Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Robert K

W/g mnie temperatura sprężarki nie ma wpływu na COP ..

Jak sprężarka pracuje to jej temperatura pracy waha się od 70 do 125*C ./ jeśli przekroczy wart. max to na PC wystąpi alarm przegrzanie sprężarki / ( przy np.60*C ona stoi - nie pracuje , nie włącza się , jakby stygnie po poprzednim załączeniu ).. Przeważnie w czasie pracy jest w tym dolnym przedziale 70-86 *C. Natomiast na zużycie energii i pośrednio w związku z tym na COP ma wpływ CZAS pracy sprężarki./ oczywiście czas ma też wpływ na żywotność sprężarki /

Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyregulowanie optymalnych przedziałów jej włączania i wyłączania / histereza / , odpowiednia krzywa mająca wpływ na COP też w jakimś % stopniu wpływa pośrednio na sprężarkę .( np.max nieuzasadnione nastawy albo max nastawy a później dławienie przepływów -dłuższy czas pracy sprężarki )

Jeszcze odnośnie krzywej . U nas / IVT / jest zalecenie od 2-4 na podłogówkę i 4-6,5 na kaloryfery / ( można wybierać) / w niektórych sytuacjach nie można ustawić więcej niż 4,5 bo przy tym nachyleniu krzywej przy -30 *C temp. na powrocie z co. wynosiłaby +57*C a więc wartość graniczną dla naszej PC / te nastawy i tak są duże bo dają wysoką temp. na wyjściu na co. Np. u Ciebie jest 1,8 a masz 34*C (33*C) na wyjściu ( a nie jest to zalecone 2 -4) u mnie 1,5 i mam 29*C (29*C) na wyjściu / jest ciepło / .

W NIBE jest konkretnie powiedziane , że zaleca się dla podłogowego krzywa -1 , dla kaloryferów -2. Natomiast u nich można regulować przesunięcie i wybrać jedną wśród 15 krzywych .

U nas na temat przesunięcia jest jeden mikry rysunek i to wszystko / nie pofatygowali się żeby to dobrze rozrysować a szkoda /

Jeszcze coś zacytuję .Wiadomo , że przy ustawionej krzywej temperatura wewnętrzna zmienia się w zależności od temp. zewnętrznej / chyba , że ma się dodatkowy czujnik wewnętrzny/ i można zauważyć czy jest ustawiona dobrze .

Temperatura w pomieszczeniu niezależnie od zmian temperatury powietrza zewnętrznego powinna utrzymywać się na stałym poziomie. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu spada przy spadku temperatury zewnętrznej, to stromość krzywej jest zbyt niska, jeżeli wzrasta - to stromość krzywej jest zbyt wysoka.

Uczulam też na duże dostrojenia krzywej w kierunku dodatnim np.+3 czy +4 i ...zapominaniu o tym / utrzymywanie dostrojenia cały sezon grzewczy bo krzywa się zmieni sama / np. 1,8 PC sama zmieni w zależności od warunków zewnętrznych ale ta część czyli to podwyższenie nie zmieni się samo ono będzie constatns przez cały czas póki my tego nie zmienimy bo jest stałe niezależnie od temp. na zewnątrz / może być zabójcze dla kieszeni . U Ciebie krzywa jest 1,8 i podaje na wyjście z co. 33 *C ponieważ ją dostroiłeś o +1 to dlatego podaje 34*C / odpowiednio powrót 28*C a z dostrojeniem ma 29*C /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę źle przedstawiłem nurtujący mnie problem.

Jak się ma temperatura pracy sprężarki do wydajności pompy , czy PC jest sprawniejsza przy temperaturze pracy sprężarki 60 st czy 120 st lub może ten parametr nie ma wpływu na COP

temperatura sprężarki w okolicy króćca tłocznego odpowiada temperaturze pary przegrzanej i w skrócie wynika z osiąganej temperatury skraplania - czyli górnego źródła. Ponieważ pompa ciepła to urządzenie które "pompuje " ciepło z niższej temperatury (dolnego żródła) do wyższej (górnego źródła) to ilośc energii elektrycznej włożona na "pompowanie" ciepła jest tym wieksza im wyższa temperatura górna, czy jak chcesz sprężarki. Tym samym COP bardzo mocno zależy od tej temperatury.Więcej pompownia - większy nakład energii.

