Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak na chłopski rozum myślałam sobie: skoro pompę ciepła chcę mieć i basta, kominek też bo dom bez kominka to nie dom :-), podłogówka będzie no to jeszcze niewielki nakład i dodam sobie jeszcze PW żeby z tego palenia w kominku był jakiś sens.. (kiedy bedzie palił kominek mógłby przejmowac grzanie i CW zamiast pompy czy tak?)...

Tak czy inaczej każde rozwiązanie potrzbuje prądu. W przypadku siły wyższej energetyka nie pomoże! Do wskazanych przez Ciebie rozwiązań należy dodać UPS albo jakiś generator aby pompa obiegowa płaszcza, cwu albo wentylator DGP mogły działać.

Ja traktuje kominek jako alternatywne źródło ciepła.

Jednak jak zawsze decyzja należy do inwestora :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Robert

 

Fotograf ma rację .

Mnie się chciało / mam swój sposób aby szybko znaleźć / .

No widzisz zszedłeś z nastaw a nie zmeinił się komfort cieplny . Krzywa była 1,8 a jest 1,6 . Przesunięcie było 1 jest 0,5 . Zmieniły się w związku z tym parametry . Było 34 na wyjściu i powrót 29,8 a jest 30 i 24,4 ........

Tylko to zużycie , chyba nie umiem liczyć bo 2824 KWh było poprzednio , teraz jest 3247 czyli wypaliłeś przez 11 dni 423 KWh to wychodzi ...3247-2824:11=38,45 na dzień ( 1,6 KW na h ) czyli więcej niż poprzednio ( 30,36 KWh i 1,26 na h ..przyjmowałam miesiąc średnio 30 dni ) .....ale to niemożliwe albo ja nie umiem liczyć / całkiem możliwe / albo coś źle napisałeś albo przedtem było żle policzone / tzn. ja źle policzyłam / ....tym bardziej , że teraz już w tym wyniku KWh nie ma grzałki elektrycznej , którą załączyłeś przez 3 dni poprzednio.

Fotograf zobacz o co chodzi , jesteś bystry ...proszę ....

 

wejdź na profil, kliknij wszystkie posty / Robert nie pisze dużo / odszukaj pierwszy post z 23.01.

 

Jestem chora i trochę przymulona ale nie aż tak żeby nie zauważyć , że coś nie tak ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zamierzasz ogrzewac dom i wode uzytkowa pompa ciepla, to moim zdaniem budowa kominka z plaszczem wodnym jest zbyteczna.No chyba, ze kasy masz duzo i nie wazne ile to kosztuje. Zakladajac, ze prad wylacza 3-5 razy w ciagu roku na kilka godzin, to nie warto w to inwestowac.A jesli chodzi o wentylacje grawitacyjna, to ostatnio robilam remont lazienki i majester musial poprawic komin od wentylacji.Zawolal mnie kiedy zrobil wiekszy otwor zebym zobaczyla co jest w srodku,a w srodku byly 3 worki smieci m.in brudne majtki, reczniki, pety, podpaski...wiec jesli ktos mowi, ze w wentylacji mechanicznej rozwijaja sie droboustroje, grzyby i inne syfy, to ciekawe, co siedzi w kanalach grawitacyjnych?.Czy wogole ktos kiedys czyscil kanal wentylacji grawitacyjnej w domu?.Ja klimatyzajce w aucie co rok przed sezonem, to robie i jesli jest taka mozliwosc zamierzam czyscic kanalaly wentylacji mechanicznej.

 

z tym brakiem prądu - przecież kominek z PW nie bedzie działał bez prądu

a z wentylacją - jak budujesz sobie dom to chyba sobie śmieci tam nie nawrzucasz - a po drugie wentylacja grawitacyjna niemalże cały czas działa tylko jako wyciąg i wtedy nieważne co jest w kominie to i tak wyleci - w mechanicznej jest odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym brakiem prądu - przecież kominek z PW nie bedzie działał bez prądu

wentylacja grawitacyjna niemalże cały czas działa tylko jako wyciąg i wtedy nieważne co jest w kominie to i tak wyleci - w mechanicznej jest odwrotnie

jak brak pradu-bedzie działał-tylko że woda w wężownicy może się zagotować

niemalże w szczelnym domu (a takie budujemy) robi się spore podciśnienie a wtedy z kanałów mamy nawiewniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert

 

Fotograf ma rację .

