Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście choć myślę, że jeśli Asolt dobrze przeliczy (a nie widziałem tu niezadowolonych klientów) to przepływy powinny być takie jak w projekcie. Na oko zład wodny jest na tyle duży ze bufor niepotrzebny. Pytanie co bedzie w projekcie bo widzialem gdzies tutaj 2 podobne domy i jednemu z projektem wyszło 1000 m rurki, a drugiemu bez projektu 1700m rurki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno przyjęto wyższe parametry pracy.Dlatego wyszło 1000 m

 

Tak się składa w fizyce ,że jak się więcej włoży to się więcej wyjmie.

 

Nie koniecznie wyzsze parametry, jezeli w kazdym pomieszczeniu niezaleznie od obciązenia cieplnego damy po 10 cm to calkowita długosc będzie duzo wieksza od przypadku gdy dla kazdego pomieszczenienia wyliczono inny rozstaw przy zachowaniu tych samych parametrów czyli Tz i dT. Taka róznica długosci jest mozliwa i nic w tym dziwnego, a wytłumaczenie jest proste, w jednym przypadku nie było zadnych obliczen OZC i projektu podłogówki, a w drugim było i to i to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mate

kilka uwag do Twoich rozterek :

 

-jeśli jest wyraźna szansa ,że PC pójdzie bez bufora - to wystarczy ,że zostawisz przyłącza , aby go wpiąć (poniesiesz może dodatkowe koszty na dojazd )

-wielkość 100 ltr ? Dlaczego , może wystarczy 50 ltr -to ma być funkcja sprzęgła , a nie dużego magazynu ciepła (podłogówki nie wychłodzisz defrostem)

-dodatkowe pompki obiegowe proponuję elektroniczne np Wilo 1-4 o mocy 22W max (jak skręcisz rotametry, to pompka się dostosuje)

pzdr

 

Hej, postaram się przedstawić moje doświadczeni w tej kwestii.

 

wielkość bufora 100L, ponieważ 100L na różnicy 10st.C potrafi zmagazynować około 1,5 kWh ciepła, czyli mniej więcej tyle ile zużywa pompa 9kW przy 3/4 minutowym defroście, dzięki temu pompa może przeprowadzić szybki defrost fazy 1, a nie odmrażanie gorącą parą które trwa nawet 15minut a nawet więcej.

Do tego moje bufory 100L są tgzw. slim czyli wysokie i wąskie a więc zasilenia od powrotów są maksymalnie oddalone. Bufor 50L jest w kwadracie więc tam mocno się miesza zasilanie z powrotem.

 

Bufor daje nam też możliwość ustawienia dwóch stref grzewczych, czyli grzejemy najpierw tam gdzie to potrzebne.

Czyli w skrócie, pompa 9kW nie da rady szybko w ciągu 2 godzin rozgrzać dołu i góry tym bardziej ze musi jeszcze nagrzać wodę, dlatego pomiedzy 13-15 grzejemy tylko dół żeby temperatura na dole była stabilna, wtedy gdy głównie przebywamy na dole.

Potem od 22 do 2 grzejemy też dół żeby wygodnie się spało jak na górze jest 21,5st.C , następnie od 2 do 6 grzejemy górę po to żeby jak wstajemy było miło i przyjemnie.

W takim sterowaniu mamy tez dwie temperatury, grzania.

Czyli chcemy żeby było w domy 22,5 st.C i pompa tej temperatury pilnuje, ale gdy spadnie np, poniżej 21,5 uruchomi się nawet w droższej taryfie po to żeby było komfortowo. Czyli mozemy sobie ustawić czy interesuje nas komfort czy oszczędność, bo niższą temperaturę można też np. na 20st.C i dopiero jak w drogim prądzie temperatura spadnie do 20st.C to włączy się pompa, ale to już nie jest komfortowe.

 

Kolejna opcja to chłodzenie, czyli jak nagrzewa nam się głównie góra, a tak jest w większości przypadków to chodzimy tylko górę, bo dół jest ok.

