Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[quote=CNC_POMPY_CIEPLA;

Pamiętaj proszę że zadaniem bufora/sprzęgła nie jest tylko umożliwienie odpowiedniego przepływu ale też umożliwia prawidłowe rozmrażanie.

 

Ten powód stosowania sprzęgła/bufora również brałem pod uwagę-dlatego nie kupiłem typowego sprzęgła hydraulicznego (dość mała pojemność wody) , tylko starałem się dobrać min pojemność bufora (pełniącego funkcję sprzęgła).

Zwracałem uwagę na :

-min pojemność zładu wody , w mojej PC to 30 ltr (t-cap 9kW)

-min ilość wody do jednego pełnego cyklu defrostu , temp pracy CO 40-45 st .Wcześniej pisałeś coś o potrzebnej mocy dla jednego cyklu 0,66kWh (chyba) , u mnie jest ten warunek spełniony (łącznie w zładzie min tj PC+bufor mam ponad 50 ltr) .Aby ciepła woda była dostępna dla defrostu , mam ustawioną temp załączenia pompy wtórnej na 38st. Podczas moich "eksperymentów" zauważyłem ,że kiedy nie ma ciepłej wody do defrostu - to PC wkęca się na wysokie obroty (ok 80Hz) i generuje ciepło do odszraniania , trwa to nieznacznie dłużej (może 10-15 min max)

 

Mogę jeszcze dodać ,że wykonałem zabezpieczenia elektryczne mojej PC :

-czujnik kontroli zaniku faz

-czasówka po zaniku energii (ustawiłem na 10min) , chodzi o tzw "tiki" tj kilka szybkich zaników zasilania

Oczywiście w/w zabezpieczenie wymagało zastosowania styczników .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie zauważyłem żeby załączała się grzałka-jest tylko info o defroście (może jest załączana -nie wiem , to już nasi spece będą wiedzieć)

A no właśnie,czyli nie załącza Ci się bo gdyby się załączała to heat by się świeciło.

U mnie przy defroście czasami się świeci i defrosty trwają ok.5min bez "generowania ciepła przez pompę",dlatego też pisanie,że bufor tudzież sprzęgło wymagane jest do krótkiego i bezproblemowego defrosta to naginanie lekkie bo ja nie mam ani bufora ani sprzagła,temp.powrotu mam z reguły pon.27st.C i jest gites.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-ciekawi mnie tylko algorytm tego defrostu , chyba jest to związane z danym modelem T-capa

 

Witam

 

08-02-2015 13:35 w innym wątku napisałem

 

Tak wyglądają warunki i przebieg defrostu T-Cap 9 kW w wersji z 2012r. jaką posiadam.

 

T-Cap 2012 defrost.jpg

 

To są warunki które rozumie pompa i zasady wg których reaguje. Reszta to fizyka i meteorologia.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

08-02-2015 13:35 w innym wątku napisałem

 

Tak wyglądają warunki i przebieg defrostu T-Cap 9 kW w wersji z 2012r. jaką posiadam.

 

[ATTACH=CONFIG]365441[/ATTACH]

 

To są warunki które rozumie pompa i zasady wg których reaguje. Reszta to fizyka i meteorologia.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

 

dzięki za info , na fotce nie widzę momentu załączenia grzałki-właściwie bardziej mnie interesuje czy jeśli jest dołączana grzałka podczas defrostu , to :

 

-jest to grzałka w module hydraulicznym (raczej nie , bo grzałka to chyba opcja)

-jest to podgrzewanie obwodu sprężarki ,tj jakaś grzałka w jednostce zewnętrznej

?

z góry dzięki za oświecenie amatora

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwskazania, żeby przy PC gruntowej mieć układ otwarty po stronie GZ ?

Sam układ chłodniczy "nie widzi" ciśnienia po drugiej stronie skraplacza, ale przy niskiej jego wartości istnieje ryzyko wystąpienia kawitacji (obiegówka).

Może któryś z instalatorów coś rzeknie jeśli podasz konkretną wartość jaka miałaby po stronie GZ wystąpić.

W starych domach czasem trzeba kombinować, ale jeśli to nowy dom, to dlaczego układ otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 3 kW jest (była) w module hydraulicznym T-Capa w standardzie. Nie można jej całkowicie odłączyć...

Czy jednym z zadań układu sterowania nie jest załączanie grzałki (podczas defrostu) w przypadku stwierdzenia spadku temperatury powrotu poniżej pewnej wartości?

Chyba któryś z użytkowników T-CAP obserwował i opisał tutaj takie zachowanie układu i nawet zmierzył ilość energii pobieranej wtedy przez grzałkę.

Defrost trwał kilka minut. Układ ze skraplaczem połączonym bezpośrednio z podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam układ chłodniczy "nie widzi" ciśnienia po drugiej stronie skraplacza, ale przy niskiej jego wartości istnieje ryzyko wystąpienia kawitacji (obiegówka).