Inaczej mówiąc ogrzanie 1000 l wody o jeden stopień w kotle to zawsze ta sama ilośc wydatkowanej energii i ten sam koszt. Ale w pompie ciepła ogrzanie od 30 do 31C to niemal dwa razy taniej niż 50 do 51C. zwróc uwage że to za każdym razem ta sama ilośc ciepła tylko cena różna. Za bardzo namotałem?

sztuka jest właśnie dostarczenie jak największej ilości ciepła przy jak najniższej temperaturze instalacji odbiorczej, której oczywiście odpowiada niska temperatura sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku NARESZCIE !!!!! :) :) :)

 

Tęskniliśmy za Tobą / wesołością i dowcipem / i Twoją wiedzą. Chyba będziesz miał trochę roboty bo nazbierało się dużo zaległości.

 

Jak dobrze , że nie postawiłeś mi pałki za tę wypowiedż wyżej . :oops:

Chodziło mi bardziej o to że COP 4,5 przy temp.sprężarki np.70*C a COP 3,8 przy np.85*C ale na temp. sprężarki nie mamy wpływu ona jest z góry zadana .....

..... czy to nie jest tak , że np. jak grzeje sprężarka wodę do 30*C to jej temp. pracy jest np. 75*C a jak do 45 *C to np. 80*C . Przecież my nie mamy na to wpływu tylko fizyka / sprężanie / i producent sprężarki , któremu powinno się udać pracować w jak najniższym przedziale temp.) .

Musimy podgrzać wodę do cwu mimo , że to wyżej niż 35 *C .( mimo , że COP jest tu mniejsze ) Nie możemy sami jakimiś ustawieniami zmieniać temp. pracy ( aby jej temp. pracy była np.70-72 ) ...jedyne co możemy to postarać się aby temp. odbioru były jak najniższe ale temp. sprężarki i tak będzie w przedziale 70-86. w zależności od tego jaką temp. wody chcemy uzyskać ( czy 35*C czy 50*C )... ale tego przedziału nie zmienimy .

U mnie grzało się zawsze na wysokich parametrach i nigdy sprężarka nie osiągneła temp. wyższej niż 86*C więc cóż trzeba by robić aby temp. wyniosła 120*C . Przecież to temp. ekstremalna i nie wiem co spowodowałoby takie podniesienie jej pracy dlatego uważam , że to prawie nierealne . A skoro nierealne to pytanie tylko teoretyczne.

Przecież nie ustawimy sami aby pracowała w 60 *C bo ona w tej temperaturze nie pracuje ( pracuje - włącza się w temp. 70 *C) ........skoro nie pracuje jeszcze w 60*C a w 120*C to nierealne dlatego w tym aspekcie stwierdziłam , że COP nie ma znaczenia../ nie ma wpływu /....gdyby pytanie było o tem.70-80 *C czy 70-90 *C odpowiedż byłaby inna.

 

Były tu burzliwe dyskusje na temat : długości kolektora / czy powinno się odliczać moc sprężarki czy nie /, rozkładu temp. w glebie na różnych głębokościach / w/g tych prac które przysłał sSiwy to wygląda na to że Szewczyk ma rację ...jak będzie zainteresowanie umieszczę tu kilka "obrazków" ..nie obrazków ( obrazek od galerii obrazów w komp.) tylko wykresów / Kolego Siwy robię postępy ...bo chyba osłabiałam Cię trochę terminologią ( przepraszam nie przywiązywałam do tego wagi bo nie wydawało mi się to ważne)

i jeszcze tego czy są ubytki ciepła na pierwszych 15 metrach kolektora pozwalające wysnuć wniosek , że powinno się robić jak najmniejszą ilość odwiertów żeby wyeliminować do min. to zjawisko.

Ja też bym chciała

dostać odpowiedź na moje pytanie .

 

 

Tłumaczenie jak przedszkolakowi , ale ja w zerówce więc nie ma co się dziwić /żartuję / .

Oczywiście że będzie grzała tylko grzałka nic innego / jak nie mamy kolektora / .. Grzałki są trzy stopniowe 3,6,9 KW i do 11KW też takie same. Czyli, że może grzać ale tylko do 9 KW.

Pytanie nie było całkiem takie........było trochę inne.....zapytam inaczej:

Mamy PC 11 KW / właściwie 10,7 KW prawidłowo / odwiertów mamy 200mb / licząc po 30W/m / a powinniśmy mieć 250 mb ...różnica 50 mb. czyli jakby brak 1,5 KW ...

Co sie dzieje :

 

 

* -COP jest większe od O / w normalnej eksploatacji 4,5 / ..jakie ?

* -COP jest 0

* -grzałka załącza się czasami

* -grzałka chodzi cały czas i PC "nie odpoczywa" jaki stopień grzałki się załącza

3,6,9 ........?

* -z jaką mocą grzeje PC ...9,5 KW ? , mniej ?

* -a może staje się PC 9KW/ wydajność/ z poborem prądu 11KW?

