Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znowu "zrobiles mi dzien" swoja stopka. :D

 

 

Znowu chcesz się dokładać do moich rachunków ?

Chyba dłużej nie będę Ci odmawiać-wyślę nr rach bankowego !

Tylko pilnuj terminów-bo nienawidzę wezwań do ZAPŁATY !

 

Tymczasem

 

PS

Tylko grzecznie , proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie pytanie mam do Was.

Pompa u mnie chodzi w taryfie nocnej czyli 22-6 , 13-15 i weekendy trochę dłużej.

Zauważyłem od jakiegoś czasu że gdy są większe mrozy przez dzień i w nocy to nie jestem w stanie dogrzać domu tak żeby na wieczór było te 22 stopnie.

Myślę że jest to spowodowane tym że w ciągu tygodnia brakuje godzin w taniej taryfie do osiągnięcia zadanej temperatury na zasilaniu. W weekendy gdy pompa pracuje 4-5 godzin dłużej na dobę nie ma tego problemu.

W ubiegłym roku tego nie było z tym że wiadomo mrozy były po 2-3 dni a nie przez cała zimę prawie.

Nie wiem czy mam się martwić spadkiem wydajności czy to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie pytanie mam do Was.

Pompa u mnie chodzi w taryfie nocnej czyli 22-6 , 13-15 i weekendy trochę dłużej.

Zauważyłem od jakiegoś czasu że gdy są większe mrozy przez dzień i w nocy to nie jestem w stanie dogrzać domu tak żeby na wieczór było te 22 stopnie.

Myślę że jest to spowodowane tym że w ciągu tygodnia brakuje godzin w taniej taryfie do osiągnięcia zadanej temperatury na zasilaniu. W weekendy gdy pompa pracuje 4-5 godzin dłużej na dobę nie ma tego problemu.

W ubiegłym roku tego nie było z tym że wiadomo mrozy były po 2-3 dni a nie przez cała zimę prawie.

Nie wiem czy mam się martwić spadkiem wydajności czy to normalne.

 

Masz podobne zuzycie za poprzedni sezon jak u mnie. Lokalizacja podobna. Pow. domow tez podobna. Temperatura w domu tez. Ja mam pompe nieco mocniejsza i teraz w ciagu tygodnia chodzi bardzo czesto caly czas w tanim pradzie wykorzystujac go w 100%. Jednak udaje sie jej utrzymac zadana temperature. Wnioskuje, ze jesli masz pompe 10kW a ja 12,6kW, to normalnym jest, ze u Ciebie sie nie wyrabia w tanim (zuzywam jakies 8 m3 CWU). Nic niepokojacego w tym nie widze.

 

Na taka okazje mam bardzo wysoko ustawiona czesc krzywej grzewczej dla niskich temperatur zewnetrznych. Jak na dworze mocno ponizej zera, to krzywa ustawia taka zadana temperature, ze pompa pracuje caly czas w taniej, a jak sie nie wyrabia, to powoduje to jej zalczenie sie np okolo 20:00 jeszcze w drogim (dla drogiego pradu ta stroma krzywa ustawia zadana temperature taka, jak normalnie mam w taniej z podbiciem - po prostu pompa ma chodzic 100% w taniam a sterowanie dokladne przejmuje krzywa w zakresie bez podbicia - mam nadzieje, ze nie zagmatwalem zbyt mocno). :)

Tutaj cudow nie ma. Ponizej pewnej temperatury zewnetrznej musisz puscic nieco w drogim (albo marznac przy 21*C :-)). Takie ustawienie sterowania jest u mnie optymalne. Chcac to powielic u siebie musisz na wlasnym ukladzie to wyeksperymentowac.

Najprosciej jest ustawic to tak, ze jak popoludniu/wieczorem czujesz, ze juz by sie przydalo dogrzac podloge, to idziesz do sterownika i tak manipulujesz krzywa, zeby pompa sie zalaczyla i dogrzala o wartosc histerezy (i takie ustawienie zostawiasz). Moze tak byc, ze od tej 19tej czy 20tej "pociagnie" juz do 6 rano jednym cyklem z przelaczeniem na CWU po 22giej.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic niepokojacego w tym nie widze.

To mnie uspokoiłeś. Dzieki :)

 

 

 

 

Podnieś krzywą.

Podnosiłem , nic to nie daje bo pompa i tak nie dobija do zadanej temperatury na zasilaniu bo jej brakuje czasu.

 

Testowałem przez weekendy i wystarczy dodać dwie godziny z rana czyli do 8 i dwie godziny po południu czyli do 17 i jest aż za ciepło.

Mam kominek więc zawsze mogę sobie dogrzać w tygodniu ,to nie problem. Natomiast 4 godziny dziennie w tygodniu to w drogiej taryfie jakieś 150 zł za miesiąc więcej.

 

Przy okazji zapytam , przy takiej mocy pompy ile może zużyć maksymalnie KWh na godzinę ?

U mnie gdy chodzi w tygodniu 10 godzin na dobę to więcej jak 25-27 KWh nie weźmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie pytanie mam do Was.

Pompa u mnie chodzi w taryfie nocnej czyli 22-6 , 13-15 i weekendy trochę dłużej.

Zauważyłem od jakiegoś czasu że gdy są większe mrozy przez dzień i w nocy to nie jestem w stanie dogrzać domu tak żeby na wieczór było te 22 stopnie.

Myślę że jest to spowodowane tym że w ciągu tygodnia brakuje godzin w taniej taryfie do osiągnięcia zadanej temperatury na zasilaniu. W weekendy gdy pompa pracuje 4-5 godzin dłużej na dobę nie ma tego problemu.

W ubiegłym roku tego nie było z tym że wiadomo mrozy były po 2-3 dni a nie przez cała zimę prawie.

Nie wiem czy mam się martwić spadkiem wydajności czy to normalne.

 

Podnieś krzywą i rozszerz godziny grzania popołudniowego do 16 - 16.30. Tyle powinno wystarczyć i nie zapłacisz tych 150pln więcej za ogrzewanie. Twój rachunek za ogrzewanie jest bardzo niski więc nie wiem nad czym tu rozpaczać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale niestety sam musisz "zjesc te zabe". :D

 

Raczej zamiast "zjesc te zabe" -po prostu zapłacę .

Ale teraz najlepsze :

w tym sezonie zapłacę ok 20-30% więcej .

Mam obawy jak to zniesiesz-proponuję spokojnie....

Niestety , w tym temacie chodzi o to , abym to ja był zadowolony -a nie Ty

 

Bywaj

 

PS

Żyj swoim życiem i nie przeżywaj moich rachunków (chociaż wyjaśniałem niejednokrotnie dlaczego dużo płacę jak na PC i dlaczego mało płacę jak na piec zasypowy węglowy -o wygodzie nie wspomnę...)

Edytowane przez Tomaszs131
Nie na temat, wycieczki personalne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i używam tylko w weekendy bo i tak ostatnio musi pompa iść na full w taryfie nocnej w tygodniu.

 

To korzystaj tylko z tego sterowania. Ustaw sobie w nocy np. 22 stopnie (te dwie godziny w dzień) a w dzień 21, jeżeli będzie taka potrzeba to pompa sama sobie wyjdzie poza tanią taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...