Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zależy od taryf. W G11 może być 20gr.

 

Liwko podaje cenę dla taryfy G11, bo tam prąd kosztuje około 67gr z 1kWh prądu.

Wtedy 0,67gr. podzielone przez COP 3 daje nam koszt 1kWh ciepła za 22gr.

Czyli w stałej taryfie koszt ogrzewania pompą ciepła jest ponad 2 x wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To bede musial moje z mojego durszlaka wywalic, bo po 6 latach okazuje sie ze sie nie nadaje ;)

 

Wątpię by można było porównać Twój dom do typowego londyńskiego durszlaka.

W domach na wyspach jedynym izolatorem od gruntu są deski i dywan:D

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odnośnie przeliczenia sobie kosztów ogrzewania gazem i pompą ciepła wzór pod który można sobie podstawić

 

trzeba przyjąć następujące dane:

cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła powietrze woda w taniej taryfie bo tak chcemy grzać: 10gr

cena 1kWh energii cieplnej z gazu ziemnego 25gr,

cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła gruntowej 7gr

cena 1kWh z gazu płynnego(butli) 47gr.

cena 1kWh z peletu 20gr

 

i teraz tak dom o zapotrzebowaniu na ciepło 1kW zużyje rocznie średnio 2500kWh

i tą wartość(2500kWh) można sobie pomnożyć przez nasze zapotrzebowanie

czyli np. 8kW zapotrzebowania x 2500kWh = 20000kWh rocznego zużycia energii cieplej

]

 

Ja tego kompletnie nie rozumiem, zapotrzebowanie na ciepło w moim domu to 5700kWh, projektowe obciążenie cieplne(-18st) to 3,7kWh.

 

Na C.O i C.W.U liczę łącznie 10'000kWh. Chyba powinieneś poprawić pojęcia w swoim wzorze.

 

Nie powinno być tak? (Projektowane obciążenie cieplne) x ~2500 = (Rocznego zużycia energii cieplnej), chociaż nie wiem czy bardziej poprawnie nie byłoby (Projektowane obciążenie cieplne) x ~1500 + (ilość domowników) x 1000kWh (na rzecz cwu) = (Rocznego zużycia energii cieplnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego kompletnie nie rozumiem, zapotrzebowanie na ciepło w moim domu to 5700kWh, projektowe obciążenie cieplne(-18st) to 3,7kWh.

 

Na C.O i C.W.U liczę łącznie 10'000kWh. Chyba powinieneś poprawić pojęcia w swoim wzorze.

 

Nie powinno być tak? (Projektowane obciążenie cieplne) x ~2500 = (Rocznego zużycia energii cieplnej), chociaż nie wiem czy bardziej poprawnie nie byłoby (Projektowane obciążenie cieplne) x ~1500 + (ilość domowników) x 1000kWh (na rzecz cwu) = (Rocznego zużycia energii cieplnej)

 

Ten wzór można mega rozbudować dlatego jak go rozpiszę mocniej to wtedy w ogóle nikt nie zrozumie, ale wyszło przecież u Ciebie tak jak w moim wzorze

U Ciebie jest całościowo 3,7kW czyli 10 000kWh

a wg. wzoru powyżej było by tak 3,7 x 2500 = 9250kWh, jak chcesz mieć dokładny wynik to zrób OZC to jest wzór przedstawiający mniej więcej wynik dla domu 3 osoby o zapotrzebowaniu 50W/m2(15 styr. ściany, 15styr. podłoga, 25 wełny w dachu, bez rekuperacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda... Ja mam jednak te 3 cm styropianu od gruntu :)

Zarazem nie spotkalem sie z temperaturami w Londynie zblizonymi do "moich" ;)

Ile dni maja z (-) temp?