 

 

Tak mi było wygodniej i czytelniej przedstawić o co mi chodzi.

Może pytania są głupie ale w zerówce mogą być tylko takie

sSiwy chyba się nie denerwujesz ? ja przecież jestem taka grzeczna a że trochę zielona to już inna sprawa .........

PC 11 KW - 0/35 10,7/2,2.......0/50 10,1/3,0

 

Cieszę się bardzo, że już Jesteś i w imieniu Wszystkich serdecznie Cię WITAM.

Pozdrawiam.

Wiem , że może na odpowiedź trzeba będzie poczekać ale powoli uczę się cierpliwości / nigdy nie było to moją mocną stroną /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. rozważanie COP przy produkcji ciepłej wody nie ma sensu bo ma być ciepła i koniec, bez wzgledu na koszty. Co innego c.o. - tu może byc ciepło przy bardzo różnych temperaturach sprężania i o to tylko warto toczyć boje

2. Sztywne trzymanie się długości kolektorów jak i naliczanie "karnych" metrów ma sens tylko przy wstepnym szacowaniu potrzeb. Po pierwszym odwiercie widac co jest faktycznie i jeśli firma jest solidna to skoryguje, nawet w dół.

To nie metr grzeje ale grunt. Od pojemności cieplnej gruntu i jego właściwości szeroko omawianych zalezy głównie ile trzeba kolektora czy odwiertów. Polskie przepisy są bardziej liberalne dla odwiertów do 30m, a i sprzęt do takich jest tańszy i łatwiej dostępny.

3. Jestem przeciwnikiem stosowania grzałki. Wyjątkiem jest dogrzewanie ciepłej wody do dezynfekcji lub przy większym rozbiorze ale po uzyskaniu temperatury maksymalnej przypisanej do pompy ciepła bez grzałki. Wyżej po prostu grozi to rozpadem czynnika i/lub oleju

4. Stosowanie grzałki jednocześnie z pompą ciepła jest głupotą, która prowadzi do oczywistego spadku COP. "Dogrzewanie" takie zmniejsza moc uzyskiwaną z pompy ciepła , która juz i tak ledwie dyszy. Jesli pompa jest za mała to lepiej zapalić w kominku (sądzę że to obowiązkowy element domu z pompą ciepła) lub postawić zwykły grzejnik olejowy. Z pewnością będzie taniej i "zdrowiej" dla pompy ciepła.

5. jedyna sytuacja usprawiedliwiająca montowanie i uruchamianie grzałek to awaria. Ale dużo prościej po prostu kupić na taki wypadek kocioł elektryczny z najprostszym termostatem i zainstalować go równolegle do pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku

 

dziękuję ....ale ta odpowiedź odnośnie cytatu mnie nie satysfakcjonuje ./ wybacz mi ale chcę bardziej dokładnie /

Bardzo Cię proszę dla tego konkretnego przypadku jak będzie , przypuśćmy , że nie ma grzałek w PC co będzie / te grzałki to bardziej do przykładu poprzedniego ale zacytowałam w całości - chciałam pokazać jakie mogą być możliwości - grzałki nie mają znaczenia dla omawianego przykładu /.

Przypuśćmy , że brakuje 1,5 KW w odwiertach co będzie jeśli mamy PC 11 KW ale brakuje tych odwiertów

..do ilu spadnie COP, .....bo myślę , że spadnie ale będzie większe od 0 to na pewno ale o ile spadnie biorąc pod uwagę ,COP maksymalne dla 0/35 do 2, do 2,5 .? a może spadnie minimalnie. Wszystkie dane masz .

Bardzo Cię proszę .........może trochę ludków tak ma / może nie zdaje sobie z tego sprawy / ale wielu ludziom to się przyda.

Dziękuję bardzo , że mimo niedzieli zechciałeś napisać .

:)

 

tak ogólnie to pierwszą PC z jaka się spotkałam bez grzałek to EKONTECH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę uprzejmie :D :

1. Moc kolektora ustala się do mocy chłodniczej pompy ciepła czyli od jej mocy cieplnej należy odjąć moc silnika czyli od 11kW tak do 3 kW.

2. Z wydajności masowej (czyli przepływu czynnika chłodniczego) sprężarki i mocy kolektora czy odwiertu wynika temperatura parowania. Jeśli kolektor mały czy odwiertów jest mniej to skutkuje obniżeniem temperatury parowania - i uzytkownik nie ma na to wpływu. Oczywiście im niższa temperatura parowania tym niższy COP, czyli im mniejszy kolektor tym niższy COP.

