Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy 0/50*C COP jest 3 , przy 0/35*C 4,2 / to tak na oko , bo nie ma podziałki / dla 6 KW.

 

Te wykresy widziałam wcześniej .( zastanawiałam się nad spadkami ciśnienia ..dalsze strony ( widziałam też wężownicę w zasobniku cwu i mogłam porównać z innymi ) ale zapomniałam , że tam byłam i tam rzeczywiście było dla 0/50*C ) . Jest to zrobione ok! ale....

Zastanawia mnie tylko dlaczego nie napiszą jak wszyscy....konkretnie tak i tak . Wiem , że może 0,1 (COP) w tę czy w tamtą stronę nie ma znaczenia ale tutaj to się patrzy na oko bo nie ma podziałki. Jeśli chcieli wyróżniać się od reszty trzeba było zrobić podziałkę bardziej szczegółową .

 

Nibe ma wyższe COP, wiadomo dużo o sterowniku , tutaj szukam .....

 

Nie mogę nic znaleźć ale mają dość rozbudowane termostaty pokojowe . TP 7000 , mają zaprogramowaną temp. każdego dnia , weekendowe , program wakacyjny , optymalny start. Myślę , że jak tu potrafili to sterownik też chyba mają ok! chociaż wygląda nie za bardzo bajerancko :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

My przymierzamy się do pompy Diplomat z zasobnikiem na wode 180l produkowanej przez firmę Thermia z poziomym kolektorem, do tego podłogówka na całej powierzchni domu (200m2 użytkowej) i kominek z płaszczem wodnym. Plus solidnie ocieplony dom. Pompa ma ponoć bardzo dobrą sprężarkę.

 

Mimo, że Thermia jest niezwykle popularna w Skandynawii jakoś niewiele osób tu na forum bierze ją pod uwagę - czy spotkaliście się z negatywnymi opiniami na jej temat? Jak w jej przypadku wygląda COP? Będę wdzięczna za informacje.

 

B&Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

My przymierzamy się do pompy Diplomat z zasobnikiem na wode 180l produkowanej przez firmę Thermia z poziomym kolektorem, do tego podłogówka na całej powierzchni domu (200m2 użytkowej) i kominek z płaszczem wodnym. Plus solidnie ocieplony dom. Pompa ma ponoć bardzo dobrą sprężarkę.

 

Mimo, że Thermia jest niezwykle popularna w Skandynawii jakoś niewiele osób tu na forum bierze ją pod uwagę - czy spotkaliście się z negatywnymi opiniami na jej temat? Jak w jej przypadku wygląda COP? Będę wdzięczna za informacje.

 

B&Z

 

przy pompie ciepła jaki sens ma PW? szkoda kasy - jak juz to dgp jakby prądu nie było to grawitacyjnie

a kominek z PW z podłogówką to same problemy - za kase przeznaczoną na niego można grzać pompą 10 lat albo wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotograf ma rację , nie opłaca się robienie kominka z PW przy PC.

Odnośnie Thermii Diplomat: Ma ją Jatred.

http://www.darmo.net/ekocompl/www_ekosklep_ekologika_com_pl/prod/thermia/dane_techniczne_diplomat.html

 

Sprężarkę scroll mają prawie wszystkie PC. Ta ma Copelanda. Ma o 20 % wyższą efektywność / tak jest napisane na ich stronie / ale w stosunku do poprzedzających ją pomp tego producenta /. Szkoda, że nie w stosunku do innych .

Ponieważ Danfoss kupił Thermię ( w VIII 2005 ) to obie są podobne . Przeważnie w PC zbiorniki cwu są na dole u nich na górze , mają inny system grzania bo inny rozkład wężownicy ( wydajniejszy ), w Danfossie też jest taki /.

Wstawię kiedyś wykres pokazujący różnicę w szybkości grzania cwu przez dwupłaszczowy i inny.

Jeśli by szukać jakiegoś hasła reklamowego to byłoby to / w/g inf.prod / najszybsze grzanie cwu ze wszystkich pomp na rynku . Zbiornik też mają większy niż inni bo 180 litrów. Technicznie w wężownicy jest ciepła woda z PC i zimna w zbiorniku nagrzewa sie od niej . Zagrzanie zimniej wody trwa / ? / przy 10 KW -20 minut .