Ale zgodze sie, angielskie domy nie imponuja. :)

Nie ma ich dużo, ale za to specyficzny klimat, duża wilgotność powietrza doprowadza do szybkiego wychładzania się budynku. Zwłaszcza gdy dach zazwyczaj nie posiada żadnej izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam ceny 1kWh(ciepła) z różnych źródeł energii:

gaz ziemny kondensacyjny 0,25zł

olej opałowy 0,59zł

ekogroszek 0,18zł

węgiel kamienny 0,18zł

biomasa - pellet 0,20zł

gaz płynny 0,47zł

pompa ciepła powietrze woda 0,10zł poza szczytem

pompa ciepła powietrze woda 0,20zł taryfa całodniowa

pompa ciepła gruntowa 0,07zł poza szczytem

pompa ciepła gruntowa 0,16zł taryfa całodniowa

pompa ciepła woda - woda 0,07zł poza szczytem

pompa ciepła woda - woda 0,15zł taryfa całodniowa

prąd akumulacyjny 0,31zł poza szczytem

prąd całodniowy 0,67zł taryfa całodniowa

 

może przyda się komuś do obliczania średniego zużycia, jeżeli u kogoś te stawki wychodzą inaczej proszę o informację. Chętnie poprawię.

Najbardziej interesuje mnie gaz płynny z butli jak to wychodzi bo wiem że co rejon i dostawca to te stawki mocno się wahają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kategoria drewna od leśnika. Około 100 pln za metr drewna z dowozem. Wychodzi najtaniej, bo 0,06 pln/kWh.

 

Dodatkowa korzyść - z okazji sezonu grzewczego można sobie siekierą pomachać... :rolleyes:

 

ale od kiedy dają 500+ to już Ci co lokalnie siekierą machali mocno podrożeli i już tak bardzo się nie opłaca jak sami machać nie możemy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zbiornik buforowy w instalacji pompy ciepła jest konieczny ?

 

witaj ,

sprawa bufora jest kontrowersyjna , ale relatywnie łatwo podjąć decyzję w tej sprawie .

Czy zbiornik buforowy jest potrzebny , to zależy od danej instalacji (proponuję poczytać FM , trochę tego jest-ale można wyłuskać co nas interesuje).

Osobiście zalecam każdemu przy konfiguracji i uruchomieniu kilka spraw :

 

-jeśli jest duże prawdopodobieństwo ,że nie potrzebujesz sprzęgła/bufora -to możesz tylko przewidzieć miejsce i śrubunki do jego ewentualnego montażu (groszowe sprawy)

-kontrola instalacji : minimum podlicznik energii elektrycznej pod PC (koszt ok 100pln) , można kupić jakiś używany ciepłomierz i zamontować w obwodzie równoległym w PC (można wtedy okresowo kontrolować COP, w takim układzie koszt ciepłomierza mechanicznego to 100-200 pln)

-wymusić na instalatorze demonstrację znamionowych parametrów pracy PC (nie jest problemem samo chwilowe wpięcie się w obwód-problemem jest brak urządzeń pomiarowych u instalatorów)

 

Wybór należy do Ciebie-mam nadzieję ,że nie jest dla Ciebie ważna "wiara" w jakieś rozwiązanie-tylko są ważne argumenty w temacie

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam ceny 1kWh(ciepła) z różnych źródeł energii:

gaz ziemny kondensacyjny 0,25zł

olej opałowy 0,59zł

ekogroszek 0,18zł

węgiel kamienny 0,18zł

biomasa - pellet 0,20zł

gaz płynny 0,47zł

pompa ciepła powietrze woda 0,10zł poza szczytem

pompa ciepła powietrze woda 0,20zł taryfa całodniowa

pompa ciepła gruntowa 0,07zł poza szczytem

pompa ciepła gruntowa 0,16zł taryfa całodniowa

pompa ciepła woda - woda 0,07zł poza szczytem

pompa ciepła woda - woda 0,15zł taryfa całodniowa

prąd akumulacyjny 0,31zł poza szczytem

prąd całodniowy 0,67zł taryfa całodniowa

 

może przyda się komuś do obliczania średniego zużycia, jeżeli u kogoś te stawki wychodzą inaczej proszę o informację. Chętnie poprawię.

