Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72

No pewnie, posłucham się pierwszego lepszego "idacego z nowintakami technicznymi" z forum, ktory jakos specjalnie nie przekonuje

)

Na forum są dziesiątki osób grzejace powietrznymi po kilka lat.

Na świecie tysiące osób dziesiatki lat ale sądzę,że wyszedles dopiero co z jaskini i o Bożym świecie nie wiesz :D

Jak dla Ciebie powietrze-woda to "nowinka techniczna" to nie mam pytań :D

Lodówkę nie wymyślili teraz a pompa ciepła powietrze-woda to lodówka bo też chłodzi :)

 

30% mniejsza wydajność to już Ci pisałem,dla domu ok.150m2 da kwotę ok.300zl rocznie a roznica w inwestycji 15000zl.

Matematyka nie jest twoją mocną stroną bo 15000zl/300zł równa się 50 lat :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko, że postęp nie idzie tak szybko... W dalszym ciągu używane są te same źródła ciepła - paliwa stałe, prąd, klimatyzatory i pompy ciepła, które wg niemal każdego instalatora na tym forum na zachodzie są używane o dziesięcioleci. I teraz nagle przestaną? W kwestii izolacji to główny postęp jaki widzę to więcej cm styropianu... Więc tych 3cm to ja szybko nie widzę.

 

Zerknij proszę na USA i Kanadę tam najszybciej wchodzą nowe technologie.

Aktualnie wchodzą i do nas czyli domki szkieletowe izolowane wełną, tylko że tam pcha się mocno prasowaną wełnę o rewelacyjnych parametrach.

Do tego ogrzewanie powietrzem bo układanie podłogówki itp jest za drogie, a poza tym nawiewowo da się przekazać bez wichru we włosach jakieś 3kW i takie zapotrzebowanie mają te domy.

A woda elektryczne albo z PV, u nas raczej PV i mała pompa ciepła bo prąd bardzo drogi w porównaniu z USA.

Odnośnie 3cm, to już jak by się owinęło dom dokładnie folią aluminiowa to już bardzo dużo zyskujemy, ale to na razie bardzo droga technologia bo nie tyle folia jest droga co jej ułożenie bardzo czasochłonne, a przez to drogie, a do tego problem jest z mostkami.

A w końcu kiedyś będzie musiało coś przeskoczyć 30cm, styropianu bo koszt styropianu i jego montażu będzie droższy niż coś innego.

Co prawda kiedyś używało się też węgla jak dziś ale kiedyś w westfalce(pieco/kuchni) a teraz w nowoczesnbych kotłach sterowanych elektronicznie a to nie to samo.

 

Kiedyś będzie się też używało prądu ale nie o mocach 3kW kompresor ale 300W.

 

Możemy ten temat dokończyć za 20 lat..... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum są dziesiątki osób grzejace powietrznymi po kilka lat.

Na świecie tysiące osób dziesiatki lat ale sądzę,że wyszedles dopiero co z jaskini i o Bożym świecie nie wiesz :D

Jak dla Ciebie powietrze-woda to "nowinka techniczna" to nie mam pytań :D

Lodówkę nie wymyślili teraz a pompa ciepła powietrze-woda to lodówka bo też chłodzi :)

 

30% mniejsza wydajność to już Ci pisałem,dla domu ok.150m2 da kwotę ok.300zl rocznie a roznica w inwestycji 15000zl.

Matematyka nie jest twoją mocną stroną bo 15000zl/300zł równa się 50 lat :D

 

 

