Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tia, wszystko co ty użytkujesz jest genialne i najbardziej na miejscu, wszystko inne to badziew nad badziewie...

wiem że to nierealne, ale życzę dystansu trochę wiekszego i umiaru

 

a odnośnie żywotności jeszcze, cytat z wątku który był zalinkowany wyżej

 

 

a tak marginesie, to pamiętam, że swego czasu dane o żywotności pomp inwerterowych zamieszczał Varme, tyle ze o ile dobrze pamiętam, to były one cięzkostrawne (bodajże po szwedzku były)

Nic co jest dzisiaj produkowane nie wytrzyma 20 lat.

Nie ważne czy to pompa, czy piec gazowy.

Urządzenia inwerterowe to nowość, stąd ceny i trudności dostępu do części zamiennych.

Za 5 - 6 lat dostęp do tych elementów będzie bezproblemowy.

A czy będzie opłacać się je naprawiać to zdecyduje prosty rachunek ekonomiczny.

 

W krajach bogatszych Pompy Ciepła wymienia się na nowe po maks 10 latach.

W krajach biedniejszych będzie się je naprawiać. Zupełnie tak jak to jest z wszystkimi innymi dobrami jak samochody, pralki etc.

 

Argument, że prosta pompa On-off będzie łatwiejsza do naprawy jest nietrafiony.

Jeśli wszyscy producenci przechodzą na inwetrter, to znaczy że kompresory on-off będą produkowane w coraz mniejszej ilości.

Nie byłbym taki pewien, że za 10 lat wciąż bez problemu kupimy kompresor on-off.

 

Za kilka lat Chiny będą rządzić światem, bez potrzeby wojska.

Niedługo cała technologia produkcji niemalże wszystkiego będzie w rękach Chińskich.

Jak oni to wykorzystają, tego nikt nie wie.

Zdziwiłbym się, gdyby Chińczycy cały czas produkowali wszystko za miskę ryżu.

Tak jest w każdym przypadku,zobacz oficjalny cennik Panasonica :)

Prawda jest taka,że instalartorzy mają 50% i więcej upustu i jak widać jest z czego negocjować :)

Ktoś na forum wspominał chyba "oszczędny Grześ",że tą extense można jeszcze taniej wyrwać ;)

Taką strategie sprzedaży mają wszyscy dystrybutorzy urządzeń.

To pośrednio chroni użytkownika, przed hydraulikiem, który wczoraj wypiekał chleb a dziś montuje pompy.

Wiem, że rzeczywistość też nie jest kolorowa i spartolonych montaży jest cała masa.

Ale to już tylko podziękowania dla naszego systemu politycznego, który blokuje "młodych" i biednych, na rzecz "starych" z kapitałem..

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i o to chodzi,inwenter nie ma przynosić oszczędności bo to nie jest jego zadaniem.

Ma poprawić komfort pracy pompy.

 

To samo można powiedzieć o gruncie. Pompa pracuje w stabilnych warunkach. Nie trzeba np. stosować półśrodków typu puszczanie gorącego gazu do zamarzniętego parownika. Nie trzeba stosować dotrysków czynnika do sprężarki, dodatkowych zaworów itd. Temperatura powietrza zarówno ujemna i gorąca nie powodują zmiany warunków pracy silnika i olejów. Wymiennik gruntowy ma same zalety - upraszcza budowę pompy, stabilizuje warunki jej pracy, a przez to przedłuża jej żywotność, ale jedną wadę - kosztuje więcej niż chłodnica z wentylatorem.

777.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,gruntówka "tanio" mi nie da gdyż muszę dopłacić min.15tys.zł na starcie.

 

ciężki, prawdopodobnie nieuleczalny, przypadek...

 

 

@_John - nawet jeśli będzie tak jak piszesz, to mimo wszystko nie sądzę, żeby był problem z nabyciem jakiejś używki

 

@Liwko - właśnie Varme coś o tym pisał, linkował dane ze szwedzkich bodajże stron.......nie było to strawne (przynajmniej dla mnie ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko 1-1,5kW w porywach, więc dla PC grzejącej podłogówkę praktycznie bez znaczenia.

 

Przy ok 3 kW straty ciepła przez przenikanie, to jednak spory udział.

Ponadto przy szkieleciaku na piętrze mam klimakonwektory.

Ponadto zapominacie, że PC to nie tylko ogrzewanie ale i CWU, na którą zimą u mnie idzie tyle samo ciepła co na ogrzewanie (sumarycznie w ciągu roku CWU to COx2).