Thermia jest prostsza w sterowaniu niż np. Nibe . W/g danych z pażdziernika 2006 r / nie mam nowszych danych / Thermia była na 3 miejsu po IVT i NIBE wsród największych producentów szwedzkich PC.

 

Wszystkie PC pośredniego odparowania są prawie takie same ( to samo jeśli chodzi o części - inni producenci ). Różnią się sterownikami, zbiornikami cwu / nie tylko wielkością ale i sposobem grzania ( różne wężownice ) /i i COP.( niewielkie różnice ale są ) i poziomem hałasu ( niewielkie różnice wynikające z wygłuszenia lub z zastosowanej sprężarki ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie odnosnie zasilania PC. W dokumentacji danfossa (link byl w jednym z postow powyzej) wynika ze do wszytkich pomp potrzeba zasilania trojfazowego, nawet dla pompy okolo 4kW (bez podgrzewacza oczywscie). I moje pytanie jest takie : czy generalnie wszstkie PC ktore (wiekszosc) sa na polskim rynku wymagaja 3-faz czy zdarzaja sie takrze produkty pod jedna faze? Kolejne pytanie czy trudno jest dostac 3 fazy przy budowie nowego budynku czy moze linie energetyczne sa tak poprowadzone ze skoro mozna dostac przylaczne elektryczne to i automatycznie mozna liczyc na 3 fazy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie odnosnie zasilania PC. W dokumentacji danfossa (link byl w jednym z postow powyzej) wynika ze do wszytkich pomp potrzeba zasilania trojfazowego, nawet dla pompy okolo 4kW (bez podgrzewacza oczywscie). I moje pytanie jest takie : czy generalnie wszstkie PC ktore (wiekszosc) sa na polskim rynku wymagaja 3-faz czy zdarzaja sie takrze produkty pod jedna faze? Kolejne pytanie czy trudno jest dostac 3 fazy przy budowie nowego budynku czy moze linie energetyczne sa tak poprowadzone ze skoro mozna dostac przylaczne elektryczne to i automatycznie mozna liczyc na 3 fazy?

 

Pozdrawiam

 

3 fazy dostaje sie bez problemu - zresztą betoniarka przeważnie chodzi na 3 fazy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie odnosnie zasilania PC. W dokumentacji danfossa (link byl w jednym z postow powyzej) wynika ze do wszytkich pomp potrzeba zasilania trojfazowego, nawet dla pompy okolo 4kW (bez podgrzewacza oczywscie). I moje pytanie jest takie : czy generalnie wszstkie PC ktore (wiekszosc) sa na polskim rynku wymagaja 3-faz czy zdarzaja sie takrze produkty pod jedna faze? Kolejne pytanie czy trudno jest dostac 3 fazy przy budowie nowego budynku czy moze linie energetyczne sa tak poprowadzone ze skoro mozna dostac przylaczne elektryczne to i automatycznie mozna liczyc na 3 fazy?

 

Pozdrawiam

 

Niektórzy producenci nie wymagają 3 faz - np. NIBE 1240 z tego co pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniak napisał

Chodzilo mi o to jaka odleglos (nie glebokosc) pomiedzy pionowymi kolektorami polecasz, oczywiscie to zalezy od wlasciwosci gruntu, ale interesujem mnie minimalna i srednia odleglosc pomiedzy poszczegolnymi odwiertami.

 

W budujemy dom jest tak napisane:

Kolektor pionowy

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej ilości miejsca jest kolektor pionowy. Do odwiertów głębokości 30 ÷ 150 m (uwaga – konieczne jest zezwolenie) wkłada się sondy pionowe, czyli rury zgięte w kształcie litery U, w których krąży glikol.

 

Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30 ÷ 70 W energii cieplnej. Na przykład dla domu o powierzchni 200 m˛ potrzebną moc cieplną dolnego źródła (ok. 0,8 mocy pompy ciepła, czyli 0,8 x 200 m˛ x 50 W/m˛ = 8 kW) otrzymamy przy łącznej długości odwiertów ok. 160 m, czyli mogą to być 4 odwierty o głębokości 40 m każdy. Odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 5 m.

