napręzen również. Jak bez pomiaru stwierdzisz czy sezonowana wylewka jest odpowiednia do układania płytek?, widziałem przypadek gdzie wylewka była sezonowana ułozono płytki, uruchomiłem podłogówke i po dwoch trzech dniach wszystkie płytki odpadły. To odnosnie płytek, znacznie wieksze wymagania co do wilgotnosci ma parkiet i tu sezonowanie nie pomoze. Oszczednosci pozorne przy braku wugrzewania mogą sie obróci w calkiem realne koszty poprawek, inwestor musi byc tego swiadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kładzenia płytek to wylewka robiona była w listopadzie/grudniu 2015r., później prawie do końca marca grzała w domu podłączona koza, od kwietnia do początku sierpnia były prowadzone prace wykończeniowe a płytki są kładzione od zeszłego piątku... nie jestem znawcą ale zgodnie z informacją od wykonawcy ten czas miał wystarczyć. Jestem świadoma, że dom nie jest jeszcze do końca wygrzany i pierwszy sezon grzewczy przed Nami, ale nie chcieliśmy czekać kolejnej zimy z przeprowadzką ;)

 

mms_20160811_212505.jpg

 

 

Wracając do ogrzewania, powyżej zdjęcie przedstawiające zew. temp 11 stopni podłogówka została włączona o godz. 16, jest 21 i wiadomo już że nie grzeje. Nie wiem jednak co może być powodem, odpowietrzanie? Jest automatyczne? Ktoś miał podobną sytuację? gdzie szukać przyczyny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Odnośnie kładzenia płytek to wylewka robiona była w listopadzie/grudniu 2015r., później prawie do końca marca grzała w domu podłączona koza, od kwietnia do początku sierpnia były prowadzone prace wykończeniowe a płytki są kładzione od zeszłego piątku... nie jestem znawcą ale zgodnie z informacją od wykonawcy ten czas miał wystarczyć. Jestem świadoma, że dom nie jest jeszcze do końca wygrzany i pierwszy sezon grzewczy przed Nami, ale nie chcieliśmy czekać kolejnej zimy z przeprowadzką ;)

 

[ATTACH=CONFIG]364256[/ATTACH]

 

 

Wracając do ogrzewania, powyżej zdjęcie przedstawiające zew. temp 11 stopni podłogówka została włączona o godz. 16, jest 21 i wiadomo już że nie grzeje. Nie wiem jednak co może być powodem, odpowietrzanie? Jest automatyczne? Ktoś miał podobną sytuację? gdzie szukać przyczyny ?

To wylewka ma być wygrzana a nie dom.

A i wylewka musi swoją ilość energii przyjąć,żeby mogła oddać także grzej,grzej i grzej aż poczujesz,tydzień,dwa a nawet trzy.

To jest kilka m3 zimnego betonu czyli nie ma dziwne.

Ustaw max.krzywą,grzej non stop i czekaj aż do niej dojdzie.

To jest normalna sprawa przy pierwszym grzaniu.

 

Wygrzewanie wylewki:

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.balticwood.pl/uploaded/Instrukcje/protokol-wygrzewania-posadzki.pdf&ved=0ahUKEwig64bNj7rOAhXI3iwKHUOGAKQQFgg2MAQ&usg=AFQjCNHvQAJl6w27O8DJTgw4HxzXsedvzQ

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?

Oczywiście,że tak.

Gruntowa jest dla tych co z kasą nie wiedzą co robić i mają kaprycho ryc w ziemi :)

 

Dla powietrznej "dolnym źródłem" jest powietrze a nie grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?

 

Witam, my mamy w ofercie i pompy gruntowe i pompy powietrzne. Jak chcesz zobaczyć różnice w cenie samych urządzeń to akurat mamy nowe cenniki TUTAJ

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście doradzali i dlaczego?

 

Powietrzna pompa to troszkę hałasuje? W razie większych mrozów trzeba dogrzewać grzałkami. No i znajomi którzy mają to nie są za bardzo zadowoleni

 

Gruntowa z pionowym wymiennikiem jest droższa, ale podobno niezależnie od warunków zewnętrzynch wydajna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A co byście doradzali i dlaczego?