I co tak wyjeżdżasz z tymi15000 pln więcej za inwestycjęcw pc Grunt ,skoro sam miałeś propozycje/zastanawiałeś się na gruntową z odwiertami za -jak pamiętam - 20000 pln , a z tego co się orientuje to ta PC która masz kosztuje z montaŻem teraz 25000pln ,przynajmniej ja znam ludzi którzy tyle zapłacili za PC pw W ZESZŁYM ROKU . Czyli wynika z tego że pc grunt może być tańsza ( i z niższymi kosztami eksploatacyjnymi ) niz PC p-w ,którą posiadasz. . Czyli sumując inwestycja w pc grunt ,może być tańsza ( tu akurat trochę trzeba ruszyć mózgiem - widać po tym co piszesz ciężko Tobie z tym mózgiem idzie , chyba się z nim nie dogadujesz , on swoje TY swoje) niż w pc p-w , i do tego lekko licząc o 30% niższe koszta eksploatacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I co tak wyjeżdżasz z tymi15000 pln więcej za inwestycjęcw pc Grunt ,skoro sam miałeś propozycje/zastanawiałeś się na gruntową z odwiertami za -jak pamiętam - 20000 pln , a z tego co się orientuje to ta PC która masz kosztuje z montaŻem teraz 25000pln ,przynajmniej ja znam ludzi którzy tyle zapłacili za PC pw W ZESZŁYM ROKU . Czyli wynika z tego że pc grunt może być tańsza ( i z niższymi kosztami eksploatacyjnymi ) niz PC p-w ,którą posiadasz. . Czyli sumując inwestycja w pc grunt ,może być tańsza ( tu akurat trochę trzeba ruszyć mózgiem - widać po tym co piszesz ciężko Tobie z tym mózgiem idzie , chyba się z nim nie dogadujesz , on swoje TY swoje) niż w pc p-w , i do tego lekko licząc o 30% niższe koszta eksploatacji .

To nie ja pisałem o różnicy 15 tys.zł między powietrzną a gruntową.

20tys.zł za gruntowke z odwiertami to było 4 lata temu i to na chinszczyznie lub powietrzna Atlantic 8kW za 16 tys.zł.

Wybrałem powietrzną pomimo różnicy tylko 4 tys.zl

 

Te 30% w moim przypadku to ok.700kWh czyli 200zl rocznie.4000zl/200zl=20 lat a gdzie tam 15000zl ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja pisałem o różnicy 15 tys.zł między powietrzną a gruntową.

20tys.zł za gruntowke z odwiertami to było 4 lata temu i to na chinszczyznie lub powietrzna Atlantic 8kW za 16 tys.zł.

Wybrałem powietrzną pomimo różnicy tylko 4 tys.zl

 

Te 30% w moim przypadku to ok.700kWh czyli 200zl rocznie.4000zl/200zl=20 lat a gdzie tam 15000zl ?

 

Ale powtarzasz tą nieprawdę o 15000 pln drożej za pc grunt , co sam podawałeś , na swoim przypadku ,że pc grunt jest z odwiertami tańsza niż ta pc którą masz , i to realnie tańsza o 5 K i do tego w Twoim przypadku lekko licząc 200PLN tańsza w eksploatacji ,co zresztą też mocno naciągane, różnica na korzyść gruntowej jest znacznie większa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ale powtarzasz tą nieprawdę o 15000 pln drożej za pc grunt , co sam podawałeś , na swoim przypadku ,że pc grunt jest z odwiertami tańsza niż ta pc którą masz , i to realnie tańsza o 5 K i do tego w Twoim przypadku lekko licząc 200PLN tańsza w eksploatacji ,co zresztą też mocno naciągane, różnica na korzyść gruntowej jest znacznie większa .

Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?

Jaki jest koszt markowej pompy gruntowej z odwiertami ?

 

Co do różnicy kosztów eksploatacyjnych u mnie czyli zapotrzebowanie na energię do c.o to ok.5500kWh a na cwu to 4000kWh co daje łącznie 9500kWh ale zaokraglam do 10000kWh bo raz mniej raz więcej.

Przy gruntowej z COP4 da to zużycie 2500kWh a przy powietrznej z COP3 3300kWh czyli różnica niech Ci będzie 800kWh,1kWh mam po ok.0,30zl czyli 800kWh*0,30zl=240zl rocznie.

 

Gdyby gruntowa byłaby droższa od powietrznej o max.1500zl to widzialbym sens tego ale tak nie jest dlatego mam powietrzną.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu trzech lat z 30000kWh zrobiło mi się dzięki COP 10000kWh czyli 20000kWh jestem do przodu narazie czyli jakieś 6 klocków i niedługo zaczynamy kolejne odliczanie.