3. Zbyt małe dolne źródło to nie tylko niższy COP, ale ryzyko szybkiego jego obniżania w trakcie sezonu grzewczego z powodu spadku temperatury parowania. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do wyłączenia sprężarki z powodu przeciążenia , a COP zblizy się do 1.

4. Nie da sie praktycznie przewymiarować dolnego źródła i jedyna tego wadą może być zbyt duza moc pompy glikolu. Oczwywiście jak w każdej sytuacji i tu jest pewne optimum nakładów i uzyskanych efektów. Badanie funkcji było w liceum :D . Nie jest to zagadnienie proste , zmiany nie są liniowe i zawsze jest pewien element loterii , który mozna niwelować przewymiarowując źródło ,powyżej pewnej wielkości zmiany COP są juz nieistotne. Innymi słowy : dalsza rozbudowa dolnego źródła nie przynosi efektów odpowiadającym poniesionym nakładom. Nie chciał bym byc nudny ale to pewnie funkcja o przebiegu wykładniczym :o , czyli początkowo efektywność gwałtownie rośnie a potem juz linia prawie równoległa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej głębokości wykonać kolektor poziomy i jaką moc przyjąć na mb?

Moje warunki gruntowe:

Budowę geologiczną rozpoznano szczegółowo do głębokości 4,5m.

Drobne piaski i piaski średnie i pospółka.Woda gruntowa występuje na całym terenie objętym badaniami. Zwierciadło wody swobodne występuje na głębokości 1,8-2,0 m pt. Woda związana jest z piaskiem drobnym, średnim i pospółką. Są to utwory dobrze przepuszczalne. Warunki filtracji korzystne. Źródłem zasilania są wody atmosferyczne infiltrujące w dobrze przepuszczalne podłoże. Przy intensywnym zasilaniu woda gruntowa może okresowo występować 0,3m powyżej stanu stwierdzonego w czasie badań tj. na głębokości 1,5-1,7m.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej głębokości wykonać kolektor poziomy i jaką moc przyjąć na mb?

Moje warunki gruntowe:

Budowę geologiczną rozpoznano szczegółowo do głębokości 4,5m.

Drobne piaski i piaski średnie i pospółka.Woda gruntowa występuje na całym terenie objętym badaniami. Zwierciadło wody swobodne występuje na głębokości 1,8-2,0 m pt. Woda związana jest z piaskiem drobnym, średnim i pospółką. Są to utwory dobrze przepuszczalne. Warunki filtracji korzystne. Źródłem zasilania są wody atmosferyczne infiltrujące w dobrze przepuszczalne podłoże. Przy intensywnym zasilaniu woda gruntowa może okresowo występować 0,3m powyżej stanu stwierdzonego w czasie badań tj. na głębokości 1,5-1,7m.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

poziomem wody sie nie kieruj - u mnie przez 10 lat z 1,5 metra zrobiły sie jakieś 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku

 

dziękuję ....ale ta odpowiedź odnośnie cytatu mnie nie satysfakcjonuje ./ wybacz mi ale chcę bardziej dokładnie /

Bardzo Cię proszę dla tego konkretnego przypadku jak będzie , przypuśćmy , że nie ma grzałek w PC co będzie / te grzałki to bardziej do przykładu poprzedniego ale zacytowałam w całości - chciałam pokazać jakie mogą być możliwości - grzałki nie mają znaczenia dla omawianego przykładu /.

Przypuśćmy , że brakuje 1,5 KW w odwiertach co będzie jeśli mamy PC 11 KW ale brakuje tych odwiertów

..do ilu spadnie COP, .....bo myślę , że spadnie ale będzie większe od 0 to na pewno ale o ile spadnie biorąc pod uwagę ,COP maksymalne dla 0/35 do 2, do 2,5 .? a może spadnie minimalnie. Wszystkie dane masz .

Bardzo Cię proszę .........może trochę ludków tak ma / może nie zdaje sobie z tego sprawy / ale wielu ludziom to się przyda.

Dziękuję bardzo , że mimo niedzieli zechciałeś napisać .

:)

 

tak ogólnie to pierwszą PC z jaka się spotkałam bez grzałek to EKONTECH.

