Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

fascynująco wyczerpujace informacje :D Jeśli jestes tak uprzejmy to oświeć jeszcze forumowiczów w następujacych kwestach :

1. Program doboru sprężarek rozróżnia :R407C- Punkt Średeni i Punkt Rosy - o co chodzi? efektywności są różne.

2. Jakie jest wymagane minimalne przegrzanie dla R407C a jakie np dla R22 ?

3. Jaka jest optymalna różnica temperatur miedzy parowaniem i średnią temperaturą glikolu? (ewentualnie przykład)

4 Jaka jest optymalna różnica pomiędzy temperaturą skraplania a średnia temperatura c.o. ? (ewentualnie przykład)

Da ostatnie pytania pozwolą na porównanie sposobów doboru wymienników w różnych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

podpowiedzcie więc panowie, czy dobór dyszy, której zakres pracy jest pomiędzy 55%-95% jest OK ?

Dysza Danfosa nr 2 dla R407.

Dla dyszy nr 1 wchodzę już w zakrs 117% i nie wykorzystuję potencjału PCi.

 

55% - to najbardziej niekorzystne parametry zewnętrzne dla TZR, które własciwie nie powinny wystąpić. Bądź sporadycznie.

95% - to optymistyczna, ale możlowa praca układu.

Tak pokazuje program po wprowadzeniu pozostałych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć próbuję przebić się przez wasz wątek z mizernym skutkiem...

 

prawdopodobnie będę nabywcą pompy ciepła thermogolv M1-7.

pytań dużo na razie pierwsze: jeśli z badań geotechnicznych wynika, że glina jest na głębokości ok 1-1,5 m to warto dolne źródło posadowić niżej czy tak jak sugeruje wykonawca na głębokości 80 cm w piachu gliniastym. Poziom wód w tej chwili to +- 0 w innyhc miejscach działki +- 20 cm. :roll:

 

dziekuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fascynująco wyczerpujace informacje :D Jeśli jestes tak uprzejmy to oświeć jeszcze forumowiczów w następujacych kwestach :

1. Program doboru sprężarek rozróżnia :R407C- Punkt Średeni i Punkt Rosy - o co chodzi? efektywności są różne.

2. Jakie jest wymagane minimalne przegrzanie dla R407C a jakie np dla R22 ?

3. Jaka jest optymalna różnica temperatur miedzy parowaniem i średnią temperaturą glikolu? (ewentualnie przykład)

4 Jaka jest optymalna różnica pomiędzy temperaturą skraplania a średnia temperatura c.o. ? (ewentualnie przykład)

Da ostatnie pytania pozwolą na porównanie sposobów doboru wymienników w różnych producentów.

 

ad.1 Dla niejednorodnych czynników (np. r407C) istnieje tzw. przesunięcie temperaturowe, spowodowane tym, iz podczas przemiany fazowej każdy ze składników w danej temp. "jest poddawany tej przemianie z różną inetnsywnością". I tak w skraplaczu. Na pocżątku skraplacza, gdy już pary się ochłodzą dochodzi do początku skraplania, i ma to miejsce przy temp. punktu rosy. Pod koniec skraplacza mamy już wrzący cały czynnik więc mówimy o temp. wrzenia. Gdzieś pomiędzy jest temp. średnia, którą przyjmuje się jako temp. skraplania. W parowniku jest podobna sytuacja. Na wejściu parownika mamy tzw. temp. wtrysku, a na wyjściu temp. punktu rosy. Gdzieś pomiędzy jest temp. średnia zwana temp. parowania. Dobór sprężarki, ustalanie przegrzania powinno byc dokonywane w oparciu o wartości punktu rosy, natomiast ocena efektywności w oparciu o temp. średnie.

 

ad.2 Np. Alco w TX3 ustawia fabrycznie minimalne przegrzanie (statyczne) na 3.3K. Do tego dochodzi przegrzanie operacyjne, które w typowych warunkach pracy pompy ciepła dla dobrze dobranego zaworu wynosi ok. 2.5 do 3.5K. Czyli średnio 6. W niektórych zaworach może to być odpowiednio 4K i 3.5 do 4.5K. Czyli razem wychodzi ok. 8k. 8K zalecają producenci spreżarek, ale głównie z uwagi na sprężarki tłokowe. Niższe przegrzanie może bowiem doprowadzić do zalewania w stanie nieustalonym (pod rozruchu). Dla scrolli to mały problem, dla tłokowych już poważniejsza sprawa.