Tu zalety inwertora są nieprzecenione, bo CWU nagrzeje szybciej z większą mocą, a dom ogrzewa z niską mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkieletory to mały udział w betonowym rynku PL, nie należy zatem tego traktować za regułę. Dlatego nadal uważam, że inwerter w gruntówce (gdzie są stabilne parametry DZ) to przerost formy nad treścią i zwyczajnie nie opłaca się do tego dopłacać.

 

Tak Ci się tylko wydaje. Coraz więcej szkieletówek jest budowanych.

Poza tym, przy poziomym DZ te warunki nie są takie stabilne (+18.6 tego lata u mnie do ... zależnie jaka zima ale jak na razie to +1).

Przy odwiertach to OK, ale ile kosztują odwierty.

Ponadto pompy PW dość mocna hałasują a jak się mieszka na wsi to w nocy słychać szczekanie psa w sąsiedniej wsi.

 

Oczywiście, że inwertorowa PC nie jest optymalna do każdego domu, ale to nie wyklucza jej w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dlatego nadal uważam, że inwerter w gruntówce (gdzie są stabilne parametry DZ) to przerost formy nad treścią i zwyczajnie nie opłaca się do tego dopłacać.

Jak invertery wchodziły do klimatyzacji to też tak mówiono.

Jak wchodziły do PC PW - to samo. Jeszcze 2-3 lata temu na tym forum mówiło się, że inverter nie nadaje się do pracy w dwóch taryfach.

Gruntówki on/off zostaną wyparte z rynku czy tego chcesz czy nie. A powód jest prosty - są lepsze i sprawniejsze. 20% to nie mało,a nawet więcej. Wynika to właśnie z invertera i elektronicznego zaworu rozprężnego oraz modulacji pompy obiegowej . Są cichsze i lżejsze. A różnica w cenie wcale nie jest taka duża. Na przykładzie Nibe jest to ok. 4-5 tys zł.

Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt gruntówek inverterowych, ale mało jest na ten temat danych. Z badań i obserwacji prowadzonych przez producentów wynika, że invertery mniej obciążają DZ. Średnia temp. solanki jest kilka stopni wyższa.

Daikin prowadził takie obserwacje na testowych instalacjach w Szwecji, zanim wprowadził na rynek w 2014 swoją gruntówkę inverterową. Wynikało z nich, że ta różnica wynosiła 4 stopnie.

Przekłada się to na wiekszą sprawność i mniejsze DZ.

Jak wymiaruję DZ dla Althermy za pomocą narzędzia producenta (nawet wprowadzając identyczne lambdy) to wychodzi ono 20-25% mniejsze niż wg wytycznych PORTPC, programu energeo czy innych programów doborowych.

Trudno jednak znaleźć materiały, które pokazywałaby inną metodykę wymiarowania DZ dla inverterów, a inną dla on/off.

Może ktoś trafił na takie informacje, to się nimi podzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać źródło?

 

Mogę ci sprzedać używaną pompę Mitsubishi.

Mam wersje 5kW i 7kW (Power Inverter) i 14 kW (Zubadan)

Wszystkie przywiezione z Wielkiej Brytani, używane od 3 do 7 lat.

Dam gwarancje rozruchową.

Mam tego około 15 sztuk.

Mogę mieć więcej.

 

Niestety nie mam żadnych naukowych opracowań dot. tego tematu.

Mam pompy, kompletne ze sterownikami, nie kradzione - czy to wystarczający przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ci sprzedać używaną pompę Mitsubishi.

Mam wersje 5kW i 7kW (Power Inverter) i 14 kW (Zubadan)

Wszystkie przywiezione z Wielkiej Brytani, używane od 3 do 7 lat.

 

Po trzech latach? Dowodzi to chyba wyłącznie tego, że pompa ciepła była inwestycją chybioną i przechodzą na popularny w UK gaz.

 

Dużo ludzi np. we Francji zostało nabitych w pompy ciepła i był o tym reportaż we francuskiej telewizji - dali się omotać marketingowcom nie mówiącym całej prawdy.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech latach? Dowodzi to chyba wyłącznie tego, że pompa ciepła była inwestycją chybioną i przechodzą na popularny w UK gaz.

 

Dużo ludzi np. we Francji zostało nabitych w pompy ciepła i był o tym reportaż we francuskiej telewizji - dali się omotać marketingowcom nie mówiącym całej prawdy.

 

PC nie nadają się do każdego domu, zwłaszcza do tych na wyspach- domy durszlaki.

Angole dopiero od jakiegoś czasu poznają termin "dom energooszczędny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech latach? Dowodzi to chyba wyłącznie tego, że pompa ciepła była inwestycją chybioną i przechodzą na popularny w UK gaz.

Wszystkie te pompy pochodzą z demontażu, podczas wymiany na nowe urządzenia.

 

Przede wszystkim to sposób działania dystrybutora urządzeń.