Może któryś z instalatorów coś rzeknie jeśli podasz konkretną wartość jaka miałaby po stronie GZ wystąpić.

W starych domach czasem trzeba kombinować, ale jeśli to nowy dom, to dlaczego układ otwarty?

 

W założeniach pompa ma być podpięta bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówek, ale CWU chcę grzać przepływowo, stąd planowałem podłączyć PC również do bufora z wężownicą CWU. Całość będzie stanowiła dość dużą ilość wody, więc chyba odpada naczynie przeponowe. Dodatkowo awaryjnie przewiduję możliwość ładowania bufora przez kocioł. Stąd też skłaniam się do układu otwartego.

Dom jest piętrowy, pompa ciepła będzie w piwnicy, więc podejrzewam, że jakieś ciśnienie hydrostatyczne i tak będzie w układzie.

Głównie martwię się, czy otwarty układ nie będzie w jakimś stopniu wpływał na przyspieszoną korozję wymiennika w PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednym z zadań układu sterowania nie jest załączanie grzałki (podczas defrostu) w przypadku stwierdzenia spadku temperatury powrotu poniżej pewnej wartości?

Chyba któryś z użytkowników T-CAP obserwował i opisał tutaj takie zachowanie układu i nawet zmierzył ilość energii pobieranej wtedy przez grzałkę.

Defrost trwał kilka minut. Układ ze skraplaczem połączonym bezpośrednio z podłogówką.

 

Witam

 

Chyba chodzi o mój wpis.

Kiedyś, w dość typowych warunkach obserwowałem odszranianie jednostki zewn.

Grzałka włączała się w środku cyklu na mniej więcej 90 sek.

 

Przy mocy 3 kW łatwo policzyć, że pobrana przez nią w trakcie cyklu moc wynosi ok.75 W.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawcw tematu.

 

Moze mi ktos wyjasnic co oznacza alarm w w pompie buderus o wysokiej temperaturze na zasilaniu -czujnik E11.T1. Wlacza sie ten alarm za kazdym razem kiedy jest dezynfekcja termiczna w zbiorniku-co tydzien i sporadycznie co pare tygodni. Czy to jest normalne?

 

Jeszcze jedno pytanie:

Pompa dziala od 8 listopada 2015-od tego czasu czas pracy sprezarki wynosi 1380 godzin a liczba startow 2534 ! Czy to normalne zeby sprezarka zalaczala sie tak czesto? Uwazam ze pompe ktora mam jest za mocna na 150m2 dobrze ocieplonego domu-instalator upiera sie ze wszystko jest ok i ze tak byc powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba startów to logika sterowania plus ustawienia, zapytaj swojego instalatora, człowiek który to zamontował z pewnością szybciej Ci doradzi bo zna dokładnie instalację. Przy 100% podłogówki można oczekiwać dużo niższego współczynnika starty/ilość godzin.

Co do błędu podczas wygrzewania, prawdopodobnie zbyt długo próbuje "ciągnąć" na sprężarce i przed odłączeniem programowym sprężarki wyrzuca zabezpieczenie ostateczne czyli presostat wysokiego ciśnienia. Z Burdelusem co prawda nie współpracuję ale wszystkich pomp ciepła dotyczy ta sama fizyka. Jeśli nie instalator czy serwis, to jest tutaj na forum taki "konsultant marki Buderus" ale w zasadzie to jakiś cienki leszcz z marketingu więc na jego pomoc bym nie liczył. Może poda Ci chociaż jakieś namiary na kumatego serwisanta.

PS

Są od dawna zasobniki których nie trzeba wygrzewać. Już nie raz o tym pisałem.

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba startów to logika sterowania plus ustawienia, zapytaj swojego instalatora, człowiek który to zamontował z pewnością szybciej Ci doradzi bo zna dokładnie instalację. Przy 100% podłogówki można oczekiwać dużo niższego współczynnika starty/ilość godzin.

Co do błędu podczas wygrzewania, prawdopodobnie zbyt długo próbuje "ciągnąć" na sprężarce i przed odłączeniem programowym sprężarki wyrzuca zabezpieczenie ostateczne czyli presostat wysokiego ciśnienia. Z Burdelusem co prawda nie współpracuję ale wszystkich pomp ciepła dotyczy ta sama fizyka. Jeśli nie instalator czy serwis, to jest tutaj na forum taki "konsultant marki Buderus" ale w zasadzie to jakiś cienki leszcz z marketingu więc na jego pomoc bym nie liczył. Może poda Ci chociaż jakieś namiary na kumatego serwisanta.

PS

Są od dawna zasobniki których nie trzeba wygrzewać. Już nie raz o tym pisałem.

Chodzi o przepływowe zbiorniki CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...