 

Kolektor pionowy, w porównaniu z kolektorem płaskim, ma same zalety:

 

* zajmuje niewielką powierzchnię działki

* glikol ma stabilną temperaturę w ciągu całego roku (3 ÷ 7°C).

 

Jest tylko jedna wada – wysoka cena. O ile kolektor poziomy dla domu 150 m˛ kosztuje ok. 5000 zł, to pionowy może kosztować ok. 10 000 zł, a zdarzają się oferty na poziomie powyżej 15 000 zł.

 

Ilość i długość sond głębinowych zależy od warunków geologicznych, dlatego często w trakcie wiercenia otworów wprowadza się korekty do wstępnego projektu. Na podstawie zdobywanych w trakcie wiercenia informacji o rzeczywistych warunkach geologicznych można zweryfikować długość sond.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniak napisał

Chodzilo mi o to jaka odleglos (nie glebokosc) pomiedzy pionowymi kolektorami polecasz, oczywiscie to zalezy od wlasciwosci gruntu, ale interesujem mnie minimalna i srednia odleglosc pomiedzy poszczegolnymi odwiertami.

 

W budujemy dom jest tak napisane:

Odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 5 m.

 

 

Troche to malo. Oczywiscie zalezy ale minimalna bezpieczna odleglosci to okolo 15m wiec 3 razy wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja odnośnie odległości kolektorów pionowych . Nie będę komentować wykresów. Myślę, że wszystko widać. Wyjaśnię tylko , że typ ZG to system zamknięty, instalacje w wypełnionym otworze wiertniczym.

Zródło ..dane MS

http://fulereny.blink.pl/mum/1.1.jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/1.1.2.jpg

PC na jedną fazę ma większość producentów. U nas każdy mając dom ma zasilanie trójfazowe. Czasami w blokach też mają takie bo chociażby kuchnia elektryczna / płyta ceramiczna / jest na siłę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem przedstawiony Rys.18 posiada ewidentny błąd :o

Chodzi o "izotermy gruntu w stanie neutralnym" - czyli pierwotnym? Tak to odczytuję - choćby z ich kształty, są "idealnie poziome". Na głębokości miedzy 40 a 50 metrem (w zalezności od rejonu) powinno być 11 stopni, czyli od 10 metra temperatura gruntu rośnie o 1 stopień z głębokością około 33m. U nich maleje :o .

Drugi rysunek (19)jest bardzo miarodajny.

 

Odległość kolektorów pionowych "od siebie" - moim zdaniem mozna przyjąć takie założenie, że w przypadku usytuowania kolektorów w "jednej linii" minimalna nieprzekraczalna odległość to 3m, zaś "bezpieczna" to minimum 5m - przy czym jesli wystepują warstwy wodonosne lub "lita skała" odległością bezwzględna minimalna jest 5 m - moim zdaniem optymalna w takim przypadku to 10 - 15 m.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko i Fotografie,

Serdeczne dzięki za odpowiedzi. Wasz poziom znajomości tematu jest porażający - wybaczcie więc pytanie laika: dlaczego nie ma sensu zrobienie kominka z płaszewm wodnym przy PC? Wydawało nam się, że skoro i tak kładziemy wodną podłogówkę w całej chacie, a kominek i tak chcemy mieć (bo zawsze o nim marzyliśmy) to jako awaryjne ogrzewanie zastosujemy PW do kominka właśnie... I co macie na myśli pisząc o problemach związanych z PW?

Pozdrawiamy,

B&Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko i Fotografie,

Serdeczne dzięki za odpowiedzi. Wasz poziom znajomości tematu jest porażający - wybaczcie więc pytanie laika: dlaczego nie ma sensu zrobienie kominka z płaszewm wodnym przy PC? Wydawało nam się, że skoro i tak kładziemy wodną podłogówkę w całej chacie, a kominek i tak chcemy mieć (bo zawsze o nim marzyliśmy) to jako awaryjne ogrzewanie zastosujemy PW do kominka właśnie... I co macie na myśli pisząc o problemach związanych z PW?

Pozdrawiamy,

B&Z

 

Dlaczego PW ma byc instalacja awaryjna, czy spodziewasz sie wylaczenia pradu wiecej niz przez dobe 5x w roku?.Nawet gdyby wylaczli prad na 2 dni, to chyba lepiej wlaczyc np agregat pradotworczy.

