Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pamięć mnie nie zawiodła

Muszę niestety odświeżyć ten wątek, gdyż moja pompa wyzionęła ducha. Pracowała bezawaryjnie kilkanaście lat, gdyż była wyprodukowana przed 2000 rokiem i właśnie kilka dni temu padła mi sprężarka - niby buczy, ale jakoś bardziej klekocze niż zwykle i jak się okazało nie wytwarza ciśnienia. Chłodnicy zaraz po włączeniu pc nie mieli wątpliwości co się zepsuło, ale pomierzyli ciśnienia które potwierdziły wstępną diagnozę. Tragedii na szczęście nie ma, bo teraz przy -20 grzeję sobie gazem, nie ma jak to dywersyfikacja źródeł ciepła ;-) Pół dnia grzałem kominkiem, ale to jednak nie na moje zdrowie. Teraz zima się prawie kończy, więc na spokojnie mogę poszukać nowej sprężarki.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a&p=5170246&viewfull=1#post5170246

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no nie wiem, ja swojego SmartHeata dostałem w cenie GDH Eco, bodajże model 70 :p

 

Swego czasu dostałem kilka ofert od jednego instalatora (żeby nie było, że robię mu reklamę) i różnica pomiędzy inwertorową a ON/OFF (ten sam typ - BW/BWi) to różniły się o 5 kPLN.

 

 

Wyobraź sobie, że tak.

Np.:

 

-ja,

-Nibe,

-Stiebel Eltron,

-Viessmann,

-itd, itd.

I nic na razie nie zapowiada żeby stara dobra niezawodna technologia zniknęła z rynku.

 

Ze statystyk to podam że u mnie nie padła jeszcze od jakichś 20 lat ani sprężarka Copeland Scroll (on/off) ani zawór rozprężny (termostatyczny, nie elektroniczny - pewnie tylko dlatego)

Mówię o "domowych" pompach, te pracujące w przemyśle rządzą się innymi prawami.

 

Że Ty takie robisz, to wiedziałem, ale byłem przekonany, że już wszyscy duzi producenci stosują elektroniczne zawory rozprężne aby poprawić COP swoich pomp.

 

PS: Oczywiście mowa o nowych pompach a nie o zapasach magazynowych

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica w cenie między moją pompą, a ON/OFF 12kW tego samego producenta i u tego samego instalatora wynosiła 5000. Nie wiem która zużyłaby więcej prądu, bo musiałbym obie zainstalować u siebie żeby to porównać. Nie zastanawiam się ile będzie kosztowała naprawa. Drugi raz też bym kupił inwertera. Ewentualnie zastanowiłbym się nad powietrzną. Z wykonaniem moich odwiertów było bardzo dużo problemów. Dopiero trzecia firma podołała. Woda biła w górę jak z fontanny.

 

Za to chwilowy COP na poziomie 6,5 przy minimalnym wysterowaniu urządzenia (a na takim z reguły pracuje) bardzo cieszy. COP obliczony na podstawie wyników z podlicznika prądu i ciepłomierza zainstalowanego na wyjściu z pompy (ciepłomierz niestety kupiłem regenerowany i już poległ).

 

Co do róznic cenowych urządzeń to trzeba zebrać oferty, a nie patrzeć na ceny z cennika. Moja pompa kosztowała ponad 10000 taniej niż w cenniku NIBE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy pompa ciepła gruntowa, powietrzna czy kominek.

Jak nie masz projektu to najlepiej co 10cm na całej powierzchni budynku bez szafek w kuchni.

Jak masz co 10cm, i będzie Ci gdzieś za ciepło to zawsze możesz skręcić przepływ przez sekcje, ale jak masz co 20cm to przepływu nie zwiększysz.

Dlatego projekt czy bez co 10cm jest optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za off top, ale kto jest adminem tego wątku? Ktoś mi zbanował męża tylko za to, że zapytał się szanownych forumowiczów na tym wątku o pompę ciepła i podał markę pompy Na innych wątkach podaje się firmy i się czyta opinie a tutaj jest zakaz? Proszę admina o kontakt. Dziękuję i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że inwerterowe są dużo droższe i dużo drożej kosztuje ewentualna naprawa. Dla gruntówek tylko on/off.

 

To jest maly pikus. Glowny problem to - chcac grzac w tanim pradzie - zmuszenie inwertera, zeby pracowal jak zwykly on/off. Niejeden na tym forum szukal porady, jak to zrobic. :)

 

Jakies zyski na COP przy inwertorowej sa ulamkiem oszczednosci na taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest maly pikus. Glowny problem to - chcac grzac w tanim pradzie - zmuszenie inwertera, zeby pracowal jak zwykly on/off. Niejeden na tym forum szukal porady, jak to zrobic. :)

....

 

Myślę, że to kwestia softu pompy, kolega map78 kiedyś pisał, że jego chyba ten dodatkowy droższy sterownik T-Capa potrafi cuś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest maly pikus. Glowny problem to - chcac grzac w tanim pradzie - zmuszenie inwertera, zeby pracowal jak zwykly on/off. Niejeden na tym forum szukal porady, jak to zrobic. :)

 

Jakies zyski na COP przy inwertorowej sa ulamkiem oszczednosci na taniej taryfie.

 

Bez problemu można ,,zmusić" pc inwerter do pracy jako on/of

Przy dobrym wysterowaniu ( do potrzeb danego domu/mieszkańców) pc inwerter robi oszczędności minimum 30% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu można ,,zmusić" pc inwerter do pracy jako on/of

Przy dobrym wysterowaniu ( do potrzeb danego domu/mieszkańców) pc inwerter robi oszczędności minimum 30% .

 

1. Tylko po co skoro "zmuszać" droższą pompę do pracy w trybie pompy tańszej???

 

"Oszczędności min. 30%" - papier wszystko przyjmie.

 

Inwerter

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7404443&viewfull=1#post7404443 Zużycie za styczeń CO i CWU 423 kWh (grzane 90m2) czyli 4,7kWh/m2 w styczniu

 

Prosty polski on/off

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7408352&viewfull=1#post7408352 Zużycie ogółem przez PC -- 970 kWh (grzane 295 m2) czyli 3,29 kWh/m2 w styczniu

 

I jak to się stało, że że to prosty on/off zużył dokładnie 30% mniej energii na ogrzanie 1m2 i w dodatku w 100% w tanim prądzie. O niższej cenie zakupu samego urządzenia wspominał nie będę.

 

Tak, wiem - domy są nieporównywalne i mnóstwo nieuwzględnionych zmiennych, ale porównanie to pokazuje ile warte są slogany w stylu "oszczędności minimum 30%"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...