A jak włączymy chłodzenie tylko na górę to mamy szybki efekt w sypialniach bo cała moc idzie tylko na górę, na dole nie mamy efektu zimnej posadzki bo dół się nie chłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CNC,

dzięki - wygląda jasno i przejrzyście.

Od siebie mogę dodać ,że przy temp w moim systemie CO 40-45st pojemność 35 ltr buforka wystarcza spokojnie do defrostu .U mnie odległość od przyłączy jest ok 40 cm i przy bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło widać ,że przydałoby się lepsze podmieszanie-myślałem o wsadzeniu rurki z otworami pomiędzy króciec zasilania z PC a systemem (przy okazji wpięcia pieca).Może po prostu wystarczy ,że w okresach przejściowych ominę buforek i na bypassie wszystko pójdzie bez tego zjawiska.

 

pzdr

 

PS

Mam nadzieję ,że nie będziemy kolejny raz wałkować tematu : z buforem czy bez.

Proponuję nadal tylko info dla zainteresowanych , aby przynajmniej byli do montażu bufora przygotowani. Instalacje rzadko posiadają projekt , a jeśli posiadają-to też nie zawsze się pokrywają parametry.W końcu zazwyczaj kto inny wykonuje podłogówkę , a kto inny montaż PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy no i mam problem. Mianowicie wczoraj siadło mi ciśnienie w jednej pętli (z trzech) poziomego DZ. Ustaliłem dziś w której - w ciągu godziny schodzi praktycznie do zera z około 1,2bar. Rura to PE40. Jedna z pętli była łączona taką skręcaną złączką do rur PE gdyż koparka uszkodziła ją podczas kładzenia. Niestety nie wiem gdzie to było:) Pytanie czy jest możliwe aby po dwóch latach taka złączka puściła?? Drugi problem to jest taki, że na końcach pętle mogą być delikatnie skręcone - gdyż co prawda były rozkręcone przed ułożeniem w ziemi ale zawsze jakoś się delikatnie skręciły. Czy mogły się jakoś rozerwać takie rury PE same z siebie po czasie? No i ostatnia rzecz jaką się właśnie dowiedziałem to czy możliwe aby w jakiś sposób taka rura przetarła się np sama o kamienie które mogą leżeć wokoło? Rury są zakopane bardzo głęboko - średnio około 3m pod poziomem gruntu... Teraz pozostanie mi pewnie rozkopać całą działkę w poszukiwaniu dziury?? Są jakieś metody aby znaleźć takie uszkodzenie bez rozkopywania całej działki??

Poza tym dodam, że jest bardzo wysoki poziom wody gruntowej - czy może być tak, że np ta woda gruntowa płynie i w jakiś sposób przemieszcza np kamienie itp uszkadzając powłokę rury?

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy no i mam problem. Mianowicie wczoraj siadło mi ciśnienie w jednej pętli (z trzech) poziomego DZ. Ustaliłem dziś w której - w ciągu godziny schodzi praktycznie do zera z około 1,2bar. Rura to PE40. Jedna z pętli była łączona taką skręcaną złączką do rur PE gdyż koparka uszkodziła ją podczas kładzenia. Niestety nie wiem gdzie to było:) Pytanie czy jest możliwe aby po dwóch latach taka złączka puściła?? Drugi problem to jest taki, że na końcach pętle mogą być delikatnie skręcone - gdyż co prawda były rozkręcone przed ułożeniem w ziemi ale zawsze jakoś się delikatnie skręciły. Czy mogły się jakoś rozerwać takie rury PE same z siebie po czasie? No i ostatnia rzecz jaką się właśnie dowiedziałem to czy możliwe aby w jakiś sposób taka rura przetarła się np sama o kamienie które mogą leżeć wokoło? Rury są zakopane bardzo głęboko - średnio około 3m pod poziomem gruntu... Teraz pozostanie mi pewnie rozkopać całą działkę w poszukiwaniu dziury?? Są jakieś metody aby znaleźć takie uszkodzenie bez rozkopywania całej działki??

Poza tym dodam, że jest bardzo wysoki poziom wody gruntowej - czy może być tak, że np ta woda gruntowa płynie i w jakiś sposób przemieszcza np kamienie itp uszkadzając powłokę rury?

