Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
I niewątpliwie idiotami są autorzy rankingu niezawodności samochodów, a jeszcze większymi idiotami ludzie przepłacający za np używane Toyoty. :p

Jeśli ktoś nie ma jaj to kupuje corolle a ja bym kupił celice :D

Zresztą tak jak najbardziej awaryjne auto wg niektórych czyli Alfe na która nie powiem żadnego złego słowa bo przez 6 latek mnie nie zawiodła ani razu a ile adrenalinki mi dostarczyła to moje,ale to dzięki 180KM i 350Nm :D

 

I na pewno Alfe też kupowałem przejmujac się i pytając o awaryjność i żywotność a była zdecydowanie droższa niż pompa ciepła :D

 

Stąd moje twierdzenie o idiotyczne i dziecinne rozterki.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Stąd moje twierdzenie o idiotyczne i dziecinne rozterki.

 

wg mnie nie jest dziecinną rozterką branie pod uwagę żywotności i kosztów napraw urządzenia grzewczego. sam często podkreślasz kompletny koszt instalacji ogrzewania węglowego w nowym domu (słusznie). warto pisać uczciwie także w kwestii eksploatacji PC, a nie kwitować dyskusję o kosztach serwisu stwierdzeniami jak powyżej. w przeciwnym razie wyglądasz faktycznie jak jakiś naganiacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
wg mnie nie jest dziecinną rozterką branie pod uwagę żywotności i kosztów napraw urządzenia grzewczego. sam często podkreślasz kompletny koszt instalacji ogrzewania węglowego w nowym domu (słusznie). warto pisać uczciwie także w kwestii eksploatacji PC, a nie kwitować dyskusję o kosztach serwisu stwierdzeniami jak powyżej. w przeciwnym razie wyglądasz faktycznie jak jakiś naganiacz...

Ale nie w kwestii żywotności tylko w kwestii calosciowych kosztów inwestycji.

Usterki,naprawy ma każde bez wyjątku urządzenie.

Oczywiście,serwisy,naprawy jak ktoś ma to pisze mam nadzieję ale rozterki czy kupić Alfe czy VW bo Alfa to wiecznie w serwisie a VW niezniszalny uważam za idiotyczne i dziecinne.

Czym się różnią koszty serwisu Alfy a VW ?

W Afie miałem cztery wahacze w VW są dwa jedynie ale czy to znaczy że kupilbym VW ? Nigdy w życiu bo to badziew nad badziewie podobnie ma się rzecz z gruntowka vs powietrzna.

I nie mowimy w dalszym ciągu o "żywotności" tylko o częściach eksploatacyjnych bo moja Alfa przeżyła nie jednego VW.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego dla mnie takie zastanawianie się "czy i kiedy coś się zepsuje jest idiotyczne.

 

Idiotyczne są wyłącznie twoje odpowiedzi. Inwerter w pompie ma przynosić oszczędności - dlatego się go montuje. Można go porównać do wtrysku bezpośredniego w benzynach czy do układów odłączających cylindry. Jeżeli koszt napraw w/w układów jest wyższy niż oszczędności to dopłacanie do nich nie jest ekonomicznie uzasadnione.

 

Podobnie jest z inwerterem w pompach gruntowych. Korzyści finansowe z tej dopłaty są mgliste. Co innego w pompach powietrznych, które pracują w skrajnie zmiennych warunkach często w jednej taryfie. Pompy gruntowe pracują najczęściej w 2T w stabilnych warunkach - tutaj dopłata do inwertera po prostu się nie zwróci, a jedynie potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tia, wszystko co ty użytkujesz jest genialne i najbardziej na miejscu, wszystko inne to badziew nad badziewie...

wiem że to nierealne, ale życzę dystansu trochę wiekszego i umiaru

 

a odnośnie żywotności jeszcze, cytat z wątku który był zalinkowany wyżej

Założę się że z wymianą sprężarki on/off nie będzie żadnego problemu. Z zamiennikami również, gdyby nagle producent danego modelu zbankrutował (jakie szanse że Emerson - ten od Copelanda - zbankrutuje?)