 

po pierwsze to PW jako ogrzewanie awaryjne sie nie sprawdzi - słabo działa bez prądu :-)

po drugie lepiej już DGP i to tak, że w razie braku prądu część mogła działać grawitacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż wielu awarii to się rzeczywiście nie spodziewam - ale zawsze ma się to poczucie bezpieczeństwa, że jest jakaś druga opcja. Ponadto ponieważ kominek chcemy miec nie tylko od parady to sądziliśmy, że połączymy miłe z pożytecznym, po co palic ot tak po prostu gdy można to wykorzystać do ogrzania domu czy podgrzania CW. W sumie PW to nie jest jakiś kolosalny wydatek...

 

Blanka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy

"Moim zdaniem przedstawiony Rys.18 posiada ewidentny błąd"

no zobacz co ja muszę robić żebyś zareagował i zechciał nas odwiedzić. :D / prawie robić fotomontaż i cyferki zamieniać :D /

Rzeczywiście patrząc nawet okiem laika / i pamiętając poprzednie wykresy/ to logiczne , że czym głębiej to cieplej a nie odwrotnie.

Przedstawiłam je po to aby pokazać jak szeroko oddziałują i zwrócić uwagę , że jeśli będą za blisko siebie to mogą sobie wzajemnie zabierać ciepło / ciekawe jak by się dzieliły ...przy założeniu jednakowej głębokości /

może byś się pokusił na ten temat parę słów .........i odwiedzaj nas a nie tylko innych ..........

 

Blanko ....każdy może zrobić jak chce. Zobacz teraz prawie wszyscy mają wentylację mechaniczną ....ale część ma nadal grawitacyjną i wynika to z tego , że tak chce i koniec.

Dlatego pamiętaj obojętnie na co się zdecydujesz musi być to Twoja decyzja . Owszem możesz brać pod uwagę zdanie forum ale to Ty będziesz mieszkać , palić lub nie i to TY masz wiedzieć co wybierasz i dlaczego......

Części mając PC nie chciałoby się palić ale jeśli Ktoś lubi .......to lubi i tyle .....

Poza tym co zrobisz z cwu w PC ...wyłączysz w ogóle? ( będzie i to i to? ) PW tylko sporadycznie ? jak nie będzie prądu ......( przez kilka godz. cwu tak bardzo nie ostygnie ) ( PW ... tylko w zimie w lecie też ?)

 

Mam instrukcję Termii , czytam ....napiszę .....

Czekam na inf. odnośnie grzania cwu w zbiorniku ..chciałam sprawdzić czy

wśród innych rzeczywiście najszybciej grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak z uporem maniaka... rozumiem, że każdy ma wolną rękę ale doświadczenia i uwagi obecnych to forumowiczów są niezwykle cenne! Tak więc odradzacie przy pompie ciepła kominek z PW z jakichś konkretnych względów (przeciwskazania do stosowania razem z PC, problemy w użytkowaniu samego PW, etc) czy też po prostu ze względu na to że to zbyteczny koszt i fatyga?

 

Tak na chłopski rozum myślałam sobie: skoro pompę ciepła chcę mieć i basta, kominek też bo dom bez kominka to nie dom :-), podłogówka będzie no to jeszcze niewielki nakład i dodam sobie jeszcze PW żeby z tego palenia w kominku był jakiś sens.. (kiedy bedzie palił kominek mógłby przejmowac grzanie i CW zamiast pompy czy tak?)...

 

O DGP czytałam tu na forum Muratora, że nie jest polecany zwłaszcza w pokojach dziecięcych, bo zanadto wysusza powietrze. A odnośnie wentylacji - ja akurat jestem zdecydowaną zwolenniczką grawitacyjnej ewentualnie wpomaganej turbowentami bo mechaniczna pomimo jej oczywistych zalet związanych z oszczędnościami stwarza zbyt dobre warunki dla rozwoju wszelakich bakterii w przewodach wentylacyjnych (ciepło plus wilgoć).