Matematyka jednak to podstawa.

Rocznie 2000zl

 

Za cały rok na CO i CWU w porównywalnym domu wydaje 1700zł, to jak Ty możesz mieć 2000zł oszczedńości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja pisałem o różnicy 15 tys.zł między powietrzną a gruntową.

20tys.zł za gruntowke z odwiertami to było 4 lata temu i to na chinszczyznie lub powietrzna Atlantic 8kW za 16 tys.zł.

Wybrałem powietrzną pomimo różnicy tylko 4 tys.zl

 

Te 30% w moim przypadku to ok.700kWh czyli 200zl rocznie.4000zl/200zl=20 lat a gdzie tam 15000zl ?

 

Na "chińszczyźnie" powiadasz a panasonic to co? Made in USA? Sprężarki panasonic po połączeniu z sanyo to najtańsze sprężarki na rynku . W chinach chodzą po 400-900 zł za to ty ją kupujesz w swojej "markowej" pompie ciepła wraz z kilkoma innymi podzespołami za 20.000 zł. To jest dopiero frajerstwo kupować sprzęt wart 5000 zł za 20.000 zł.

 

Tu możesz sobie kupić bo oczywiście zaraz bedziesz obalał fakty :https://www.alibaba.com/product-detail/Panasonic-hermetic-rotary-compressor-5PS146LA-for_60436266116.html?spm=a2700.7724838.0.0.6Dy6Bm&s=p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp idzie bardzo szybko.

Kilka postów wyżej sam Brzeszczot pisał o tym,że ktoś mu nagadal że powietrzne do grzania w niskich temp.MUSZĄ używać grzałki.

Wynika z tego,że albo Brzeszczot jest tak ograniczony w rozwoju technologicznym,jakieś 10-15 lat albo ten rozwój tak szybko nastąpił,ja twierdzę,że to pierwsze bo już w 2009 jak zaczynalem planować budowę były pompy powietrzne które do -20st.C nie dość,że nie potrzebowały grzałki to jeszcze utrzymywały do tej temp.stałą moc grzewczą np.seria TRI Atlantica,wtedy były drogie,nie dużo tańsze niż gruntowka a postęp sprawił,że dzisiaj sa tego typu pompy w normalnej cenie,dla zascianka w cenie kotła+komina czyli 16-20tys.zl dlatego gruntowki stały się nie oplacalne. (...)

 

No właśnie, 10-15 lat temu potrzebna była grzałka. Dziś nie jest i pompy mają lepsze parametry. A za 20 lat odwierty mają być bezużyteczne bo pompy zastąpią jakieś kosmiczne technologie. Jasne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Za cały rok na CO i CWU w porównywalnym domu wydaje 1700zł, to jak Ty możesz mieć 2000zł oszczedńości ?

Widocznie mam durszlak i duże zużycie cwu bo łącznie wychodzi mi ok.10000kWh :)

Oczywiście w stosunku do prądu podaję bo to on miał być.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij proszę na USA i Kanadę tam najszybciej wchodzą nowe technologie.

Aktualnie wchodzą i do nas czyli domki szkieletowe izolowane wełną, tylko że tam pcha się mocno prasowaną wełnę o rewelacyjnych parametrach.

Do tego ogrzewanie powietrzem bo układanie podłogówki itp jest za drogie, a poza tym nawiewowo da się przekazać bez wichru we włosach jakieś 3kW i takie zapotrzebowanie mają te domy.

(...)

Domy szkieletowe czy kanadyjki, są na naszym kraju obecne od lat. Jakoś w naszym kraju nie zdobyły popularności, a przecież obecna technologia też nie jest zła :) Po prostu uważam, że nie przyjmie się ona nigdy u nas w takim stopniu jak ściany murowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, 10-15 lat temu potrzebna była grzałka. Dziś nie jest i pompy mają lepsze parametry. A za 20 lat odwierty mają być bezużyteczne bo pompy zastąpią jakieś kosmiczne technologie. Jasne...

