Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej

czyli PC gruntowa ok 40kpln-moja p/w z uruchomieniem to w zeszłym roku 24kpln.

W moim przypadku przy grzejnikach z symulatorów wychodziło podobne zużycie (opracoawanie p.Adriana Teliżyna)

Brałem jeszcze kilka ewentualnych problemów pod uwagę:

-jeśli odwierty , to koszt (mieszkam w Karkonoszach i można tu trafić na twardą skałę i wtedy wiercenie to majątek)

-jeśli układ poziomy , to owszem można dużo zaoszczędzić systemem gospodarczym , natomiast można się naciąć na wymrożenie gruntu. U mnie jest jeszcze ten problem , że mieszkam 8 lat i mam koło domu "porobione"

-zbyt duża różnica w cenie w stosunku do spodziewanej żywotności

Oczywiście nie krytykuje wybóru PC gruntowych- każdy powinien wybierać wg swoich kryteriów.Analizując wszystkie za i przeciw , starałem się dobrać optymalny układ.Jest natomiast pewien problem , polegający na nierzetelności i niefachowości pewnych instalatorów- zachęcają wtedy do opcji nie koniecznie właściwej dla inwestora.

Dlatego właśnie sam obliczyłem obciążenie cieplne i oszacowałem zużycie energii oraz dobrałem sprzęt.

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko jest to niestety spory koszt :(

 

Budowa domu jest sporym kosztem, zrobienie miejsca na ognisko jest o wiele tańsze.

 

A ja jak zawsze,prosto z mostu i szczerze.

 

Ale czy musisz przy tym być chamem ? Nie lubię prostaków, którzy obrażają innych, czy tak trudno przekonywać innych do swego zdania bez wyzywania i obrażania ? Boli Cię, że ktoś zarabia ? asolt dobrze Ci radzi, zacznij oferować usługi w takich cenach o jakich piszesz. W moich okolicach Ukraińcy pracują za 8zł na godzinę, zgodnie z twoim tokiem rozumowania Twój pracodawca powinien CI płacić tyle samo, bo w innym przypadku jest " owcą ".

 

U siebie będę miał PC PW Panasonic 7kW i podłogówkę od jednej firmy.

Podłogówkę mam już wykonaną na podstawie projektu ( KAN-therm wykonał go za 0 zł ), prace prowadzone były przez 2 dni, pierwszego dnia 3 osoby, drugiego dnia 5 osób, przyjechały 2 samochody. Transport, montaż i uruchomienie wyceniony został na 27 zł netto za m2, pozostałe elementy według kosztorysu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

czyli PC gruntowa ok 40kpln-moja p/w z uruchomieniem to w zeszłym roku 24kpln.

W moim przypadku przy grzejnikach z symulatorów wychodziło podobne zużycie (opracoawanie p.Adriana Teliżyna)

Brałem jeszcze kilka ewentualnych problemów pod uwagę:

-jeśli odwierty , to koszt (mieszkam w Karkonoszach i można tu trafić na twardą skałę i wtedy wiercenie to majątek)

-jeśli układ poziomy , to owszem można dużo zaoszczędzić systemem gospodarczym , natomiast można się naciąć na wymrożenie gruntu. U mnie jest jeszcze ten problem , że mieszkam 8 lat i mam koło domu "porobione"

-zbyt duża różnica w cenie w stosunku do spodziewanej żywotności

Oczywiście nie krytykuje wybóru PC gruntowych- każdy powinien wybierać wg swoich kryteriów.Analizując wszystkie za i przeciw , starałem się dobrać optymalny układ.Jest natomiast pewien problem , polegający na nierzetelności i niefachowości pewnych instalatorów- zachęcają wtedy do opcji nie koniecznie właściwej dla inwestora.

Dlatego właśnie sam obliczyłem obciążenie cieplne i oszacowałem zużycie energii oraz dobrałem sprzęt.

Tymczasem

 

Po dotacji wyszło ok 26 k PLN więc nie dużo drożej a nawet jak PC będzie do wymiany to pozostanie DZ i GZ.