Mnie się chciało / mam swój sposób aby szybko znaleźć / .

No widzisz zszedłeś z nastaw a nie zmeinił się komfort cieplny . Krzywa była 1,8 a jest 1,6 . Przesunięcie było 1 jest 0,5 . Zmieniły się w związku z tym parametry . Było 34 na wyjściu i powrót 29,8 a jest 30 i 24,4 ........

Tylko to zużycie , chyba nie umiem liczyć bo 2824 KWh było poprzednio , teraz jest 3247 czyli wypaliłeś przez 11 dni 423 KWh to wychodzi ...3247-2824:11=38,45 na dzień ( 1,6 KW na h ) czyli więcej niż poprzednio ( 30,36 KWh i 1,26 na h ..przyjmowałam miesiąc średnio 30 dni ) .....ale to niemożliwe albo ja nie umiem liczyć / całkiem możliwe / albo coś źle napisałeś albo przedtem było żle policzone / tzn. ja źle policzyłam / ....tym bardziej , że teraz już w tym wyniku KWh nie ma grzałki elektrycznej , którą załączyłeś przez 3 dni poprzednio.

Fotograf zobacz o co chodzi , jesteś bystry ...proszę ....

 

wejdź na profil, kliknij wszystkie posty / Robert nie pisze dużo / odszukaj pierwszy post z 23.01.

 

Jestem chora i trochę przymulona ale nie aż tak żeby nie zauważyć , że coś nie tak ......

 

Może powodem jest większe zużycie CWU, uruchomiłem pompkę obiegową na układzie ciepłej wody. Rurki były w otulinach, ale zawsze coś tam to grzeje beton przez kilka godzin dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert

Masz rację tylko to , bo cóż innego ?. Nastawy są mniejsze i powinien być mniejszy pobór prądu .

Pompy obiegowe w zależności od tego jakiego są producenta , na jakim biegu pracują mają różny pobór mocy. Z tego co mi wiadomo , rozpiętość jest duża od 25W/h do 85 W/h nawet do 100W/h ( duże ). Biorąc to pod uwagę to Twoja pompa obiegowa zużyła gdzieś około 30W/h czyli 0,72 KW na dobę czyli 7,92KW przez 11 dni ( różnica miedzy poprzednim odczytem a tym to 8KW z groszami ).

To , że się ochładza to zupełnie inna sprawa a pobór prądu przez obiegówkę żeby ciepła woda krążyła w rurach inna .

Jaki z tego wniosek -powinno się mieć zegar na obiegówkę i włączać ją tylko wtedy gdy jest potrzeba ( rano , wieczorem ) bo z tego widać , że to jednak spory pobór mocy a często bagatelizowany.

Pozdrawiam .

 

PS. Jestem czasami za szybka i w tym poprzednim liczeniu mogłam się pomylić.

Dla mnie postawienie przecinka w innym miejscu to normalka. Najgorzej , że czasami nie widzę gdzie jest błąd . Dobrze , że się wyjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki z tego wniosek -powinno się mieć zegar na obiegówkę i włączać ją tylko wtedy gdy jest potrzeba ( rano , wieczorem ) bo z tego widać , że to jednak spory pobór mocy a często bagatelizowany.

Pozdrawiam .

 

wniosek lepszy - wogóle nie włączać cyrkulacji :-)

a w temacie - jego zużycie prądu jest niewiele mniejsze niż moje - z tym, że ja grzeje jeszcze kotłem elektrycznym... więc coś jest nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotograf

 

Ale nie ma się do czego przyczepić ?

Jedynie tylko to ,że Robert źle może nie podał ale wyjaśnił pkt.7 i 8 .

Napisał tak:

7. Temperatura wejsia C/Chl - 1,3 st. ( jest to temperatura glikolu krążącego w dolnym obiegu, opuszczającego pompę ciepła - czyli z którego zostało odebrane przez PC ciepło . Glikol ten jest pompowany do obiegu o długosci 600m zakopanego w ziemi w której się ma zagrzac i trafia ponownie do PC. )

 

wszystko się zgadza ale to jest WEJŚCIA a nie

opuszczającego pompę ciepła

analogicznie pkt.8 to jest WYJŚCIA a nie

( temp. glikolu trafiającego do PC z dolnego obiegu)
czyli już po odbiorze ciepła.