 

Tak, mogło puścić dlatego powinno być zgrzane, co do ustalenia miejsca.... katastrofa.

A na dwóch Ci nie pójdzie? Jak nie to pewnie lepiej będzie położyć nową pentlę niż naprawiać zepsutą jak nie masz pojęcia gdzie ta złączka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, postaram się przedstawić moje doświadczeni w tej kwestii.

 

wielkość bufora 100L, ponieważ 100L na różnicy 10st.C potrafi zmagazynować około 1,5 kWh ciepła, czyli mniej więcej tyle ile zużywa pompa 9kW przy 3/4 minutowym defroście, dzięki temu pompa może przeprowadzić szybki defrost fazy 1, a nie odmrażanie gorącą parą które trwa nawet 15minut a nawet więcej.

Do tego moje bufory 100L są tgzw. slim czyli wysokie i wąskie a więc zasilenia od powrotów są maksymalnie oddalone. Bufor 50L jest w kwadracie więc tam mocno się miesza zasilanie z powrotem.

 

Bufor daje nam też możliwość ustawienia dwóch stref grzewczych, czyli grzejemy najpierw tam gdzie to potrzebne.

Czyli w skrócie, pompa 9kW nie da rady szybko w ciągu 2 godzin rozgrzać dołu i góry tym bardziej ze musi jeszcze nagrzać wodę, dlatego pomiedzy 13-15 grzejemy tylko dół żeby temperatura na dole była stabilna, wtedy gdy głównie przebywamy na dole.

Potem od 22 do 2 grzejemy też dół żeby wygodnie się spało jak na górze jest 21,5st.C , następnie od 2 do 6 grzejemy górę po to żeby jak wstajemy było miło i przyjemnie.

W takim sterowaniu mamy tez dwie temperatury, grzania.

Czyli chcemy żeby było w domy 22,5 st.C i pompa tej temperatury pilnuje, ale gdy spadnie np, poniżej 21,5 uruchomi się nawet w droższej taryfie po to żeby było komfortowo. Czyli mozemy sobie ustawić czy interesuje nas komfort czy oszczędność, bo niższą temperaturę można też np. na 20st.C i dopiero jak w drogim prądzie temperatura spadnie do 20st.C to włączy się pompa, ale to już nie jest komfortowe.

 

Kolejna opcja to chłodzenie, czyli jak nagrzewa nam się głównie góra, a tak jest w większości przypadków to chodzimy tylko górę, bo dół jest ok.

A jak włączymy chłodzenie tylko na górę to mamy szybki efekt w sypialniach bo cała moc idzie tylko na górę, na dole nie mamy efektu zimnej posadzki bo dół się nie chłodzi.

 

Witajcie,

kolego CNC , zapytam czysto teoretycznie .

Mój instalator od samego początku sugeruje wpięcie buforka/sprzegła ok 30/40 l w moją instalacja.

M.in z powodu dość długiego defrostu.

W mojej instalacji temp. na powrocie miedzy 25-27 więc defrost w trybie awaryjnym.

Na razie wstrzymuję się z decyzjami ale bardzo zaciekawiła mnie informacja w Twoim poście iż przy takowym buforze będę mógł nadać priorytet w grzaniu piętra bądź parteru.Niebawem , wakacje,zakładam kominek , do tego rekuperator.Jeśli przekonam się do dołożenia bufora wtedy chciałbym wykonać wszystkie prace jednocześnie.

W załączeniu przesyłam kilka zdjęć mojej instalacji .

Zapytam ile kosztowałoby przerobienie mojej instalacji wraz z jej opomiarowaniem .Pytam czysto orientacyjnie.

pozdrIMG_2053.jpgIMG_2054.jpgIMG_2055.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jedyne co to ustalę w jakim obszarze działki jest ułożona uszkodzona pętla - ale kompletnie nie pamiętam czy ta złączka była właśnie tam;( Mam pomysł aby włożyć do rury kabel pod napięciem i jak odkopię kawałki rur wychodzące z domu to takim przyrządem do poszukiwania kabli w ścianach chyba dojdę która to jest pętla? No ale gdyby później z łopatą odkopywać metr po metrze takiej rury to jest to problem gdyż trzeba to pewnie robić ręcznie a nie koparką czyli znacznie wolniej i drożej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę termowizja, zaraz będzie trzeba dzwonić do nasa, moze oni mają takie kamery żeby na 3m pod ziemią zauważyć wzrost o 1st.C i to jeszcze w mokrym gruncie :-)

 

kolego nowa nitka, bo tą łopatami będziesz odkopywał rok, koparką nie możesz bo znów zepsujesz.