 

ad3. 3. Dla czynników jednorodnych od 4 do 6K, dla R407C od 3 do 5K. Np. wchodzi glikol +2 wychodzi -2, wtrysk -6, parowanie -4. Oczywiście przy zmiania parametrów pracy te wartości sie zmienią. Inne będą także w stanie nieustalonym, a na stan ustalony należy poczekać nawet kilkanaście minut. No jeszcze wszytko to przy czystym wymienniku. Co ciekawe przewymiarowanie wymiennika może nie pomóc a nawet zaszkodzić z dwóch powodów. Przewodzenie ciepła pomiędzy czynnikami zależy od rodzaju przepływu cieczy. Płyty wymienników są konstruowane tak aby wywołać turbulencje, w celu poprawienia wymieny. Jak wymiennik ma większą liczbę kanałów, to mniejsze przepływy w kanałach a co za tym idzie pogorszenie wymiany poprzez zmniejszenie turbulencji. Po drugie większa ilość kanałów to możliwe problemy z dystrybucją po stronie czynnika chłodniczego. Przy doborze wymiennika należy zwróćić uwagę na to aby raczej celowiać w kierunku większych wymiarów niż większej liczby płyt. Co prawda powiększy to spadki ciśnienia po stronie wodnej i po stronie czynnika chłodniczego, ale korzyści w poprawie warunków termodynamicznych są tutaj ważniejsze.

 

ad4. podobnie do ad.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu ludzi obeznanych w temacie więc może ktoś podpowie. Jakiego typu łączenia rur kolektorów pionowych są najlepsze, bezawaryjne w długim okresie użytkowania Może link do producenta. Chciałem sam wykonać kolektory pionowe.

 

Witam, Oczywiscie najlepiej polaczenie (u-band) zamowic od razu u producenta, oczywiscie zalezy jakie rury chcesz uzywac do kolektora. Nie mniej jednak najlepiej jak producent od razu wykona polaczenie. Na meila wyslalem ci kilka fotek takiego polaczenia oraz link do dostawcy (Szwecja). NIe wydaje mi sie zeby sprowadzenie kosztowala jakos specjalnie duzo.

 

My z nich korzystamy, polecam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze , że masz już ciepło :) bo wszyscy martwiliśmy się , że Ci stópki marzną :(

ale to teoretycznie nie powinno mieć miejsca .

Najpierw jest przecież system napełniany /przy sprawdzaniu do momentu wypłynięcia solanki z przewodu powrotnego / i odpowietrzany / dotąd przepływa przez mieszalnik dopóki nie wydostanie się całe powietrze i nie będzie płynąć tylko solanka / i ustawiany na odpowiednie ciśnienie max.

Jest jeszcze przecież naczynie wzbiorcze solanki i tam może go początkowo ubywać to się dolewa ( czasami słychać czy jest powietrze ).

Jest wewnętrzny zawór odpowietrzający dolnego źródła. Poza tym powinno się od razu zidentyfikować problem( dlaczego ) bo powinien się pojawić alarm niskiego ciśnienia na PC a więc to on sygnalizuje , że DZ jest zapowietrzone lub występuje awaria pompy solankowej ,

W NIBE np. jest jako wyposażenie dodatkowe- wskaźnik . poz.solanki - pokazuje on gdy poziom lub ciśnienie w układzie kolektora jest za niskie i wtedy od razu wiadomo o co chodzi.

Oczywiście w takiej sytuacji / alarm niskie ciśnienie / sprężarka zatrzymuje się ( jest zablokowana ale w zależności od producenta zachowuje się różnie ....przeważnie przechodzą

w tryb zimowy czyli grzeją co. grzałkami ale bez ciepłej wody .

U Ciebie cwu była grzana ale nie było co.

Na pewno sprężarka się zatrzymała a zbiornik cwu ( będący poza PC ) był grzany grzałką .