 

z tego wniosek , że wejścia powinna być 3,9 a wyjścia ochłodzona 1,3. ale to nie ma znaczenia.

 

Nastawy ma normalne , woda 46*C - normalnie i obojętnie czy grzeje dwutaryfowo czy nie to pobór mocy jest taki sam. Może ma cwu dodatkową ?

Podejrzewam , że gdyby nie ta pompa to poprzednio z 30 KW zszedłby na około 23-25 KW dziennie . Może nie ma aż tak bardzo ocieplonego domu i nie da się zejść do 18 czy 20 KW dziennie / wiem , że niektórzy mają 15-17KW / ...no przecież nie będzie mieszkał w lodówce

:wink: :)

 

Może Ci co mają 17-20KW zużycie dziennie mają 18-20 *C ? a Robert ma 23 *C a to też jest coś / w stosunku do lubiących Kamczatkę /

 

Zobaczyłam Twój post .

Robert po co aż 8 godz. dziennie? nie za dużo ?. Przecież jak się wody używa i ona krąży to obiegówka niepotrzebna.

Wszystko masz w porządku , u mnie jest krzywa 1,5 a przesunięcie 0. Zużycie podam póżniej . / jestem na Mazurach ale zeszyt z poprzednim odczytem został w W-wie /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam , że gdyby nie ta pompa to poprzednio z 30 KW zszedłby na około 23-25 KW dziennie . Może nie ma aż tak bardzo ocieplonego domu i nie da się zejść do 18 czy 20 KW dziennie / wiem , że niektórzy mają 15-17KW / ...no przecież nie będzie mieszkał w lodówce

:wink: :)

 

ja na zwykłym piecu zużywam 60 kWh na dobe - przy pompie mam prawo liczyć na 20 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografku :)

 

Jak będziesz miał dobrze ocieplony dom to ok! ten wynik jest możliwy oczywiście przy zachowanym komforcie cieplnym 22-23*C.

Przeważnie grzejąc dwutaryfowo Ludki płacą 1300-1500 co.+cwu sezon./ system woda-woda /

23-25KW to przy tych nastawach jakie Robert ma obecnie! gdyby zszedł niżej z nastawami byłoby na pewno 20 KW tylko temp. byłaby 20-21 *C.max

 

Robert zainwestuj w elektroniczny termometr./ taki z sondą kosztuje około 35 zł / Niestety te normalne są nieprecyzyjne.Błąd wynosi około 1,5 stopnia / widzę u siebie mam i taki i taki / . Może masz wyższą temperaturę w domu niż podajesz?

Ciągle szukam co spowodowałoby aby było mniejsze zużycie przy przyzwoitej temp. wewnętrznej .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografku :)

 

Jak będziesz miał dobrze ocieplony dom to ok! ten wynik jest możliwy oczywiście przy zachowanym komforcie cieplnym 22-23*C.

Przeważnie grzejąc dwutaryfowo Ludki płacą 1300-1500 co.+cwu sezon./ system woda-woda /

 

jak tak dalej pójdzie z zimami to kupie pompe powietrze-woda ;)

przy obecnej zimie spokojnie dałaby rade z Copem w granicach 3,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety , moje zużycie wyniosło 25,03KW dziennie. ( wyłączyłam pompe obiegową cwu ). Przy nastawach 1,5 krzywa i 0 przesunięcie i podbiciu w nocy +2. W domu ciepło elektroniczny podaje 23,9 a zwykły 21,5 / na górze cieplej /. { temp. bez podbicia } Mimo,że mnie tu nie było zostawiłam to podbicie +2 w nocnej taryfie ale wodę zmniejszyłam do 35*C.

Co można zrobić ? ...skoro jest ciepło bez podbicia to mogłoby go nie być ale wtedy pompa załączałaby się kiedy by chciała a tak to chociaż rano od 6 tak szybko się nie załączy poza tym załącza się kiedy chce i ja na to nie mam wpływu.