 

Pozdrawiam,

Blanka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszę z innej beczki:

Właśnie dostałem dodatkowe wyjaśnienia od instalatora IVT. Zadałęm im wczoraj serię pytań dodatkowych, bo wg mnie coś za dużo policzyli, tzn. nie kasy (ta i tak jest duża :wink: ) ale założeń. Przyjęli, że "skopcę" rocznie prawie 25000kWh , w tym 5000cwu. Przy budynku 200mkw, trochę sporo bo wychodzi ze 100kWh/m2 rok.

Podesłałem im, jakie ocieplenie reku, okna, ustawienia względem stron świata i przysłali odpowiedź, że te 25000kWh to liczy z automatu program (niezłe założenia) no i 11kW PC wyszło im z tego, że (cytat)"W Pańskim przypadku przyjąłem wg zaleceń i doświadczeń Sun Energy 55 W/m2 co przy powierzchni użytkowej 200 m2 daje wartość 11 kW". 55W/m2 - nie za dużo? Argument, że (cytat) "Jednak załóżmy w okresie zimowym długotrwały spadek temp. zewn. do minus 20 - 25 st. C. Wówczas energia pozyskiwana z gruntu może nie wystarczyć do 100 % pokrycia zapotrzebowania cieplnego. Pompa będzie wtedy zmuszona załączać dogrzewacz elektryczny. Ponadto ciepła woda użytkowa ma zawsze priorytet przed centralnym ogrzewaniem i w przypadku zwiększonego poboru wody pompa dąży do utrzymania zadanych parametrów c.w.u. kosztem słabszego zasilania instalacji c.o. Dlatego dobierając pompę ciepła zawsze stosujemy lekkie przewymiarowanie, aby zachować margines bezpieczeństwa i niepotrzebie nie osłabiać współczynnika COP. ". Co o tym myślicie? Podobno różnica między PC 9kW a 11kW to tylko 3000pln w totalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zbyt optymistycznie licza COP i dlatego "naciągają" inne parametry.

Jaka to by nie była PC, to łatwo sprawdzić, mnożąc 3,3 do 3,5 (średni COP dla CO i CWU) x moc pobieraną przez sprężarkę. Wynikiem jest średnia moc PC, która jest jednocześnie mocą jaka PC osiaga w najbardziej "krytycznych warunkach" - co w naszym klimacie trwa najwyżej kilka dni.

Wybierz PC, która przy takim liczeniu bedzie miała moc około 8kW - to wystarczy dla potrzeb Twojego domu.

Moim zdaniem zawyżona ilość energii w ciagu roku, wynika z chęci "udowodnienia" opłacalności tej inwestycji w stosunku do innych nośników. Tak bardzo lekko liczac zapotrzebowanie roczne na energie dla Twojego domu dla potrzeb CO nie powinno przekroczyć 16.000kWh + CWU około 500kWh na osobę.

Zaznaczam, że jest to tylko wartość szacunkowa - ale mocno "przyblizona"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blanko, to że chcesz mieć coś awaryjnie to Ci się chwali .

Nie można jednocześnie mieć kominka z DGP i PW razem ..albo jedno albo drugie . Jak będzie DGP będzie ciepło ale nie będzie cwu , jak będzie PW będzie cwu ale ciepła niezbyt ...chyba, że można byłoby wykorzystać kafle tzn.przynajmniej przy tej wężownicy kafle by się nagrzewały i grzały chociaż w salonie i tu byłoby ciepło .

Rozumiem , że DGP wolałabyś nie i to rozumiem.

Nasze obiekcje dotyczyły finansów. Pytanie jest takie czy ma to być awaryjnie tylko jak nie ma prądu ? jeśli tak to nic nie ryzykujesz ..(jak zaczarujesz pompkę od PW będzie działać )

.Nie ma prądu PC stoi a Ty masz cwu ...ciepło w salonie też .... Jak włączają prąd znowu PC podejmuje funkcje grzania i co i cwu ..

.Bo grzać i PC i jednocześnie w kominku to nie jest za ekonomicznie ...Chyba , że PC jest tylko do co. a cwu grzejesz kominkiem ale to też nieekonomiczne zupełnie bo dublujesz grzanie cwu ...nawet jak je wyłaczysz to ono ma najniższa temp. bodajże 33*C i niżej nie zejdziesz. Jest jeszcze taka kwestia. Nie wiem jaką masz PC i czy zbiornik masz razem czy osobno. Bo jeśli osobno to może by się nie dublowały ...pytanie czy wyłączenie cwu w osobnym zbiorniku jest wyłączeniem całkowitym....( nie utrzymuje temp. minimalnej ) .