Jeszcze jedno ........przecież Twoja PC jest podłączana do kom. i co ? w odpowiednim miejscu czy przy pompie solanki ( dół obrazka prawa strona PDZ)

czy gdzieś w pobliżu powinien się pojawiać trójkącik ( alarm) a w rozwinięciu powinien być powód dlaczego jest ten alarm ( niekoniecznie na planszy głównej ).

Przynajmniej byś wiedział o co chodzi a tak to gdybanie .....nie powinno tak być . Mało tego powinno być wiadomo jakie jest ciśnienie solanki w danym momencie i np. obok w nawiasie norma . Widać byłoby czy jest tendencja do spadku, jak szybko spada i można byłoby wcześniej zareagować a nie po fakcie. A co byłoby gdyby było -20 *C .?..a tu czekaj na serwis ......

http://www.ekontech.pl/grafika/progrster.jpg

 

PS. Nie martw się teraz już będzie w porządku.Masz kolektor spiralny to może gdzieś za pierwszym razem nie doszło. U mnie , nie było oczywiście powietrza w układzie za to ubywało w naczyniu wzbiorczym solanki i miałam gęsią skórkę / nie powiem gdzie :oops: / ze strachu , że kolektor jest

nieszczelny . Jak jest nieszczelny to raczej na początku i od razu widać . Chyba , że uszkodzenie mikroskopijne ale takie lepiej żeby się nie zdarzało ..

 

Jeśli jest ciśnienie max solanki ( chyba około 3 barów w Nibe, 4 w IVT ) to jest i minimalne ...pytanie o ile musiało spać , że nie załapało się nawet na to minimalne ( nominalny przepływ solanki 0,46 l/sek. dopuszczalny zew.spadek ciśnienia przy przepływie nominalnym 44 kilopaskali )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z instalatorem IVT. Wspomniałem o "kłopociku" ze sterowaniem czasem działania. Mówił, że obiło mu się to o uszy ale nie słyszał, żeby jakieś zmiany w sterowaniu były. W marcu mają doroczne spotkanie instalatorów IVT i wtedy będą mieli prezentowane nowinki, zmiany itp. Zobaczymy.....

A przy okazji: jak myślicie dlaczego NIBE oferuje mi zbiornik buforowy do ogrzewania podłogowego? Z czego to może wynikać, oprócz chęci zarobienia? Oczywiście zadałem to pytanie i czekam na zwrotną informację od instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ofertę na pompę ciepła dla mojego domu 110m. Pompa Danfoss 6kW kolektor pionowy 120mb podłogówka w całym domu.

Oferta jest kompleksowa (jastrych i izolacja pozioma po mojej stronie)

Koszt kolektorów pionowych 10 000PLN. Pompa około 20 000.

27 tys. pozostałe elementy systemu grzewczego w tym podłogówka i to mnie martwi :(. Całość zamyka się w granicach 57 tys netto. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajmomy też ma pompę EKONTECH-a i po ok.miesiącu ciśnienie DZ bliskie zera i pompa się zatrzmała.

 

u mnie ciśnienie spadło ale nie tak drastycznie więc bałem się że to inna usterka.

 

Co do sterowania pompą przez kompa to "pic na wodę" ostatnio w pompach nioe montują nawet złącza do podpięcia kompa. Dzwoniłe do producenta to stwierdzili, że wymienili w pompie bebechy i ten progarm już nie działa, a na popawkę programu nie mają czasu.

 

Jako alternatywnę źródła ciepła zamontowałem kominek z porządnym wkładem HAJDUKA. Kominek bez rozprowadzenia ciepłego powietrza.

http://foto0.m.onet.pl/_m/b9877bf60ffa0deddfc0a9943980d5a8,5,19,0.jpg

 

Dodatkowo mam rekuperator PRO-VENT-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem analizę kosztów dla mojego domu 110m wszystko na kredyt stopa 4,11.

Porównałem ogrzewanie elektryczne podłogowe, pompę ciepła również cała podłogówka oraz ekogroszek.

Założenia.