Założę się również, że gruntowa po wymianie owej sprężarki będzie w doskonałej kondycji (po wymianie przy okazji zaworu rozprężnego i odwadniacza) i popracuje kolejne kilka-naście/dziesiąt lat. Nie liczę wymiany akcesoriów typu pompy obiegowe (są w każdym systemie grzewczym) czy elementów elektryki za grosze.

 

Czy płyty elektroniki do P-W będą dostępne za 20 lat to już jest zupełnie nieważne, po 20 latach naprawa takiej pompy P-W będzie zupełnie bez sensu. I ile w ogóle dożyje do takiego wieku.

Radzę przy kalkulowaniu brać pod uwagę koszty wymiany urządzenia bo naprawiać nie będzie już czego.

 

a tak marginesie, to pamiętam, że swego czasu dane o żywotności pomp inwerterowych zamieszczał Varme, tyle ze o ile dobrze pamiętam, to były one cięzkostrawne (bodajże po szwedzku były)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Afie miałem cztery wahacze w VW są dwa jedynie ale czy to znaczy że kupilbym VW ?

 

Cztery wahacze zapewniają lepsze prowadzenie koła i do tego się dopłaca.

 

ale to dzięki 180KM i 350Nm

 

Dieslem to się gnojówkę wywozi na pola, a nie do ludzi z tym.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Idiotyczne są wyłącznie twoje odpowiedzi. Inwerter w pompie ma przynosić oszczędności - dlatego się go montuje. Można go porównać do wtrysku bezpośredniego w benzynach czy do układów odłączających cylindry. Jeżeli koszt napraw w/w układów jest wyższy niż oszczędności to dopłacanie do nich nie jest ekonomicznie uzasadnione.

Oczywiście,od tego jest własnie 5 lat gwarancji,przez 5 lat użytkowania jak już pisałem "oszczędzę" ok.10tys.zł w stosunku do prądu i se może padać wtedy co chce ale i tak na to nie patrzę,ma być czysto i tanio i tak jest,gruntówka "tanio" mi nie da gdyż muszę dopłacić min.15tys.zł na starcie.

Który producent gruntówek daje 5 lat gwarancji ? Ten made in china ?

Ja po 3 latach z powietrzną mam jeszcze 2 latka gwarancji :D

Podobnie jest z inwerterem w pompach gruntowych. Korzyści finansowe z tej dopłaty są mgliste. Co innego w pompach powietrznych, które pracują w skrajnie zmiennych warunkach często w jednej taryfie. Pompy gruntowe pracują najczęściej w 2T w stabilnych warunkach - tutaj dopłata do inwertera po prostu się nie zwróci, a jedynie potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii.

A kto Ci pisał,że powietrzne pracują tylko w jednej taryfie ? Moja pracuje i to 100% w tańszej taryfie.

I jest wręcz odwrotnie z tym grzaniem taryfowym bo gruntówki dobiera się głownie stricte do obciążenia cieplnego domu a nie do grzania taryfowego.

 

Kuźwa,znowu o tych psuciach :) Czy Wy macie jakąś fobię czy manię prześladowczą z tym psuciem ?

Popsuje się to się popsuje,trzeba będzie naprawić i tyle a sądze,że naprawa będzie mniej kosztowała niż 15tys.zł dopłaty do gruntówki bo za 16tys.zł mam już całkowicie nową pompę.

Cztery wahacze jak się popsują to wymiana jest o wiele droższa niż dwóch wahaczy ale czy to znaczy,że trzeba kupować badziew jakim jest VW dwuwahaczowy zamiast Alfy czterowahaczowej ??