Jedyne co jeszcze mogłam zrobić przy takim sterowniku to wyłączyłam grzanie wody 15-22 ale zawsze grzeje do 47*C i tak szybko nie stygnie.

A może powinnam nie robić tego podbicia tylko ...wyłączyć grzanie co. między 15-22 a PC i tak załączyła by się o g.22 i dogrzała do ustawionych nastaw .

Co myślicie na ten temat ?

Co można zrobić jak jest jeden przedział czasowy ...jak go wykorzystać?

Można zejść jeszcze niżej z krzywą np. do 1,3 czy 1,0 ale nie znoszę zimna!!!! ( muszę zobaczyć o ile spadnie temp. o 1,5 *C niżej ? )

Oszczędności tak ale nie za wszelką cenę!

 

Jeszcze jedno...jest napisane , że temp. pracy sprężarki jest od 70*C ..wcale

NIEPRAWDA .

Sprężarka włączyła się mając 25,4*C zaczęła grzać co+cwu .....temp. szybko wzrasta w pewnym momencie osiąga 84,6 przestaje grzać cwu , temp. sprężarki spada mimo, że grzeje nadal co.do 70,4 , później ze względu na dłuższą pracę / ma podbić +2 co. / podnosi się jej temp. ale nie tak szybko.... jest 67*C i ciągle rośnie .....dojdzie do jakiejś temp./ nigdy nie przekroczyła 88 czy 89*C / i się wyłączy .

 

Fotografku może być różnie a jak następne 5 lat będzie chudych / mroźnych /

i dostaniesz katarku ? :( ...może lepiej nie ryzykować ...chociaż ...kto nie ryzykuje ten nie jedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może powinnam nie robić tego podbicia tylko ...wyłączyć grzanie co. między 15-22 a PC i tak załączyła by się o g.22 i dogrzała do ustawionych nastaw .

Co myślicie na ten temat ?

 

no ja między 6 a 13 i 15 a 22 mam regulator pokojowy nastawiony na 16 stopni coby sie piec nie włączył :-) - a w pozostałych godzinach na 23,5

i jak to mi sie w nocy nagrzeje to w dzień mam najmniej 22 stopnie

potem od 13 znów mi sie nagrzewa do 15 tej

tym chytrym sposobem grzeje 100% w taniej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie to dobrze! :)

Po 1 ja nie mam regulatora pokojowego a po 2 ma Lila . Lila i mój Pan instalator twierdzą , że niestety wpływ regulatora pokojowego w IVT na pracę PC jest prawie ZEROWY i ... :cry:

 

Gdyby było inaczej już dawno bym go założyła.

 

to ja bym dał wyłącznik czasowy na samej pompie - albo tak poustawiaj pogodówke, żeby działało jak u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym , że taki wyłącznik jest niezdrowy /myślałam już o tym / bo pompa nie ma tzw. miękkiego startu ...tylko dostaje pałką po głowie :( ,

No dobrze , a jak sobie wyobrażasz ustawienie pogodówki...tylko mniejszymi nastawami ...ale i tak poza tym jednym przedziałem / ustawionym / będzie się włączała kiedy chce ......mogę to robić ręcznie ale ......bez jajeczek w XXI wieku !!!!!!! Nie zgadzam się !!!! Protestuję !!!!!, za tyle pięniędzy !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym , że taki wyłącznik jest niezdrowy /myślałam już o tym / bo pompa nie ma tzw. miękkiego startu ...tylko dostaje pałką po głowie :( ,

No dobrze , a jak sobie wyobrażasz ustawienie pogodówki...tylko mniejszymi nastawami ...ale i tak poza tym jednym przedziałem / ustawionym / będzie się włączała kiedy chce ......

a jak ta pogodówka jest podłączona? kabelkiem czy wbudowana w pompe? na pewno jest jakiś sposób żeby to ustawić pod taryfy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografku

 

kabel jest podłączany do pompy i ona się go słucha . Nawet spece od IVT nic nie wymyślili w tym względzie .

 

Może dam ogłoszenie ...szukam Kogoś kto potrafi w odpowiednich godzinach oszukać pogodówkę .........daję pół królestwa / tylko kiepskie to królestwo / :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...