- kredyt na 30 lat

- COP 3.0

- koszt inwestycji co i cwu elektryczne - 13 500 PLN

- koszt inwestycji co i cwu pompa ciepła - 57 500 PLN

- koszt inwestycji co i cwu ekogroszek - 30 000 PLN

 

Wyniki

- roczny koszt dla ogrz. elektr. to 4200 za prąd i 783,28 koszty kredytu = 4983,28

- dla pompy ciepła 1400 za prąd i 3 338,07 kredyt = 4738,07

- dla węgla 2240 (4 tony) za groszek i 1 741,60 kredyt = 3 981,60

Przy wzroście prądu i miału o 30 % co nie jest wcale takie niemożliwe, ogrzewanie elektryczne to roczny koszt całkowity 6 243,72 dla PC to 5 158,07 dla groszku 4 653,60.

Przy zmianie stopy procentowej o 2% Ele=5 182,76 PC=5 885,82 Eko=4 423,91

Wybrałem te warianty gdyż między tymi się zastanawiam. Zdecydowanie bardziej interesuje mnie bezobsługowy system za który jestem w stanie dopłacić te 100PLN/m-c w sezonie grzewczym, gdzie do miału 600 PLN można doliczyć. Pompa ciepła nie wychodzi jednak tak źle. Proszę o uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraplace

Swoja droga zastanawia mnie jaka kolega rekomenduje minimalna odleglosc od kolektorow pionowych ?

 

Nie można mówić tu o jakiejś optymalnej głębokości. Ważna jest łączna długość, a raczej objętość gruntu z którego zabieramy ciepło. Szczególnym przypadkiem wymiennika pionowego jest wymiennik poziomy o głębokości odwiertów=0. Znam instalacje, gdzie odwierty mają po kilkanaście metrów (jest ich odpowiednio dużo) i nie daje się zaobserwować prawidłowości świadczących o przewadze jednej filozofii nad drugą. Tylko ta nieszczęsna kwestia oporów przepływu.

 

Tutaj sie nie zrozumielismy. Chodzilo mi o to jaka odleglos (nie glebokosc) pomiedzy pionowymi kolektorami polecasz, oczywiscie to zalezy od wlasciwosci gruntu, ale interesujem mnie minimalna i srednia odleglosc pomiedzy poszczegolnymi odwiertami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume - moje podejście dotematu było podobne, z tym że:

 

koszt pompy ciepła + instalacji c.o. miał nie przekroczyć 50tys. zł przy kolektorze pionowym (zależało mi na jak najkrótszym zwrocie inwestycji) i dlatego:

 

zdecydowałem się na kolektor poziomy - łączny koszt pc + podłogówka ok. ponad 150m2 wyniósł niecałe 40tys. zł (teraz jestm pewny że dożyję zwrotu kosztów inwestycji :D )

 

Koszty miesięczne energii ok.120zł, temp. w domu 17-18 stopni (jeszcze tam nie mieszkam i nie ma ocieplenia).

 

Niskie koszty udało się uzyskać dzięki takiej konfiguracji pc że 85% energii jest pobierane w II taryfie (nocnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowałem się na kolektor poziomy - łączny koszt pc + podłogówka ok. ponad 150m2 wyniósł niecałe 40tys. zł (teraz jestm pewny że dożyję zwrotu kosztów inwestycji )

 

Ja ma kolektor pionowy 120mb wyceniony na 10000 PLN. Poziomy na około 5000PLN. COP powinno być przy pionowym wyższe i mniej wrażliwe na pogodę więc raczej założę pionowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esperanza napisała:

Interesuje mnie tylko, co mysla uzytkownicy PC i rekuperatorow, czy GWC lub DGP, o ile ktos zdecydowal sie na ktores z tych form dogrzewania.

 

Uważam , że wydawanie tyle pieniędzy na system biwalentny czyli ogrzewanie PC+ jakimś innym żródłem ciepła byłoby bez sensu . Jeśli mam ogrzewać PC to tylko wtedy gdy PC grzeje SAMA czyli w systemie monowalentnym .

Kominek mam dlatego , że lubię patrzeć na ogień / rzadko palę / . System DGP mam i nawet na jesieni się przydał bo PC jeszcze nie grzała / była ustawiona na przerwę letnią / a w domu ciepluteńko / w jednym pokoju aż za ciepło - kratka wywiewna z komina / .

Rekuperator czy GWC.