 

Jak by Ci ktoś powidział 5 lat temu że można ogrzać dom nie mając komina to też byś nie uwierzył :-) ?

Bo 5 lat temu dla wielu PC to była kosmiczna technologia która komina nie wymagała.

Dalej wielu ludziom PC kojarzy się z odwiertami a ja tłumaczę że pewnie bardziej będzie opłacać się powietrzem.

Potem pokazuję obliczenia i wszystko jasne. Grunt już umiera....

 

Średnie zużycie przez PC prądu załóżmy 3000kWh przy średnim COP 3

gruntówka zrobi to z COP 4 2250kWh, zaoszczędzimy więc

750kWh * 30gr = 225zł rocznie.

 

Nawet jak by gruntówka była droższa tylko o 5000zł to dopiero po 23 latach zarobimy pierwsze złotówki.

a pisaliśmy wcześniej że po 15 każda pompa to itak już zabytek.

 

fotohobby jak wyszło Ci 1700zł?

Edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by Ci ktoś powidział 5 lat temu że można ogrzać dom nie mając komina to też byś nie uwierzył :-) ?

Pewnie, że tak, bo PC słyszałem 10 jak nie 15 lat temu :)

 

 

 

Nawet jak by gruntówka była droższa tylko o 5000zł to dopiero po 23 latach zarobimy pierwsze złotówki.

a pisaliśmy wcześniej że po 15 każda pompa to itak już zabytek.

Wszystko prawda, ale tylko przy założeniu, że za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt markowej pompy gruntowej z odwiertami ?

 

Co do różnicy kosztów eksploatacyjnych u mnie czyli zapotrzebowanie na energię do c.o to ok.5500kWh a na cwu to 4000kWh co daje łącznie 9500kWh ale zaokraglam do 10000kWh bo raz mniej raz więcej.

Przy gruntowej z COP4 da to zużycie 2500kWh a przy powietrznej z COP3 3300kWh czyli różnica niech Ci będzie 800kWh,1kWh mam po ok.0,30zl czyli 800kWh*0,30zl=240zl rocznie.

 

Gdyby gruntowa byłaby droższa od powietrznej o max.1500zl to widzialbym sens tego ale tak nie jest dlatego mam powietrzną.

 

Ale ta pc grunt z odwiertami,na którą miałeś ofertę za 20K ,była w niższej cenie niż twój chiński panasonic o 5 K .

 

-Przy gruntowej z COP4 da to zużycie 2500kWh a przy powietrznej z COP3 --

Ale już kiedyś rozmawialiśmy o COP-ach ,przyznałeś że masz cop niższy niż 3 ,a i w przypadku Twojego domu cop gruntowej byłby wyższy niż 4 . Jeśli dodamy do tego niższy koszt inwestycji w pc grunt o 5 K ,to trzeba nie mieć porozumienia ze swoją mózgownicą , aby pchać się w pc p-w .

Nie należy zapominać że sam koszt elektronik iw Twojej pc to 4200 pln ,praktycznie połowa ceny dobrej gruntowej pc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawda, ale tylko przy założeniu, że za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła :)

 

To zależy co masz na myśli - za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła- Ja myślę że za te hipotetyczne 15lat ,w przypadku pc p-w zmieniamy samo urządzenie i za 15 lat w przypadku pc grunt zmieniamy samo urządzenie , i tu niekorzyść ok 10000 pln na rzecz pc p-w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie chińszczyzny i markowego sprzętu,

Chyba nie chodzi o miejsce produkcji , a o technologie.

Małe żółte rączki pracują dla zdecydowanej większości światowych marek- mnie to nie boli.

Jakiś czas temu krążył taki dopwcip o dwóch rosjankach : jedna pyta się za ile kupiła ten markowy zegarek i usłyszała , że za 10 000$, wtedy odpowiedziała tej drugiej ,że się nie popisała- bo na ulicy obok ten sam zegarek był za 13 000$

Technologie , parametry, wsparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...