Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oczywiście...

Przy tak ogromnej wężownicy powyżej czujnika zawsze będzie wyższa temperatura ...

Obstawiam że 40_42* na nastawach w zupełności wystarczy ...

 

Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.

Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.

Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czujnik masz zamontowany do ścianki zbiornika kontaktowo czy może w rurce wchodzącej do środka zasobnika?

 

Karol byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

 

P.S.

Dzięki za podpowiedź z Eurosterem eq7, u mnie się sprawdził.

 

Czujnik wpuszczony w rurke od gory zbiornika. Rurka zaklejona tasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?
No tak bedzie i to jest normalne ale wtedy masz do dyspozycji całą pojemność zasobnika a nie tylko górną część.Histeryzę jak masz możliwość zmiany to zaobserwuj naocznie jaka będzie najlepsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.

Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.

Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

 

Ja mam 5 stopni. To powoduje, ze zuzycie typu kran w zlewie, czy krotkie prysznice nie generuje zalaczenia CWU. Wypelnianie wanny juz tak i o to chodzi by na koniec kapieli do plukania nadal byla woda o temp ok 40 oC. Ustawione mam 43/5 i dogrzewanie do 48/3 w taniej taryfie nad ranem i popoludniu.

 

edit: 45/5 w godzinach wieczornych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.

Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.

Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

 

Trzeba wycelować z temperaturą dla drogiego prądu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.

Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.

Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

 

Jesli nastawiasz sie na zuzywanie taniego pradu, to musisz ustawic to tak, ze glownym impulsem do zalaczenia grzania CWU ma byc podbicie temperatury w tanim pradzie.

Przykladowo histereze ustawiasz wtedy mala:

w drogiej: 40*C/his 2K

w taniej: 45*C/his 2K

 

W efekcie masz praktycznie zawsze grzana CWU na starcie taniego pradu i pozniej tylko utrzymywanie jej poziomu. Jak pompa musi zalaczyc sie w drogiej, to tylko dogrzeje CWU, a nie bedzie pompowala cieplem zasobnika za "gruba" kase.

To samo w taniej. Tutaj podstawowa temperatura jest wysoko, a niska histereza pozwala na jej utrzymanie na takim wysokim poziomie. Na koncu taniego pradu masz zawsze wode conajmniej 44*C w miejscu czujnika.

Niskie umieszczenie czujnika zmniejsza prawdopodobienstwo wystapienia braku CWU. Pompa zalaczy sie duzo wczesniej, ale nie masz obawy, ze zabraknie cieplej wody przy wiekszym rozbiorze. Oczywiscie jest to okupione teoretycznie wieksza iloscia startow pompy, jednak nic zlego sie nie stanie, jesli wystartuje na dobe zamiast 3 to bedzie 4 czy 5 startow. W sezonie grzewczym wiekszosc cykli grzania CWU i tak przypadnie w cyklu grzania CO, a wiec bez dodatkowego startu sprezarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za rurka w tym zbiorniku, że z góry sięga Tobie czujnik tak nisko?

 

Używasz jakiegoś dodatkowego sterownika do grzania cwu? Z tego co pamiętam kupiłeś pompę bez sterowania.

Chełchowski z modyfikacjami na zamowienie.

CWU sterowane z pompy. 4 programy na 1-5 i 6-7. Dla mnie sensowniej byłoby 5-6 i resztę dni tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie przełożyłem czujnika w dolną część zasobnika, ale sprawdziłem dokładnie jaką mam deltę i jakie temperatury we/wy podczas grzania cwu=44C:

wyjście z pompy na koniec grzania - 55C

wejście do pompy na koniec grzania - 49,1C

Więc delta wynosi około 5,9 stopnia.

 

Pytanie: jeśli przełożę czujnik na dół zbiornika wg Waszych sugestii to do jakich temperatur wtedy ustawić grzanie, aby mieć cwu jak wcześniej 44C (lub np. 42C oczywiście w większej ilości) i w którą stronę zmienią się temperatury we/wy na pompie? Czy delta pozostanie bez zmian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperature ustaw nizej. Jak zostawisz nastawy i przelozysz czujnik bedziesz mial taki sam efekt, jak bys podbil temperature o kilka K zostawiajac go na gorze.

Temperatury we/wy beda podobne, delta tez. To tylko przeniesienie pomiaru do chlodniejszej strefy, zeby miec pewnosc, ze wiekszosc objetosci zasobnika zostala podgrzana. Nie przypisuj temu jakis "magicznych" wlasciwosci. :)

 

Przy tego typu zmianach musisz raczej empirycznie dosjc do wlasciwych dla Twojej instalacji ustawien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podczepię się pod temat bo dość sie tu rozwinał.

Planuje zakup Pompy Ciepła PW.

Podstawowe pytanie jakiego producenta?

Czy na ślasku są jakies uznane firmy w montowaniu i doradztwie?

Może podsuniecie jakis konkretny model?

Dom to parterówka z plaskim dachem

Stropodach ocieplenie 20cm styropian + 10 cm styropapa (strop granord (coś jak teriva)

Ściany 25 pustak ceramiczny plus ocieplenie 20cm styropian

podłoga 12cm styropian

 

Powierzchnia podłogówki i mieszkalna ok 140m3

grzejniki to garaż 47m2, i pom gospodarcze 9m2

całość niecałe 200m2

 

Okna trzyszybowe dobrej produkcji i montażu.

 

obliczenie wstepne dla zuzycia to 35-40W/m2 - tera tak wyszło u architekta. (przyjmijmy wyższą wartosć)

Prosze o pomoc bo tego sprzętu się tyle przewija tutaj ze az głowa boli...

Czytałem cos ze Panasonic niby dobry.

Chciałbym sie zmieścić w jak najnizszej cenie, ale sprawdzonego producenta i fajnie jakby gwarancja była na 5 lat.

 

Co do wody to fajnie by było jakby był wiszący zbiornik.

 

Aha i czy pompy maja możliwość podpięcia pod rekuperator aby ochładzac powietrze w lato?

 

POMOCY

Dziękuję z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperature ustaw nizej. Jak zostawisz nastawy i przelozysz czujnik bedziesz mial taki sam efekt, jak bys podbil temperature o kilka K zostawiajac go na gorze.

Temperatury we/wy beda podobne, delta tez. To tylko przeniesienie pomiaru do chlodniejszej strefy, zeby miec pewnosc, ze wiekszosc objetosci zasobnika zostala podgrzana. Nie przypisuj temu jakis "magicznych" wlasciwosci. :)

 

Przy tego typu zmianach musisz raczej empirycznie dosjc do wlasciwych dla Twojej instalacji ustawien.

 

Istnieje jakaś możliwość, aby mieć niższą temperaturę na wyjściu z pompy (55C) i uzyskać cwu o tej samej temperaturze (44C)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalować mocniejszą pompę obiegową na obwodzie CWU i być może nie trzeba będzie nawet przenosić tego czujnika ...

 

Jest jak zapewne wiesz alpha2 60-ka. W takim wypadku trzeba by było wstawić zapewne 80-tke, tak? Polecisz coś niedrogiego i dobrego?

Czy oprócz obniżenia temperatury zasilającej zmieni się wtedy również czas grzania cwu?

Edytowane przez rwojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...