Może dla dzieci z piaskownicy tak ale nie dla normalnych ludzi :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Doprawdy nie rozumiem skąd u ciebie te 15tys.

Sama pompa gruntowa jest tańsza od powietrznej i w dodatku z lepszym COP. Skąd ci wychodzi na DZ 15tys.???

Instalacja pompy 32600 brutto 8%VAT

Połączenie DZ i wypełnienie glikolem 2000 brutto 23%VAT

Rury 400m fi 32 SDR17 RC + 150m (mniej nie chcieli sprzedać) fi 40 SDR17 RC ok 1700 PLN + koparka (nie pamiętam ile, bo bez faktury)

Od Października 2015 do teraz ok 2200 kWh na ogrzewanie, chłodzenie i CWU (ok 500 L/dobę)

W zimie na CWU i CO szło średnio ok 8-10 kWh/dobę a po sezonie na CWU ok 4-5 kWh/dobę

Opieram się na "zeznaniach" innych :D

Ale nawet jeśli róznica w cenie byłaby min.5tys.zł to i tak gruntowa nie jest zasadna biorąc pod uwagę koszty eksploatacji w nowych domach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy gruntowe pracują najczęściej w 2T w stabilnych warunkach - tutaj dopłata do inwertera po prostu się nie zwróci, a jedynie potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii.

 

no nie wiem, moja gruntówka pracuje w systemie 2 taryf, ale nie oznacza to że tylko w drugiej (100%)

w taniej grzeję wyżej, ale w drogiej taryfie czasem tez popracuje

 

żeby sprawdzić czy mi się inwerter opłaca w normalnej eksploatacji musiałbym podłączyć na powiedzmy rok on/offa i porównać :p

a tak mogę tylko wspomnieć o mojej fakturce za pół roku (listopad - maj)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7148619#post7148619

 

 

i jeszcze moje zużycie energii z samego podlicznika PC - http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2F1drv.ms%2Fx%2Fs%21AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
no nie wiem, moja gruntówka pracuje w systemie 2 taryf, ale nie oznacza to że tylko w drugiej (100%)

w taniej grzeję wyżej, ale w drogiej taryfie czasem tez popracuje

 

żeby sprawdzić czy mi się inwerter opłaca w normalnej eksploatacji musiałbym podłączyć na powiedzmy rok on/offa i porównać :p

a tak mogę tylko wspomnieć o mojej fakturce za pół roku (listopad - maj)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7148619#post7148619

Ale skąd przekonanie,że inwenter ma służyć do "oszczednosci" i "opłacania się" ?

To błędne przekonanie,on ma służyć poprawieniu komfortu pracy i tylko tyle bo czy pompa będzie pracowała 3h z mocą 6kW czy 6h z mocą 3kW to nie wpłynie to na rachunek za ogrzewanie bo tyle samo energii wyprodukuje w obu przypadkach.

Ilość częstych start/stopów źle wpływa na sprężarkę podobnie jak na turbinę w aucie to która spreżarka jest bardziej narażona na awarię ?

W pompie gruntowej bez inwentera start/stop czy w powietrznej z inwenterem z pracą dostosowaną do potrzeb budynku ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ to nie ja pisze o tym :p

po prostu powyżej parę osób stwierdziło że nie jest to opłacalne.... (w tym chyba Ty)

 

ogrzewanie dla mnie nie ma być opłacalne, ale ma być ekonomiczne kosztowo

i bezobsługowe

i tu to mam

oczywiście wiem, że naprawa inwertera MOŻE kosztować więcej niż zwykłej on/off

a czy będzie? mam nadzieję że nie będę musiał sprawdzać :) szczególnie zbyt szybko :p

 

ale oszczędzanie nie ma być dla mnie podstawowym parametrem - jakbym tym się kierował, to kupiłbym piec miałowy za jakieś 3k PLN, a miał i węgiel brał od teścia po cenach zakupu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,od tego jest własnie 5 lat gwarancji,przez 5 lat użytkowania jak już pisałem "oszczędzę" ok.10tys.zł w stosunku do prądu i se może padać wtedy co chce ale i tak na to nie patrzę,ma być czysto i tanio i tak jest,gruntówka "tanio" mi nie da gdyż muszę dopłacić min.15tys.zł na starcie.