 

Powietrzna pompa to troszkę hałasuje? W razie większych mrozów trzeba dogrzewać grzałkami. No i znajomi którzy mają to nie są za bardzo zadowoleni

 

Gruntowa z pionowym wymiennikiem jest droższa, ale podobno niezależnie od warunków zewnętrzynch wydajna?

Nic nie trzeba dogrzewac grzalkami,kto Ci takich bzdur naopowiadal ? Jeśli znajomi tak robią to znaczy,że ktoś im dobral złą moc grzewczą pompy do obciążenia cieplnego domu czyli instalator spieprzyl im instalację i to możesz im powiedzieć.

Najniżej miałem -18st.C i nie dość,że grzalka się nie włączyła to pompa pracowała ok.10h na dobę tylko,gdyby było niżej pracowala by jedynie przez dłuższy czas na dobę.

Ja w domu nie słyszę kompletnie nic jak pompa grzeje podobnie jest jak jestem na zewnątrz na tarasie to skąd halas wg Ciebie ?

 

A czemu gruntowa jest bezzasadna ? Matematyka na to odpowie czyli:

Dom ok.150m2 zużycie energii na c.o i cwu 12000kWh,COP powietrznej 3 COP gruntowej 4.

Powietrzna zuzyje 4000kWh gruntowa zuzyje 3000kWh rocznie.

Różnica 1000kWh czyli ok.300zl,różnica w inwestycji min.15000zl.

15000zl/300zl=50 lat.

Proste ??? :D

 

Tak jak mówiłem,albo idiota albo ten który nie liczy się z kasą ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście doradzali i dlaczego?

 

Powietrzna pompa to troszkę hałasuje?

 

Na stronie Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP), a więc starszego brata Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pompa Ciepła (PORT PC), udostępniony został kalkulator hałasu generowanego przez pompy ciepła typu powietrze/woda. Zawarty na stronie kalkulator pozwala na wybór modelu pompy ciepła spośród 35 zrzeszonych w stowarzyszeniu firm.

 

Wynikiem wskazania modelu jest wyświetlenie informacji o:

1. mocy akustycznej zgodnie z wymogami ErP (a więc wartość identyczna z etykietą energetyczną)

2. mocy akustycznej maksymalnej

3. mocy akustycznej maksymalnej, podczas gdy aktywna jest funkcja nocnej redukcji Hałasu

 

Na tej samej stronie internetowej, poniżej tabeli z wartościami mocy akustycznej dla wybranej pompy ciepła, zamieszono kalkulator do obliczania ciśnienia akustycznego dla różnych warunków zabudowy pompy ciepła.

 

Wszystkie pompy ciepła firmy Viessmann spełniają warunki stawiane nisko- i średniotemperaturowym pompom ciepła, w związku z czym warunki badania stosuje się jak dla urządzeń średniotemperaturowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Takie rzeczy udało się wyczytać jakiś czas temu na jakimś innym forum i narazie nie interesowałem się tym głębiej ponieważ nie miałem gdzie tej pompy stawiać, a teraz mam SSO i zaczynam się powoli rozglądać.

 

To w czym pompy gruntowe są lepsze i czy tak faktyzcnie jest?

Sądzę,że było to forum grzejacych syfem wegielnym lub ludzi zacofanych nie mających pojęcia o czym piszą.

Jeśli grzałka komuś dogrzewa a ten ktoś tego nie chce to powtarzam,ma spieprzona instalację i źle dobraną moc grzewczą pompy ale to nie wina samej pompy p-w tylko głupoty inwestora lub nieświadomości.

 

Pompy gruntowe nie są lepsze,są jedynie droższe z uwagi na konieczność wykonania odwiertów lub poziomego kolektora.

Znasz matematykę to licz.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-opinie-koszty,30_10450.html

 

"Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach - MIT

 

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25oC do +45oC.

 

Do niedawna pompa przestawała działać poniżej -5oC, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych.

 

Kluczowe elementy konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator zintegrowany z elektronicznym zaworem."

 

Pewnie czytałem o tych starszych modelach co przy -5 przestają działać i może znajomi taką mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...