Ja mam dom na wsi nad jeziorem. Nie miałam zamiaru robić domu 3 czy 5 litrowego bo nigdy nie byłby on drewniany / byłoby to niemożliwe przy drewnianym /. Dlatego też, nie mam nadmiernej presji na oszczędzanie i presji " świeżego powietrza " :D - dlatego mam wentylację grawitacyjną , a że zapłacę za nią trochę więcej / uciekające ciepło / nie ma dla mnie znaczenia/. Dom o dziwo jest ciepły w zimie / to normalne / ale też chłodny w lecie / gdybym chciała mogłabym chłodzić się pasywnie ale nie odczuwam takiej potrzeby/ . Jeśli Ktoś chce mieć wentylację mechaniczną / najmniejszy hałas mnie budzi i w chyba bym takiej nie zdzierżyła , nawet budzik musi chodzić bezgłośnie a włączniki światła są dotykowe, o dziwo świergot ptaków mnie nie drażni :) / to może mieć. . Ma świeże powietrze i jest zadowolony.

Jeśli chce nadal oszczędzać to robi sobie rekuperator a jeśli chce jeszcze bardziej oszczędzać to robi sobie GWC .

Chyba dalej oszczędzać się nie da.

Ja mam taryfę weekendową i muszę wypalić 12.000 KWh w ciągu roku bo mi ją zabiorą.

Tak więc widzisz punkt wiedzenia zależy od tego co kto chce i jakie cele mu przyświecają .

 

Międzynarodowa Grupa Danfoss ma chyba ambicję zawojować europejski i przede wszystkim polski rynek PC. Ostatnio przejęli duńskiego producenta PC / KH Nortthrtm a /s / wcześniej francuskiego / Avenir Energie / i szwedzkiego Thermia.

Danfoss PC produkują w Grodzisku Mazowieckim. Ich COP jest trochę gorsze niż renomowanych producentów. Chwalą się też szczególną budową zasobnika cwu / inny układ wężownicy /.

Mają obecnie promocję na kolektor pionowy z U Rehau i Aspol .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danfoss PC produkują w Grodzisku Mazowieckim. Ich COP jest trochę gorsze niż renomowanych producentów. Chwalą się też szczególną budową zasobnika cwu / inny układ wężownicy /.

Mają obecnie promocję na kolektor pionowy z U Rehau i Aspol .

 

Czy coś więcej można na temat COP dla PC Danfoss. Zastanawiam się właśnie nad nią lub NIBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pompyciepla.danfoss.pl/pcmfiles/7/master/heat_pumps_pl/dhp_c_12_2007.pdf

 

str.2

 

Oni jako jedni jedyni nie podają jak wszyscy ( dlaczego tak robią ? )dla przedziałów temperaturowych 0/35*C i 0/50*C .....jak się spojrzy to wydaje się , że to jest dla tych przedziałów ( bo wyjaśnienie jest małymi literami na dole ) a to jest dla 0/35*C z pompami obiegowymi i bez tych pomp.....czyli , że dla 0/50*C jest gorsze ale już go nie podają ....czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy PC z Climakomfortu i wentylację mechaniczną z reku Bartosza. Z założenia miała być właśnie mechaniczna, a nie grawitacyjna. Wybór podyktowany raczej potrzebą dobrej wymiany powietrza niż oszczędnością...A reku, żeby nie wwiewało zimnego powietrza, co byłoby mało komfortowe...

Co do DGP...Kominek stanowi u nas raczej ozdobę i cieszy widokiem ognia...Nie chcieliśmy rozprowadzania powietrza do innych pomieszczeń niż salon z powodu różnych negatywnych opinii, o których było sporo na forum...

Nie sądzę, żeby inwestowanie w gwc, dgp czy solary dało wymierne korzyści ekonomiczne przy takim wyborze ogrzewania, jak PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni jako jedni jedyni nie podają jak wszyscy dla przedziałów temperaturowych 0/35*C i 0/50*C .....jak się spojrzy to wydaje się , że to jest dla tych przedziałów ( bo wyjaśnienie jest małymi literami na dole ) a to jest dla 0/35*C z pompami obiegowymi i bez tych pomp.....czyli , że dla 0/50*C jest gorsze ale już go nie podają ....czy tak?

 

http://www.pompyciepla.danfoss.pl/pcmfiles/7/master/heat_pumps_pl/dhp_c_ai_01_08.pdf

 

Na str.10 są wykresy na których podają wartości dla 0/35 i 0/50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...