 

Sprawa jest nieco bardziej złożona. Należy pamiętać iż przy spadku temp. parowania rośnie moc wymiennika glikolowego (większa różnica temp.) i spada moc chłodnicza (a zatem. grzewcza) pompy ciepła. W punkcie przecięcia się krzywych opisujących te zjawiska znajduje się chwilowy punkt równowagi, odpowiadający danej temp. parowania. Niższa temp. parowania to oczywiście niższy COP. Zwiększając powierzchnię wymiennika w stosunku do mocy chłodniczej pompy ciepła. Czym temp. parowania jest niższa tym zysk jest większy. Niedowymiarowanie wymiennika spowoduje wiekszy spadek COP co do wartości względnych niż jego przewymiarowanie. Dla parametrów bazowych 0/35 nie będą to dosyc drastyczne spadki a tym bardziej duże wzrosty. Przy "deficycie" 1,5kW przy mocy 11kW nie będą to aż tak duże spadki COP jak napisałaś. Zresztą trudno tu mówić o deficycie. Poprostu mniejsza powierzchnia zostanie zrekompesowana większymi różnicami pomiędzy temp. gruntu a temp. parowania. To znaczy że np. moc chwilowa wymiennika wzrosnie np. do 10,5kW a Qo pompy ciepła spadnie do 10,5kW. Jednak to nie wszystko. Istnieją zjawiska poboczne powodujące nasilenie bądź osłabienie tego efektu.

1. Spadek mocy chłodniczej urządzenia powoduje spadek różnicy temp. a co za tym idzie spadek różnicy temp. pomiędzy częścią glikolową parowanika a temp. parowania - zjawisko na plus.

2. Spadek mocy chłodniczej urządzenia powoduje spadek mocy grzewczej a więc spadek temp. skraplania - zjawisko na plus.

3. Spadek temp. roztworu glikolu powoduje znaczny wzrost jego lepkości kinematycznej a więc spadek przepływu w dz co z kolei powoduje zwiększenie róznicy pomiędzy temp. glikolu i temp. parowania, a więc spadek temp. parowania. - zjawisko na minus.

4. Niższe przewidywane temp. pracy układu to konieczność zastosowania większego stężenie glikolu w roztworze, co prowadzi do gwałtownego wzrostu lepkości kinematycznej - zjawisko in minus (przyczyny jw.)

5. Zbyt mały wymiennik przy duzej zawartości wody w gruncie może doprowadzić do postępującego zamarzania wody zawieszonej w gruncie. Lód tworzy warstwę izolacyjną. Zjawisko to moze postepwac lawinowo powodujac powazne klopoty - zjawisko na minus.

6. Kazdy rozprezny element regulacyjny (zawor rozprezny) jest dobierany do przewidywanych warunkow pracy. Np najpopularniejszy tzr ma swoja charakterystyke regulacyjna. Wartosc korekcji przegrzania zalezy od jego obciazenia cieplnego. Zmiana parametrow pracy powoduje zmiane przegrzania par czynnika na ssaniu sprezarki i zmiane COP. Z jednej strony zmniejszenie temp. parowania prowadzi do spadku przegrzania ale z drugiej strony zwieksza sie blad regulacji i moze dojsc do niestabilnosci pracy ukladu, co grozi albo przegrzaniem sie sprezarki albo jej permanentnym zalewaniem cieklym czynnikiem.

 

To wszystko i tak w duzym uproszczeniu, gdzy wszystkie parametry sa ze soba powiazane ukladajac sie w funkcje uwiklana. Zatem. niedowymiarowanie wymiennika gruntowego o kilka czy kilkanascie % nie powoduje drastycznego spadku COP wynikajacego z samych aspektow fizycznych. Bardziej niebezpieczne sa aspekty techniczne pracy takiego ukladu zwiazane z oporami przeplywu i praca samej pompy ciepla, ktora nie pracuje w warukach optymalnych, a wrecz moze pracowac zle. Praca z za niska temp. parowania moze prowadzic do niestabilnosci ukladu (czasem sie to zdarza) polegajecago na zbytnim zdlawieniu przez zawor rozprezny. Powoduje to spadek ci

[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku

 

dziękuję ....ale ta odpowiedź odnośnie cytatu mnie nie satysfakcjonuje ./ wybacz mi ale chcę bardziej dokładnie /

Bardzo Cię proszę dla tego konkretnego przypadku jak będzie , przypuśćmy , że nie ma grzałek w PC co będzie / te grzałki to bardziej do przykładu poprzedniego ale zacytowałam w całości - chciałam pokazać jakie mogą być możliwości - grzałki nie mają znaczenia dla omawianego przykładu /.

Przypuśćmy , że brakuje 1,5 KW w odwiertach co będzie jeśli mamy PC 11 KW ale brakuje tych odwiertów

..do ilu spadnie COP, .....bo myślę , że spadnie ale będzie większe od 0 to na pewno ale o ile spadnie biorąc pod uwagę ,COP maksymalne dla 0/35 do 2, do 2,5 .? a może spadnie minimalnie. Wszystkie dane masz .

Bardzo Cię proszę .........może trochę ludków tak ma / może nie zdaje sobie z tego sprawy / ale wielu ludziom to się przyda.