Który producent gruntówek daje 5 lat gwarancji ? Ten made in china ?

Ja po 3 latach z powietrzną mam jeszcze 2 latka gwarancji :D

 

A kto Ci pisał,że powietrzne pracują tylko w jednej taryfie ? Moja pracuje i to 100% w tańszej taryfie.

I jest wręcz odwrotnie z tym grzaniem taryfowym bo gruntówki dobiera się głownie stricte do obciążenia cieplnego domu a nie do grzania taryfowego.

 

Kuźwa,znowu o tych psuciach :) Czy Wy macie jakąś fobię czy manię prześladowczą z tym psuciem ?

Popsuje się to się popsuje,trzeba będzie naprawić i tyle a sądze,że naprawa będzie mniej kosztowała niż 15tys.zł dopłaty do gruntówki bo za 16tys.zł mam już całkowicie nową pompę.

Cztery wahacze jak się popsują to wymiana jest o wiele droższa niż dwóch wahaczy ale czy to znaczy,że trzeba kupować badziew jakim jest VW dwuwahaczowy zamiast Alfy czterowahaczowej ??

Może dla dzieci z piaskownicy tak ale nie dla normalnych ludzi :)

 

Jaka pompa jest za 16tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To błędne przekonanie,on ma służyć poprawieniu komfortu pracy i tylko tyle bo czy pompa będzie pracowała 3h z mocą 6kW czy 6h z mocą 3kW to nie wpłynie to na rachunek za ogrzewanie bo tyle samo energii wyprodukuje w obu przypadkach.

 

Może i wyprodukuje tyle samo energii, ale już niekoniecznie tyle samo pobierze prądu. W przypadku pracy 6 h z mocą 3 kW o 3 h dłużej będzie pracowała pompka obiegowa DZ, ale za to sprawność pompy będzie większa, bo DZ będzie mniej obciążone i wracać będzie z niego wyższa temperatura.

Podobno w przeciągu całego sezonu to do 30% zysku na większej wydajności pompy. Zapewne w sumarycznym rozliczeniu wyjdzie to 10-20% zysku w stosunku do ON/OFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Może i wyprodukuje tyle samo energii, ale już niekoniecznie tyle samo pobierze prądu. W przypadku pracy 6 h z mocą 3 kW o 3 h dłużej będzie pracowała pompka obiegowa DZ, ale za to sprawność pompy będzie większa, bo DZ będzie mniej obciążone i wracać będzie z niego wyższa temperatura.

Podobno w przeciągu całego sezonu to do 30% zysku na większej wydajności pompy. Zapewne w sumarycznym rozliczeniu wyjdzie to 10-20% zysku w stosunku do ON/OFF.

No i o to chodzi,inwenter nie ma przynosić oszczędności bo to nie jest jego zadaniem.

Ma poprawić komfort pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

system sterowania simens? (ryzykowne :p )

no i dlaczego na stronie Atlantika jest ona o prawie 10k droższa? ale to już inna sprawa, raczej dotykająca polityki sprzedaży w Polsce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
system sterowania simens? (ryzykowne :p )

no i dlaczego na stronie Atlantika jest ona o prawie 10k droższa? ale to już inna sprawa, raczej dotykająca polityki sprzedaży w Polsce....

Tak jest w każdym przypadku,zobacz oficjalny cennik Panasonica :)

Prawda jest taka,że instalartorzy mają 50% i więcej upustu i jak widać jest z czego negocjować :)

Ktoś na forum wspominał chyba "oszczędny Grześ",że tą extense można jeszcze taniej wyrwać ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...