Nie naprawiają, tylko wymieniają całe urządzenia.

 

W 90% przyczyną wymiany była rdzewiejąca obudowa i powstające z tego powodu zacieki.

Takie tam w GB mają fanaberie.

 

 

To trochę inny rynek niż PL.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC nie nadają się do każdego domu, zwłaszcza do tych na wyspach- domy durszlaki.

Angole dopiero od jakiegoś czasu poznają termin "dom energooszczędny".

 

 

dokładnie o to chodzi... U jednego pompa 8kW spokojnie ogrzeje dom 160m2 u drugiego 20kW nie starczy na 100m2.

Jak ktoś obiecywał złote góry to ludzie którzy totalnie nie mają pojęcia o co chodzi w temacie łykają jak młode pelikany. Później w zimę dogrzewają się jeszcze olejakami a finalnie instlują ponownie gaz lub wuungiel. Opłacalność przesiadki z gazu na pompę jest do policzenia ale nie każdy ogarnia takie coś jak zapotrzebowanie rocznie kWh domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odnośnie przeliczenia sobie kosztów ogrzewania gazem i pompą ciepła wzór pod który można sobie podstawić

 

trzeba przyjąć następujące dane:

cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła powietrze woda w taniej taryfie bo tak chcemy grzać: 10gr

cena 1kWh energii cieplnej z gazu ziemnego 25gr,

cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła gruntowej 7gr

cena 1kWh z gazu płynnego(butli) 47gr.

cena 1kWh z peletu 20gr

 

i teraz tak dom o zapotrzebowaniu na ciepło 1kW zużyje rocznie średnio 2500kWh

i tą wartość(2500kWh) można sobie pomnożyć przez nasze zapotrzebowanie

czyli np. 8kW zapotrzebowania x 2500kWh = 20000kWh rocznego zużycia energii cieplej

 

i teraz żeby porównać koszty ogrzewania trzeba te 20000kWh pomnożyć przez cenę 1kWh z danego źródła ciepła i mamy PRZYBLIŻONY koszt ogrzewania

POMPA POWIETRZE WODA:

20000kWh x 0,10gr = 2000zł - roczny kosz ogrzewania

GAZ ZIEMNY:

20000kWh x 0,25gr = 5000zł - roczny koszt ogrzewania

POMPA GRUNTOWA:

20000kWh x 0,7gr = 1400zł - roczny koszt ogrzewania

PELET:

20000kWh x 0,20gr = 4000zł - roczny koszt ogrzewania

 

i teraz mniej więcej wiemy jakich kosztów się spodziewać ogrzewając budynek.

 

Różnica w kosztach ogrzewania domu pomiędzy pompą powietrzną a gazem to 3000zł.

Czyli jak instalacja gazu ziemnego jest tańsza o 14tyś zł to wydatek na pompę ciepła zwróci nam się po niecałych 5 latach.

 

 

ps.

Wiem że można sobie skorzystać z kalkulatorów internetowych ale one często są nastawione by promować jakieś konkretne rozwiązania, a tutaj każdy ma pokazane zasadę liczenia i może sam sobie policzyć wg. swoich preferencji

 

 

Pozdrawiam / Best Regards,

CNC POMPY CIEPŁA

Marek Jankowski

al. Armii Krajowej 36

83-200 Starogard Gdański

nip: PL 5922080435

tel. +48 516 425 266

tel. +48 58 333 1315

e-mail: [email protected]

http://www.pompymeeting.pl

http://www.facebook.com/PompyMeeting

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie ceny. Wg różnych żródeł koszt ogrzewania pompą ciepła p/w wynosi w granicach 0,20 zł kW/h.

 

http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/18170-czy-pompa-ciepla-jest-oplacalna

 

O trafne pytanie już piszę.

 

jeżeli koszt prądu(1kWh prądu) to 31gr. w taniej taryfie, to gdyby pompa ciepła miała COP 1 to 1kWh(ciepła) z pompy ciepła kosztował by właśnie 31gr.

 

ale pompa ciepła powietrze woda ma średnio rocznie COP 3, więc koszt dzielimy przez COP czyli 0,31gr bo tyle kosztuje nas 1kWh prądu dzielimy przez 3 i mamy koszt 1kWh energii cieplnej.

 

To taka ciekawa rzecz bo jednostki energii elektrycznej wyrażamy w tych samych jednostkach co jednostki energii cieplnej.

 

w internecie jest dużo artykułów i kalkulatorów w których podawane są różne jednostki więc często ciężko się połapać.

 

Ceny różnych źródeł prądu też wziąłem na podstawie własnych obserwacji dlatego jak u kogoś są inne to może sobie podstawić.

Edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...