Dziękuję bardzo , że mimo niedzieli zechciałeś napisać .

:)

 

tak ogólnie to pierwszą PC z jaka się spotkałam bez grzałek to EKONTECH.

 

 

c.d.

Zbyt duze zdlawienie powoduje "nienaturalny" spadek cisnienia parowania i wzrost cisnienia skraplania czyli spadek cop, bo tak naprawde cop zalezy glownie od tych coi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku

 

dziękuję ....ale ta odpowiedź odnośnie cytatu mnie nie satysfakcjonuje ./ wybacz mi ale chcę bardziej dokładnie /

Bardzo Cię proszę dla tego konkretnego przypadku jak będzie , przypuśćmy , że nie ma grzałek w PC co będzie / te grzałki to bardziej do przykładu poprzedniego ale zacytowałam w całości - chciałam pokazać jakie mogą być możliwości - grzałki nie mają znaczenia dla omawianego przykładu /.

Przypuśćmy , że brakuje 1,5 KW w odwiertach co będzie jeśli mamy PC 11 KW ale brakuje tych odwiertów

..do ilu spadnie COP, .....bo myślę , że spadnie ale będzie większe od 0 to na pewno ale o ile spadnie biorąc pod uwagę ,COP maksymalne dla 0/35 do 2, do 2,5 .? a może spadnie minimalnie. Wszystkie dane masz .

Bardzo Cię proszę .........może trochę ludków tak ma / może nie zdaje sobie z tego sprawy / ale wielu ludziom to się przyda.

Dziękuję bardzo , że mimo niedzieli zechciałeś napisać .

:)

 

tak ogólnie to pierwszą PC z jaka się spotkałam bez grzałek to EKONTECH.

 

 

c.d.

Zbyt duze zdlawienie powoduje "nienaturalny" spadek cisnienia parowania i wzrost cisnienia skraplania czyli spadek cop, bo tak naprawde cop zalezy glownie od tych coi

 

 

Przepraszam za rwany tekst ale ups mi sie wykonczyl a odlaczaja zasilanie.

 

Zbyt duze zdlawienie powoduje "nienaturalny" spadek cisnienia parowania i wzrost cisnienia skraplania czyli spadek cop, bo tak naprawde cop zalezy glownie od roznicy tych cisnien. W dodatku zbyt maly przeplyw masowy powoduje zbyt male chlodzenie silnika spr. i przegrzewanie sie czynnika. Jakby bylo tego malo wzrost przegrzania par na ssaniu i wzrost cisnienia skraplania powoduje wzrost temp. gazu na tloczeniu. To powoduje otwieranie sie bay-passu w sprezarce i po pewnym czasie jej przegrzanie. Co ciekawe znam przypadki, ze efekt ten. postepuje bardzo powoli kilkanascie godzin od wlaczenia. Uklad sam sie zabija, spada COP bo moc chodznicza a co za tym idzie elektryczna spada szybciej niz moc elektryczna pobierana przez sprezarke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

ale głębiej i tak nie zakopie Wodę masz na poziomie układania kolektora. Ile przyjąć ? A jak chcesz układać ?

 

 

no ale może kombinować, że skoro ma wode na 2 metrach to da mniej kolektora - a za 3 lata wode opadnie i co wtedy?

 

Zastanawiam się czy na 1,5m czy kopać głębiej na 2m. Czy powinienem zakładać grunt jak dla suchego piasku żeby nie zdziwić się za 10 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

ale głębiej i tak nie zakopie Wodę masz na poziomie układania kolektora. Ile przyjąć ? A jak chcesz układać ?

 

 

no ale może kombinować, że skoro ma wode na 2 metrach to da mniej kolektora - a za 3 lata wode opadnie i co wtedy?

 

W zaleno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

ale głębiej i tak nie zakopie Wodę masz na poziomie układania kolektora. Ile przyjąć ? A jak chcesz układać ?

 

 

no ale może kombinować, że skoro ma wode na 2 metrach to da mniej kolektora - a za 3 lata wode opadnie i co wtedy?

 

W zaleznosci od regionu kraju razsadek mowi od 1,6m do 1,9. Ze spadkiem wzdluz wymiennika tak aby uklad sie dobrze odpowietrzal.

UWAGA. Jesli w masz piach i wysoko wody gruntowe to uwazaj, bo skarpy beda mialy tendencje do osuwania sie a przy glebokosci 1,5 to juz jest bardzo niebezpieczne. Jesli nie udusi to porachuje mocno kosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku Ty nudny ....chyba raczysz żartować ..... :)

 

Wiesz , że my jesteśmy ciekawscy a wiedzy nigdy za wiele.