Najbardziej interesuje mnie gaz płynny z butli jak to wychodzi bo wiem że co rejon i dostawca to te stawki mocno się wahają.

 

Jezeli chodzi o koszty energii elektrycznej i gazu to są uzaleznione od dystrybutora i sprzedawcy, róznice mogą byc znaczne, przykładowo II tar (g12w) cena sie waha od 0,261 do 0,33 zł/kWh czyli ponad 25% i jest znaczna róznica. Oczywiscie przy małym zuzyciu kwotowo nie sa to duze róznice ale warto o tym wiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj ,

sprawa bufora jest kontrowersyjna , ale relatywnie łatwo podjąć decyzję w tej sprawie .

Czy zbiornik buforowy jest potrzebny , to zależy od danej instalacji (proponuję poczytać FM , trochę tego jest-ale można wyłuskać co nas interesuje).

Osobiście zalecam każdemu przy konfiguracji i uruchomieniu kilka spraw :

 

-jeśli jest duże prawdopodobieństwo ,że nie potrzebujesz sprzęgła/bufora -to możesz tylko przewidzieć miejsce i śrubunki do jego ewentualnego montażu (groszowe sprawy)

-kontrola instalacji : minimum podlicznik energii elektrycznej pod PC (koszt ok 100pln) , można kupić jakiś używany ciepłomierz i zamontować w obwodzie równoległym w PC (można wtedy okresowo kontrolować COP, w takim układzie koszt ciepłomierza mechanicznego to 100-200 pln)

-wymusić na instalatorze demonstrację znamionowych parametrów pracy PC (nie jest problemem samo chwilowe wpięcie się w obwód-problemem jest brak urządzeń pomiarowych u instalatorów)

 

Wybór należy do Ciebie-mam nadzieję ,że nie jest dla Ciebie ważna "wiara" w jakieś rozwiązanie-tylko są ważne argumenty w temacie

 

Powodzenia

 

Jak instalację mamy 3 fazową to licznika za 100zł się nie da kupić i założyć......

Jaki ciepłomierz za 100-200zł ma przepływ do 2000L/h? chętnie kupię :-)

Ja w swoich ofertach proponuję ciepłomierz o parametrach nie mających wpływu na pracę pompę ciepła w negatywny sposób za kwotę 1100zł z montażem więc proszę mi wierzyć że taki ciepłomierz to nie jest małe tanie urządzenie za 200zł.

Pamiętaj proszę że zadaniem bufora/sprzęgła nie jest tylko umożliwienie odpowiedniego przepływu ale też umożliwia prawidłowe rozmrażanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol CNC

generalnie opomiarowanie jest w interesie inwestora.

To jest trochę tak jakbyśmy kupili auto w salonie , mielibyśmy tylko dane techniczne - a samochód nie miałby licznika km ...

Klientowi pozostaje tylko zaufanie do marki oraz do serwisu-a to są tylko urządzenia i ludzie.

Zakup używanych podzedpołów bez atestów jest ze strony instalatora niezbyt profesjonalne ( a raczej tak postrzegane)-dlatego proponuję takie rozwiązanie "przeinwestowanym"inwestorom

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik energii i ciepłomierz nie muszą być nowe- ja kupiłem kamstrupa401 za 400pln na allegro ( nowy to ok 1800pln).

Może miałem szczęście- ale warto poszukać.

Pzdr

 

 

Na ebay.de są ciepłomierze używane, na allegro też można trafić niedrogo.

 

Mnie się udało na allegro Apatora 2,5m3/h za 200pln kupić

 

 

Na ebay.de trzeba wpisać "Wärmezähler". Ceny używanych w zakresie 100-200 pln + przesyłka.

Nówka Ista Sensonic II za 105 ojro.

 

Nowe oczywiście znacznie droższe...

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...