 

kabla z prądem też nie próbuj bo 3m mokrego gruntu to nic nie przejdzie.

Sprawdź czy działa dobrze na dwóch, jak tak to zostaw. Jak nie to rób trzecią nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

kolego CNC , zapytam czysto teoretycznie .

Mój instalator od samego początku sugeruje wpięcie buforka/sprzegła ok 30/40 l w moją instalacja.

M.in z powodu dość długiego defrostu.

W mojej instalacji temp. na powrocie miedzy 25-27 więc defrost w trybie awaryjnym.

Na razie wstrzymuję się z decyzjami ale bardzo zaciekawiła mnie informacja w Twoim poście iż przy takowym buforze będę mógł nadać priorytet w grzaniu piętra bądź parteru.Niebawem , wakacje,zakładam kominek , do tego rekuperator.Jeśli przekonam się do dołożenia bufora wtedy chciałbym wykonać wszystkie prace jednocześnie.

W załączeniu przesyłam kilka zdjęć mojej instalacji .

Zapytam ile kosztowałoby przerobienie mojej instalacji wraz z jej opomiarowaniem .Pytam czysto orientacyjnie.

pozdr[ATTACH=CONFIG]379207[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]379208[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]379209[/ATTACH]

 

Kolego co mam Ci powiedzieć, tak na oko, jak powiem że 3/4tyś to zaraz ktoś policzy że bufor 400zł, pompka 400zł, śrubunki złączki to 500zł, a potem wyzwą mnie od złodziei bo chcę za dzień pracy 1500zł. :-)

dlatego wolę nie wyrywać się z takimi szacunkami bo to trzeba ocenić na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwóch stara PC jakoś idzie ale mam już nową o połowę mocniejszą i wiem, że nie da rady:( No i ja nie chciałem czujnikiem przez 3 metry to robić ale dokopać się do rur aby chociaż ustalić w którym sektorze mam problem (mam 3 pętle - każda w innym sektorze działki - wiem mniej więcej ile zajmuje dany sektor). Jednak martwi mnie co innego - jeśli to nie ta złączka ale kamienie przecięły rurę pod wpływem ruchu wody czy czego tam jeszcze to by znaczyło, że i pozostałe dwie pętle nie są bezpieczne!

Może jakiś inny sposób czyli np pobór wody ze studni i zrzut jej do rowu melioracyjnego by sprawę załatwił? Mam obok chałupy duży rów melioracyjny (drożny). No i masa wody w ziemi - czy ten sposób z poborem wody ze studni nie był by lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze dwa lata temu na forum zawsze było wałkowane, aby podłogówkę robił ten, kto montuje pompę aby nie było potem problemów ... a gdyby były, to nie było przepychanek.

 

Chyba czas wrócić do starych zwyczajów :-)

 

I tak i nie . Jak każdy wykona swoja robotę dobrze to będzie dobrze .

Patrząc w ten sposób , to najlepiej kupić chleb tylko od takiego piekarza , który sam posieje zboże , sam zmieli , sam upiecze chleb i wtedy będzie pewność że , chleb będzie dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale PC nadal nie są na tyle popularne aby mieć pewność że trafimy na kogoś kompetentnego w tej kwesti.

jak szuka się nawet kogoś do położenia kafelek to można źle trafić, a jak czasem słyszę że ktoś ma pompę i znajomy mu montował hydraulik to ręce opadają.

 

i wtedy się pytam jak kupisz sobie nowego mercedesa, to też dajesz znajomemu mechanikowi czy do serwisu jedziesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...