Powiedziałeś bardzo ważne słowa

1. Moc kolektora ustala się do mocy chłodniczej pompy ciepła czyli od jej mocy cieplnej należy odjąć moc silnika czyli od 11kW tak do 3 kW.

bo my tutaj podzieliliśmy się na dwa obozy . Jeden liczył jak Ty a drugi uważał , że moc kolektora dobiera się do mocy cieplnej PC.

W związku z powyższym w omawianym przykładzie kolektora było za mało o 1,5 KW ale był liczony od mocy cieplnej PC i na najsłabszy grunt ( 30 W/mb / trochę spieraliśmy się o to ile powinno być kolektora / więc to , że jest go za mało nie ma absolutnie żadnego znaczenia bo mogłoby nie być -3 KW )/ a u nas brak było tylko połowy ...więc COP absolutnie się nie zmieni, natomiast / i tu wszyscy byliśmy zgodni / nie wolno absolutnie oszczędzać na kolektorze i powinno go się dobierać do mocy cieplnej gruntu i wydajności chłodniczej PC i , że istnieje gdzieś / to tak jak w podłogówce / ilość optymalna powyżej której nie przynosi już oczekiwanych efektów.

Dziękuję ..

\

 

Terplace

Witam, teraz dopiero zauważyłam tekst jest bardzo ciekawy , porusza wiele aspektów sprawy / jak kolektora rzeczywiście brak / .ale muszę go w spokoju jeszcze raz przeczytać.

Natomiast mam prośbę przy końcu strony 42 jest wykres obrazujący temperaturę w gruncie i dowodzący , że powinno się pomijać pierwszych 15 metrów na skutek strat wynikających z niskich temp.gruntu które obniżają temp. glikolu płynącą do PC./ część ujemna , część neutralna /. U Maniaka / przedstawiciel firmy szwedzkiej / jest jeszcze to , że ponieważ U rura u góry się łączy i są obok siebie glikol wychodzący z PC trochę oziębia glikol wpływający do PC więc u nich się pomija te 15 mb / reguła kciuka / ..w związku z tym lepiej jest zrobić 2 odwierty po 100mb niż 4 po 50 mb żeby zminimalizować to zjawisko .

Co TY na to ......

 

ozdrawiam serdecznie

 

dalsze pytania niżej .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku Ty nudny ....chyba raczysz żartować ..... :)

 

Wiesz , że my jesteśmy ciekawscy a wiedzy nigdy za wiele.

Powiedziałeś bardzo ważne słowa

1. Moc kolektora ustala się do mocy chłodniczej pompy ciepła czyli od jej mocy cieplnej należy odjąć moc silnika czyli od 11kW tak do 3 kW.

bo my tutaj podzieliliśmy się na dwa obozy . Jeden liczył jak Ty a drugi uważał , że moc kolektora dobiera się do mocy cieplnej PC.

W związku z powyższym w omawianym przykładzie kolektora było za mało o 1,5 KW ale był liczony od mocy cieplnej PC i na najsłabszy grunt ( 30 W/mb / trochę spieraliśmy się o to ile powinno być kolektora / więc to , że jest go za mało nie ma absolutnie żadnego znaczenia bo mogłoby nie być 100 mb / 100x 30W/mb =300 W (3 KW )/ a u nas brak było tylko połowy ...więc COP absolutnie się nie zmieni, natomiast / i tu wszyscy byliśmy zgodni / nie wolno absolutnie oszczędzać na kolektorze i powinno go się dobierać do mocy cieplnej gruntu i wydajności chłodniczej PC i , że istnieje gdzieś / to tak jak w podłogówce / ilość optymalna powyżej której nie przynosi już oczekiwanych efektów.

Dziękuję ..

\

 

Terplace

Witam, teraz dopiero zauważyłam tekst jest bardzo ciekawy .ale muszę go w spokoju jeszcze raz przeczytać.

Natomiast mam prośbę przy końcu strony 42 jest wykres obrazujący temperaturę w gruncie i dowodzący , że powinno się pomijać pierwszych 15 metrów na skutek strat wynikających z niskich temp.gruntu które obniżają temp. glikolu płynącą do PC./ część ujemna , część neutralna /. U Maniaka / przedstawiciel firmy Szwedzkiej / jest jeszcze to , że ponieważ U rura u góry się łączy i są obok siebie glikol wychodzący z PC trochę oziębia glikol wpływający do PC więc u nich się pomija te 15 mb / reguła kciuka / ..w związku z tym lepiej jest zrobić 2 odwierty po 100mb niż 4 po 50 mb żeby zminimalizować to zjawisko .

Co TY na to ......