Dobrze zrobione i zwymiarowane/przewymiarowane DZ spokojnie ze 100 lat posłuży i nie będzie problemu z wymrożeniem gruntu.

Sam również liczyłem zużycie ciepła przez PC PW i gruntową (częściowe wyniki w temacie pomp Smartheat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne zanim wybiorę pompe to jeszcze potrwa, na jakim etapie najlepiej montowaz pompe?

 

Zabieram sie teraz za elektryke, jakie powinno byc zabezpieczenie pod pompe oraz kabel?

 

Zabezpieczenie i kabel zależą od rodzaju pompy jaki będziesz stosować.

Przy 3-fazowych to zapewne czujnik zaniku fazy.

Jeśli masz piorunochron, to zapewne przeciwprzepięciowe zabezpieczenie.

W przypadku jednofazowej pompy przydało by się zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciągłości przewodu neutralnego np. MZ212 + jakiś FRX czy coś podobnego.

Przekrój kabli zależy od odległości pompy oraz maksymalnego prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu gruntowa jest bezzasadna ? Matematyka na to odpowie czyli:

Dom ok.150m2 zużycie energii na c.o i cwu 12000kWh,COP powietrznej 3 COP gruntowej 4.

Powietrzna zuzyje 4000kWh gruntowa zuzyje 3000kWh rocznie.

Różnica 1000kWh czyli ok.300zl,różnica w inwestycji min.15000zl.

15000zl/300zl=50 lat.

Proste ??? :D

 

Tak jak mówiłem,albo idiota albo ten który nie liczy się z kasą ;)

 

przestać już te swoje mądrości wklejać, bo za chwilę ci wkleję wyliczenia, w których gruntówka wychodzi taniej niż p-w

idiotą nazwałbym raczej kogoś, kto bezrefleksyjnie powiela non stop te same głupoty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wystarczy sprężarkę albo jakąś inną część. gdybym miał większą działkę i myślał o PC, to może wziąłbym jakąś tanią polską albo chińską gruntówkę z wymiennikiem poziomym wykonanym "samodzielnie" za pomocą koparkowego i znajomego hydraulika. pompa chińska czy polska całkiem tania, czyli w sumie koszt niewiele wyższy niż PC powietrznej, a naprawa takiej gruntówki to praktycznie żaden wydatek ze względu na prostotę tych urządzeń.

 

ot co

było nie raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie pompy to sa Polskie?

I jakie sa roznice w cenie?

 

oprócz wspomnianego Ekontechu jest jeszcze Ecopol-system i PPC pompy

różnią się cenami, mocami, oprzyrządowaniem itp...czytaj...

są też, a przynajmniej kiedyś były wątki poświęcone pompom Ecopola i Ecopowerom (PPC) - ale mogły "spaść". bo pewnie mało kto tam pisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
przestać już te swoje mądrości wklejać, bo za chwilę ci wkleję wyliczenia, w których gruntówka wychodzi taniej niż p-w

idiotą nazwałbym raczej kogoś, kto bezrefleksyjnie powiela non stop te same głupoty...

Też chętnie poznalbym Twoje wyliczenia dot.porównania inwestycyjnego pomp gruntowej i powietrznej nawet z DZ poziomym żeby rozwiac wszelkie wątpliwości. Pompa o mocy 6kW przy -15st.C dajmy na to.

Instalacja pompy 32600 brutto 8%VAT

Połączenie DZ i wypełnienie glikolem 2000 brutto 23%VAT

Rury 400m fi 32 SDR17 RC + 150m (mniej nie chcieli sprzedać) fi 40 SDR17 RC ok 1700 PLN + koparka .....

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tylko to byla cena z 2014 jak instalowałem pompe. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy to nie wiem

Mamy jakieś rozeznanie bo z roku na rok cena będzie wyższa.

 

Ja właśnie z ghs miałem ofertę na chinke w 2010.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...