Woda cwu jest trochę cieplejsza od co.( zależy jak się ją ustawi ) a ta i tak jest grzana .....więc oszczędności nie będzie ale ....

Skoro tak bardzo lubisz palić :D

Zeby była jasność ...tylko GDP grawitacyjne będzie źródłem ciepła niezależnie od braku prądu .

 

 

Arek

Mówiłam , że zależy kto liczy i jak liczy.

To fakt , że w IVT cwu ma pierwszeństwo przed co. ale prawdą jest też , że jeśli wyłączysz grzałkę to się nie włączy będzie najwyżej dłużej pracować . Ile jest takich dni w roku ,zobacz jaka zimę mamy ...jeśli mieszkasz na biegunie zimna to ja bym wzięła 11 a właściwie 10,7 ( ale ja jestem wieczna zmarzlina i to tchórzliwa ) ale jeśli mieszkasz gdzie indziej to 9 KW spoko.

Androżek ma dom 220 i ogrzewa się 8,3KW to myślę , że Ty mając mniejszy dom o 20 mkw i ciepły jak On albo cieplejszy też mógłbyś mieć 9 KW . Zrobiłabym tylko ciut więcej kolektora, żeby nie zabrakło jej pary.

 

Zobaczyłam post sSiwego ( jak miło :D ) .... właśnie 3,3x2,3=7,59 KW ( moc sprężarki średnia )

W IVT są 7,9 i 11 KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak pisałem wcześniej co jakiś czas będę podawał informacje na remat pracy sytemu, parametrów i zużycia energii.

dzisiaj mamy 5 luty, odczytu dokonałem 3 lutego wiec minęło 11 dni od ostatniego odczytu.

W międzyczasie w domu zostały założone drzwi, zaskutkowało to korektą ustawień pracy pompy, po prostu zrobiło się cieplej.

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak.

1. krzywa grzewcza - 1.6

2. dokładna regulacja + 0,5 stopnia

Parametry pracy w dniu dzisiejszym:

1. temperatura zewnętrzna w momencie odczytu 1,8 st C

2. temperatura wyłączenia - 27,8 ( jest to temperatura wyliczana na podstawie odczytu temp. zew. i dopasowaniu do zaprogramowanej krzywej grzewczej, przy osiągnięciu której pompa sie wyłączy. Po czym następuje oddanie przez podłogę ciepła do pomieszczenia, wychłodzenie o kilka stopni systemu i ponowne załączenie PC)

3. Temperatura wody w zbiorniku CWU - 46 st.

4. Sprężarka - 66,3 st.

5. Temperatura wyjścia na CO - 30 st.

6. Temperatura powrotu z CO - 24,4 st. (przy osiągnięciu temp. 27,8 pompa sie wyłączy)

7. Temperatura wejsia C/Chl - 1,3 st. ( jest to temperatura glikolu krążącego w dolnym obiegu, opuszczającego pompę ciepła - czyli z którego zostało odebrane przez PC ciepło . Glikol ten jest pompowany do obiegu o długosci 600m zakopanego w ziemi w której się ma zagrzac i trafia ponownie do PC. )

8. Temperatura wyjscia C-/Chl - 3,9 st. ( temp. glikolu trafiającego do PC z dolnego obiegu)

9 Ilośc godzin pracy PC - 1204h

10. Procentowe podział - 91% - CO , 9% - CWU

11. Czas pracy dogrzewacza - 78h - PC ma zabudowaną grzałkę która ma zastąpic sprężarkę w momencie awarii lub niewydolnosci systemu. Niestety przypadkowo załączyłem ja na 3 dni zanim zauważyłem przyczynę a ma moc 9 kw chyba)

No i najważniejsze - zużycie energii , odczyt z 03.02.2008 - 3247 kwh

Ttemperatury w domu , odczyty mogą byc obarczone błędem bo używam zwykłych termometrów.

Temperatura podłogi 23-24 st.

Temperatura powietrza 22-23st, czyli bez zmian.

koło 15 lutego kolejna porcja informacji, mam nadzieję że łapnie w końcu zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...