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Moje rozwazania dotyczyly powierzchni jako tako, w tym wymiennikow pionowych. Biorac pod uwage ograniczoną przewodność cieplną gruntu można uogólnić to do objętości pracy kolektora i rozmaważać ogolnie (i dla pionowych i poziomych). Co innego filozofia wykonania. Teoretycznie głębszy otwór to wyższa temp. gruntu, czyli większa temp. glikolu i wyższa temp. parowania. I tak by było, gdyby rura zasilająca i powrotna były oddzielone termicznie od siebie. Jednak zazwyczaj tak się nie robi z uwagi na koszty. Zauważ że transmisja ciepła następuje nie tylko pomiedzy warstwą gruntu przy rurze a glikolem w rurze, oraz że intesywność zależy nie tyle od temp. gruntu, co od róznicy temp. pomiędzy gruntem a glikolem w rurze. W układzie takim następuje w pewnym stopniu przekazywanie ciepła pomiędzy rurą zasilającą i powrotną. Intensywność ta zależy od różnicy temp. pomiędzy zasilaniem a powrotem. W wyniku tego następuje zbliżenie się temp. na górze i na dole odwiertu. Przyjmijmy, iż układ przeliczony był tak hydraulicznie aby osiągnąć dT na parowniku na poziomie 4K. Wtedy na górze odwiertu róznica pomiędzy zasilanie i powrotem bedzie wynosiła prawie 4K, zakładająć zyski z poziomych połaczeń na minimum. Jak zamiast np. 1x200 zrobi się 4x50, to podzieli się te dT (co prawda nie na równe częsci) ale na dT_avg czyli średnie Dt równe ok. 1K. Ograniczy się w ten sposób trasmisję ciepła pomiędzy zasilaniem i powrotem w poszczególnym odiwercie. Druga sprawa to opory przepływu. Powinny być one zminimalizowane poprzez równoległe połączenie poszczególnych gałęzi, np. pary odiwertów. Minimalnym nakładem mocy przy rozsądnych średnicach rur można osiągnąć wtedy znaczny przepływ owocyjący minimalną róznicą temp. pomiędzy średnią temp. glikolu w parowniku a temp. parowania. Powinno się więc robić układy szeregowo-równoległe (więcej płytszych odwiertów połaczone w odpowiedni sposób). Od strony cieplnej różnice nie są zauważalne, a jeśli są zauważalne to są związane raczej z warunkami gruntowymi i czasem pracy poszczególnej instalacji (zapotrzebowanie budynku na cieplo) aniżeli z filozofią wykonania. Natomiast układ szeregowo-równoległy pozwala zmniejszyć opory przepływu. Lansowanie małej ilości głębokich odwiertów wynika z mniejszych nakładów pracy i uproszczenia połączeń, co zwiększa zysk instalatora. Opieranie się na temp. gruntu spoczynkowej jest daleko idącym uproszczeniem. Po naruszeniu gruntu podczas wiercienia, przy stałej wymianie ciepła w różnych kierunkach model matematyczny jest bardzo złożony. Nie mam jakiejkolwiek informacji aby ktoś zbudował wiarygodny model. A tym bardziej żeby rozwiązał. Z uwagi na kuliste kształty pól ekwipotensjalnych do rozwiązania jest skomplikowane równanie różniczkowe. Ale to trochę terorii akademickiej. Jak przypominam w praktyce nie obserwuje się zbytnich różnic. Także mitem jest, iż średniroczna sprawność wymiennika poziomego jest niższa od pionowego. Spokojnie (bez żadej przesady) można wykonać wymiennik poziomy dający zbliżone efekty co pionowy, jesli tylko jest dostępna odpowiednia wielkość działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

 

Mam jeszcze pytania ..... bardzo proszę ...gdybyś zechciał..... .......czytam ....dziękuję bardzo......

 

Jeszcze takie pytania .......na tej stronie 42 są dwa wykresy jeden pokazuje temp. w gruncie jako linię prostą , drugi krzywą , który w/g Ciebie jest prawidłowy / różnią się o 2 *C a to dużo /, a może żaden nie jest prawidłowy ?( to w kontekście temperatur na odpowiednich głębokościach , bo można je odczytać ) ale w/g np. Szewczyka rozkład temp. w gruncie jest zupełnie inny .Wiem , że inna jest temp. jak się "nie rusza " gruntu a inna po naruszeniu czy duże te różnice 0,1 *C , 0,3 *C ? chyba nie więcej ?

 

Może mógłbyś zamieścić jakiś rysunek/ może być odręczny / połączonych odwiertów 4x 50 mb ...łączone są tylko na górze czy jakoś inaczej ? jak ?

.

Przepraszam za te pytania ...ale ....kto pyta nie błądzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...